FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sonorizare
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cezar grig



Conectat la: 26 Iul 2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Sam Iul 26, 2008 10:25 am    Titlul subiectului: Sonorizare Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Am si eu o dilema. Trebuie sa montez in 3 camere de 11x11x3m o auditie. In 2 camere unde este bar vreau sa se auda aceeasi muzica sin in restaurantul alta muzica. Ma gandesc sa pun cate 6 boxe un fiecare camera, 4 in colturi si cate o boxa pe fiecare stalp. Acum stau si nu stiu ce sa fac.
Sa cumpar un sistem 5.1 pentru calculator ceva mai bunicel ca Logitech z5500 si sa il leg la o statie si la un dvd player sau sa cumpar de la o firma mai buna ca Tehnics sau Pioneer de exmplu cate 6 boxe de perete si 2 amplificatoare in jur de 100-200w si din unul sa scot pentru 2 camere si din celalalt pentru a 3-a camera? Apoi sa mai cumpar 2 atenuatoare de volum si cablu.
Ma poate ajuta cineva cu vreo idee?
Vreu sa fie ceva bun dar nici foarte scump. O suma pe care sunt dispus sa o dau este de 1800e pentru toata auditia.
Nu vreau sa dau discoteca. Ci sa fie pentru muzica ambientala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iul 26, 2008 10:25 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 26, 2008 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca locul dilemelor cu subiect: ce sa cumpar? isi au locul exact la aceasta sectiune a forumului.
Mutat la "Ce sa cumpar?"

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Iul 26, 2008 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa faci o treaba calumea ar fi bine sa uiti de sisteme de calculator. Cel mai bine ar fi sa mergi pe echipamente profesionale de sonorizari dar in caz ca nu sunt necesare puteri foarte mari se pot face anumite compromisuri.
Uite un exemplu de poxe pe care ai putea sa le folosesti.
http://www.o firma.ro/produse/Boxe_interior/Magnat/Symbol_Pro_160/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezar grig



Conectat la: 26 Iul 2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 10:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok. Si de aplificatoare cum ma descrc?
Trebuie sa mai cumpar si 2 atenuatoare si cablu si e cam gata. Dar cum sa fac sa leg la un amplificator 2 camere adica 12 boxe?
Eu am gasit si boxele astea:
http://www.vendaria.ro/ProductDetails.aspx?key=2013&name=Satelit_interior_Infinity_TSS-SAT500PLT&cid=4
Si am mai gasit si aiti amplitunere dar nu stiu care e bun. Am sa ma uit si pe site-ul dat de dumneavoastra poate gasesc ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxele din linkul dat de tinie sunt niste sateliti destinati folosirii in siteme homecinema cu speciificatii umflate( daca nu ai observat au difuzor de medeii de 6 cm ).
La amplificator ar fi bine sa nu iei din cele destinate auditiilor pentru casa nu sunt proiectate sa mearga la puteri mari si pe perioade lungi de timp in special cele ieftine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 11:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Omul a spus ca nu vrea putere, ca vrea muzica ambientala.
La un amplificator stereo, se pot lega mai multe boxe, formandu-se o retea de legaturi serie/paralel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezar grig



Conectat la: 26 Iul 2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci pot sa cumpar un amplituner care scoate de ex 7x100w si sa leg la el mai multe boxe. adica 12 boxe sa inteleg. Asta este ceea ce ma intereseaza pe mine. In rest totul pare simplu dupa mine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cumperi amplificator 7x... cumperi stereo. Pe 7x, oricum ai semnal corect pe 2 canale, pe restul fiind efecte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezar grig



Conectat la: 26 Iul 2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK. Am inteles.
Si leg boxele in serie.
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 1:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, le legi intr-o configuratie serie-paralel astfel incit impedanta rezultata sa intre in plaja admisibila pentru amplificatorul tau.
Desigur, este posibil ca acea configuratie sa fie astfel incit unele boxe sa se auda mai tare decit altele.
Deci, nu este atit de simplu pe cit pare la prima vedere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa-ti dau si eu un sfat:

Foloseste boxe de tavan, iar ca amplificator unul "custom made" pentru aplicatia respectiva. Daca zici ca ai nevoie de 12 boxe, amplificatorul va avea 12 iesiri amplificate, cu volum general dar si atenuare/amplificare pentru fiecare canal in parte.

Un astfel de amplificator ajunge la 1000 euro.

Ceilalti 800 euro iti ajung pentru boxe si cabluri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezar grig



Conectat la: 26 Iul 2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma poti ajuta cu un model anume?
Unul sa fie cu 12 iesiri la altul sa leg restul de 6 boxe ramase.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cezar grig



Conectat la: 26 Iul 2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2008 2:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu trebuie sa cumpar ca sa spun asa pachetul complet. Inclusiv cablurile. Si doresc sa fac aceasta achizitie cat mai repede posibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2008 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg de ce vrei neaparat cate 6 boxe in fiecare camera.

In bugetul tau ti-as recomanda cate 2 x Cerwin Vega VE12 in fiecare camera Very Happy si 2 amplificatoare potente (unul pe care vei pune 4 boxe si inca unul pentru restaurant).

_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezar grig



Conectat la: 26 Iul 2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2008 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Crede-ma ca nu e hotararea mea. Asa vrea un prieten de-al meu sa faca si altfel nici nu se gandeste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community