FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
need help (proiect diy de 600$ max pls )
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Joi Oct 28, 2004 8:00 pm    Titlul subiectului: need help (proiect diy de 600$ max pls ) Raspunde cu citat (quote)

in primu rand tre sa spun ca sunt nou printre cei din pro-corner. intreabre scurta si la obiect pot sa imi construiesc singur o incinta de max 500 euro care sa depasesca ca fidelitate doua incinte technics sb cs 65 pe trei cai (woofer 18 cm 42 hz la -16 db, 22hk -16db)+ un subwoofer activ sony de 12" (20hz-170hz mint ei) . am o camera de 8 mp. si un receiver strereo jvc rx 230 rx 2*50 w in 4 ohmi, thd max 0.9%. daca inlocuiesc boxele si subu' pe care le am cu o incinta diy, pot sa am o fidelitate mai mare si un bas mai contorlat? momentan sub meu nu stie sa taca . am incercat toate pozitionariiile posibile in camera mea si bubuie, pe muzica claascia e jenant, ori nu se aude, ori rezoneaza aiurea. inaltele sunt fara nici o definitie, percutiile nu au dinamica, etc. se poate ca o incita facuta cu dif seleniumn sau p audi sa sune ,mai bine. sunt "rahaturile" de bookshelfuri cu woofer de 6.5" facutede firme f scumpe(dynaudioa, bw wilkins etc) mai bune decat ceva facut de voi. pls help. dj dna astept parerea ta. se pare ca esti cel mai tare de pe formu asata. stii despre ce vorbesti nu gluma Very Happy Very Happy , nu ma intelge gresit chiar te admir pt ca spui ce gandesti f raspicat, sau cel putin asa cred eu. astept raspunsurile voaste Smile Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 28, 2004 8:00 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 28, 2004 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar sint si eu curios daca la 8mp se pot folosi incinte cu difuzoare de sonorizare (eventual de 38cm basul !)si sa se auda bine.
Personal as recomanda ,la dimensiunea camerei chistoace pe doua cai cu bas de maxim 16cm ,bas reflex preferabil pe 8 ohmi sa fie usor de condus de receiver ,evita total suburile mai ales pe muzica.Basul va fi mult mai controlat si precis fara a pierde mult din extensie iar zona medii inalte va fi mult mai rafinata, detaliata si mai coerenta decit la boxele pe 3 cai ,bine asta depinde si de calitatea driverelor folosite.Ce se poate pierde este dinamica percutanta ,adica nu faci stop cardiac la auzul tobei mari ,dar asta e si chestie de gust.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vizitator






MesajTrimis: Joi Oct 28, 2004 9:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai camera micuta, si de aceea iti apar coloratii nedorite ,si boomuri.
Parerea mea 2 monitoare (incearca gen : Bw,canton,mission )in camera aia nu o sa ai bass cum vrei tu pt ca negresit apar si coloratii .
Am si eu o camera de genul asta(9.74mp) am instalat boxele acolo am ascultat 1h , si m-am lasat .tot in camera mea de 20mp e mai bine.
Sus
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Vin Oct 29, 2004 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci vopi ce ziceti sa merg mai bine pe ceva hi-fi decat pe ceva diy cu dif " "profesionale" Question ce sa fac raman cu ce am sau sa incerc ceva mai fain, bookshelf cu un bas mai puternic? daca stiti modele ce sa se incadreze in bugetu meu ar fi k
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Oct 30, 2004 12:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O camera mica dezavantajeaza o boxa buna .
Iti trebuie niste boxe cu un raspuns prost pe joase si un SPL foarte mic .

Boxele cu difuri pro sunt mult prea bune pentru camere mici . Nu se merita sa le folosesti doar pentru atit . Este ca si cind am cumpara un Lexus pentru a face Taxi din el .

Totusi ,
Daca chiar vrei ceva sa iti sune bine , foloseste difuri pro . Nu se compara cu cele de auditie . Pur si simplu sunt altceva .
Ca bani o sa iesi bine .

Cei care le critica sunt de buna credinta dar din pacate , eu cred nu au auzit decat scule pro foarte proaste sau prost reglate .

Nu uita ca cele mai bune boxe din lume sunt facute cu difuri pro , cele mai bune boxe monitor de studio sunt tot cu difuri pro . Muzica se face pe difuri pro si cei mai mari artisti lucreaz numai cu difuri pro , in studio sau in concerte . Marii interpreti de jazz , de rock , de muzica electronica , in momentul cind asculta ceea ce fac asculta pe scule pro ( casti , boxe , monitoare , mixere , cd-playere , etc. ) .

