FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Magnetofon vs CD player vs BluRay Player
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 6:27 pm    Titlul subiectului: Magnetofon vs CD player vs BluRay Player Raspunde cu citat (quote)

Chiar nu este un pamflet, neavand ce face Laughing m-am gandit sa fac un mic experiment, sa vad daca un CD audio se aude mai bine pe un player dedicat (in cazul meu un jaf, un Harman/Kardon fara nici un fel de pretentii audiofile) sau pe un BluRay (Panasonic seria 10).
Surpriza este chiar de proportii, desi nu-mi prea place termenul pot spune ca BluRay-ul spala pe jos cu bietul Cd-player (care are si cabluri interconect de 200 de lei, BR-ul avand cabluri "audiofile" de 4 lei bucata Laughing ).
Personal constientizez (inca o data) importanta capitala a sursei audio, si a modului in care aceasta stie si poate sa extraga datele audio corect si in timp real.
Jesus, diferenta este atat de mare incat efectiv imi vine sa arunc playerul pe geam Confused
Asa-i cand n-ai ce face, te scarpini Laughing Laughing Laughing

Deja vad viata mai in roz, incep sa-mi placa si CDDA-urile (pe care pana acum le cam ignoram, preferam vinilul, banda si formatele HI-RES) Cool

_________________


Ultima modificare efectuata de catre nicu_martin la Mar Dec 15, 2009 5:55 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 6:27 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 7:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta pentru că BD playerele sunt făcute mai cu responsabilitate, au piese mai calitative, nu poți scoate DTS-HD cu condensatori rusești Very Happy
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nicule, daca iti iei un cd -player bun ,exista posibilitatea sa arunci Blu-ray-ul pe geam. Laughing
In final tot la o sursa buna ajungi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 7:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde ce intelege fiecare printr-un CD bun Rolling Eyes
Nu vreau sa vorbesc prostii, dar, dupa parerea mea "urechiometrica" la cat costa un BluRay (3-400 euro) cred ca se bate de la egal la egal cu un CD player care costa la fel - repet, parere strict personala si subiectiva.
Daca vorbim de playere de 1-2-3000 euro si peste - normal ca sunt din cu totul alta clasa si-l umilesc pe bietul BR Razz

Tocmai de acea am spus ca cine nu are 1.000 de euro minim sa investeasca intr-un CD player de calitate superioara ar face bine sa se uite si in ograda BluRay-ului.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 8:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fara sa fie o comparatie cu aparatele in cauza, vreau sa va povestesc prima intalnire cu un DAC 24 bit/192 KHz, apropo de sunet...

In vremea respectiva aveam un sistem Marantz 6000 (PM6010, CD6000) si mi-am zis sa il completez cu un DVD Player DV4500 (DAC Burr Brown la 24bit/192KHz, DAC Faroudja la 54MHz/10 bit pe partea de video).

Ascultand CD audio pe acest DVD player, am fost extrem de surprins de sunet, care mi s-a parut exceptional; un timp nici n-am mai ascultat CD Playerul... Spuneam atunci despre aparat: "Ofera o rezolutie si un soundstage de invidiat"...
Apoi am mai cumparat cateva CD playere, mistuit de boala tuningului audio.
Primul semn de indoiala a aparut cand am vazut/auzit ca sunetul playerelor CD difera prea mult de cel al DVD-ului, la TOATE aparatele (OK, aparate de duzina, as putea spune acum, Philips, Sony, Nakamichi si Denon, varfuri de gama, totusi, la vremea lor).
Mi-am mai completat "cultura de net" si, asociata si cu experienta multifunctionalelor de birou, am ajuns la concluzia ca DVD-ul este si el un "multifunctional", in sensul ca face mai multe lucruri odata, fara sa straluceasca pe nicio parte in mod special, la fel ca un scanner/fax/imprimanta/copiator.
Afland ca, pentru redarea CD audio, face down-sampling si, devenit intre timp destul de purist, am ajuns la concluzia ca DVD-ul colora sunetul si obtineam un soundstage artificial, iar "rezolutia de invidiat" era falsa (si prin comparatiile vinil/CD audio/banda).

Ca sa scap de indoiala, am preferat sa il vand, luandu-mi un DAC extern, dupa care situatia s-a indreptat, in sensul ca sunetul a revenit la normal, as putea spune!
Am avut si o alta experienta, aproape intamplatoare, ascultand un DVD tunat la greu si recomandat ca un best-buy pentru CD audio, care m-a deceptionat profund, avand acelasi sunet fals, care n-avea nicio treaba cu CD audio.

