FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Problema fasait Akai GX 4000D
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Iun 27, 2009 11:29 am    Titlul subiectului: Problema fasait Akai GX 4000D Raspunde cu citat (quote)

Am si eu un Akai GX 4000D negru.
Un defect,care l-am citit si pe acest topic la inceput,inainte sa schimb condensatorii,dar chiar si dupa...se intampla doar cand comut pe Source,fara sa cuplez niciun alt aparat pe line in,si cu potentiometrele la 0,nemiscate deloc, pe canalul stang imi baga fasait, lucru care nu se intampla si pe canalul drept.Am inteles ca sunt anumiti tranzistori.Care sunt aceia?
Este foarte enervat acel fasait, mai ales ca atunci cand trag benzi se inregistreaza cu tot cu fasaitul acela.

Daca e sa schimb vreau sa pun tranzistorii si pt canalul stang si pentru cel drept pentru imprimare,sa nu mai am probleme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iun 27, 2009 11:29 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 12:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

avand in vedere ca transistorii sunt pe germaniu , nu stiu ce sanse ai avea sa ii schimbi.Verifica totusi daca exista o lipitura rece, sau poti verifica condensatoarele de capacitate mica ( sub 1uF)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 10:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sau exista o sansa f mica sa fie comutatorul tape/source. Cam asa face si Tesla B 115/Cm 130 datorita comutatorului de proasta calitate. Nu le sterge cu spirt Laughing , trebuie sa folosesti spray contact.
_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Colectionaru a scris:
Sau exista o sansa f mica sa fie comutatorul tape/source. Cam asa face si Tesla B 115/Cm 130 datorita comutatorului de proasta calitate. Nu le sterge cu spirt Laughing , trebuie sa folosesti spray contact.
Comutatoarele de b115/Cm130 au cu totul alta constructie (complicata idiotic), iar zgomotul de care vorbeste Valy nu se datoreaza de la acel comutator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 2:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ptr Dj Valy: Intra pe HIFI Engine si descarca manualul de service, dupa care pe schema placii preamplificator identifici si inlocuiesti toti tranzistorii de tip 2SC458 LG cu 2SC945 sau si mai bine cu 2SC2240 dupa cum s-a mai scris si in topicul privitor la Akai-ul 635. Acesti tranzistori sunt in cel putin 90 la suta din cazuri responsabili de efectele mentionate de tine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 2:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astazi am schimbat tranzistorii 2SC 458LG cu 2SC2240, iar 2SC 945L i-am schimbat cu 2SC 536.
Acel fasait inca nu a disparut.Nici nu s-a amplificat,dar nici nu s-a ameliorat.Este exact la fel.
Mentionez ca am schimbat pe fiecare canal doar pe partea de inregistrare unde intampinat acest fasait,cand apasam Source, iar partea de redare,care merge perfect si nu are fasait deloc,nu m-am atins de ea.
Alte idei?Cam ce ar putea fi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai inlocuit si TR3, TR3b, TR 4, TR 4b (privind pe schema preamp pc board)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 3:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TR1, TR2, TR3, TR4, TR5, pe canalul stang
TR14,TR15,TR16,TR17 TR 18, pe canalul drept.
Acestia i-am schimbat astfel
TR1,TR2 si TR3 (Left) si TR14,TR 15 si TR16 (Right) originalii erau 2SC 458 L si i-am pus 2SC2240
TR4,TR5 (Left) si TR17 si TR18 (Right) originalii erau 2SC945L si i-am schimbat cu 2SC536.

Nu am gasit niciun TR3b si TR4b...
Nu-mi dau seama ce ar mai putea fi.Daca stau bine si ma gandesc si pe source trebuie sa fie ca pe Tape,fara pic de fasait, iar cand inregistrez sa iasa benzile cu un sunet foarte bun,lipsita de fasait.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Normal ca source trebuie sa fie ca si tape, cu diferenta fireasca de zgomot dar nicidecum la modul deranjant. Pe schema apare ptr TR1, TR3, TR4 si indicele "b" fiind tranzistorii corespondenti lui 1,3,4 de pe celalalt canal. Cel mai bine este sa consulti schema si sa confrunti direct cu notatiile de pe cablaj.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Iun 29, 2009 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astept saptamana asta sa primesc inca un Akai GX 4000D s vad daca si ala are aceeasi buba sau nu.
Daca nu,atunci voi lasa un magnetofon pentru redare si unul pentru inregistrare.
Dar in afara de 2SC2240, alte echivalente cam ce am mai putea pune?Am inteles ca exista si BC-uri.
Daca as gasi originali,adica exact cum au fost cei din el,ar fi buni?Unde as putea gasi si la ce pret?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 30, 2009 8:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce am citit prin multe review-uri de pe afara, inclusiv in cadrul discutiilor despre magnetofoane, cea mai buna varianta pentru inlocuirea 2SC458 raman tranzistorii 2SC2240 despre care se spune ca sunt superiori in mod clar. Nu cred ca are rost sa te chinui sa faci rost de originalii 2SC458LG.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Iun 30, 2009 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De schimbat eu i-am schmbat cu 2SC2240, acum nu-mi pot da seama cat trebuie sa fie acel zgomot.Eu banuiesc sa fie liniste pe Source,la fel cum e si pe Tape.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 30, 2009 2:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, asa este corect. Ma mai gandesc sa nu fie si vreun electrolitic de filtraj busit pe undeva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Iul 01, 2009 3:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu,toti condensatorii sunt pusi noi.
Am citit pe net ca exista echivalente BC.
Am gasit ca ar fi BC546 si BC550.Ar merge cu astia?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 02, 2009 8:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai facut inlocuirea tranzistorilor cum ai spus, sfatul meu este sa nu mai umbli la ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community