FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
PA800K + vifa xt25tg30-04 ?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
markus



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 10
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 24, 2009 8:13 pm    Titlul subiectului: PA800K + vifa xt25tg30-04 ? Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,
De curand m-a cam lovit bug-ul (semi)audiofiliei si m-am gandit sa o iau pe calea diy.
Mi-am construit niste incinte..cu mai sus mentionatul tweeter si cu un wofer de 8" cumparat dintr-un magazin de la coltul strazii din Bucuresti(o greseala destul de importanta). La momentul achizitiei acestui wofer nu ma documentasem catusi de putin in privinta calitati difuzoarelor, a parametrilor..etc...aveam impresia ca daca magetul e suficient de mare difuzorul estre catusi de cat bun .Nu imi place basul dat de acest difuzor..cantitativ este ok....insa nu este curat...este bubuit, si foarte prost definit, in special pe rock.
Ce ma deranjeaza....filtrul pe care l-am facut pt aceste boxe a cam fost realizat 'dupa ureche'(ascultat cu si fara filtru) pentru partea low pass, neavand nici un parametru al difuzorului(in afara de Fs)...si astfel a determinat si modificari in filtrul hi pass.Ma deranjeaza si faptul ca filtrul este unul de ordinul 4(as vrea ceva mai simplut).Acest filtru are punctul de crossover pe la 1900 Hz .
Acum, as vrea sa intreb cum este woferul pa800k...din ce am citit ar fi destul de bun?Urmaresc in special sa obtin un bas curat si bine definit.

Incinta este basreflex(cu portul de bas in fata) ,are un volum de 21 de L si este acordata la 43 Hz, F3=59 Hz...in simulari arata binisor cu pa800k, oferind extensie in frecvente joase relativ pe gustul meu...Nu as mai vrea sa fac modificari incintei daca s-ar putea.
Filtrul la care m-am gandit ar fi de ordinul 2 cu frecventa de crossover pe la 3000 de Hz...low pass facut din L=0.9mH si C=7.5uF iar high pass din C=10uF si L=0.13mH.

Intrebarile mele ar fi:
1.Filtrul realizat este potrivit? Ofera atenuare suficienta pt xt25 pt a nu produce distorsiuni semificative in apropierea Fs? Mai necesita alte componete(atenuare,egalizare...etc)?
2.Ce alt wofer de 8" ar mai fi cam la acelasi pret(am gasit pa800k cu 140 ron)care sa ofere performante decente si raspuns in frecventa asemanator?

Mentionez ca amplificatorul este tot unul diy, un asa zis gain-clone de 50 de w pe canal facut cu integratul lm 3886 iar sursa din 'nefericire' placa de sunet dintr-un laptop...care la prima vedere ar parea proasta dar care nu este foarte rea....in casti se aude foarte bine iar problema cu basul nu este de la aceasta si nici de la melodiile ascultate...desi, boxele, la anumite genuri de muzica(clasica,jazz) suna foarte bine...instrumente bine separate imagine buna (probabil de vina este vifa-ul)...
Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 24, 2009 8:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Aug 24, 2009 9:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vifa xt25tg30-04 este un dif de inalte f. bun care este folosit in multe incinte cu pretentii hi-end, dar nu acelasi lucru se poate spune despre pa800K. Parametri TS par cel putin dubiosi. Eu ti-as recomanda un alt difuzor de bass-medii. In functie de buget si dimensiunea cutiei sunt multe difuri dintre care se poate alege. Eu as spune sa cauti la unii producatori mai seriosi precum Vifa, Peerless, Seas, Usher sau chiar Scanspeak. Lista ar putea continua dar asta este o lista de start.

Cu alte cuvinte recomand schimbarea difului de mid-bass.

Atentie mare la filtru. Pe incercate, ascultate, etc. nu vei ajunge departe chiar daca cumperi cele mai bune difuri din lume. Trebuie facute niste masuratori, si alte minuni pentru care este nevoie de oarecare pricepere.

