FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Decodarea Dolby...
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Rochas



Conectat la: 17 Oct 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Vin Oct 17, 2003 6:54 pm    Titlul subiectului: Decodarea Dolby... Raspunde cu citat (quote)

...Se realizeaza implicit prin folosirea unui sistem de boxe 5.1(4.1) atasate "dispozitivului" sau sau presupune folosirea vreunui softwear si setarea corespunzatoare a acestuia...?
Prin folosirea unui sistem stereo (amplificator+2boxe) se poate realiza decodare Dolby...?

Placa mea audio:Creative Audigy Player retail
Amplificator Sony TA-FB 730R(QS)
Boxe Sony SS MF-600H

_________________
Nothing can be right if there is no wrong...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Oct 17, 2003 6:54 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 17, 2003 7:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Decodarea Dolby depinde de sursa de unde vine fluxul audio.

Standardul Dolby Digital permite o multime de tipuri de formate audio, de la mono, trecand prin stereo, 2.1, 4.1, 5.1 si asa mai departe. In genere, pe un DVD-Video se gaseste sunetul fie in format stereo (2.0), fie - cel mai des - in format 5.1.

Standardul Dolby Pro Logic este de fapt un fel de "pacaleala" care "aduna" intr-un semnal stereo si informatie suplimentara pentru Surround. Teoretic el poate fi trimis si catre un sistem stereo clasic, care va "ignora" pur si simplu informatia suplimentara.

Unde anume se realizeaza transformarea din formatul proprietar Dolby Digital sau Dolby ProLogic in audio "clasic" depinde de cum iti configurezi sistemul:

De exemplu, poti sa folosesti o conexiune digitala intre placa de sunet si amplificator si sa indici software-ului ca fluxul Dolby Digital sa fie trimis prin aceasta nemodificat, pentru a permite decodarea lui externa. In cazul tau, daca memoria nu ma inseala, acest lucru nu este posibil, pentru ca TA-FB 730R nu are intrari digitale si nici capacitate de decodare Dolby Digital (sau chiar Dolby ProLogic).

Alta solutie, mai potrivita configuratiei tale, este sa indici software-ului ca vrei ca semnalul 5.1 (sau ProLogic) sa fie decodat intern in software si trimis sub forma 2.0 (adica stereo clasic) pe iesirea Front Out analogica a placii tale de sunet Creative. In felul acesta pierzi evident senzatia de surround, dar intreaga coloana sonora este "colapsata" elegant in spatiul stereo, nepierzand nimic din informatia ei (adica vei auzi vocile si efectele din canalele surround - e drept, amestecate cu cele din canalele fata-stanga, centru si fata-dreapta).

Daca revii cu un pic mai multe detalii despre ce vrei mai precis sa faci si mai ales ce programe doresti sa folosesti pe calculator, iti pot da mai multe amanunte despre cum se configureaza cel mai bine ansamblul.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Rochas



