FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandare Boxe
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 9:22 pm    Titlul subiectului: Recomandare Boxe Raspunde cu citat (quote)

Salut

Am ales 4 configuratii de boxe:

Varianta 1. Monitor Audio:
Boxe frontale L+R Monitor Audio Silver RS8
Subwoofer MA Silver RSW-12
Boxa centru MA Silver RSLCR
Boxe Surround MA Silver RSFX

Varianta 2. JBL:
Boxe frontale L+R JBL Studio L890
Subwoofer JBL Studio L8400P
Boxa centru JBL Studio LC2
Boxe Surround JBL Studio L820

Varianta 3. Focal:
Boxe frontale L+R Focal Chorus 836 V
Subwoofer Focal Chorus SW 800 V
Boxa centru Focal Chorus CC 800 V
Boxe Surround Focal Chorus SR 800 V

Varianta 4. B&W
Boxe frontale L+R B&W 683
Subwoofer B&W ASW608
Boxa centru B&W HTM62
Boxe Surround B&W 686


Ma intereseaza printre altele sa aiba si un sunet excelent de bas (cele frontale).

Muzica ascultata va fi preponderent ambientala, clasica, jazz. Dar si disco sau house. Formatele utilizate sunt CD-Audio, DTS, DVD-A.
Receiverul va fi Marantz SR8002 sau Yamaha RX-V3800.

Care varianta mi-o recomandati ? Stiu ca o sa imi ziceti sa ascult singur, aveti dreptate Smile decizia finala o voi lua cu propriile urechi Smile.
Insa am nevoie de o sugestie de la voi care sunteti mai experimentati ca mine.

In afara de aceste variante, daca se poate , ma intereseaza si o comparatie intre aceste branduri in sine Very Happy

Daca este nevoie, se poate compune un sistem format din boxe selectate din toate cele 4 variante.

Multumesc pentru raspunsuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 9:22 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 10:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti recomand cu incredere Focal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 05, 2008 11:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam asta-i ordinea preferintelor, dupa urechea mea :
1. Focal
2. Monitor Audio RS
3. B&W
4. JBL Studio - nu merita nici jumate din pretul cerut in Ro

p.s : pe asemenea boxe eu as pune un amplif stereo decent...nu receiver, oricat ar costa el

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dhany



Conectat la: 22 Ian 2005
Mesaje: 434
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 9:05 am    Titlul subiectului: ..... Raspunde cu citat (quote)

Iti recomand B&W dar seria veche 600 S 3.Suna mult mai bine decat noua serie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Focal pe primul loc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 11:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hic... Drunk Hic... Eu cu cine votez?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci Focal pana la urma ? Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ovi_ice a scris:

p.s : pe asemenea boxe eu as pune un amplif stereo decent...nu receiver, oricat ar costa el


Ai perfecta dreptate, insa trebuie sa tin cont si de faptul ca am deja multe discuri n format DTS 5.1 si DVD-A, pentru care imi trebuie 5.1.

Apropos de recomandarea ta, ce amplificator stereo imi recomanzi pt. Focaluri ? sa fie ceva performant, dar nu mai mult de 5000 RON
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 6:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:

Apropos de recomandarea ta, ce amplificator stereo imi recomanzi pt. Focaluri ? sa fie ceva performant, dar nu mai mult de 5000 RON


Smile La banii astia (desi multi vor zice ca nu reprezinta o suma asa de mare) nu te poti lua dupa parerea nimanui, chiar daca a ascultat sute de sisteme (din pacate nu e cazul meu ). Trebuie ca tu sa mergi la mai multe auditii, eventual sa incerci Naim, Creek, etc...

E foarte important si ce scule audio ai mai ascultat/detinut pana acum...daca esti la primul sistem hi-fi, atunci e posibil sa te multumeasca si ceva mai ieftin.

Nu am cum sa-ti zic ce amplif de 5000 ron se potriveste cu Focal-urile pe care le vrei tu. Eu am ascultat doar 806V pe un CA 640 si mi s-au parut ca sunt cu cateva clase mai sus ca MA RS, JBL Studio sau B&W seria 600. Ca s-or auzi mult mai bine cu un amplif mai scump, asta va trebui sa afli tu. Pt mine cum sunau pe acel CA a fost suficient ca sa justifice pretul lor.