Eu recomand sa cauti un proiect pe net gata facut. Sunt multe cu vifa xt25tg30-04. Iata un mic exemplu:

http://www.troelsgravesen.dk/EllamXT.htm

dar pe acest site gasesti si alte proiecte cu xt25tg30-04.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Aug 24, 2009 9:38 pm    Titlul subiectului: Re: PA800K + vifa xt25tg30-04 ? Raspunde cu citat (quote)

markus a scris:
Acum, as vrea sa intreb cum este woferul pa800k...din ce am citit ar fi destul de bun?Urmaresc in special sa obtin un bas curat si bine definit.
Presupunand ca te referi la PA-800K ca fiind un difuzor diferit de cel cumparat de "la coltul strazii" Smile alegerea este tot nefericita daca te-ai gandit la el ca la un woofer Sad
markus a scris:
Incinta este basreflex(cu portul de bas in fata) ,are un volum de 21 de L si este acordata la 43 Hz, F3=59 Hz...in simulari arata binisor cu pa800k, oferind extensie in frecvente joase relativ pe gustul meu...Nu as mai vrea sa fac modificari incintei daca s-ar putea.
Nu mai trebuie sa faci modificari cutiei pt. ca acest dif nu isi va modifica raspunsul (in bine) in alta pt. ca PA-800K este un low-midrange si nu are legatura cu bass-ul sub nici o forma Sad La 43Hz incinta este subacordata si nu are ca efect decat micsorarea spl-ului difului in zona unde are si el putin bass... Pt. un dif de 8" nu poti vorbi de "extensie in bass" la 59Hz oricat de curat si bine definit ar fi Rolling Eyes Sunt destule woofer-e de 8" care au bass, dar nu PA-800K. Daca vrei sa scoti ceva "phantom bass" Smile din acest dif, trebuie sa-i ridici acordul pe la 62-63Hz!!! Cu aceasta manevra echilibrezi si raspunsul difului in zona 60-100Hz fata de nivelul de referinta. Nu ai spus de cat este tubul BR, dar e suficient unul cu diametrul de 6cm. Nici fonoabsorbant nu-i trebuie mult, dar din pacate sunt difuri de 5" cu mai mult bass Wink

markus a scris:
Intrebarile mele ar fi:
1.Filtrul realizat este potrivit? Ofera atenuare suficienta pt xt25 pt a nu produce distorsiuni semificative in apropierea Fs? Mai necesita alte componete(atenuare,egalizare...etc)?
2.Ce alt wofer de 8" ar mai fi cam la acelasi pret(am gasit pa800k cu 140 ron)care sa ofere performante decente si raspuns in frecventa asemanator?
Filtrul realizat nu ofera nici o atenuare pt. tweeter, aceasta trebuie facuta cu o rez. inainte de filtru sau cu lpad dupa filtru.
Si dpdv al realizarii filtrului si al unei config. 2 cai, PA-800K este o alegere nepotrivita Sad Repet, diful este un low-midrange si nu e recomandat peste 800Hz (si datorita marimii lui)! Exista cateva difuri de 8" si chiar unul de 10" cu care se poate face o boxa 2 way, dar nu la 140 ron Rolling Eyes
Un dif bun care se potriveste in 21 litri si cu Vifa XT25 si pe care l-am folosit aici: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=23706 este Tonsil GTC 16/40/1 pe 4 ohmi la ~100 ron.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
markus



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 10
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 24, 2009 10:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intradevar vifa xt25tg este un dif de exceptie...insa bugetul este destul de redus , aprox 300 ron...Nu pot decat sa visez la un scanspeak,vifa....

Portul de basreflex are diametrul de 56mm si lungimea de 160mm(asta poate fi modificat)
Tonsil gtc 16/40/1 intradevar mi-a atras putin atentia.....dar va trebui sa modific bafle-ul.
De tonsil gdn 20/60/3 ce spuneti...eventual s-ar potrivi in proiectul de fata?Impedanta are influente si asupra altor lucruri in afara de cum este diful condus de amplif(cer scuze pt formularea ciudata)?
Am mai gasit si niste wofere beyma: 8woofer-P si 8br40...despre acestea nu stiu foarte multe si nu am stat sa le fac niste simulari(proaste dar macar sa fie o simulare acolo) Ce spuneti despre ele?

Citat:
Filtrul realizat nu ofera nici o atenuare pt. tweeter, aceasta trebuie facuta cu o rez. inainte de filtru sau cu lpad dupa filtru.

