FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandare boxe + receiver.
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Revolverz



Conectat la: 08 Iun 2008
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 3:01 pm    Titlul subiectului: Recomandare boxe + receiver. Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua , as dori si eu niste indrumari in privinta alegerii unor incinte si a unui receiver. Sunt nou in acest domeniu, pana acum am avut numai "pocnitori" si am decis ca trebuie sa schimb putin registrul.
Bugetul meu este de 1400ron. Stiu ca este putin dar nu imi permit mai mult.

Pana acum, m-am documentat si eu cat am putut , desi repet nu sunt cunoscator. Am ajuns la concluzia ca ar fi potrivita o pereche de Monitor audio Bronze Br2 , legate la un amplificator Sherwood AX-5103

Iata si linkurile http://www.avstore.ro/boxe/monitor-audio-bronze-br2/
si http://www.sherwood.se/index.php?pageid=5

Cum considerati combinatia ? Mi-ati fi de mare ajutor daca m-ati ajuta putin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 3:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bugetul fiind mic nu ai prea multe variante dar poti sa alcatuesti un sistem care sa sune decent mai ales daca mai cumepri si de la sh.
Daca nu tii neaparat sa ai tuner poati lua un amplificator mai bun pentru boxele br2 si anume un nad 315/325.
Un alt aspect care nu trebuie sa il uiti este sursa de semnal.
Ar mai fi o problema boxele fiind de raft ai nevoie si de standuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Revolverz



Conectat la: 08 Iun 2008
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de reply.
Am citit numai lucruri bune despre amplificatoarele nad. Insa nu stiu unde sa gasesc modelul acela sh. si 950 ron(nou) mi se pare foarte mult , avand in vedere ca planuiesc sa iau si o placa audio asus xonar (mentionez ca vreau sa leg sistemul la pc).
Boxele le-am gasit aici pe forum la un pretz acceptabil , sh.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La 900 ron gasesti la sh nad 325bee.
E foarte bine ca ai de gand sa cumperi o placa de sunet de calitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Revolverz



Conectat la: 08 Iun 2008
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hm..
- Boxe : 650 ron
- Amp : aici as prefera modelul NAD C315BEE , celalalt e mult prea scump. Deci daca as gasi pe undeva pe la 600 ron ar fi ok.
- Cabluri : am inteles ca ar fi pe undeva pe la 100 ron.
- Sursa : Asus Xonar DX 260 ron.
-TOTAL .......... 1610 ron.
Deci chiar si asa ar fi mult prea mult. nu am de unde sa mai scot 210ron(si asa am facut economii 2 luni.). Am vazut ca sunt pe aici si amplificatoare mai ieftine , pe la 400 ron. O alta recomandare ? [/list]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chris



Conectat la: 02 Aug 2004
Mesaje: 186
Locatie: Caransebes

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 6:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu banii care ii ai cumpara boxele si statia care merita si apoi in timp mai adaugi cablurile si placa de sunet.Mai tarziu o sa regreti ca nu ai dat de la inceput bani mai multi pe ele.
_________________
statie : HK-680
boxe : Monitor Audio - B2 (OFC/TDC-2mm)
cd Denon DCD-1015; WD TV Live
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdi



Conectat la: 04 Ian 2007
Mesaje: 206
Locatie: Bistrita | Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 6:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

chris a scris:
Cu banii care ii ai cumpara boxele si statia care merita si apoi in timp mai adaugi cablurile si placa de sunet.Mai tarziu o sa regreti ca nu ai dat de la inceput bani mai multi pe ele.


La fel zic si eu. Nu te grabii ca o sa regreti, cumpara pe rand ca altfel o sa arunci doar banii.

_________________
Liquid Sound A1 | Neotech BTC Dual Shielded | HP Pavilion dv9500t | Monitor Audio BR5 (SE VAND!) | Cat5 diy Speaker Cable - Bass | Real Cable INNo CU+AG - Highs


Ultima modificare efectuata de catre bogdi la Dum Iun 08, 2008 7:52 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 7:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai in casa un sistem bun si echilibrat cum este monitor audio bornze +nad 325bb in timp ai posibilitatea sa experimentezi chesti precum cabluri, alte placi de sunet eventual un cd-player, sa realizezi importanta standurilor si a amplasarii etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Revolverz



Conectat la: 08 Iun 2008
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspunsuri. Intre timp am gasit pe un site NAD C315BEE nou la doar 815 ron. Ma gandeam ca e un pretz bun pt un amp. nou
O intrebare am despre acest amplificator. Telecomanda are ? Pt mine ar fi un element important sa nu ma deplasez de fiecare data cand dau volumul mai incet/tare.
Si despre standuri , am observat ca sunt foarte scumpe , unele home made nu merita ? Am pe cineva care lucreaza piese de mobilier si m-ar putea ajuta cu 2 suporti tzepeni pentru boxe.