La bugetul care il ai , audiofilia iti ofera doar niste entry-level bune de ascultat prin baie sau cind dai cu aspiratorul .
Cu 600$ poti sa-ti faci boxe cu driver din titaniu si difuzoare de 12" cu bobina de 3" .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Joi Noi 04, 2004 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poti sa imi indici te rog ce firma ce modele de difuzoare sa imi iau si filtru adecvat? te rog mult
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2004 11:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda,interesant topicul.
Si pe mine m-ar interesa niste boxe de genul asta.M-ar interesa un sunet uniform,cu inalte fine,medii clare si bass controlat care sa lovesca scurt,puternic si precis.Ma omoara dom'le bass-ul asta defazat,am vazut subwoofer B&W (unul din modelel de 500W) care suna jenibil.Nu stiu daca era setat prost sau ce se intampla acolo dar nu mi-a placut deloc.
Vreau niste boxe pe care sa le leg la amp si sa-si faca treaba,nu sa stau eu sa potrivesc bass-ul la fiecare melodie.Cam 200W RMS cred ca ar fi suficienti,dimensiunile nu sunt importante.

DJ DNA,cam ce difuzoare s-ar preta la un astfel de proiect?E posibil sa iasa ceva f bun avand in vedere ca bugetul e de numai 600$ ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2004 12:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing

Eu cu 600$ fac niste boxe pro bass-reflex , pe trei cai , de sta pisica in coada .
12"+8"+TW
QSL 12P10 + Selenium 8PW3 + Selenium ST320
P rms = 300w
P max = 450w
Banda de Frecventa = 40hz - 20Khz ( -3dB)
Dimensiuni : 35cm x 35cm x 85cm .
Crossover : 12dB/12dB/18dB la 300Hz si la 6Khz .

Pe linga faptul ca arata mai bine decat 90% din boxele pro facute de fabrica , suna mai bine , nu au moarte si au si 95dB/1w . La banii astia pot pune si potentiometri pe medii si pe joase pentru un tunning fin a raspunsului incintei in functie de camera .

In 12 - 14 zile trebuie sa predau un lot de astfel de incinte pentru un magazin . Se vor putea auzi si testa la Tr. Severin pentru cine este curios sa le asculte . Cred ca as putea gasi si o camera de 8 - 10mp .

P.S. O camera de 8mp produce un bass-bost de circa 7-8dB la frecventa de 60 - 80 Hz si un virf de 2 - 3db la 160-200Hz , in functie de pozitionare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2004 1:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Puf ,

Mai sus ti-am oferit explicatia faptului ca incintele cu difuzoare mari suna " prost " intr-o incapere mica .

Incintele cu chistoace au un raspuns catastrofal in materie de bass . Daca le scoti in aer liber suna oribil . Daca le bagi in camera o sa sune mult mai bine pentru ca o camera mica va amplifica basul in asa fel incit sa il liniarizeze suficient pentru a suna acceptabil . Chestia asta se intimpla pentru ca audiofilul nu vrea sa foloseasca nici o corectie de ton .

O boxa adevarata , cu bass de 12 sau 15 inchi va produce un bass puternic .
Intr-o camera mica , bass bostul produs de camera va avea consecinte mult mai " auzibile " in cazul acestei incinte decat in cazul unei incinte cu bass prost .

Oricum , este o cale destul lunga in a baga in categoria boxe proaste niste incinte care merg bine doar pentru ca sunt folosite aiurea ( fara corectii de ton ) .

In acelasi timp , cred ca aste o eroare sa spunem ca o incinta cu difuzor de 16cm este o boxa buna . Nu este si nu va fi vreodata nici pe departe altceva decat un chistoc ce nu poate functiona bine decat " ajutata" de camerele mici .

Puf ,
Tot ce iti spun este rezultatul unei lungi experiente . Nu ma arunc sa sustin orbeste un punct de vedere si am suficiente argumente verificabile ce-mi sustin afirmatiile . Si tu poti verifica imediat acest fenomen , plimbind o incinta in functiune prin casa . O sa observi cit de mult se schimba sunetul , in functie de dimensiunile incaperii in care este amplasata incinta .
Acest fenomen este cel mai pregnant in sonorizarile auto . Orice soft de simulare stie sa calculeze bass-bostrul in functie de dimensiunile habitaclului masinii si poate fi un bun exemplu ilustrativ a fenomenelor acustice generate de incaperile mici .

