FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Primul meu magnetofon
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 9:13 am    Titlul subiectului: Primul meu magnetofon Raspunde cu citat (quote)

Daca tot exista discutia despre primul casetofon , m-am gandit ca ar fi bine sa discutam si despre primul , al 2-lea magnetofon care l-am avut. In cazul meu TESLA cm 130. Voi?
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 9:13 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 9:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Majak 203...primul meu magnetofon.
_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 9:18 am    Titlul subiectului: primul meu magnetofon Raspunde cu citat (quote)

Pe la toti care ii stiu au inceput cu Majak. Oare ca erau cele mai ieftine?
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 9:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Primul pe care m-am "jucat" si reparat:Unitra ZK145 M(licenta Gunoining)
Primul pe care mi l-am cumparat:Majak203 dupa care care au urmat TeslaB115>Rostov105>altele...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Ovidiu1983



Conectat la: 17 Apr 2007
Mesaje: 109
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kashtan argintiu cu vumetre verzi a fost primul meu magnetofon, al doilea Rostov iar al treilea inca n-a aparut Twisted Evil
_________________
Respecta si vei fi respectat !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 9:56 am    Titlul subiectului: primul meu magnetofon Raspunde cu citat (quote)

Sunt binevenite si poze , preferabil cu magnetofoanele voastre, nu de pe net Very Happy
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Maiac 203.
Din pacate n-am poze cu versiunea comercializata în RO
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salutari si " La multi ani " tuturor forumistilor de la rubrica vintage.
N-am mai fost de vre-o luna pe aici....
Mi-e dor de " momolo " de " cyberCSX" , " lugano" si altii carora le cer iertare ca nu le-am mai mentionat numele...
Despre ce vorbim aici ? Despre "primul magnetofon " ?
Apoi aici , scuzata-mi fie lipsa de modestie , eu si cyberCSX , fiind cei mai batrani ( in special eu...) , avem tare multe a va spune.
Primul mag cu care m-am jucat a fost un Tesla Sonet Duo , cred ca era prin 1962. Un mag mono , doua piste , role mici , complet tuburi, frumos ca o bijuterie aurita . Acum il am in colectie !
In cursul indelungatei mele existente , de peste jumatate de secol , am avut ( dar nu proprietate personala ) , nenumarate maguri : Tesla B3 ( patru piste , mono , hibrid tranzistori/tuburi -de asemenea foarte reusit ) , Tesla B4 ( patru piste , mono , tranzistorizat , extrem de fiabil ) , apoi B41/B46 ( mai slabe ca B4 , cu mecanica la fel ) , B5 ( o dezamagire ) , B49 ( asta nu-mi mai amintesc ce il caractweriza -parca era stereo totusi ...) , Unitra ZK 145 ( fatzos , pe tuburi , licenta Grundig ) , Unitra ZK 120 ( slabut) , Tesla B90 ( futurist pana la ridicol ) , B100 ( stereo , bunicel , dar cu butoane ca la foraibarul de la usa podului - asa era si la B5... ) , B115 ( modern , comutatie statica pe comenzi , putere mare , dar venit pe lume la finele vietii magurilor ...) , Unitra ZK 2405 ( penibil de slab , cu toata fatza comerciala ), Kashtan ( frumos ca un pacat... )
M-am mai jucat , sau am exploatat in diverse scopuri , dar sporadic : Philco , Majak , Rostov , dar despre unele din ele deja am vorbit pe la alte rubrici " vintage " cum ar fi : " Rostov 105 "
Despre unele di ele cyberCSX poate da si poze precum si ceva detalii despre momentul apaitiei.
Ei , dar sa mai las si pe altii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 11:29 am    Titlul subiectului: primul meu mag Raspunde cu citat (quote)

Desi sunt tanar (19 ani) daca tineam toate magurile pana acum cred ca aveam peste 100! Strangeam fiecare banutz si alocatia , si duminica mergeam in obor si veneam acasa cu cate o fiara. Mai mare bucuria parintilor cand ma vedeau la usa cu o ruginitura de tesla sau grundig plina de noroi sau cu butoane lipsa. Domnul Swindcornel , imi aduc aminte ca prin 2003 am avut si eu un sonet duo luat de prin vecinii bunicilor. Frumusica valiza , mai ales cand imi aduc aminte ca ii scoteam tabla de deasupra sa ii pun role de 15 cm. Am avut si eu o gramada de tesla gen sonet b3 (cum a spus D-nul SwindCornel era hibrid , 4 piste si mergeau role de 15 cm pe el!) , b4 care il facusem sa mearga pe 19 , b5 cu mecanica de b 100 parca Shocked , b101 care de fapt era un b100 pe negru , astea le-am facut cadou anul trecut , si am pastrat 2buc de b115 si cm-ul 130. Apoi sa nu mai zic ca am 6 buc de rostov (4-105 , 2-105 s1) , Sojuz 111/110 , Sanda 012 si o gramada de de-astea rusesti , plus ceva akai , philips si un sony. Nu a inceput nimeni cu maguri mai de lux?
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am avut ca tot romanul MAJAK care dupa un stagiu indelungat a decedat.
In anii '76-'80 imi curgeau ochii la studioul de inregistrari al Cooperatiei ca aveau Akai-uri ...luate pe sub mana...oficial de la Bucuresti.
Dar am vazut prin '83 la cineva acasa , avea un Sony si pe perete avea un poster facut de el si scria:
Trebuie sa fii sony sa dai atatia bani pe un Sony! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 11:49 am    Titlul subiectului: primul meu mag Raspunde cu citat (quote)

Eu posed un tc 766-2 , cam cat era unul de asta pe vremea aia?
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
e.v.o.



Conectat la: 21 Oct 2006
Mesaje: 124
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 12:05 pm    Titlul subiectului: Re: primul meu mag Raspunde cu citat (quote)

djmk1988 a scris:
Eu posed un tc 766-2 , cam cat era unul de asta pe vremea aia?


Cam o juma de Dacie dar nu imi amintesc daca avea sau nu imbunatatiri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 12:25 pm    Titlul subiectului: primul meu mag Raspunde cu citat (quote)

Deci mai ieftin decat un AKAI Very Happy
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 1:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Primul meu mag. a fost un Unitra (vezi poza, dar al meu avea alte VU-metre, pe orizontala si mai mici).
Sus
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Ian 10, 2008 1:14 pm    Titlul subiectului: primul meu mag Raspunde cu citat (quote)

Da NICUMUR , stiu despre ce vorbesti! erau vumetre gen la majak si erau dispuse vertical!
_________________
Analog is Music, Digital is mathematics
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 1 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community