Atenuare....unde mi-o fi fost capul....vroiam sa intreb de fapt daca un filtru de ordin 2 care incepe cam pe la 4000 de Hz ofera o panta suficienta pt a evita distorsiunile la acest tweeter(inca o exprimare defectuasa)conform celor spuse de Zaph, pt xt25 ... LR2 de la 2500 si e ok....deci banuiesc ca suporta....
Aparent Embarassed habar nu aveam cum se influenteaza F3(live ang learn)Am schimbat cantitatea de material fonoabsorbant si acum am un F3 de 81Hz !!(firar softu sa fie si nestinta de al guverna)
In legatura cu fonoabsorbantul..poate fi oricat...mometan folosesc niste lana si am cam umplut cutia(eventual sa mai scot ?) nu este foarte indesata si nici nu atinge difuzoarele.Este lipita pe pereti in strat de vreo 3-4 cm.
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Aug 25, 2009 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut markus, calitatea basului nu e data numai de woofer ci si de cutie si de pozitionarea in camera. In cazul tau wooferul PA-800k e destul de bun daca il folosesti corect. Incinta ta e acordata prost, daca vei cauta vei gasi proiecte bune tin minte ceva la 19l acordat la 49hz.

O solutie si mai buna si care a incantat multa lume este incinta VTP in care wooferul se comporta foarte bine.

De asemenea pozitionarea in camera conteaza f mult. Ai incercat sa schimbi pozitia boxelor?

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
markus



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 10
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 25, 2009 10:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Am incercat boxele si in aer liber tocmai pt a evita coloratiile camerei...si sincer sa fiu se auzeau un pic mai bine...dar basul tot prost definit era.
Nu vreau un bas sa imi zguduie plamanii..sincer nu prea imi place asa si nici nu am cum sa obtin asta cu un dif de 8" in schimb vreau sa fie bine definit,clar si rapid si macar pe la 50 Hz sa am un spl acceptabil.
Toate astea folosind un filtru cat mai simplu...cam greu la 300 ron maxim pe pereche...insa nu cred ca e imposibil
Incinta o voi reacorda insa imi trebuie mai intai un woofer pt care sa o reacordez ...
Momentan nu stiu ce sa aleg dintre pa800k si beyma 8woofer-p si 8br40 si tonsil 20/60/3 ?
Cam toate par ok si se incadreaza in buget .
O alta incinta nu prea mai pot face eventual pot micsora volumul acesteia si sa o reacorez...o VTP cam iese din discutie.
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Aug 25, 2009 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu zic sa renunti la PA si Beyma sau mai stiu eu ce difuri pro si sa cauti un dif hi-fi, poate chiar un Tonsil asa cum a sugerat marcopolo.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro


Ultima modificare efectuata de catre diy-audio la Mie Aug 26, 2009 11:40 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Hentai



Conectat la: 03 Noi 2006
Mesaje: 161
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Aug 25, 2009 11:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Markus, poti posta schema filtrului care il ai acum? Mie intotdeauna mi-au placut filtrele de ordin mare ca iti ofera o dinamica buna.

Da, incearca sa te joci cu volumul incintei si cu frecventa de acordaj. Bineinteles daca ai puterea sa investesti vei gasi difuzoare mai scumpe si mai bune. Cat mai bune si daca se merita investitia ramane sa judeci tu. Ce amplificare si sursa ai?

_________________
All audio, no attitude!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Aug 25, 2009 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

markus a scris:
Tonsil gtc 16/40/1 intradevar mi-a atras putin atentia.....dar va trebui sa modific bafle-ul.
De tonsil gdn 20/60/3 ce spuneti...eventual s-ar potrivi in proiectul de fata?Impedanta are influente si asupra altor lucruri in afara de cum este diful condus de amplif(cer scuze pt formularea ciudata)?
Am mai gasit si niste wofere beyma: 8woofer-P si 8br40...despre acestea nu stiu foarte multe si nu am stat sa le fac niste simulari(proaste dar macar sa fie o simulare acolo) Ce spuneti despre ele?
Tu tii neaparat sa combini un dif (ieftin) de 8" cu un tweeter si sa obtii visul fructelor Laughing Proiectul asta e sortit esecului cu bugetul de care dispui Twisted Evil Nici un dif de 8" in 150 lei nu face fata pana la 2500Hz cat ar trebui pt. o config. 2 way de calitate!!! In plus tu vrei daca se poate sa modifici doar lungimea tubului br si/sau fonoabsorbantul Shocked
Ei bine, prea multe optiuni nu ai si pana sa ajungi la fineturi acustice legate de pozitionarea incintelor in camera trebui sa acordezi corect incinta Rolling Eyes

