FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfaturi cumparare amplificatoare SH. Generatii reusite/slabe
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 10:51 am    Titlul subiectului: Sfaturi cumparare amplificatoare SH. Generatii reusite/slabe Raspunde cu citat (quote)

Deschid acest topic cu intentia ca cei cu experienta sa ofere oricarui incepator (ca si mine) sfaturi de plecare in cautarea unui amplificator SH (sau nou). Ce modele sa caute, si ce sa evite, cand 'rasfoieste' prin sectiunea de publicitate a forumului, sau pe acel cunoscut site de licitatii. De exemplu "Technics dupa 1982 nu a mai produs mai nimic de calitate"... Prin incepatori inteleg persoane care au inceput sa guste din sunetul de calitate si vor un punct de plecare, care vor sa schimbe Genius-ul sau Logitech-ul din dotare pentru ca nu le mai place cum se aude, si vor ceva superior. Ma voi rezuma deci strict la partea de amplificare, stereo in cea mai mare parte, dar si multicanal.

Mai sunt variabile ca bugetul, boxele de ascultare si puterea. Sa zicem pentru orice putere, aceasta o decide cel care cumpara, in functie de ce boxe detine. Ca buget, voi imparti pe doua categorii: entry-level si mid-range (chiar si high-end, desi cine isi ia asa ceva are de regula deja experienta). Astfel, lista va fi utila pentru toata lumea. Cat despre boxe, daca exista si pareri, gen "Denon nu se aude bine cu Magnat" (sau nu asa bine ca altele). Desi stiu ca fiecare are gustul lui, asa cum mare si clar a zis nicumur, totusi parerea cu Denon si Magnat cel putin am auzit-o la foarte multi useri. Deci orice parere de genul asta e binevenita.

Asadar am citit mult pe acest forum si aproape toata sectiunea "Ce sa cumpar", aflandu-ma la randul meu in cautare, si acestea sunt pareri adunate la un loc de la useri, din experienta lor.

Pioneer
Modele bune in perioada '87-'95. Seriile A-6x6 si A 7x7 sunt reusite. (mid-range)

NAD
Perioade cu modele bune, din generatia vintage ex: NAD 3020 (anii '80), ...
C315BEE - cel mai ieftin amplificator nou care isi merita banii (entry-level)
C320BEE, 325BEE - modele noi reusite, raport bun calitate/pret. (mid-range)

Sony
Perioada - anii '80. Receiverele din seriile ES si QS sunt reusite. In rest cine vrea calitate poate sa uite de Sony.

Harman/Kardon
Modelele de pana in '90. Exemple: de la PM665Vxi in sus (mid-range), receiverele HK 730, HK 930, ...

Denon
Perioade: ...
(in general am citit ca suna mai aspru, taios, si nu doar pe magnat-uri)

Marantz
Products list
Products timeline
...
...

Onkyo
Perioade: ...
Modele recomandate: Integra A-8850, A-9555, A-9711, A-9755 (mid-range). Cineva zicea ca e de evitat A-9211.

Technics
Dupa '82 nu au mai produs nimic de calitate.
Modele reusite: seriile SU-Vx ?

Yamaha
Modele de cautat AX-596, AX-700, AX-900 (mid-range)
Perioade "de glorie":

Despre Rotel, Nakamichi, JBL, Kenwood, Akai, Naim (si ce as mai fi putut omite) nu am gasit mare lucru.
Ordinea de mai sus e aleatorie. Daca am omis vreo marca importanta, imi cer scuze.
Unde nu am pus link nu am gasit (inca) un product timeline, sau orice fel de lista cu toate modelele cat de cat adunate la un loc...

Stiu ca momentan lista e inca incompleta, e facuta de un incepator pentru a ajuta multi alti incepatori care nu stiu inca mare lucru despre marcile de mai sus, si care se uita ca matza'n calendar pe sectiunea de publicitate cand vor sa-si ia un amplificator. Un fel de introducere in lumea hi-fi pe partea de amplificare.
Asadar rog pe oricine sa vina cu orice fel de completari/corectari la lista de mai sus, din experienta proprie (modele de care au fost multumiti, modele nefiabile s.a.m.d.)

(Sper ca nu e o idee stupida, sau din varii motive sa nu aibe rost aceasta generalizare/clasificare, sau sa duca la polemici, ceea ce e foarte posibil. Daca da, atunci imi cer scuze anticipat si rog un moderator sa inchida topicul de la bun inceput daca e cazul)

Multumesc.