Conectat la: 17 Oct 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Vin Oct 17, 2003 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum bine iti amintesti amplificatorul de care vorbeam e "liber" de intrari digitale.In ceea ce priveste ce vreau sa fac ar fi simpu,pentru mine,sper ca si pentru tine pentru ca sa te insarcinez cu configurarea sistemului meu audio ar fi raspunsul ideal Smile Scuza-mi indrazneala dar nu am reusit sa obtin prin nici o cale pana acum raspuns la intrebarile mele altcumva decat l-am vazut eu...
Acest forum l-am descoperit absolut la intamplare si mi s-a parut cel mai potrivit pentru a gasi "nedescoperitul" despre care vorbeam.Faptul ca mi-ai raspuns chiar tu il consider drept un privilegiu,relativ la felul cum am cantarit eu treburile de p-aici Smile
Revenind,ceea ce vreau sa fac e sa pot beneficia de o auditie (mp3 si audiocd) cat se poate de placuta.Voi folosi deci Winamp-ul probabil,in ceea ce priveste vizionarea,BSPlayer mi s-a parut alternativa optima.In rest cred ca tu stii mai bine ce programe vreau sa folosesc pe calculator Smile ...Cred ca si soft-ul placii audio ar trebui mentionat aici pentru ca folosesc Surround Mixerul de acolo,doar in configurarea inaltelor si a basilor.Nu agreez presetarile pe care mi le serveste el.Nu folosesc egalizatorul din Winamp(am inteles ca nu e de o buna calitate)...si...cam asta ar fi tot.
Felul in care e configurat sistemul meu din punct de vedere hardware ar fi: amplificator "legat" de placa audio printr-un jack(sper ca am scris corect) la iesirea analogica bineinteles...
Daca ai ceva sugestii despre felul in care as putea imbunatati ceva ti-as fi recunoscator...
Ar mai fi o intrebare care ma macina de ceva vreme:As obtine un sunet mai bun daca in locul configuratiei mele de fata as opta pentru una alcatuita din vreun sistem de boxe 5.1 multimedia (ceva Creative inspire 5700).Muzica e ceea ce ma intereseaza in primul rand,Dream Theater,Conception,Yngwie Malmsteen,Tony MacAlpine(rock progresiv,heavy metal)ar fi o parte din muzica pe care o ascult asa informativ.Am inteles ca are o oarecare importanta ce fel de muzica rulezi cand te gandesti la felul in care iti vei configura sistemul.
Inca ceva,o placa audio M-Audio Revolution 7.1 ar putea sa imi satisfaca mai bine pofta de muzica...?Asta doar daca exista o diferenta importanta fata de actuala mea placa audio...

_________________
Nothing can be right if there is no wrong...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 17, 2003 9:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-ai indus un pic in eroare cu mesajul initial legat de Dolby. Smile

Din cate inteleg eu, de fapt tu nu doresti decat auditie stereo clasica, fie din MP3-uri, fie din Audio CD-uri. Daca te uiti la filme in format DVD-Video, atunci ai intr-adevar si semnal Dolby Digital, insa daca vorbesti de filme DivX (ma rog, luate de pe "Internet", sa zicem), ele de obicei au tot numai o pista stereo (sau mono, in cazurile mai nefericite). Deci problema cu Dolby nu e asa de arzatoare.

In privinta conectarii, asa cum ai tu acum este OK. Sigur, ideal ar fi fost iesirea/intrarea digitala, dar daca nu este, ce sa-i facem?

Tinand cont de acest lucru, ideal este sa iti imbunatatesti punctul unde se face conversia din digital in analogic, adica exact placa de sunet. Audigy Player-ul tau e decent, insa sunt aproape sigur ca vei simti o diferenta neta de calitate daca vei face un upgrade la placa M-Audio. Convertoarele ei sunt superbe (pentru o placa home-use) si in plus este si compatibila cu toate sistemele surround de viitor, daca vei dori sa iti faci un upgrade ulterior. Deci, e recomandata!

In privinta boxelor multimedia, mai bine nu!. Evident, sunt 5.1, deci daca vei pune un film sau un joc care suporta 5.1, te va impresiona la inceput, insa tinand cont de gusturile tale muzicale, cred ca nu vei aprecia deloc compromisurile majore de calitate pe care le au la reproducerea de semnale stereo. Te vei simti ca si cum ai asculta niste cutiute de plastic, cu tot subwoofer-ul lor cu tot. Dupa parerea mea, o varianta mai potrivita ar fi sa pui banii deoparte si, cand va exista buget, sa faci un upgrade la un sistem de sunet 5.1 adevarat, format din componente cel putin de "rangul" Sony-urilor pe care le ai deja.

Referitor la egalizare, de ce nu folosesti corectiile de ton de pe amplificator? Chiar daca teoretic cele din computer ar trebui sa fie mai bune, pentru ca, deh, sunt "digitale", implementarea lor lasa de cele mai multe ori de dorit (in special cea din WinAmp, dar nici restul nu sunt mult mai breze).

