FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Caut boxe potrivite pentru sistem Vincent
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
razvan2403



Conectat la: 21 Mai 2008
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 07, 2008 12:14 pm    Titlul subiectului: Caut boxe potrivite pentru sistem Vincent Raspunde cu citat (quote)

Sistemul se compune astfel; Cd-player Atoll CD-80, Preamplificator Vincent SA-31,final Vincent SA-331 si boxe Cervin Vega CLS 215(500W/8,50Kg,1,3 m,cu 2 difuzoare de15",unul de medii si un twetter. camera 30 m.p. caramida,3m inatlime.Am impresia ca boxele imi strica sunetul. Sint niste boxe puternice dar nu au definitie ,nici dinamica prea buna la putere mica.M-ar interesa alte boxe mai sensibile,mai calitative, mai dinamice. Daca exista pe forum seva potrivit pentru mine va rog sa ma anuntati. Pusesem ochii pe niste Infinity IRS Kappa puse in vinzare de userul shiva insa mi s-a parut pretul peste valoarea lor. Mai erau niste Infinity SM 155-300W/8-expuse de Tiberiu Bako-Timisoara acestea arau un model destul de vechi. Oricum eu fiind din Bucuresti n-aveam cum sa le ascult pe niciunele din cele mai sus enumerate.Oricum cred ca ar fi sunat mai bine ca ale mele. As prefera sa gasesc pe cineva din Bucuresti care vinde.Sau as putea lua si de noi din magazin insa nu ma mai grabesc. Astept pareri.O zi buna va doresc la toti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iun 07, 2008 12:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mario_lando



Conectat la: 10 Feb 2008
Mesaje: 12
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Sam Iun 07, 2008 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as schimba Vincent-urile alea cu altceva si as schimba si camera(cu una mai mare).Acele boxe sunt extraordinare,pur si simplu nu au cum sa nu se auda bine.Uite si un link:http://www.youtube.com/watch?v=JENLD28_fuk
Bafta!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Sam Iun 07, 2008 2:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mario_lando a scris:
Eu as schimba Vincent-urile alea cu altceva si as schimba si camera(cu una mai mare).Acele boxe sunt extraordinare,pur si simplu nu au cum sa nu se auda bine.Uite si un link:http://www.youtube.com/watch?v=JENLD28_fuk
Bafta!


Cred ca glumesti... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 07, 2008 5:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am vrut sa imi iau centru de la Cerwin Vega si de la magazin mi-au spus cat de trist suna boxele lor...
Incearca niste boxe tip coloana dar cu difuri mai mici.
Eu am avut Infinity Alpha 50 cu cate 2 basi de 20cm care iti ridicau parul in cap, acum ascult pe Infinity alpha 30 cu cate 1 bass de 16 cm si pot sa spun ca imaginea stereo este de 100 de ori mai buna...depinde ce vrei tu, boxe de scandal sau pt auditii.
Conteaza f mult si pozitia boxelor, incearca sa le mai indepartezi de perete, sa fie la 1 metru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan2403



Conectat la: 21 Mai 2008
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 07, 2008 7:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As dori boxe de auditie. Dar care sa faca fata daca se poate si la un party sau o masa festiva intr-o curte de 200 M.P.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan2403



Conectat la: 21 Mai 2008
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 11:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am auzit mereu pareri pozitive vizavi de boxele Infinty. Insa sint modele cotate mai bine. Care ar fi acelea? Am gasit in magazin noi Infinity beta 50 la 10mil/bucata. In ce tara se produc aceste boxe? De ce cele puse in vinzare de userul Shiva din Cluj (Infinity IRS Kappa) sint mult mai scumpe ca cele mentionate anterior de mine avind aceiasi putere si cam aceleasi caracteristici? Mai mult cele vindute de shiva au aproape 20 ani vechime?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 11:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Simplu! Probabil suna mai bine... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 1:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hahaha.. sa sune mai bine...
Hai sa fim seriosi, calitatea boxelor creste odata cu tehnologia. O boxa de acum 20 ani nu putea beneficia de know-how-ul de acum si nici de metodele moderne de testare. Poate, la petreceri sa se auda mai bine, dar doar acolo.
Eu totusi m-as feri de boxe coloana ieftine(<=2000ron) deoarece ele nu pot contine piese de calitate.
La infinity Alpha/Beta, banii se duc pe cutia boxei, nu pe difuzoare si filtre.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 1:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

