FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camera video - de care?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Vin Apr 11, 2008 7:49 pm    Titlul subiectului: Camera video - de care? Raspunde cu citat (quote)

Stau în fata unei dileme:

Vreau sa-mi trag o camera video.
Nu stiu ce sa-mi iau. Junghiuri analoge, nu ma intereseaza.
Sînt cam-uri cu mini DVD si camere cu memorie interna.
Cu cît mai multa cu atît mai bine.
Poanta e ca nu stiu ce sa iau. Una cu mini DVD care trage automat de ex. pe DVD-RW sau sa-mi trag una cu memo de stocare unde nu mai trebuie sa trag nimic ci transfer totul cu USB pe HDD?

Voi ce ziceti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Apr 11, 2008 7:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Riddick



Conectat la: 08 Sep 2006
Mesaje: 201
Locatie: SUA

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 7:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu mediu de stocare pe hard sau pe stick. Si unde filmezi mai mult afara sau in casa la lumina mai slaba ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 7:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De preferinta HDD asi zice. Daca stau bine sa ma gîndesc, e indiferent daca stic sau HDD. Important este sa ma lipsesc de DVD-uri. Mi se pare o tîmpenie sa am o cam pe mini DVD, vesnic sa umblu cu geanta de DVD-uri dupa mine si dupa ce-s trase si copiate pe PC în vederea editarii, sa l-e arunc la gunoi. Asta ar fi risipa si pierdere de timp.

Am gasit ceva la ebay cu HDD intern de 60 GB dar e Sony si în Sony nu prea am încredere:

http://cgi.ebay.de/Sony-DCR-SR-75-HDD-Camcorder-60-GB-HDD_W0QQitemZ160228748179QQihZ006QQcategoryZ157731QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem


Filmari, extern cît si intern
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 9:24 am    Titlul subiectului: Ia-ti camera pe caseta mini-dv Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea ca daca nu-ti iei camera pe casete mini-dv,vei avea o dilema cu cele pe hdd,carduri sau pe minidisc(dvd) toate nu au in primul rind calitate prea buna cauzata in primul rind de lumina,toate acestea le trebuie multa lumina unde se filmeaza,si daca mai face si Mpeg2,nu mai faci ce vrei cu filmarea.De pe caseta ai imagine AVI si faci ce vrei tu din ea.Uite aici am postat un comentariu despre HVR-Z7p asta merge pe orice bine.http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=20145
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 9:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da numai ca eu nu vreu o ghiulea de 3 kg.
Nu stiu cum e cu MPEG2. N-am folosit niciodata formatul asta. Ma gîndesc ca dupa transferarea înregistrarii pe un PC nu-i problema de a schimba formatul cu un convertor. OK. Calitatea nu se îmbunatateste. Asta stiu.
Eu de regula, tot ce trag, trag de regula în format DVD sau cel putin VCD. Asta cînd digitalizez imprimari de pe sisteme analoge.
Iluminatul în locuinta merge pe "eco" dar la o luminozitate de aprox 4 x 100 wati comparabil cu becurile cu incandescenta per camera.

Utilizarea este într-u 90% scop privat si nici decum uz profesional (nunti, botezuri etc.) unde se cere o calitate gen TV studio.

De ce vreu stocare fixa, am spus. trasul asta permanent indiferent ca e caseta sau disc, ma cam scoate din sarite. Eu evit de ani de zile stcarea intermediara a datelor indiferent ca sînt audio sau video si zau ca n-am chief sa ma apuc acum de asa ceva. De ce m-am gîndit la 60 GB e simplu. Daca isi pe undeva si filmezi dfel de fel de treburi, folosesti un format bun, maximum posibil, 60 GB se consuma al naibii de repede.