Ultima modificare efectuata johnniewalker la Joi Oct 30, 2008 4:10 pm, modificat de 3 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 10:51 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 11:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La H/K poti sa pui si modelul 430 pe lista, tot din seria twin power. In plus, probabil orice chestie Citation la un pret decent ar fi o alegere buna.Mie mi se pare o idee buna topicul.
_________________
C.E.C cd3300(putin modificat)/Myryad Z140/Elac FS68
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Perfect de acord cu toata gama Citation, desi direct amplificator pe lampi ca prima achizitie pentru un incepator mi se pare umpic blasfemie... Smile ca sa zic asa...
Probabil multi nici nu vor sti sa aprecieze asa bijuterii, dar atata timp cat se gasesc la pret ok, si in stare buna, de ce nu ?
Asa cum zicea cineva foarte plastic, dupa ce luase oricum ceva foarte de calitate, "daca as lua asa ceva acum ar fi ca si cum as arunca margaritare la porci". (sper sa nu se supere ca l-am citat)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citation nu sunt neaparat pe lampi; doar primele generatii (anii 60 ?) sunt. Exista o gramada de modele cu tranzistori.
_________________
C.E.C cd3300(putin modificat)/Myryad Z140/Elac FS68
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mea culpa. M-am grabit si nu am cautat suficient.
Seria Citation vad eu include si preamplificatoare, receivere, boxe etc... (toate in lista la All Products)
Amplificatoare pe lampi sunt cel putin Citation II si V (dintr-o brosura din anii '60).
Din celelalte, cel mai cunoscut pare Citation XX. Modele mai recente vad aici ca nu sunt asa de cautate, poate pe nedrept, din review-uri reiese ca sunt foarte bune. Amplificatoare: Citation 12, 16, 19, 22, 24.

Concluzie, de la Harman/Kardon "orice chestie Citation la un pret decent ar fi o alegere buna". Atata timp cat se gasesc si pe la noi...

LE: din cate ma pricep eu, Citation XX la 2x250W@8ohmi si la cum arata, nu e tocmai pentru home use. Mai degraba Citation X-II


Ultima modificare efectuata johnniewalker la Joi Oct 30, 2008 4:07 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
caiac



Conectat la: 18 Oct 2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 1:16 pm    Titlul subiectului: yamaha Raspunde cu citat (quote)

si seria M de la yamaha zic eu ca nu ar trebui luata in considerare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

super interesant topicul, felicitari.
_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 5:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De SANSUI nu pomeneste nimeni nimic ?
BA-2000. BA-3000, BA-5000...
AU-X1, AU-D9/11
Mai multe aci:
http://www.classicsansui.net/Integrated%20Amplifiers.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 6:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant subiectul si eu m-am gindit odata sa il bag dar nu am avut timp.
Adica seria M de la Yamaha nu este buna ai vrut sa zici?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HK 680 si HK 690 sunt niste amplificatoare foarte reusite atunci cand bugetul pentru un amplificator SH este limitat la cateva sute de euro Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe mine ma intereseaza mai mult despre Yamaha si am vazut ce s-a scris , dar vad la Yamaha si seria 1000 alea nu or fi bune?
Poate stiti si de cele mai bune receivere facute de Yamaha?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
caiac



Conectat la: 18 Oct 2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 7:22 pm    Titlul subiectului: pardon Raspunde cu citat (quote)

am vrut sa spun sa sunt foarte reusite si amplificatoarele din seria M
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mie nu-mi plac defel YAMAHA...atat constructiv cat si sunetul acestora Sad
Cel putin partea de corectii imi displace total la Yamaha.
Ca si bloc de putere sunt bunicele dar constructiv sa nu dee naiba sa fii nevoit sa le repari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
caiac



Conectat la: 18 Oct 2008
Mesaje: 13

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 8:11 pm    Titlul subiectului: kenwood Raspunde cu citat (quote)

cred ca marca kenwood ar trebui luata in considerare cu modelele ka-880-d si capul de seria al cestei serii ka-990-d si Kenwood L-A 1 dupa parerea mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Referindu-ma strict la vintage,as adauga unele modele de Proton,Monarch si Transonic Strato la lista de mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community