FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Triangle sau JM Lab?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Triangle vs JM Lab
Triangle Antal Ex
48%
 48%  [ 19 ]
JM Lab Chorus 826 V
51%
 51%  [ 20 ]
Voturi totale : 39

Autor Mesaj
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 2:11 am    Titlul subiectului: Triangle sau JM Lab? Raspunde cu citat (quote)

Pun aceasta intrebare pentru ca pina acum nu am avut ocazia sa ascult ceva de la JM Lab, am vazut ceva in Luxemburg, adica mai exact modelul Electra 1037be dar nu am avut ocazia sa le ascult. De la Triangle am ascultat citeva modele si in trecut adica modelele vechi cit si pe cele noi, cum un coleg forumist spunea ca a fost impresionat de setup-ul de la Iura compus di cd si amp unison si incinte Triangle Antal, acelasi lucru pot sa il spun si eu, la banii aceia este o pferta convenabila. Triangle Antal au un pret de catalog undeva la 1500 euro, ceva asemanator ca pret am gasit de la JM Lab modelul Chorus 826V.
Daca ati avea acasa sistemul audio si camera ideala pentru aceste doua incinte ce ati alege?
Pe linga sunet as vrea sa spuneti citeva pareri pro sau contra si despre calitatea finisari si design.

Am ales aceste doua modele pentru ca una din ele am ascultat-o si pentru ca sunt apropiate ca pret, JM Lab un pic mai ieftina parca

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 2:11 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 7:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu votez Cabasse... Laughing (amplificate de un Creek)
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 8:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
Eu votez Cabasse... Laughing (amplificate de un Creek)


Iar eu TECHNICS SB-660 in lipsa de altceva...Smile
Pai omu' intreba care din alea doua..
Eu nu stiu sa-i raspund deci ma abtin (nu am ascultat niciunele dintre cele de mai sus enumerate)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 8:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stai linistit e un prieten al meu si a facut si el o gluma
Ai vazut doar ca am ris si eu
Din cind in cind mai trebuie sa ne destindem si noi ca prea incruntati suntem cind scriem pe forum (unii dintre noi)
Eu as ruga pe cei care au votat cu JM Lab sa ne explice cite ceva despre experienta lor cu aceasta marca.

Merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 8:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi-am permis o gluma, ca intre prieteni.
Nu am ascultat, dar am vazut...Asa ca votez cu Triangle...pt design

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aci prin Sibiu nu ai unde asculta...mai este pana se v-a gasi vreunu' care sa-si rupa gatul intr-o astfel de afacere Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gabriel, i-ati un amplif/sistem Accuphase si atunci vei iesi din aceasta dilema
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca la Brukenthal... Wink
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 8:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu pot raspunde decit pe jumatate, fiindca nu am ascultat JMLab deci comparatia nu se poate face .Am ascultat insa Triangle Antal si Altea amplificate cu Unison Research care m-au facut "paf" ,dupa ce ascultasem cu o zi inainte Spendor S3e cu Supernait si Proac Tablette/Creek si Proac Studio 140/Lampi precum si CEC/Neat Motive2.

Pentru mine ,combinatia Triangle /unison research a fost realmente minunata, a avut acel "ceva" acea naturalete si usuratate a cintarii care te transporta dincolo de soundstage, basi,inalte, medii,atac si decay si altele de-astea.... Laughing Cinta, pur si simplu, usor ,fara efort ,superb.

Nu ma pot pronunta in afara acestei combinatii la triangle , altfel nu le-am auzit.

JMLab din pacate nu am ascultat de loc .Probabil ca totusi ar trebui comparate sisteme in care matchingul Incinte/Amplif/cabluri este ideal
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 10:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa va povestesc si eu experienta cu Triangle.
Am ajuns intr-o joi la Bucuresti si cum o aveam de pierdut am hotarit sa trec pe la Iura ca tot eram prin centru, ultima data am am fost acum vreo doi ani si am ascultat tot Triangle Magelan modelul vechi dar nu erau puse pe Accuphase. Si cum stateam eu pe acolo si vorbeam cu Iura mai puneam cite un cd ca tot rascoleam pe la el pe masa si ma gaseam cd uri pe care le aveam si eu si le stiam oarecum ca sunet, a venit un tip care isi cumparase Cambridge Audio si vroia ceva cabluri, cred ca Iura atunci a vrut sa il uimeasca sau sa il umileasca pentru ca a dat drumul la sistemul mentionat de colegul nostru yinyangbt, eu bineinteles ca ma aflam in camera de la intrare am lasat liber clientului care venise si tocmai incepuse sa asculte ceva pe acel sistem. Eu din camera cealalta il intreb pe Iura, dar la ce ai dat drumul omule ca suna excelent, el zimbind zice, vino si vezi. Si eu ca si yinyangbt am ramas mut, daca as fi avut bani la mine pe loc as fi luat acel sistem si fara gluma, niciodata nu am fost asa uimit de un sistem tinind cond de banii pe care ai plateai. Totul costa cam 4500euro daca nu ma insel, cum sa spun doar ascultasem scule de zeci de mi de euro in aceiasi zi.

Cam asta a fost intimplarea de la Iura A fost un sistem pe care l-as fi dorit si eu acasa. Cine stie poate chiar am sa il iau.

Nu vreau sa fac reclama persoanei mentionate mai sus, sper sa nu se interpreteze gresit.

Data viitoare cnd ajung in Bucuresti merg sa ascult si JM Lab.

Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:13 pm    Titlul subiectului: Sa ma bag si eu in seama! Raspunde cu citat (quote)

Clientul ce trebuia unilit sunt eu! Laughing

Singura problema e ca sistemul Unison respectiv nu canta pe Triangle ci pe Opera Seconda si intradevar suna f frumos...

A, si nu m-am simtit umilit, la banii dati sunt foarte multumit de sunetul sculelor mele. Mai ales cu cablurile de la Iura. Nu imi place sa laud pe cineva, dar se pricepe la combinatii de cabluri. Mi-a facut sistemul sa sune foarte frumos pentru mine, singurul lucru important de altfel. Am boxe Triangle si la alea se pricepe!

P.S. De cand am finalizat setarea sistemul pe care ascult am audiat si altele cu mult mai scumpe si, sincer, nu m-ar tenta sa il schimb, desi initial nu eram multumit. Deci, cablurile isi merita investitia...10-15% din sistem, asa cum s-a mai afirmat pe aici!Smile

_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

UMILIT! Embarassed
_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum imi aduc aminte exact tipul acela daca esti cumva tu a spus ca avea Cambridge Audio si incinte Dali. Ai schimbat si boxele?
Prin actiunea lui nu stiu daca a vrut sa te umileasca pentru ca ai luat acele echipamente sau sa te uimeasca cu ce vinde el.
Daca e corect ce am scris eu aici inseamna ca tu erai daca nu inseamna ca era altcineva si intradevar se asculta pe Triangle de asta sunt sigur.

Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt putini care au ascultat JM Lab sau intradevar Triangle sunt mai de soi.

Asta deduc eu pina acum din chestionar
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community