Daca de ex. merg la un club de USA CARS si trag acolo fel de fel de treburi timp de 4 - 5 ore, alea 60 GB sînt full în timp record si chiar asi mai putea avea surpriza sa trebuiasca sa transfer totul pe notebook pt. a elibera hdd-ul camerei si a puta continua imprimarea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 11:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai sa-ti explic eu,mai simplu:
In afara de cele care inregistreaza pe casete MiniDV(nu mai bagam in discutie pe cele analogice),in rest toate formatele,dar ABSOLUT TOATE inregistreaza imaginea si sunetul comprimat,conform standardului MPEG-2,daca inregistreaza pe DVD 8cm(oficial nu exista denumirea "miniDVD",ea a fost inventata de vanzatori, ci DVD 8cm),unele chiar MPEG-4,in special cele pe carduri de memorie,iar marea majoritate,inclusiv cele pe HDD folosesc formate de compresie noi(in special cele High Definition)gen AVCHD si altele.
Ce inseamna asta?
Inseamna ca daca vrei sa pui ulterior inregistrarile pe un computer,sau sa le transformi intr-un DVD sau altceva(de exemplu un disc High Definition de tip AVCHD,care poate fi redat doar cu playere speciale,gen Playstation3 si altele) e OK,se poate face relativ usor.
Daca in schimb doresti sa editezi toate aceste formate comprimate apar probleme mari:
In primul rand,toate formatele astea comprimate pierd (unele mai putin,altele mai mult) din calitate prin insasi compresia,care de fapt TAIE cate ceva din calitatea inregistrarii,de exemplu prin pierderea detaliilor,sau prin aparitia sacadarii,sau pri reducerea numarului de nuante de culori,etc.In momentul cand vei dori sa editezi aceste materiale comprimate,ele vor fi din nou digitizate-ceea ce le reduce si mai mult din calitate,rezultatul final fiind de obicei nesatisfacator pentru un ochi pretentios.
Insa problema CU ADEVARAT MARE apare cand se incearca editarea avansata ,cu tranzitii,subtitrari,animatie-multe din formatele respective sunt aproape imposibil de editat,in sensul ca nu exista PROGRAME de editare,sau exista doar cateva,dar fiind profesionale sunt foarte scumpe si complexe ,ceea ce le face greu de folosit pentru un amator care filmeaza pentru casa.
Eu personal am laptop-ul aproape plin de filme HD facute cu o camera cu HDD,in fisiere de tip MPEG2-TS cu extensie .m2ts,pe care ma chinui de cateva luni sa le editez,insa rezultatele sunt mult sub asteptari,mai ales ca vorbind de High Definition,unde asteptarile sunt destul de mari si se pare ca voi mai tine mult timp filmele astea pe laptop pana voi scapa de ele.
Si inca o mare problema:pentru a manevra fisiere gigantice,a le edita si a le salva,trebuie SUPER COPUTERE cu super HDD,cu extra memorie si superprocesoare -si chiar si asa,durata randarii unui film-de exemplu un DVD poate fi si peste DOUAZECI DE ORE-evident,fara sa te mai apropii de computerul ala cat lucreaza.
ASA CA: sfatul meu ,daca iti doresti sa lucrezi filmele pe computer,alege formatul caseta miniDV:are cea mai buna calitate si se prelucreaza usor pe computer,cu programe usor de gasit si chiar de folosit.
De asemenea,datorita faptului ca majoritatea se arunca la formatele noi,cele cu caseta pot fi gasite la pret bun,de multe ori cu optica si facilitati superioare celor cu HDD.
Daca totusi te "arunci" la formatele astea comprimate,asigura-te ca imaginea te multumeste(mai ales cele in HD au o sacadare obositoare pentru mine,de exemplu) si MAI ALES,asigura-te ca EXISTA PROGRAME de editare avansata pentru formatul respectiv care sa poata fi rulate pe computere obisnuite si care sa poata fi configurate si de catre un tip cu un singur creier.
E posibil ca experienta mea sa nu fie foarte relevanta,nu sunt detinatorul adevarului absolut,dar asta e parerea mea.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai ce mi-ai scris, îmi da de gîndit deoarece se pare ca toata povestea asta este ca un MP3 avorton din wav în sectorul audio, poate chiar mai rau si cred ca saptamîna viitoare o sa trag "o raita" prin magazinele de specialitate sa vad ce si cum. Exemplul de pe ebay e doar un exemplu ca de cumparat cu siguranta nu cumpar asa ceva mîta-n sac de pe ebay fara sa-i testez calitatea.

De PC nu-mi prea bat capul. Spatiu de stocare ce am momental la dispozitie este de aprox. 800 GB, ram are 4 x 1024 si cpu e de 3700 +.
Deci gîndesc ca pt prelucrari ar acam fi suficient.

El merge si cu CCTV momentan cu 4 camere spy simultane si se trage pe HDD fara proleme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Riddick