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Mai 06, 2008 7:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai exista o posibilitate.
La hi-fi arena firma audiotehnic a prezentat un sitem surround alcatuit dim procesor surround doua amplificatore de putere cu cate trei canale fiecare de la electrocampaniet + boxe bosendorfer. Ideea este urmatorea in momentul in care se foloseau doar boxele frontale pt. stereo amplifiatoarele se treceau din telecomanda in bridge astfel folosindu-se la maxim potentialul sistemului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Joi Mai 08, 2008 8:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca nu deranjez:
amicul meu are Focal 836V cu amplif Marantz 15S, si cabluri Audioquest. Combinatia-i f. reusita, dar atentie la cablurile de boxe! N-as recomanda alt amplif, eventual lampas Jadis.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 08, 2008 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hifidoc a scris:
Daca nu deranjez:
amicul meu are Focal 836V cu amplif Marantz 15S, si cabluri Audioquest. Combinatia-i f. reusita, dar atentie la cablurile de boxe! N-as recomanda alt amplif, eventual lampas Jadis.


15S este amplif. stereo, sunt convins ca e bun din review-urile pe care tocmai ce le-am vazut, insa e stereo. Am nevoie de un receiver 7.1 care sa redea insa foarte bine si stereo.

Cat despre Focal-uri, am sunat deja la cateva magazine din Buc si am si de aici feedback pozitiv despre ele. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adrian Alexe



Conectat la: 09 Mar 2007
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 19, 2008 3:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu ma distrez cu Focal Chorus 836, 806 si 800, cu denon 3808 si ma inteleg bine. Pentru pret iti recomand avstore.ro. pret bun si livrare OK
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2008 8:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adrian Alexe a scris:
eu ma distrez cu Focal Chorus 836, 806 si 800, cu denon 3808 si ma inteleg bine. Pentru pret iti recomand avstore.ro. pret bun si livrare OK


Merci. Si eu ma orientasem tot catre avstore in final...
Cum suna basul pe frontalele 836, fara subwoofer ?
Dar cu subwoofer ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Joi Sep 09, 2010 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu iti recomand:

jbl l820 pe standuri ca fronturi

2 bucati jbl l 8400

si un amplif care da curent ca lumea nu rahaturi de receivere

poti folosi o placa de sunet buna Onkyo wavio, sau asus xonar.

cu arcsoft tmt3 platinum poti sa setezi surround speaker sa decodeze din 7.1 in stereo si sa iti transmita o ambianta 7.1 prin doar doua canale.

jbl urile sunt pe 5 cai (4cai l 820, plus 1 cale suburile)

suburile au crossover poti trece cu boxele prin ele


sa faca suburile pana la 100 hz si restul l 820

sunt incinte inchise asadar au definitie ca lumea la basi

jbl are inalte din titan si basii din aquaplas (nu se deformeaza)

datorita cutiei inchisa poti plasa suburile si shelfurile cum vrei fara sa te doara de portul bass reflex

pentru amplasarea suburilor citeste:

http://www.harman.com/EN-US/OurCompany/Technologyleadership/Documents/Scientific%20Publications/13680.pdf


cat de celelalte marci: no comment tre sa mai proiecteze saracii


studiaza daca chair te intereseaza materialul din care sunt facute difurile celorlalte firme

(la bass reflex iti trebuie un amplif cu un damping factor urias ca sa ajungi la definitia celor sealed si tot nu-i pe acolo)


deviza: nu crede pe nimeni (nici audiofil , nici inginer de sunet party men sau ce vrei tu)

asculta muzica la rece si asculta-ti sistemul

de obicei tehnica face muzica in hi fi si materialelel utilizate nu baliverne de audiofili

ps: cablurile audio nu conteaza decat in 3 factori R,L,C, adica rezistivitate, inductanta si capacitanta si sectiunea raportata la lungimaa care vrei s-o folosesti (ca sa nu pierzi bas) restu-s minciuni


o zi faina
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community