- cu PA-800K in 21litri volum final, incinta trebuie acordata la ~64Hz cu lungimea tubului de 4,91cm si cu fonoabsorbant gros de 1,25mm netasat, pe toti peretii mai putin pe baffle. Vei obtine un F6~51Hz, mediocru pt. statutul unui woofer de 8" Sad De fapt am mai spus ca e un low-midrange, da' cu-i ii pasa? Embarassed Si la 49Hz incinta e tot subacordata si dezechilibreaza tonal sistemul in zona 50-250Hz cu aproape 3dB (in spatiu 2pi) desi are un F6 mai bun (46Hz). F3 sau F6 nu e totul atunci cand acordezi o cutie br, mai trebuie sa tragi cu ochiul (printre altele) si la liniaritatea raspunsului difuzorului in aceasta cutie Rolling Eyes Aceste simulari sunt valabile in spatiu 2pi, dar in realitatea acustica a unei camere de auditie dezechilibrul dintre bass si inalte este de 6dB fata de raspunsul din camp Very Happy In functie de cat de aproape amplasam boxele fata de peretele din spatele lor acest dezechilibru se mai poate compensa, dar nu total si nu fara a compromite calitatea mediilor si inaltelor Confused

- cu GDN 20/60/3 in acelasi volum, lucrurile stau mult mai bine si cu un Fb la 39Hz vei obtine un F6~34Hz ceea ce e cu totul altceva Cool Lungimea tubului trebuie sa fie 16cm, iar fonoabsorbant trebuie sa pui din belsug (netasat) pana la umplerea completa a volumului avand grija sa nu obturezi totusi calea dintre spatele difului si gura tubului br! Nu vei mai avea nivelul de sensibilitate al lui PA-800K si nici tinuta lui in putere, dar ceea ce vei obtine - bass si raspuns tranzitoriu de aproape 2 ori mai bun - face sa merite schimbul Cool

- cu 8BR40 in aceleasi cond. de volum se obtine un F6~41Hz, destul de bun, dar cu un raspuns tranzitoriu de invidiat si cu o f. buna tinuta in putere la o sensibilitate confortabila. Acest dif a fost prezentat intr-un proiect de succes si pe acest forum Wink

- 8WOOFER/P are performante asemanatoare cu 8BR40 cu un F6 putin mai slab (44Hz) si cu un bass putin mai lung.

Cam astea sunt optiunile in materie de bass cu incinta pe care o ai fara sa modifici baffle-ul Razz
markus a scris:
intreb de fapt daca un filtru de ordin 2 care incepe cam pe la 4000 de Hz ofera o panta suficienta pt a evita distorsiunile la acest tweeter(inca o exprimare defectuasa)conform celor spuse de Zaph, pt xt25 ... LR2 de la 2500 si e ok....deci banuiesc ca suporta....
Zaph ti-a raspuns corect la aceasta intrebare Smile
markus a scris:
Aparent Embarassed habar nu aveam cum se influenteaza F3(live ang learn)Am schimbat cantitatea de material fonoabsorbant si acum am un F3 de 81Hz !!(firar softu sa fie si nestinta de al guverna)
In legatura cu fonoabsorbantul..poate fi oricat...mometan folosesc niste lana si am cam umplut cutia(eventual sa mai scot ?) nu este foarte indesata si nici nu atinge difuzoarele.Este lipita pe pereti in strat de vreo 3-4 cm.
O incinta bass-reflex se proiecteaza destul de greu pt. ca sunt cel putin 3 variabile importante care trebuie "alese" cu grija pt. o config. optima - volumul incintei, frecv. de acord, tubul br, fonoabsorbantul - oops, deja sunt 4 si mai sunt vreo cateva Rolling Eyes

