FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Help sfat amplificator
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Smok3



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 42

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 9:15 am    Titlul subiectului: Help sfat amplificator Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua

am o pereche de magnat 220 + un subwoofer magnat 25A

ma intereseaza un amplificator care sa aiba si intrare de subwoofer si preferabil sa aiba A + B(stereo) (nu neaparat 5.1) sa pot sa mai pun o pereche de boxe pe spate... ma intereseaza sa scoata medii si inalte foarte clar ( de bass nu am nevoie ..isi face treaba foarte bine 25A-ul)

si daca imi puteti recomanda niste boxe pt spate (vreau sa le prind de perete ...deci sa nu aiba bass reflex pe spate) tot asa sa scoata foarte bine medii si inalte

sunt incepator si va rog sa ma scuzati daca m-am exprimat gresit

va rog sa nu ma trimiteti pe sectiunea de vanzari a forumului .... ca nu am idee care sunt bune si care nu

buget alocat ... pt statie 6-700ron
pt boxe max 500ron

multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 9:15 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 11:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
ma intereseaza un amplificator care sa aiba si intrare de subwoofer


Intrare sau iesire ? Daca vrei sa ai intrare separata de sub, atunci iti trebuie receiver.

Citat:
sa pot sa mai pun o pereche de boxe pe spate [...] (vreau sa le prind de perete ...deci sa nu aiba bass reflex pe spate)


Incerci sa faci quadrofonie cu boxe total diferite....iese o varza, trust me!

Citat:
va rog sa nu ma trimiteti pe sectiunea de vanzari a forumului .... ca nu am idee care sunt bune si care nu

buget alocat ... pt statie 6-700ron
pt boxe max 500ron


In primul rand pt 'statie' bugetul e prea mic ca sa cumperi ceva nou.

Si uite ca tot la sectiunea de vanzari ajungem :
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=20209

Eu as lua recieverul de mai sus daca as fi in locul tau....Denon chiar face produse ok, iar pretul este decent.

Ca boxe pt spate, daca tii neaparat, poti sa incerci MM110....costa foarte putin, se prind de perete si iti vor ramane si ceva bani...

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian_b



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 11:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Desi e putin mai scump (800-900 RON) iti recomand un Yamaha RX-V361 pentru receiver. Pentru boxe, incearca tot cu Magnat Monitor (monitor 220, monitor 110), au raportul calitate/pret bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Smok3



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 42

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 12:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iesire pardon... are el amplificare ii trebuie doar semnal

Citat:
Incerci sa faci quadrofonie cu boxe total diferite....iese o varza, trust me!


ok nu stiam asta merci! insa cum sa fac ca nu am cum sa prind magnat 200-urile de perete ca nu mai e spatiu intre bass reflex si perete ...si din cate stiu nu prea e bine asta.

statia sa fie SH nu am pretentii la una noua la banii astia!

lucian_b .... nu prea as arunca cu banii asa ca raman sarac si fac foamea 1 luna Smile ... stiu ca intr-un fel se merita dar mai tre si chirie intretinere mancare astea :d
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vin si eu cu un sfat referitor la prinderea in perete a boxelor: exista suporturi pentru boxe, in genul unui brat de cateva zeci de cm lungime, care se prinde cu un capat in perete, iar la capatul celalalt are o polita cu un sistem oarecare de prindere a boxei, orientabila.

In felul asta poti sa le pui pe perete cu o distanta cat de cat rezonabila intre portul de bass-reflex si peretele in sine.

Ai grija la solutia cu 2 + 2 boxe, intr-o configuratie, practic, de dublu stereo. S-ar putea sa nu sune deloc bine. Nu te arunca sa iei inca doua boxe fara sa testezi mai intai daca iti place cum suna Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Smok3