apanoiu, calitatea boxelor nu creste odata cu trecerea timpului. Pretul calitatii creste, datorita marketingului.
Asa ca nu fi tu sigur ca noile pocnitori la preturi simbolice suna mai bine decat acele boxe de 20 de ani care si acum, second-hand, au un pret mult mai mare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 1:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

razvan2403, din cate imi aminesc, eu ti-am spus de la inceput sa nu-ti iei Cervin Vega CLS 215, pt ca alea sunt pentru club si in casa nu-ti vor da nici o satisfactie.
Ti-am recomandat Cervin Vega VE-12 care sunt mult mai "domestice", sunt niste boxe la care poti asculta decent muzica si la volume mici si poti da si party-uri fara nici un fel de probleme.

Tu ai ridicat stafeta, ai crezut ca daca sunt mai mari se vor auzi mai bine.
Asta este, omul din greseli invata.

_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rares a scris:
Asta este, omul din greseli invata.


Foarte adevarat!
Si cred ca sta in natura umana ca invatamintele sa se traga doar din propriile greseli... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Lun Iun 09, 2008 3:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Netcrusher a scris:
Rares a scris:
Asta este, omul din greseli invata.


Foarte adevarat!
Si cred ca sta in natura umana ca invatamintele sa se traga doar din propriile greseli... Laughing


Zilele trecute pe discovery era un reportaj foarte interesant. Diferenta intre maimute si oameni era ca oamenii invata si evita greselile, de la parinti ,dascali, etc. Daca la oameni cunostintele se transmit de la o generatie la alta , la maimute aceasta se pierde, si fiecare generatie reia greselile inaintasilor .

Acum 50de ani sotia unui fost presedinte al SUA spunea: "Nu avem timp sa repetam greselile de dragul curiozitatii propii, viata e prea scurta si merita traita "
Morala crestina puncteaza de sute de ani "Cine nu are un batran sa-si cumpere"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 09, 2008 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din ce stiu eu e vorba SA31+SP331 si e o combinatie chiar reusita, detaliu+soundstage bune (unii spun ca sunt printre cele mai bune, dar aici pe forum nu putem face astfel de afirmatii subiective). numai ca nu poti alege boxele decat dupa ureche si la tine in camera.

Infinty nu prea mai au boxe pt ce vrei tu.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan2403



Conectat la: 21 Mai 2008
Mesaje: 107
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 09, 2008 10:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tocmai asta va cer:daca Infinity nu indicati-mi anumite marci de boxe care raspund unor exigente mai ridicate.Nu am cum(nici timp) sa iau la rind toate marcile si sa le testez.Daca e pe forum ceva spuneti-mi va rog.Mai mult as dori ceva adus de afara ,niste boxe bine cotate in domeniul HI-Fi ar fi mai sigure.Pe vremuri-in urma cu 20 ani(cind nu prea se gaseau) imi confectionam singur boxe ,calculam si testam filtre de separatie,difuzoare, acordam bass-reflex,probam zeci de difuzoare pina terminam o boxa.Insa oricum rezultatul era slab.Nici difuzoare de calitate nu prea gaseam.Acum e fenomenul invers. Gasesti prea multe si nu sti ce alege.Mai ales la noi.Unde se comercializeaza inca multe produse de calitate foarte slaba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 11, 2008 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu stiu cine iti va aduce boxe acasa sa le poti testa, acolo fiind de altfel singurul spatiu concludent pt a fi sigur ca iei ce-ti place. si chiar si asa, e posibil sa te muti (sau nu, nu stiu cazul tau) sau sa mai schimbi mobila si sunetul sa se schimbe si el.

o solutie care inseamna un pic de munca, ar fi sa te cari tu cu pre/amp, pe la dealeri si sa vezi macar cu ce se pupa bine acolo. apoi, fie si cumperi (cu riscul ca acasa sa sune un pic diferit - in plus vei lua boxe noi, nu deja rodate cum sunt cele din show-room, iar prima impresie de acasa nu e cea mai concludenta), fie macar spui pe aici ce ti-a placut (de obicei conteaza ce-ti place tie, nu un ideal in sunet. eu am preferat mereu masina care-mi place mie, nu masina cea mai buna, la fel e si aici. nu conteaza ca nu sunt scule sau boxe audiofile, important e sa-ti placa ce auzi) si isi mai da lumea cu parerea.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community