Ultima modificare efectuata marco polo la Mar Aug 25, 2009 8:07 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Aug 25, 2009 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

markus a scris:
Am incercat boxele si in aer liber tocmai pt a evita coloratiile camerei...si sincer sa fiu se auzeau un pic mai bine...dar basul tot prost definit era.
Nu vreau un bas sa imi zguduie plamanii..sincer nu prea imi place asa si nici nu am cum sa obtin asta cu un dif de 8" in schimb vreau sa fie bine definit,clar si rapid si macar pe la 50 Hz sa am un spl acceptabil.
Stai linistit ca in 21 de litri nici un dif de bass din cele pt. care ai bani Sad nu it va zgudui plamanii Smile si bass-ul obtinut va fi cel mult rapid. Cel mai clar si bine definit il vei obtine cu GDN 20/60/3, iar cel mai rapid cu 8BR40.
markus a scris:
Toate astea folosind un filtru cat mai simplu...cam greu la 300 ron maxim pe pereche...insa nu cred ca e imposibil
Din pacate in aceasta gama de pret nici un dif de 8" nu urca suficient (parca am mai spus asta Smile) in frecv. pt. a putea constitui un sistem 2 way de calitate Sad Singurul enumerat mai sus care se apropie cat de cat este tot GDN 20/60/3. Spun cat de cat pt. ca in acest caz punctul de taiere pt. XT25 trebuie sa fie sub 2000Hz. Acest lucru se poate realiza doar folosind un WG pe tweeter combinat cu un filtru de ord. 1. Avantajul e ca filtrul pt. tweeter este doar un cond.. Dezavantajul este ca sub 2500Hz cresc distorsiunile armonice, iar tweeter-ul este expus unei excursii f. mari si pe langa distorsiunile de neliniaritate care decurg de aici mai poate sa se si arda daca dai ampliful prea tare Sad Pe de alta parte woofer-ul este viciat de distorsiuni armonice peste ~800Hz si distorsiuni de intermodulatie (mult mai devreme de 800Hz) si pana sa ajunga pe la 1500Hz si raspunsul inafara axului e demult prabusit lipsind sistemul de energia reverberanta necesara unei auditii de calitate adica adio soundstage si imagine stereo... Dar filtrul poate fi facut relativ simplu (ord. 1 sau 2 electric) cu cateva piese Smile Ca sa nu par prea optimist Very Happy atrag atentia ca GDN 20/60/3 are un peak de break-up destul de mare pe la 3200Hz care trebuie atenuat cu o celula serie RLC in paralel cu woofer-ul Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Aug 25, 2009 2:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am folosit pa800 in mai multe cutii cu volum intre 22-25L acord la 50hz si are bas suficient ca sa nu sune a bookshelf.Lasand la o parte simularile dupa parametrii,care oricum sunt putin mai diferiti cei reali,in 20 si ceva de L pa800 are un bas scurt,curat si cu un raspuns tranzient la care multe difuri ar visa.Poate ca nu are un raspuns f extins,la spl-ul lui nici nu se putea,dar are bas suficient pt o muzica fara sunete sintetice.
Media este si ea buna,eu nu am obs nimic aiurea,chiar si ofaxis,dar nu este recomandat un croosover mai sus de 2k deoarece exact la 2,5k are un usor breakup care nu apare pe datasheetul lui,dar este acolo si imprima un sunet colorat pe anumite note.Nu este ceva grav,care sa necesite notch.de ex
Cu un +3db la 50hz si la 35-40cm de peretele din spate chiar nu se simte lipsa grava de joase,si am avut cu ce compara.Obligatoriu cu portul pe spate
beyma 8 wf p il stiu si este un dif inferior lui pa800 dtpdv.Ma astept ca si tonsilul acela de 23e sa fie la fel(cu toate ca pe acesta nu l-am ascultat),poate o avea o extensie ceva mai buna,dar cam atat
pa800 suna a hi-fi ,nu a dif de galagie,si raspunsul tranzient si curatenia din sunet sunt niste factori care nu se gasesc usor.Nu mai zic de o inteligibilitate f buna si un sunet viu,deschis.O mica problema ar fi ca e pe 8 ohmi
Cam astea sunt parerile mele comparative.Cine vrea sa se convinga este invitat la auditie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
markus



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 10
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 25, 2009 2:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Markus, poti posta schema filtrului care il ai acum? Mie intotdeauna mi-au placut filtrele de ordin mare ca iti ofera o dinamica buna.

Schema este una foarte simpla....far egalizari sau atenuari

Citat:
Ce amplificare si sursa ai?