Niste incinte mari vor suna bine intr-o incapere mica daca vom atenua raspunsul pe joase ( 50 - 60 Hz ) cu 5 - 8dB . Cine are corector pe statie poate verifica fenomenul . Cine nu are , sta si asculta asa cum vrea mama natura sa sune boxa aia .

Este o chestiune de optica asupra vietii .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2004 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Of,grea treaba asta cu auditia,hai sa ne imaginam ca sint oameni care nu sint interesati de cantitatea de bas sau de inalte ,de presiunea acustica,randamentul, de liniaritatea raspunsului in frecventa ,oameni care nu stau cu aparatele de masura sa verifice performantele tehnice ci doar asculta si vor sa auda un sunet muzical o voce naturala ,detaliu fin,imagine stereo clara unde se distinge exact in spatiu fiecare instrument si unde sunetul nu e o tortura cu bas sa iti taie respiratia si inalte sa te faca sa tresari.
Asta nu inseamna ca nu se pot obtine incinte si in regim DYE sa sune bine dar ma indoiesc ca se pot face cu difuzoare mari si sa indeplineasca conditiile spuse mai ales in camere mici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2004 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As fi curios sa vedem cati dintre noi asculta intr-o camera de bloc de 16-18 mp, si cati stau la casa si au un living de peste 30 mp.

Cei care stau la bloc prefera boxele mici, pentru ca se potrivesc in camerele lor, iar cei care stau la casa prefera boxele mari, pentru ca chistoacele nu fac fata in incaperi mari.
Si eu mi-am luat boxe cu bas de 26 cm (as fi vrut de 30 cm ) dar cred ca in camaruta mea de 16 mp ar fi fost mai bune o pereche de chistoace, eventual ajutate de 2 subwoofere (pentru hiphop) ajustate pentru camera de auditie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2004 8:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Laughing

Eu cu 600$ fac niste boxe pro bass-reflex , pe trei cai , de sta pisica in coada .
12"+8"+TW
QSL 12P10 + Selenium 8PW3 + Selenium ST320
P rms = 300w
P max = 450w
Banda de Frecventa = 40hz - 20Khz ( -3dB)
Dimensiuni : 35cm x 35cm x 85cm .
Crossover : 12dB/12dB/18dB la 300Hz si la 6Khz .



40Hz doar ?Pai eu tocmai de-asta fugeam de cutiute :)Vreau bass adanc dar precis.Ma gandeam la 25Hz-30Hz daca tot sunt difuzoare asa mari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
titro



Conectat la: 09 Feb 2004
Mesaje: 232

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2004 9:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alex a scris:

40Hz doar ?Pai eu tocmai de-asta fugeam de cutiute :)Vreau bass adanc dar precis.Ma gandeam la 25Hz-30Hz daca tot sunt difuzoare asa mari.


Ce este sub 30 Hz se taie de obicei din filtrul subsonic de pe amplifuri.
DjDNA se referea la banda de frecventa reala pe care o redau incintele adica la -3dB. Daca o sa il intrebi ce plaja de frecvente au la -10 dB sunt sigur ca se vor conforma cerintelor tale. Producatorii dau specificatiile pentru incinte la -10 dB de obicei. Oricum ce e sub 40 Hz este greu perceptibil (mai mult simti decat auzi).

_________________
www.proaudiosystems.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2004 10:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O boxa cu un difuzor de 16cm nu coboara mai jos de 50- 60Hz si oricum
sub 40Hz nu prea exista informatie muzicala in muzica . Daca asculti pe pick-up poate ti-ar folosi sa asculti la 30Hz dar chiar si asa nu vad ce ai putea sa asculti .
De exemplu , Technicsurile de care pomeneste Serby abia daca sunt in stare sa coboare la 80Hz la - 3dB .
Incintele de care povestesc se pot duce si la 20hz la -10dB daca masor si eu asa cum fac firmele de boxe Hi-Fi .
Anyway eu am dat raspunsul ce am crezut ca ii este util .

Puf ,
Iti inteleg punctul de vedere numai ca nu pot fi de acord cu el pentru ca eu cred ca muzica este produsa de instrumente , voce sau alte sunete generate electronic . Muzica este facuta de oameni ce stiu cum sa foloseasca aceste instrumente .
La fel si boxele sunt facute de oameni ce incearca sa gaseasca un echilibru optim intre diferitii parametri ce contribuie la sound-ul unei incinte .