Dupa toata poliloghia aceasta, concluzia la care am ajuns eu a fost ca fiecare aparat trebuie folosit numai pentru scopul pentru care a fost creat:
- CD audio trebuie ascultat pe CD Player;
- SACD si DVDA sunt in alta clasa si au aparate dedicate;
- aparatele DVD/BR sa fie folosite numai pentru audio/video multicanal, DTS, surround, HD, altfel pacalesc usor.

Se poate ca acum, Nicu, sa fii incantat de sunetul BR-ului; comparandu-l, totusi, cu sunetul unui CD audio cunoscut, rulat pe un CD Player dedicat de calitate, s-ar putea sa patesti ca mine si entuziasmul sa se stinga repede.
Recunosc ca n-am ascultat CD audio pe un Blue Ray si de aceea suflu si-n iaurt...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 8:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Florin, esti invitatul meu oricand doresti sa facem o auditie comparativa.
Este foarte posibil ca ce spui tu sa fie adevarat, nu neg.
Dar, prea se aude bine ca sa fie fals 100% Rolling Eyes
Ma gandesc si ca DAC-urile din BR sa fie mai bune, dar ma gandesc mai mult la raza laser care citeste discurile CDDA - daca s-ar folosi pentru citire raza laser "Blue" care este mai ingusta si mai puternica, poate BR-ul o reusi sa citeasca informatia mai bine ca un banal CD player? Rolling Eyes

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 9:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am mai facut cateva teste, se pare ca diferentele cresc pe masura ce CD-urile sunt mai vechi Rolling Eyes
Posibil sa fie mecanismul de citire de la BR mai evoluat, posibil ca BR-ul sa faca upsampling, posibil ca mecanismul de la CD player sa fie mai pe duca (desi nu cred, functioneaza perfect).
Dar, diferentele exista si spunea cineva ca la ascultarea unui CDDA este ca si cand ar fi o patura peste boxe - ei, cam asta experimentez si eu cu playerul CD - se observa o problema in zona mediilor si a basului de sus, iar inaltele sunt mai estompate. In acelasi timp basul de jos pare mai murdar, mai bubuit si nu este rapid.
Iar, sounstage-ul se deschide mult mai mult pe BR, are alt aer, instrumentele sunt mai aerisite si vocea se distinge mai bine, overall nu prea suporta comparatie.
Cat timp nu am la dispozitie un CD player mai bun pentru comparatii pe acelasi sistem audio este imatur sa ma pronunt.
Dar, prefer de departe auditia pe BR.

REPET: in clasa asta de pret (aprox 300 euro).

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 9:24 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

Au fost si cred ca se mai gasesc dvd playere care sa stie formatul DVD- AUDIO si sa aiba dac separat pentru stereo . Asta e formatul unde exceleaza un dvd player la capitolul audio.Pretul mic al dvd-playerului se compenseaza cu pretul mare discurilor DVD-AUDIO.
Nu toate dvd playerele fac doun-mix pe stereo. Unele fac si upsampling 4x doar pe formatul CDDA.
Cam toate dvd playerele ar sti sa citeasca si formate hi-rez cu un upgrade de firmware, dar ce producator va oferi acest suport in locul altui produs .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 9:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Banuiesc ca ai o senzatie apropiata de a mea, ascultand comparativ aceeasi piesa in format hi-res si CDDA: diferenta incredibila auditiv.

Am cumparat DVD-ul cu filmul Twister numai pentru piesa de generic (Van Halen) de la sfarsitul filmului, aproximativ 5 minute de solo "demential",
considerat pe buna dreptate, ca cel mai reusit din cariera solistului.

Am extras piesa pe 24 bit si 16 bit, ascultandu-le comparativ.
Am prelucrat apoi semnalul cu Audio Cleaning Lab de Luxe v. 10, incercand sa vad unde pot prelucra semnalul, pe ce frecvente, cu ce filtre FX, ca sa apropii, macar subiectiv, pacalind auzul, sunetul celor doua fisiere.
Ei bine, n-am reusit nimic; diferenta intre rezolutie, timbru si ce mai vreti voi, este mult prea mare, in favoarea piesei codate pe 24 bit.
Asadar nu ma mir ca sunetul ti se pare exceptional. BR-ul are SPDIF?
Ar fi interesant de scos semnalul printr-un DAC extern si de facut comparatia cu semnalul nativ al aparatului...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 11:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fcon a scris:
BR-ul are SPDIF?
Ar fi interesant de scos semnalul printr-un DAC extern si de facut comparatia cu semnalul nativ al aparatului...

