FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Transformatoare audio
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
liviuscomodus



Conectat la: 02 Ian 2008
Mesaje: 8
Locatie: Geneva

MesajTrimis: Mie Ian 02, 2008 10:19 pm    Titlul subiectului: Transformatoare audio Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua tuturor. Sunt nou pe forum, insa il gasesc plin de membri entuziasti in audio gear si mai ales in old school audio gears Smile. Asta face sa ma identific cu multi dintre cei care posteaza pe forum si sa ma bucur ca nu sunt un caz izolat in ceea ce priveste dragostea pentru tuburi si amplificatoare pe tuburi. Timpul liber mi-l petrec citind literatura de specialite despre tuburi si cautand scheme de tot felul despre Hi-end amplifiers... ca Mcintosh MC240 si altele. Scriu pe forum pentru ca m-ar interesa sa realizez un amplificator pe lampi, de inalta fidelitate, care sa se contina un transformator de iesire mai special => unity coupled cu infasurari bifilare in primar, dupa modelul McIntosh (MC240).
Stie cineva daca in RO se pot construi astfel de transformatoare la comanda pentru un pret resonabil? Detaliile de fabricatie ale transformatorului trebuiesc respectate cu mare precizie pentru un rezultat de calitate. Daca cineva este interesat intr-o astfel e aventura, poate sa o spun asus si tare si poate ne-am putea asocia in a creea ceva care s-ar si vinde pentru cei ce au pretentii de la ceea ce cumpara.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 02, 2008 10:19 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 11:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca ai detaliile de constructie ale acestui transformator?
Altfel vei avea un foarte lung drum de parcurs pana sa obtii un rezultat macar satisfacator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
liviuscomodus



Conectat la: 02 Ian 2008
Mesaje: 8
Locatie: Geneva

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 1:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Detaliile transformatorului le voi avea numai in cazul in care exista posibilitatea certa de a reproduce traful a l'identique. Pot sa cumpar unul de pe net si sa-l folosesc ca model...adica pentru reverse engineering sau chiar sa-l dezmembrez pentru a avea toate detaliile de constructie.
Am gasit patentul scos de McIntosh pentru unity coupled transformer pe google si cred ca el poate fi folosit de asemenea ca o sursa de inspiratie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 1:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Patent pentru materialul de tole ai Question Mai bine cumpara-ti doua transformatoare si foloseste-le... Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut! M-ar interesa si pe mine subiectul! Mai exact cum se calculeaza un transformator de iesire pentru amplificatoare single-ended si unde as putea sa gsesc materiale pentru miez. In caz ca nu se poate sau nu se merita efortul unde as putea sa gsesc de cumparat astfel de trafuri, fara sa fiu nevoit sa-mi vand casa Very Happy !
Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
liviuscomodus



Conectat la: 02 Ian 2008
Mesaje: 8
Locatie: Geneva

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 5:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin => daca te intereseaza documentatie despre amplificatoare pe tuburi, transformatoare audio, etc => iti propun sa faci un browsing pe "http://www.pmillett.com/technical_books_online.htm" si download-eaza cartile care te intereseaza.

sorin6 => tolele trebuie sa fie de tipul sillicon iron powder cu forma EI si cu core de 25 cm*2 (pentru 40W pe canal).

Ce ma intereseaza pe mine este sa folosesc exact principiul schemei MC240 (Mcintosh) care a fost state-of-art in anii '60.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Ian 03, 2008 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru link!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Sam Ian 05, 2008 12:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am lucrat ceva transformatoare de iesire pe tola germana EI - 0,35mm - siliciu orientat (10 perechi) insa nu am lucrat acest sistem de bobinaj pentru primar.
Intotdeauna am folosit un miez cu tola mare (limba din mijloc a tolei de 50mm) pentru a-mi asigura un raspuns bun in joase.Un cuplaj bine facut intre infasurarile primare-secundare,cu folosirea unui anumit nr. de straturi....destul de mare,o buna aranjare a acestora ...mi-a adus o banda larga de raspuns.Deasemenea am incercat si varianta de bobinaj "in galeti" insa fara rezultate suplimentare sau spectaculoase.
Mai multe aici:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=12351&postdays=0&postorder=asc&start=0

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
liviuscomodus



Conectat la: 02 Ian 2008
Mesaje: 8
Locatie: Geneva

MesajTrimis: Sam Ian 05, 2008 7:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

felixx => ti-am admirat ampli-urile pe care le-ai realizat si ma bucur ca ai avut curajul sa te inhami la asa ceva. (avem puncte comune Smile). Revenind la topicul discutiei, pe mine ma intereseaza sa stiu daca exista un loc in RO unde se pot face transformatoare la comanda, ca pentru prototip-uri.
Bobinajul bifilar nu este mare sfaraiala, insa trebuie sa fie facut ingrijit si cu rabdare.
Tolele pe care le-ai folosit in proiectul tau, EI cu granule orientate de silicon, sunt exact ce merge pentru audio (cu mentiunea ca grosimea tolei trebuie sa fie cat mai mica pentru a limita valoraea curentilor Eddy in tole).
As incerca sa construiesc singur transformatoarele, insa 10 ore pentru un traf mi se pare mult comparat cu timpul meu liber (de care am parte numai in weekend) in cadrul familiei.
Intrebare: felixx : unde ai gasit firul de bobinaj?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Dum Ian 06, 2008 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
grosimea tolei trebuie sa fie cat mai mica pentru a limita valoraea curentilor Eddy in tole).


