FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Expo Hi-fi Arena 2004
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
NIck



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 239

MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 10:34 pm    Titlul subiectului: Expo Hi-fi Arena 2004 Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Am vizitat expozitia sambata!
Scuze pt. delay-ul topic-ului!
Ce m-a impresionat la expozitie:
-Boxele Dynaudio Audience 52, aveau un mid-bass care parca musca.
-Bang & Olufsen satelitii aia mici "pompau" destul de bine pt
marimea lor.
-Sistemul Elac conectat la receiverul Yamaha avea un sunet dinamic,
sub bun.
-Sony desi nu avea subwooferul de 1000W,ci doar cel de 250W mi s-a
parutce mai "tare", m-a zguduit cel mai mult(ma rog, conteaza si
frecventele prezente pe DVD)pe filmul Triple X, parca.
-Incintele si amplificatoarele MCIntosh se auzeau super pe concertul
celor de la Blue Man Group(apropo de unde pot sa fac rost de DVD-ul cu
ei, si cam cat ar costa?)
-Boxele Canton cuplate la pick-up-ul Thorens daca nu ma insel se auzeau
bine(desi as fi vrut sa ascult ceva gen Enya-May it be, ca sa-mi fac o impresie).
-Subwooferul B&W chiar daca nu era pus la treaba, mi s-a parut subtil.
Ce nu mi-a placut:
-Camere mici
-Mai putini expozanti ca anul trecut(desi nu am fost la editia din 2003
am citit despre ea si au fost mult mai multe firme prezente:Wilson,
Mission,Krell,Jamo,Dali,etc)
Ce mi-as dori de la editia urmatoare(in caz ca se va mai organiza):
-Mai multi expozanti
-Camere mai mari
-Sa se faca demonstratii live,ceva de genul sa ia amplif-ul cu tare si
sa schimbe diferite boxe(rapid,alternativ,eu stiu ceva comutatoare)ca
sa-mi fac o impresie ce sunet imi place mai mult, sau invers, sa ia
boxele cu tare si sa schimbe diferite amplificatoare!


Astept parerile voastre despre expozitie, despre sistemele, ce va
impresionat cel mai mult, etc.

_________________
If you have nothing to die for, you have nothing to live for!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 12, 2004 10:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Draga Nick ,

Piata audiofila si vinzatorii de astfel de scule nu sunt suficient de increzatori in produsele lor pentru a face comparatii .
Mai sunt si exceptii fericite de importatori sau fabricanti dornici de teste dar sunt prea putini ( din pacate ) .

Din ce am auzit eu , cred ca la anul nu se va mai fi nici o Hi-Fi Arena . Sper sa nu fie asa pentru ca ar fi pacat !

In opinia mea locul de desfasurare este ales prost . Nu poti sa-ti dai seama cum suna niste scule in niste camere de bloc comunist pentru nefamilisti .

Audiofilia se adreseaza celor cu un standard de viata ridicat . Toti acesti oameni au casa cu camere mari si cu spatiu suficient . Cum ar putea sa-si dea seama cineva de cum suna o scula , in conditiile in care sunt ingramadite in 12mp si mai sunt si vreo 4 oameni pe acolo .

Eu vad o asemenea manifestare doar la Romexpo sau intr-un loc similar , in standuri amenajate si antifonate acceptabil , cu o suprafata de minim 40 - 50mp .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Noi 14, 2004 12:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA cred ca mai e greu sa-ti faci o idee in halele de la Romexpo decat in camerele de 12mp din hoteluri.Pe de alta parte cred ca daca s-ar strofoca putin ar gasi un spatiu de inchiriat(o cladire de birouri ceva) cu incaperi de 30-40-50 mp).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
butch



Conectat la: 08 Noi 2004
Mesaje: 1597
Locatie: in canal, la un aurolac

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2004 12:38 pm    Titlul subiectului: Re: Expo Hi-fi Arena 2004 Raspunde cu citat (quote)

NIck a scris:
-Incintele si amplificatoarele MCIntosh se auzeau super pe concertul
celor de la Blue Man Group(apropo de unde pot sa fac rost de DVD-ul cu
ei, si cam cat ar costa?)