Amplificatorul ete unul tot diy si este bazat pe integratul lm3886.
Foarte multa lume a laudat acest integrat pt calitatile audiofile...fiind folosit chiar si de Jeff Rowland intr-un amplificator...Concerta parca
Este facut dupa proiectul lui brianGT de la chipamp.com .
Ca sursa folosesc palaca de sunet a unui laptop(nu e asa rea pe cat pare). Nu este clasicul realtek....este un IDT cu specificatii un pic mai bune si cu un sunet care imi place


Citat:
- cu 8BR40 in aceleasi cond. de volum se obtine un F6~41Hz, destul de bun, dar cu un raspuns tranzitoriu de invidiat si cu o f. buna tinuta in putere la o sensibilitate confortabila. Acest dif a fost prezentat intr-un proiect de succes si pe acest forum

- 8WOOFER/P are performante asemanatoare cu 8BR40 cu un F6 putin mai slab (44Hz) si cu un bass putin mai lung.


Pana la urma cred ca ma voi opri la unul din aceste beyma si mai lucrez putin la cutie si la filtru si vad ce obtin...oricum va mai dura putin pana le voi cumpara...

Citat:
pa800 suna a hi-fi ,nu a dif de galagie,si raspunsul tranzient si curatenia din sunet sunt niste factori care nu se gasesc usor.Nu mai zic de o inteligibilitate f buna si un sunet viu,deschis.O mica problema ar fi ca e pe 8 ohmi
Cam astea sunt parerile mele comparative.Cine vrea sa se convinga este invitat la auditie.

Insa ma cam intoarce CBI.
Ah....la auditii chiar as veni sincer sa fiu nu sunt nici prea departe de Pitesti Very Happy...chiar as vrea sa ascult fiecare din difuzoaarele de mai sus insa nu prea e posibil acest lucru...
As vrea sa ascult si alte incinte atat de firma cat si diy...dar...nu stiu cate firme ar lasa un amplif home made sa se 'joace' cu o boxa de un pret mai piperat...in fine...CBI..when can i come listen Very Happy?



filtru.png
 Description:
filtru
 Filesize:  16.17 KB
 Viewed:  315 Time(s)

filtru.png




Ultima modificare efectuata de catre markus la Mar Aug 25, 2009 3:17 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Aug 25, 2009 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

-cu filtrul asta cred ca nu o sa ai bas suficient fiind mascat de medii.Ar fi mai bun doar ord 2 mai departat,va fi mai simplu de potrivit(atat urecchiometric cat si electric).La ordin mai mare precizia valorilor este mai critica.
-cu siguranta va trebui si ceva reglare de spl-uri
-fa rost de o placa de sunet calumea,ti se pare ca suna bine integrata aia.Toate au o dinamica f mica,sunt parazitate de mizerii din alimentare si au un balans tonal prost,in general cu bas putin si slab si inalte sterse.Un dac pe usb buget ar fi indicat
-beyma 8br40 e pt compresie,nu am obs sau sau nu s-a precizat,oricum, ar cam fi cel mai potrivit din optiuni
-trebuie sa intelegi ca volumul pe care il ai este mult prea mic pt un dif de 8" ca sa obtii ori un raspuns liniar ori bas extins,deci vei face comprimisuri si mai apoi daca iti surade ideea sa faci alta cutii,proect de la 0,sa nu regreti alegerea de 'constrageri'.Un dif de 6-7" ar merge mai bine in acest volum,dar va trebui sa faci o alta fata boxei si sa o atasezi cumva peste,sau doar ceva adaptare in dreptul gaurii wf.Numai sa merite cutia,ca poate este batrana si rezonanta,tu stii mai bine

Citat:
... Mie intotdeauna mi-au placut filtrele de ordin mare ca iti ofera o dinamica buna.


eu am obs exact pe dos,cu cat 'atarni' mai mult de coada cu atat tinde sa moara,mai ales notchuri zobele,care 'sug' viata din ele.FAza e ca suna mai curat si mai neutru avand panta de atenuare mai mare si astfel caracteristicile celor 2 difuri nu se mai suprapun asa de mult(nu mai redau amadoua aceesi zona).La ordin mai mic,este cam pe invers,dar depinde f mult si de difuri si caractristica de frecv,nu este ceva clar si depinde de combinatie