Se stie.
Din pacate ai dreptate insa cam greu cu procurarea lor.Am avut si ceva de 0,19mm dar nu au fost suficiente.Ca o completare ...ar fi fost si mai bine (cazul pp) sa se foloseasca miez M cu 0,19.
Stiu ca bobinajul bifilar nu e mare "sfaraiala" Wink insa din punctul meu de vedere nu cred ca se obtin rezultate spectaculoase cu acest tip de bobinaj....merita incercat insa.

Citat:
unde ai gasit firul de bobinaj?

Eu lucrez oarecum in domeniu si am putut rezolva problema conductorului emailat.Mai greu este insa sa se faca rost de cupru cu densitate mare si dublu emailat,dar nu imposibil.
Bobinarea unui asemenea transformator la calitate maxima o va face numai acel tip care pune suflet in ceea ce face sau este un profesionist desavirsit.Gradul tau de incredere ca va respecta intocmai indicatiile respective va fi determinant.Aici e buba mare.....

Celebra "merge si asa" sau "oricum merge" nu se poate aplica in cazul de mai sus....cel putin nu in cazul meu.

Un sfat....
In Romania este greu sa gasesti tole de calitate si in nici un caz pe la firmele "de specialitate".Afara se gaseste miez bun insa cu tot cu taxele de transport se dovedeste a nu fi rentabil.Un raport pret/performanta ar fi sa comanzi afara transformatoarele bobinate "custom" sau standard urmarind bineinteles valorile impedantelor conform cu aplicatia data de tine.
Numai daca ai avea miez de calitate ar merita investitia de bani si materiale pentru a realiza transformatorul.

Pentru a-l bobina "ca la carte",tolele si CuEm-ul nu sunt suficiente.Izolatia intre straturi cu teflon si grosimi diferite pentru a asigura un raspuns bun la frecventele inalte precum si tratarea lui in parafina,realizarea carcaselor ..... sunt consumatoare de timp si bani.
In final daca aduni totul si pui pe hartie costurile nu sunt tocmai mici comparand cu cele din afara.
Decizia este a ta.

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Dum Ian 06, 2008 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.ciel-electronique.com/electronique/fr/Le-Coin-des-Audiophiles/Transformateur-audio-00131-1.html

http://www.ciel-electronique.com/electronique/fr/Le-Coin-des-Audiophiles/Transfo-de-sortie-lampe-unique-00168-1.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Ian 06, 2008 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cateva intrebari pentru felixx:
Ce fel de miez recomandati pentru un etaj de iesire single ended? si mai ales de unde ar putea fi procurat?
Ce parere aveti despre izolatia cu hartie cerata?
Multumesc anticipat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
liviuscomodus



Conectat la: 02 Ian 2008
Mesaje: 8
Locatie: Geneva

MesajTrimis: Lun Ian 07, 2008 10:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru toti => am atasat un document care descrie cum sa fie realizat transformatorul cu pricina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Lun Ian 07, 2008 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ce fel de miez recomandati pentru un etaj de iesire single ended? si mai ales de unde ar putea fi procurat?


In opina mea la SE miezul cublu C Nickel Permalloy ar fi cel mai potrivit.Lucrul cu el este un pic diferit datorita modului de stringere a tolelor...mecanica....iar pentru PP -miezul M.
Ambele vor trebui sa aiba tola de grosime foarte mica....0,19mm - 0,23mm.

Citat:
Ce parere aveti despre izolatia cu hartie cerata?


Hartia cerata va trebui sa fie masurata cu exactitate pentru a se incadra in parametrii calculati pentru un maxim de raspuns.Se lucreaza mai greu cu ea si capacitatile intre straturi sunt mai mari insa daca se bobineaza cu o atentie sporita se poate realiza ceva ceva.Dupa cum se stie in functie de calculul respectiv (Raa si Ia) grosimea izolatiei va trebui sa difere de la caz la caz si din nou....va fi diferita intre P-S.
La folosirea unui SE va trebui sa ai in vedere si capacitatea de spl a incintelor...pentru ca altfel este munca de prisos si nu te vei putea bucura cu adevarat de ce iti va oferi acel amplificator.

#liviuscomodus
Dupa cum vezi din pdf....graficul de raspuns nu arata prea bine.Sub 50hz are o cadere semnificativa....parca prea devreme.Acest tip de raspuns de multe ori se intilneste la transformatoarele pentru SE (cele "ieftine") si la ureche se poate sesiza ca amplificatorul nu controleaza foarte bine spectrul in joase.De aici si acel concept ca un SE sau un PP nu "duce" basul cum trebe la boxa X sau Y.
Daca va fi sa comandati afara sa va feriti de genul de firme aparute devreme si sa cautati sa vedeti raspunsul in graficul de frecventa la firmele serioase care au un nume in asa ceva,pentru a putea face comparatii.

Mentionez inca odata ca din punctul meu de vedere daca nu exista un miez de calitate .....nu merita investitia in materialele specifice pentru a bobina asa ceva....poate doar .."for fun". Cool

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Ian 07, 2008 8:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns. Ce alta alternativa ar fi mai buna pentru izolatie(aici ma refer ca capacitatea dintre straturi)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community