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Rochas



Conectat la: 17 Oct 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Vin Oct 17, 2003 10:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei ceea ce doresc eu e cea mai buna auditie pe care o pot avea in conditiile date mai sus si ma gandeam ca as putea obtine ceva efecte surround pe cele doua boxe ale mele dar daca zici ca stereo clasic e cel mai bun lucru pe care-l pot "scoate " ma voi conforma.Intr-adevar am incercat ceva efecte surround cu niste plug-in-uri de winamp dar e groaznic ce iese...Intleg ca Dolby e sinonim cu surround...?
Ar fi trebuit sa te intreb mai simplu:Ce ai face tu daca ai dispune de configuratia pe care ti-am prezentat-o mai sus...?
Corectiile de ton de pe amplificator le folosesc dar uneori nu e destul deci completez cu cele de pe sofwear-ul placii de sunet.De cele din Winamp nu ma ating pentru ca se pare ca abereaza...
La 5.1 multimedia nu ma mai gandesc(la sfatul tau),M-Audio a revenit in planurile mele,in sfarsit astept parerea ta referitor la noile(?) date ale problemei,asta daca se modifica cumva in perceptia ta (asta pt ca nu sunt sigur ca am fost pe aceeasi lungime de unda in mesajele precedente Smile ).
Deci:Cum ai configura tu pentru tine sistemul meu...?

_________________
Nothing can be right if there is no wrong...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 18, 2003 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum ai observat si tu, trucurile pentru a obtine "efecte surround" din numai doua boxe sunt doar atat, trucuri. Exista o tehnologie relativ noua de la Dolby care promite rezultate mai bune, numita Virtual Speaker, insa fiind in genere inca neimplementata in produse n-are rost sa ne batem capul prea tare cu ea.

Dolby e pur si simplu o firma de tehnologii audio si a devenit - oarecum - sinonim cu Surround. Dar dupa cum ziceam, sunt multe produse Dolby si nu toate au legatura cu Surround. Unele sunt dedicate reducerii de zgomot (celebrele B, C, etc.), altele sunt dedicate codarii si decodarii semnalului Surround dintr-un semnal analogic (Dolby Surround), altele sunt gandite pentru fluxuri digitale surround (Dolby Digital) si asa mai departe.

In locul tau as face exact ce am zis si mai sus, adica pentru moment as incerca sa fac un upgrade la placa M-Audio ca sa beneficiez de calitatea maxima posibila in mod stereo pentru muzica. Cand vrei sa vezi filme de pe DVD sau mai stiu eu ce, as seta playerul software sa transforme semnalul multicanal Surround tot in stereo obisnuit (mai toate au optiunea asta).

Si, pe viitor, as incerca sa fac un upgrade la reciever/amplificator cu unul care sa fie pregatit pentru Surround 5.1 (eventual tot de la Sony), iar in faza a doua sa cumpar o boxa de centru si doi sateliti de spate, ca sa am un setup 5.1 adevarat dar care sa nu faca compromisuri cand vreau sa ascult doar in mod stereo.

Apropo, tine cont ca sfaturile mele sunt doar atat, adica sfaturi. In domeniul acesta totul e subiectiv, asa ca nu strica niciodata sa incerci sa auzi chiar tu inainte de a face investitii, pentru a decide daca merita efortul pentru tine.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Rochas



Conectat la: 17 Oct 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sam Oct 18, 2003 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc...o confirmare foarte satisfacatore a supozitiilor mele.
Hai sa te mai intreb ceva daca nu devin deranjant;amplificatorul meu mai are o intrare pt 2 boxe deci as putea sa "agat" 4 in total.Ar putea sa ma ajute cumva chestia asta...?

_________________
Nothing can be right if there is no wrong...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 19, 2003 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intervin si eu in discutie cu o intrebare. Daca setez ca placa sa scoata semnalul pe iesirea digitala, rolul placii de sunet mai este la fel de mare ca si inainte? Daca ne este la fel de important, asta inseamna ca daca folosesc o placa cu iesire digitala pentru a o lega la un receiver, modelul placii nu mai este atat de important si se poate folosi orice placa care are o iesire digitala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 19, 2003 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rochas, din pacate facilitatea aceea a amplificatorului tau nu te va ajuta cu nimic in domeniul surround. Eventual ar putea fi utila pentru bi-wiring, dar recunosc ca nu mai tin minte pe dinafara daca modelele tale de boxe suporta acest lucru sau nu.