LE:sunt din Pitesti,daca ai drum...pm Very Happy.Eu le am in combinatie cu pct300,tot un tw de ..sonorizare 'hi-fi',care mie mi-a placut f mult,mai ales la pretul care..era Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Aug 25, 2009 4:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CBI a scris:
eu am folosit pa800 in mai multe cutii cu volum intre 22-25L acord la 50hz si are bas suficient ca sa nu sune a bookshelf.Lasand la o parte simularile dupa parametrii,care oricum sunt putin mai diferiti cei reali,in 20 si ceva de L pa800 are un bas scurt,curat si cu un raspuns tranzient la care multe difuri ar visa.Poate ca nu are un raspuns f extins,la spl-ul lui nici nu se putea,dar are bas suficient pt o muzica fara sunete sintetice.
Volumul final al incintei lui markus este 21 de litri. Asta inseamna ca volumul de lucru pt. woofer este cu indulgenta 20 litri dupa ce scazi volumul dislocat de woofer, br, filtru si eventuale ranforsari. 2-5litri sunt aproape cruciali pt. un dif cu sensibilitatea lui PA-800K in ceea ce priveste extensia in bass. Simularile dupa parametrii t/s sunt f. acurate (daca ai cu ce si stii sa le faci) chiar pt. deviatii de la realitate de 20% a acestor parametri!!! Suficient bass pt. o persoana poate insemna putin pt. alta si ma mir ca sustii aceasta suficienta cand asculti bass pe 18W/8545K Rolling Eyes Din contra, extensia in bass este mult mai importanta pt. sunetul instrumentelor naturale si al vocilor si nu pt. sunete sintetice care pot suna bine pe orice! Toate difurile amintite mai sus au un bass scurt si curat determinat de folosirea unui volum relativ mic, dar fara o extensie relativ buna in frecv. acest bass poate fi plat, chiar plictisitor...
CBI a scris:
Media este si ea buna,eu nu am obs nimic aiurea,chiar si ofaxis,dar nu este recomandat un croosover mai sus de 2k deoarece exact la 2,5k are un usor breakup care nu apare pe datasheetul lui,dar este acolo si imprima un sunet colorat pe anumite note.Nu este ceva grav,care sa necesite notch.de ex
Cu un +3db la 50hz si la 35-40cm de peretele din spate chiar nu se simte lipsa grava de joase,si am avut cu ce compara.Obligatoriu cu portul pe spate.
La 35-40cm de peretele din spate ORICE dif de 8" si chiar mai mic va reda medii cel putin colorate. Inafara de folosirea unei egalizari externe, la niste cutii cu volum prestabilit, un +3db se obtine doar din supraacordarea incintei, lucru ce nu se poate face fara sa urce si F3/F6 si in nici un caz la o frecv. de acord de 50Hz ci > 60Hz! In plus tubul br este pe fata, iar apropierea de peretele din spate nu compenseaza decat partial caderea raspunsului imprimata de baffle-step Rolling Eyes Suficient bass de calitate? Not for me Embarassed
CBI a scris:
beyma 8 wf p il stiu si este un dif inferior lui pa800 dtpdv.Ma astept ca si tonsilul acela de 23e sa fie la fel(cu toate ca pe acesta nu l-am ascultat),poate o avea o extensie ceva mai buna,dar cam atat
pa800 suna a hi-fi ,nu a dif de galagie,si raspunsul tranzient si curatenia din sunet sunt niste factori care nu se gasesc usor.Nu mai zic de o inteligibilitate f buna si un sunet viu,deschis.O mica problema ar fi ca e pe 8 ohmi
Daca este corect folosit, 8wfp are o extensie mult mai buna decat pa800. Cat priveste impedanta mai mare a woofer-ului fata de tweeter, am observat ca nu e nici o problema (din contra) pt. ca de cele mai multe ori tweeter-ul trebuie atenuat, operatiune care ii ridica binisor impedanta (nu daca se foloseste un lpad) Wink
CBI a scris:
Un dif de 6-7" ar merge mai bine in acest volum
In acest spirit am sugerat "tonsilul acela de 23e" (GTC 16/40/1), pt. extensia lui in frecv. inalta atat in ax cat si in afara lui ca fiind o solutie mult mai buna pt. combinarea cu un tweeter intr-o config. 2 cai de calitate! In plus are si extensie in bass mai buna Razz Ce nu are in schimb sunt spl-ul si puterea lui pa800, dar pt. aplicatii hi-fi are suficient! In schimb celalalt tonsil - GDN 20/60/3, livreaza cea mai buna combinatie de bass (extensie + raspuns tranzitoriu) in acest volum!
CBI a scris:
-beyma 8br40 e pt compresie,nu am obs sau sau nu s-a precizat,oricum, ar cam fi cel mai potrivit din optiuni
Acest dif se preteaza f. bine si la incinta br si l-am recomandat special pt. acest volum si pt. br. Intr-adevar in cutia lui markus are cel mai bun raspuns tranzitoriu, spl si putere f. bune, dar extensie in bass mai slaba decat GDN 20/60/3.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mar Aug 25, 2009 6:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