Da, are iesiri si coaxial si optic.
Dar nu am DAC.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 12:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Da, are iesiri si coaxial si optic.
Dar nu am DAC.


Laughing Asta se rezolva! Chiar sunt curios si eu; este unul dintre testele pe care nu le-am facut...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Discutam in week-end, poate ne strangem mai multi forumisti la mine acasa.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 26, 2009 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

oarecum colateral, si pe partea de procesare video un blu-ray se dovedeste mult mai bun ca un dvd player, chiar unul care acum 2-3 ani era mai "rasarit", evident pe DVD-uri normale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 29, 2009 12:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Impresii la cald dupa vizita si auditii:
- CD-urile audiofile, de test, suna mai bine pe CD Player decat pe Blue Ray. "Trancota" de care vorbea Nicu este, de fapt, un player cu 4 DAC-uri PCM61 in paralel, care suna foarte corect si liniar.
- semnalul audio stereo scos de BR este OK, insa nu cred ca este mai bun decat al unui CD Player dedicat.
- semnalul de pe iesirea SPDIF a BR-ului arata ca DAC-ul audio nu coloreaza sunetul intr-o masura deosebita; in comparatie cu un DAC extern, cu cipuri CS (CS4397 si CS8416, 24bit/192KHz), care mi se pare foarte neutru si liniar, sunetul este chiar OK;
- intr-adevar, unele CD-uri suna altfel pe CD player, decat pe Blue Ray, in sensul ca BR (cu iesire dedicata audio CD) parca estompeaza si recreaza atmosfera stereo, fata de CD player, in masura in care respectivele CD-uri nu sunt foarte bine trase (comprimate, mp3-like).
- sunetul surround sau DTs 5.1.-7.1 este altceva; sunet plus imagine=alta Marie, cu alta palarie.
- am ascultat in aceasta seara si sunet pur analogic (magnetofon si inregistrare direct de pe vinil si vinil simplu). Nu am de gand sa compar sunetul analogic al acestora cu digitalul/analogic al CD-ului, DVD-ului audio.
- inca odata mi-am intarit convingerea ca nu numai sursa conteaza, ci toate componentele lantului acustic. Matching-ul sursa/amplificator/incinte acustice este destul de dificil, dupa cum stiti cu totii; Nicu a ajuns, hard-way, dupa multe teste, la o buna potrivire a componentelor, separat pe partea stereo si cea multicanal, obtinand un sunet placut, absolut neobositor.
- este foarte bine si placut atunci cand ai cum sa treci, in functie de preferinte, de la vinil la banda, de la CD la DVD-A sau SACD; este o experienta pe care v-o doresc si, partial, o experimentez cu placere.
- personal, voi ramane in categoria "dinozaur", in sensul ca prefer stereo, vinil, banda si CD, si mai putin SACD, DVD-A si Blue Ray, poate si din comoditate: gasesc extrem de incomod schimbatul telecomenzilor, setarile continue, in functie de sursa, si multimea de boxe, fire si spatiu necesar. In plus, n-as fi in stare sa arunc sute de viniluri, casete audio si CD-uri, pentru a trece, cu catel si purcel, in modern, actual si la "ce se poarta"...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 29, 2009 12:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze de omisiune: multumim pentru ospitalitate si auditie! Laughing

Chiar ma gandeam cat este de dificil sa ne strangem, chiar la sfarsit de saptamana si, mai ales, sa nu avem posibilitatea de-a avea mai mult echipament la un loc, pentru auditii comparative.
Nicu a avut, cum am mai spus, o varietate de surse; cei care am reusit sa venim, au adus fiecare ce CD/DVD-uri au crezut de cuvinta.
Bineinteles, sunetul a fost complet diferit fata de setupul personal al fiecaruia.
Personal, as fi vrut sa fi avut cel putin unu-doua alte amplificatoare si boxe.
Deocamdata, singura solutie pe care o intrevad este vizita la cateo auditie la fiecare dintre cei interesati; ideea unui coleg forumist, cu un club al audiofililor, ramane, deocamdata, un vis...

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community