Dode, intr-adevar, in momentul legarii digitale, importanta placii de sunet scade simtitor, in special cand e vorba de un flux Dolby Digital sau DTS, care pur si simplu e luat de pe disc si transmis bit cu bit, fara nici un fel de interventie asupra lui (ca si cum l-ai copia via USB sau Firewire).

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 19, 2003 5:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O alta intrebare.
Pot folosi o placa de sunet cu iesire digitala, folosind iesirea digitala (legata la un receiver care are intrare digitala) pt a reda tot ce tine de audio in computer, inclusiv mp3 si jocuri?
Daca da, problema alegerii unei placi de sunet pt un sistem surround bazat pe un computer si u nreceiver se simplifica simtitor, defapt se reduce la algerea unei placi de sunet acre are iesire digitala, indiferent de producator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 19, 2003 6:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, in principiu poti sa folosesti fara probleme o placa audio cu iesire digitala si pentru redare de MP3-uri, si pentru jocuri, conectata la un receiver. Singura mica problema potentiala este ca unele placi de sunet necesita o setare speciala intre modul PCM (audio stereo necomprimat, ca atunci cand asculti un .MP3, sa zicem) si modul non-PCM (un stream DD sau DTS), care se face din Control Panel si uneori cere un restart.

Insa atentie, in jocuri inca exista diferente importante intre placile de sunet, pentru ca majoritatea jocurilor moderne folosesc intr-un fel sau in altul efecte de sunet "3D" (adica modelarea acustica a unor surse prin reverberatie, efecte Doppler, etc.). Aceste efecte pot fi calculate in intregime software sau, daca placa suporta, pot fi calculate pe procesorul placii de sunet, care de obicei ofera si o calitate mai buna, pe langa numarul mai mare de "voci" procesate simultan (fara a incarca CPU-ul calculatorului). De exemplu, placile Creative Audigy si Audigy2 au suport nativ pentru extensiile EAX, care fac exact aceste lucruri, ceea ce schimba "experienta" sonora in jocuri destul de mult.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 19, 2003 7:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci mult pentru raspunsuri.
As dori sa iti cer si tie parerea in legatura cu achizitionarea unui receiver. ca sa nu mai deschid un topic iti dau link-ul catre cel vechi:
http://www.hi-fi.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=200
As aprecia mult un raspuns.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Rochas



Conectat la: 17 Oct 2003
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Oct 20, 2003 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce s-ar intampla daca as lega cele 4 canale pe care le am disponibil (Left cu Left si Right cu Right) si as seta amplificatorul pe ambele piste (A+B)...?
_________________
Nothing can be right if there is no wrong...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 22, 2003 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rochas, nu inteleg exact cum vrei sa legi? 2 seturi de boxe, sau vrei sa legi amplificarea la perechea deja existenta dublata?

In primul caz, vei avea pur si simplu 2 surse care emit acelasi sunet - ceva nerecomandabil, pentru ca din cauza diferentei de pozitie se vor petrece diverse intermodulatii care vor schimba (in mod mai mult ca sigur neplacut) ce se aude. Ma rog, un avantaj ar fi ca se va auzi si mai tare (normal) - insa efecte Surround reale tot nu vei obtine.

In cazul doi, vei face bi-wiring/bi-amping, iar felul de legare si eventualele setari ale boxelor/amplificatorului ar trebui sa fie descrise in manualele care le acompaniaza. Smecheria aceasta se poate dovedi folositoare, in multe situatii si e ceva care se practica curent.

Dode, ma indrept si catre topicul tau. Smile

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Michidutza



Conectat la: 15 Noi 2003
Mesaje: 34
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toata discutia asta ma face sa gindesc ce bun ar fi un articol in revista pe tema conectarii intre diverse componente,tipuri de cabluri,avntaje dezavantaje,cine proceseaza sunetul in functie de ce cablu folosim(placa de sunet sau aparatul la care e legata) etc.
Dar sa nu ne indepartam prea mult de la topic.Am si eu o intrebare:
cineva mi-a spus ca are boxe de calculator digitale!Ceea ce si sa parut foarte dubios.Stiu ca semnalul din placa poate sa iasa digital dar cind ajunge in boxe nu se transforma inapoi analog?Ca doar nu ies bitztii prin membrana! Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community