Edit : daca exista o varianta mai ieftina de pretz pentru Wharfedale 9.2 (am inteles ca nu sunt f pretentioase la amplificare) + un amp. mai ieftin sunt dispus sa o iau in considerare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxele de raft, pot sa stea si pe rafturi Very Happy . Daca au portul bas reflex pe spate, le trebuie ceva aer sa respire (20-30cm minim). De asemenea e bine ca raftul respectiv sa fie rigid, sa nu zbarnaie sau sa aiba alte rezonante parazite. La banutii aia, arunca un ochi si la Magnat Monitor 220 Wink
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
maravela



Conectat la: 20 Sep 2006
Mesaje: 78

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Revolverz a scris:
Multumesc de raspunsuri. Intre timp am gasit pe un site NAD C315BEE nou la doar 815 ron. Ma gandeam ca e un pretz bun pt un amp. nou
O intrebare am despre acest amplificator. Telecomanda are ? Pt mine ar fi un element important sa nu ma deplasez de fiecare data cand dau volumul mai incet/tare.


Da are si e full function.

http://nadelectronics.com/img/manual/NAD-C315BEE.pdf
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Delta04 a scris:
Boxele de raft, pot sa stea si pe rafturi Very Happy . Daca au portul bas reflex pe spate, le trebuie ceva aer sa respire (20-30cm minim). De asemenea e bine ca raftul respectiv sa fie rigid, sa nu zbarnaie sau sa aiba alte rezonante parazite. La banutii aia, arunca un ochi si la Magnat Monitor 220 Wink


Da, dar nu le folosesti nici pe departe la adevaratul lor potential.
In cazul in care incep sa apara pretentii reale de calitate, solutia cu rafturi,mobila etc. nu mai este valabila, nici macar cu standuri incropite.
Daca la cabluri pot aparea discutii ca se aud sau nu diferente(cand vorbim de echipamente ieftine) sau daca exista sunt irelevante(mai ales in raport cu banii dati), in cazul problemlor de mecanica(vibratii) chiar si pe sisteme ieftine se aud diferente in bine( daca se procedeaza corect).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 9:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:
....aud sau nu diferente(cand vorbim de echipamente ieftine) sau daca exista sunt irelevante(mai ales in raport cu banii dati), in cazul problemlor de mecanica(vibratii) chiar si pe sisteme ieftine se aud diferente in bine( daca se procedeaza corect).


Sa inteleg ca pretul/cantitatea de bani investita este caracteristica principala.... hmm. Smile Probabil ai dreptate in ceea ce priveste stand-urile, dar intr-o camera modesta, de dimensiuni mici ocupa un spatiu important. Atunci solutia este una de compromis, boxe bookshelf pe "rafturi de carti". Orice ar fi, suportul trebuie sa fie cat mai rigid ca-i el raft sau stand....

_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La partea cu ieftin nu stiu ce nu s-a inteles: Podusele au in general asociat un pret iar calitaea lor depinde de pret. Cand banii sunt o problema iar sistemul trebuie sa se incadreze intr-un buget limitat prioritatile sunt altele pentru a maximiza rezultatul(cum se aude) fata de cazul in care vorbim de un buget mare care se poate aloca mai flexibil si o mai mare podere poate sa ajunga in acesorii(care la acest nivel sunt esetiale si care in primul caz nici nu intrau in calcule).

Delta04 a scris:

Orice ar fi, suportul trebuie sa fie cat mai rigid ca-i el raft sau stand....


Problema nu este chiar atat atat de simpla, sunt de acord ca este este estential sa fie rigide dar mai mai sunt pe langa acest considrent si alte chetii importante.
In primul rand cuplarea cu camera(modul in care standul sau raftul este legat de camera), materialul din care este facut standul sau raftul, de exemplu granitul desi este foarte rigid nu merge pus sub boxe de raft da o cloratura neplacuta dar merge foarte bine pus sub standuri care se aseaza pe spikeuri. In general structurile rigide au o frecventa de rezonata proprie iar in cazul audio trebuie sa avem grija sa fie in afara spectrului auditiv, sau in cazul in care prima varianta nu este posibila trebuie amortizata prin diferite metode.
Exista standuri inerte si deasemnea exista si standuri cantatoare in genul celor de la epos care nici macar nu sunt gandite sa fie umplute cu nisip desi au un pilon voluminos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iun 08, 2008 10:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oh boy. Asa o fi, eu inca nu am atins culmea perfectiunii audiofile de unde incepe sa functioneze uleiul de sarpe. Probabil ca asa este, cum spui tu, pentru moment pana la proba contrarie sunt sceptic la lucrurile astea. Revenind la topic, pentru solutie budget, best buy-ul este MM220, eu personal le recomand. Smile
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community