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 42

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 2:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ai grija la solutia cu 2 + 2 boxe, intr-o configuratie, practic, de dublu stereo. S-ar putea sa nu sune deloc bine. Nu te arunca sa iei inca doua boxe fara sa testezi mai intai daca iti place cum suna


ok.... oricum trebuie in primu rand sa iau amplificatorul Smile si dupa o sa imi dau seama daca mai am nevoie de inca o pereche de boxe (mentionez ca nu am nevoie de a 2 a pereche pt volum ci pt. un sunet venit din toate directiile "sa fie mai spatial" )

multumesc si pt sfatul cu rafturile (sa vedem daca o sa mai fie nevoie)

in schimb alte amplificatoare mai in bugetul alocat de mine??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 3:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ti-as recomanda sa dai putina atentie si firmei Yamaha, pentru ca in banii astia gasesti jucarioare destul de ok de la ei, second hand.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Smok3



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 42

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok o sa caut ceva yamaha si daca gasesc ceva mai ieftin (5 6 700 ron) o sa scriu aici seria si o sa va cer sfatul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cauta AX-700 sau AX-900!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 3:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tu defapt vrei sistem surround sau stereo?
Daca e stereo atunci foloesti numai 2 boxe si amplif stero.
Daca il vrei surround atunci cumperi reciver sateliti spate si centru.
Nu are rost sa faci combinatii intre cele doua tipuri nu o sa obtii calitate ci doar o sa chestuiesti bani in plus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Smok3



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 42

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stereo ca nu am ce sa fac cu surroundul(inca)

ok am inteles ...renunt complet la ideea de inca 2 boxe spate ca vad ca toata lumea imi spune ca nu are rost .... multumesc pt sfat ( nu mai cheltuii banii aiurea Smile )


netcrusher merci o sa caut
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
lucian_b



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 5:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu te sfatuiesc sa iei totusi un receiver. Poate in viitorul apropiat vei vrea sa vezi un film in sunet 5.1. Plus ca am inteles ca deja ai un subwoofer, ce faci cu el? Pe un sistem 5.1 poti asculta stereo, dar invers nu. Un concert inregistrat 5.1 se aude fantastic.
Receiverele Yamaha se aud foarte bine si au caracteristici decente. Daca nu ai bani pentru tot sistemul, cumpara doar receiverul si mergi pentru un timp setat pe 2.1, pana faci rost de bani pentru restul de 3 boxe. Daca deja ai 700 RON pentru receiver, mai poti pune 200 (de la boxe) pentru un RX-V361 si cred ca-ti ajung si pentru restul de boxe MM. Daca vrei si HDMI e RX-V363, dar e 1000 RON.
Daca nu vrei sa investesti prea mult in sistem si nu esti meloman, ce-ti recomand este suficient pentru un sistem HT decent, care poate fi folosit pentru muzica, jocuri sau filme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 6:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lucian_b, in banii astia NU poti face auditii stereo cu sistemul surround. E groaznic!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian_b



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 15

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 5:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Netcrusher a scris:
lucian_b, in banii astia NU poti face auditii stereo cu sistemul surround. E groaznic!


Din pacate nu are prea multe optiuni si presupun ca omul nu este un mare meloman sa aiba pretentii de rafinament. Eu am propus un sistem decent la bani putini, luand in considerare ca deja are un subwoofer si probabil nu va investi in curand o alta suma mare de bani in scule audio. Receiverele se pot seta pentru auditii Stereo (2.0), sau surround (2.1, 5.0, 5.1) in functie de dorinta. Yamaha produce receivere bune care se aud foarte bine la pretul lor. In mod sigur nu se aud groaznic. Very Happy Cand posibilitatile financiare sunt limitate, un sistem HT decent (receiver+boxe) ofera satisfactii suficiente la nivelul asta. Calitatea sunetului depinde in principal de sursa de semnal, degeaba avem amplificatoare cu caracteristici extraordinare daca ascultam mp3-uri de pe calculator. Dar ramane la latitudinea fiecaruia, in functie de posibilitati si dorinte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Netcrusher a scris:
lucian_b, in banii astia NU poti face auditii stereo cu sistemul surround. E groaznic!


Depinde de pretentiile pe care le are, dar mai ales de suma pe care vrea sa o investeasca. Ceva asemanator cu recomandarile de mai sus am eu si pot spune ca sunt foarte multumit de configuratie. Si eu recomand receiver Yamaha, sau de ce nu, un Denon.... Wink

_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community