Conectat la: 08 Sep 2006
Mesaje: 201
Locatie: SUA

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci, singura problema pe care o vad eu la camerele digitale cu stocare pe hard si stick este la lumina joasa, autofocusul lucra de nebun. La lumina zilei cred ca nu exista nici un dubiu despre calitatile ei. Bun. Fi atent la ceva. Camerele intr-o gama de pret 150-1500 sunt cam la fel fie ca sunt HD fie ca nu ! Vorbesc de calitate la lumina joasa. Cele serioase mai mari la pret este o alta gama care este o alta poveste. Asa ca cu cat mai putin cu atat mai bine. Anyway nu vei obtine imagine de studio. Daca zici ca este numai de uz propriu si ai lumina suficienta nu te baga la caseta. Daca vrei ceva mai profi e cu totul alta poveste si alti multi bani. Acuma este adevarat daca vrei sa faci editari cu cele de pe hard e mai greu, si atunci te orientezi spre cele cu caseta. Depinde de tine ce vrei exact sa faci cu ea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Sam Apr 12, 2008 5:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa fiu sincer, daca-mi arunca video-ul pe hard în format DVD, sînt multumit. Ulterior îl fac felii cu programul cum vreau si înregistrari care sa dureze "X" ore nonstop, si asa nu fac. Cel mult 10 min. dintr-o bucata si un film de 10 min. poate fi deschis de orice fel de editor fara probleme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogfrom



Conectat la: 15 Feb 2007
Mesaje: 17

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2008 10:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-am cumparat un camcorder JVC cu HDD de 30 Gb si sunt foarte multumit. Camera are introdus in soft posibilitatea de a-ti fragmenta orice film inregistrat. In pachetul standard am gasit un Cd cu program de vizualizare si editare, soft foarte prietenos, dar inregistralile le poti vizualiza si cu orice player al computerului. Avantajele camerei sunt acelea ca nu necesita casete (cam 10 Roni buc) sau mini dvd-uri (cam 30 roni buc cele reinregistrabile sau 6 Roni cele standard) și este foarte mica si usoara. E o adevarata bijuterie. Bine, nu e profesionistă , dar depinde ce te intersează. Eu am fost zilele astea la Zoo si am filmat cu ea si am niste imagini mai mult decît mă asteptam. Față de inregistrările de pe caseta de la nunta mea, filmate cu un Panasonic profi cu caseta SVHS si editate, JVC-ul cu HDD dă clasă cu mult. Baftă in alegere.


Dă sfaturi înteleptului și va deveni și mai înțelept, nu mustra pe cei înguști la minte pt că iți vei atrage ocara lor asupra ta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogfrom



Conectat la: 15 Feb 2007
Mesaje: 17

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2008 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu camere cu HDD ai posibilitatea de a înregistra pîna la 37 de ore în calitatea cea mai slabă și 7 ore și 30 de minute în calitatea cea mai buna pt un HDD de 30 Gb. Ce zici de asta? Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2008 10:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ bogfrom

O "ghiulea" din aia de Panasonic FULL VHS de vreo 3 kg am avut si eu. Sînt groaznice. Au o calitate MIZERABILA. Singurul avantaj e ca poti lua caseta VHS si sa-o bagi în oricce player fara nici un fel de adaptoare sau alte tîmpenii. La editare pierderile calitative sînt enorme. Daca la tras mai folosesti si o caseta video ieftina de calitate mediocra, "te-ai scos" ca lucri degeaba.
Am dat pe ea pe vremea marcilor în jur de 2500 DM si am fost fericit cînd m-am scapat de ea.

Referitor la cele cu HDD, ei vezi, la povestea cu softul livrat la ea, nu m-am gîndit. THANK'S ca mi-ai adus aminte!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2008 10:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bogfrom a scris:
Cu camere cu HDD ai posibilitatea de a înregistra pîna la 37 de ore în calitatea cea mai slabă și 7 ore și 30 de minute în calitatea cea mai buna pt un HDD de 30 Gb. Ce zici de asta? Wink
Pai eu vreau 60 GB si daca asi gasi si mai mult, cu atît mai bine. Cred ca daca ar exista cu HDD de 500 GB nici n-as mai sta pe gînduri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogfrom



Conectat la: 15 Feb 2007
Mesaje: 17

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2008 10:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Singurul dezavantaj pe care il vad eu acum e ca ele sunt cam scumpe, fiindca e cea mai noua tehnologie si producatorii tin la pret. Sigur, daca iti perniti, poti sa fi atent si la rezolutia senzorului. De exemplu JVC in aceeasi carcasa are mai multe modele, diferind sezorul optic. Eu mi-am luat una mai slabuta, dar diferenta de bani intre modelul ales de mine si urmatorul este de 10 milioane lei vechi. Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogfrom



Conectat la: 15 Feb 2007
Mesaje: 17

MesajTrimis: Lun Apr 14, 2008 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Modelul ales de mine.


108416_gz_mg135_op.jpg
 Description:
 Filesize:  27.01 KB
 Viewed:  229 Time(s)

108416_gz_mg135_op.jpg



_________________
Dă sfaturi înteleptului și va deveni și mai înțelept, nu mustra pe cei înguști la minte pt că iți vei atrage ocara lor asupra ta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community