FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DBS
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2009 3:38 pm    Titlul subiectului: DBS Raspunde cu citat (quote)

...daca tot exista un subiect despre cablurile Kimber in care sunt laudate cablurile AudioQuest, de ce sa nu fim corecti si sa deschidem un subiect despre cablurile AQ in care sa fie laudate cablurile Kimber Question Laughing

Lasand gluma la o parte, pentru ca mi-au trecut prin mana cabluri AQ, cabluri bune dealtfel, avand calitati de necontestat, sunt sincer interesat de aceasta tehnologie aleasa pentru unele cabluri de la AQ, adica DBS cu..."x" volti, mai multi sau mai putini. De fapt exista doar cateva variante, adica un anumit nr. de volti.

Care este teoria din spatele acestui DBS? Care sunt beneficiile, avantajele?

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 03, 2009 3:38 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AWDRobert



Conectat la: 23 Mai 2008
Mesaje: 139
Locatie: Otopeni

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2009 5:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DBS? mai degraba BS
_________________
Robert
Sa auzim numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fojica



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 136
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2009 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca asta ar fi teoria din spate:
**AudioQuest argues that the phenomenon of cable break-in is actually a matter of the dielectric adapting to a charged state, and whenever the cable is not being used, it returns to its uncharged state. The DBS consists of an insulated anode and uninsulated cathode inside each cable run that are connected to a pair of 36V battery packs affixed to the cable's downstream end. The battery packs keep the cable's dielectric constantly charged with 72V DC and thereby ensure that the dielectric never drains its energy as distortion, providing "considerably better transparency and dynamics than are possible even from a cable in continuous use."**

se specifica la un moment dat si despre tensiunea bateriilor in cauza:
**AudioQuest has found that 50 volts is the threshold above which the benefits of additional voltage are "pretty subtle," according to Harley. However, the DBS battery packs are 36V each, due to the use of three 23AE 12V batteries. So AudioQuest's higher-end DBS cables come with two battery packs that run in parallel to produce 72V -- a bit of overkill, according to AudioQuest, but "72V DBS does provide a subtle but noticeable improvement over 36V."**

sursa:
http://www.soundstage.com/revequip/audioquest_sky_volcano.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2009 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce e interesant este ca spun ca au pus "pack-urile" de baterii in paralel si au obtinut 72V Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce nu m-ar mira ca toate cablurile astea "de firma" sa fie comandate la aceeasi firma prin china sau pe-acolo, si doar sa schimbe "invelisul"... si noi sa dam in bobi comparand acelasi cablu dar de alta culoare... si pret.

treaba cu bateriile in paralel este o chestie... ar trebui rescrisa legea lui ohm: " esti om cu mine, sunt om cu tine" (la ei ar fi legea lui Man) Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:
Ce e interesant este ca spun ca au pus "pack-urile" de baterii in paralel si au obtinut 72V Laughing

Fals. Sunt conectate in serie.

AWDRobert a scris:
DBS? mai degraba BS

Pe ce iti bazezi afirmatia ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 5:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bogdan a scris:
AWDRobert a scris:
DBS? mai degraba BS

Pe ce iti bazezi afirmatia ?
Pe traditionala oftica si gheara in git a celui ce nu si le poate permite ?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

beneficiile ar fi la soundstage si dinamica. Oricum, sistemul DBS este patentat in USA, drept pt care se plateste si inovatia...
Dupa cum am mai spus pe alt topic de aici, am facut proba la acelasi sistem cu DBS / fara DBS, iar lipsa acestuia se simte (in rau).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AWDRobert



Conectat la: 23 Mai 2008
Mesaje: 139
Locatie: Otopeni

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 12:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
Bogdan a scris:
AWDRobert a scris:
DBS? mai degraba BS

Pe ce iti bazezi afirmatia ?
Pe traditionala oftica si gheara in git a celui ce nu si le poate permite ?!


Nu stiu cat costa - cablurile mele au costat 150RON perechea (kimber 8pr)

_________________
Robert
Sa auzim numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 12:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de fapt despre ce cablu vorbim?
din ce am vazut, folosite des sunt cablurile pt boxe.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 12:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

a, am vazut 8pr, deci tot boxe.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AWDRobert



Conectat la: 23 Mai 2008
Mesaje: 139
Locatie: Otopeni

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 1:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Brosura Everest: http://www.audioquest.com/pdfs/earth_feature/everest.pdf
Desenul ne arata "conductive dielectric" Question Exclamation
Wikipedia - dielectric:
"A dielectric is a nonconducting substance, i.e. an insulator. The term was coined by William Whewell in response to a request from Michael Faraday.[1] Although "dielectric" and "insulator" are generally considered synonymous,... "

Alti termeni tehnici in brosura - ne -la - locul lor - "Positive / Negative conductor group" - adica cablul negru la borna neagra si cablul rosu la borna - ati ghicit rosie. Dar ca sa tina cititorul in suspans mai vorbeste si de anod / catod

Mai zice ca bateriile nu se descarca pentru ca "there is no load" - deci care e treaba - dielectricul e "conductive" sau nu?

Earth feature spiraling - asta imi scapa - pur si simplu firele nu se puteau aranja frumos daca nu erau spiralate straturile in sens opus. Sau e vorba de efectul Coriolis - asta insemna ca cele fabricate pentru emisfera sudica sunt spiralate invers? - eu cred ca asa ar trebui Smile

Da am vazut pe audiogon de vinzare - SH cele "mai slabe" de doar 36V - la 150$ - poate au bateria descarcata.

Sa stiti ca la mine la servici la unele cabluri pe care le instalam nu este recomandata indoirea acestora la raza mai mici decit 10xDiametru (d- intre 22 si 40mm) cablului. Daca o faci degradarea este masurabila / evidenta (VSWR - vezi Wiki). Vorbim de cabluri profesionale care functioneaza pina la 2,5GHz (giga) - atenuare de cca 5db/100m - aici au loc cu adevart fenomene de linie de transmisie si efect pelicular. Din aceasta cauza conductorul central e gros cca 8mm - dar e teava - pentru ca in interior oricum nu ar circula curent - costa 5-10 eur/m.
http://www.commscope.com/andrew/eng/product/trans_line_sys/coaxial/wireless/index.html
Ma mir ca nu sunt astfel de instructiuni privind indoirea pentru aq.

Se mai poate citi si pe http://www.audioholics.com/education/cables/top-ten-signs-an-audio-cable-vendor-is-selling-you-snake-oil/audioquest-responds-to-top-10-snake-oil-article

_________________
Robert
Sa auzim numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 9:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ne pricepem, hai sa tacem. Daca n-am ascultat, hai sa tacem. Daca n-am testat cu sau fara DBS, hai sa tacem.
Restul e frustrare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 12:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AWD, sa inteleg ca brosura de la cablurile AQ este plina de bulshituri? Eu nu ma pricep, din acest motiv te intreb... Idea
_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

problema e daca a nivelul asta isi pot permite sa o dea in balarii sau nu, pt ca de ascultat cred ca suntem si noi capabili, iar daca nu sesizam diferente, cred ca ar fi o prostie sa cumperi doar pt ca cineva iti spune ca sunt acolo. daca chiar si chiar nu auzi ceva, oare are vreun sens sa cumperi un produs?
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community