Putem discuta ca intre profesionistii ce construiesc aceste incinte si sa folosim limbajul specific sau sa ne pozitionam in postura utilizatorului si sa folosim termi uzuali sau metaforici .
Chiar si muzica are un limbaj specific . Dirijorul nu va spune niciodata ca sunetul este prea grav ci va spune ca violoncelistii au cintat prea tare . Pentru dirijor muzica nu se aude la fel ca pentru cel din sala . Dirijorul aude fiecare instrument in parte si incearca sa le coordoneze si sa le suprapuna intr-un mod cit mai apropiat de viziunea lui . Consumatorul de muzica nu este interesat de toata aceasta bucataria interna si putin ii pasa de eforturile celor care o cinta sau ce se afla in spatele cortinei .

Dca admitem ca si cei care construiesc incinte Hi-Fi sunt tot profesionisti atunci nu vad de ce nu am lasa muzica la o parte si sa ne concentram pe chestiuni legate de bucataria interna . Daca discutam despre boxe atunci nu vad cum am putea ocolo astfel de discutii . Eu gasesc jenant si lipsit de demnitate sa discut despre o incinta acustica folosind termeni metaforici ce nu au absolut nici o tangenta cu domeniul acesta . Nu pot sa ma cobor la discutii despre basi fermi si inalte cristaline fara a ma face de rusine .

Daca nu crezi ca este locul potrivit pentru astfel de discutii , sau acest forum nu suporta astfel de teme te rog sa-mi spui , pentru ca este posibil ca eu sa gresesc si sa nu postez pe forumul potrivit .

Cu tristete incep sa realizez ca vorbesc singur in cele mai multe cazuri iar cei care inteleg stau intr-o expectativa comoda . Am reflectat zilele acestea la cauzele ce ma determina sa postez aici . Nu am gasit nici o explicatie logica si-mi dau seama ca in dorinta de a ajuta, in mod dezinteresat si cu prea multa buna credinta, am spus adevaruri ce a deranjat multa lume si le-am devenit antipatic doar pentru ca le-am contrazis credintele . Nu am vocatia predicatorului in pustiu si nici nu ma cred Maica Tereza .

Poate ca a venit vremea sa-mi reduc substantial prezenta pe forumuri si sa-mi vad de problemele si afacerile mele .

In 1991 , la cursul de Istoria Artei eram oripilat de terminologia specifica
( Naos , Pronaos , Doric , Ionic , Corintic etc ) . Cu aroganta specifica tineretii am cutezat sa-mi intreb profesorul de ce ne omoara cu astfel de terminologii si daca nu ar putea sa ne predea materia intr-un mod mai simplu . Omul s-a uitat lung la mine peste ochelari si cu ingaduinta omului erudit mi-a raspuns ca daca vrei sa fii cult si sa intelegi istoria artei trebuie sa invet ABC-ul acestei discipline si ca terminologia specifica este ca o usa .
Mult timp nu am inteles ce a vrut sa spuna si credeam ca este doar un alt " bosorog basinos " . Dupa un timp am asimilat termenii si o noua lume mi-a aparut in fata. Stapinirea si intelegerea termenilor mi-a permis sa inteleg lucruri ce nu le observam mai inainte . Am devenit mai atent la detalii si am putut sa gasesc explicatii la multe lucruri neintelese mai inainte . Pe strada am inceput sa privesc cladirile cu alti ochi si sa vad contopirea arhitectonica a diferitelor stiluri si tendinte . Descopeream in cartile citite anumite taine , altadata bine ascunse in spatele unor termeni de specialitate .

In general , orice terminologie este ca o limba straina . Initial te exaspereaza si te enerveaza . Dupa ce o inveti si incepi sa o folosesti , vezi lumea cu alti ochi si ai acces la o noua civilizatie .
Ori de cite ori inveti ceva nou , o noua lume iti apare in fata .

Cu stima pentru toti forumistii ,
Dan
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Noi 21, 2004 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

titro m-ai bagat in ceata putin,bag seama ca ar trebui sa mai acumulez cunostinte ca sa pot explica ce fel de sunet vreau :)Ma rog ..ideea era ca dupa ureche am facut deosebirea intre 2 boxe care coboara la 35Hz(subwoofer) respectiv la 45Hz(boxe pe 2 cai) si am simtit diferenta.Nu mi-a placut ca la subwoofer nu era la fel de controlat ca cel al boxelor.Cam asta incerc eu sa explic,vreau un bass adanc dar care sa nu o ia razna.

Cam ce amplificator ar merge cu astfel de incinte ?Ceva profi sau home-use?
De asta ce ziceti ? http://www.candc.home.ro/macro_830.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community