socotind si calculand totul asa cu 'subleru' ,dreptatea este de partea ta,dar pa800 nu este un dif de alimentara,si chiar daca pare a nu fi bun la nimic(doar pt galagie),in realitate este un midwf cu un pret f bun,care canta muzica.Am ascultat si eu la viata mea si boxe de podea si de raft la preturi si mai marisi mai mici;si mai vechi,si mai noi,si nu toate au bas pana la 30hz si mult,iar asta nu le face cotete
Intr-un fel suna un bookshelf cu 5-6" cu f3 la 60 si spl <87 si cu totul alta traire un dif de 8" cu spl 92.
Pa800 este blamat ca nu are extensie in bas,asa este,dar la banii lui poseda si el alte calitati.Si nu suna nici plat si nici castrat
Mie 8wf p nu mi-a placut,cateva din motive le-ai precizat si tu,mai sunt si altele,si totul tine de timbru,nu de parametrii sau extensie
Am spus suficient bas pt ca nu toti au ascultat scanspeak si se multumesc si cu mai putin.In definitv nu toate boxele redau 20-20k,chiar si cu wofere mari
Cand am zis tonsilul ala de 23e ma refeream la cel de 8",si chiar i-am zis si eu ca ar fi mai bun cel de 6" cu modificari,mai ales ca este proiect deja incercat tot pe forum.MAi bine un dif in cutie potrivta,care poata da mai bine joasele decat unul mi mare,dar intr-o cutie mai nepotrivita.Ca sa coaboara are nevoie de volum,uneori mult.Degeaba e mai mare
Cat despre scanspeak..in sus si-n jos...fiecare cu preferintele lui,am zis de atatea ori ca basul este impresionant oride am privi si compara dar toate comparatiile mele nu incep si nu se termina cu scaspeak,inca nu mi-am pervetit urechea doar asa ca posed ceva anume si ce e al meu suna cel mai bine
O fi de la neutralitate,de spl-ul mic,de la distorsiunile f mici,de la de la,asculti ore-n sir la ele si cam atat.Cui ii place acest tip de sunet,treaba lui.Cu exceptia basului ,totul este f relaxat(chiar si basul e usor pufos).As tinde sa cred ca este mai mult wofer decat midwofer,in ciuda graficelor.Se poate mai mult pe medii inalte,si nu-mi plac preturile pt asa ceva .
Nu vreau sa-mi imaginez cum suna cel de 8"+tw,ca se pare ca au fost si combinatii dinastea

Ca o analogie,unora le place sunetul sennheiser,altora akg.Ambele sunt casti f bune,si fiecare tabara se bate cu pumnii-n piept.
Fiecare avem dreptul la opinie,mai ales ca am ascultat si altceva,si stiu ca se poate...

Fara vreo asociere cu ceva anume,bas scurt si curat iar e ceva discutabil din niste wofere buget cu qts-uri nu tocmai potrivite,unele si cu fs la fel.Basul extins redat de un dif cu qts si fs mari nu este cam acelasi cu cel de la un wf cu qts si fs mai mici

Nu vreau sa poluez si acest topic cu alte treburi,nici sa isc polemici,dar gusturile nu se discuta.Si mie imi place un spectru cat mai extins,liniar ,dar trebuie sa sune si placut,sa fie muzica nu o reproducere aparte ca e Ion mai fudul de urechi si nu-i place cum scartzaie vioara.Muzica nu incepe si se termina cu basul de scanspeak.In melodiile care nu au bas predominat si se simte limitarea...ce e de facut,ca 'viata' nu se poate readuce cu eq-ul,asta e cert
Si pt iubitorii de bas se poate adauga oricand un subw

Nu inteleg de ce trebuie sa fie mereu intr-un fel sau altul si oricine e de alta parere e transhat si linshat.Sunetul e ceva relativ si f interpretabil.

Nici macar nu s-a indicat stadiul in care sunt cutiile,pt ca sunt sanse f mari sa nu fie chiar bine lucrate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
Pagina 1 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community