Cu tot respectul, dar McIntoshurile sunau ca niste cazane. Cel putin asa mi-au zis urechile mele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
NIck



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 239

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2004 7:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau ca nu am putut sa ascult boxele lui Doru! Crying or Very sad
Erau acolo LupuRoz si ScufitaRosie si ascultau Contour-urile!(Scuze, ai dreptate Skyone, sunt Contour pt ca au marginea aia!)
Asa ca ........



McIntosh-urile mi s-au parut destul de bune,aveau un sunet ferm, fara sub.
Nu le-am auzit insa decat pe rock asa ca nu mi-am putut da seama ce stiu sa faca cu inaltele.Plus ca erau foarte aproape una de cealalta!

_________________
If you have nothing to die for, you have nothing to live for!


Ultima modificare efectuata de catre NIck la Vin Noi 19, 2004 11:53 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
NIck



Conectat la: 03 Sep 2004
Mesaje: 239

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2004 7:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi pare rau ca nu am putut sa ascult boxele lui Doru! Crying or Very sad
Erau acolo LupuRoz si ScufitaRosie si ascultau Audiece-urile!
Asa ca ........



McIntosh-urile mi s-au parut destul de bune,aveau un sunet ferm, fara sub.
Nu le-am auzit insa decat pe rock asa ca nu mi-am putut da seama ce stiu sa faca cu inaltele.Plus ca erau foarte aproape una de cealalta!

_________________
If you have nothing to die for, you have nothing to live for!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2004 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa asculti boxele lui Doru te rog sa-mi dai un semn si te invit la o auditie Wink
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2004 7:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ar fi o problema la Romexpo pt. ca se poate amenaja standul in asa fel incat sa fie inchis si antifonat . Am vazut cu ochii mei astfel de standuri la expozitiile internationale si din ce ma pricep eu , cred ca nici nu ar fi o solutie prea scumpa sa ansamblezi niste panouri duble ( refolosibile ) cu vata minerala la mijloc . Intre standuri pot fi lasate spatii generoase pt. a nu mai exista eventuale perturbatii sonore, amenajate cu mese si scaune unde ,la o cafea , sa se poata discuta afaceri .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2004 9:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nick , Acele dynaudio nu erau Audience 52, ci Contour 1.3mkII.
combinatiile McIntosh ,Marantz+ Canton sunau jenant la cati bani valorau.
Cam aceeasi valoare ca : mcIntosh(frontale,amp si dvd) sau Marantz(monoblocuri +pre , Si pick-up) +Butoiaele de Canton avea sistemul D-lui Hafner (highendaudio) Meridian G08 +Jeff Rowland + dynaudio Confidence c2.
Deci acel sound in comparatie cu cele 2 de mai sus cum vi se pare ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 16, 2004 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar comparati scule de preturi diferite... Shocked
Comaparati dynaudio C2 + feff rowland cu canton + maratnz...
In fine.
Asa e DJ DNA dar cine sa se osteneasca cu Romexpo si cu panouri cu vata mineral la mijloc Shocked Cine?
Daca unele nume mari de firme "nu au putut" sa ajunga la Crown Plaza,la anul nici atat.
Poate nici nu se mai face hi-fi arena la anul Sad
Au lipsit 5 firme in 2004 care au fost in 2003.La anul cate ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cristis



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 16, 2004 10:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai sa va spun ce "invataminte" am tras eu de pe urma participarii la Hi-Fi Arena.

1. Intr-un sistem audio conteaza: boxele~60%, amplif-ul~30%, sursa (vorbesc de CD)~10%. Nu am luat in calcul cablurile si nici matching-ul.

2. Intre un sistem de 10.000 EUR si unul de 2000, este o diferenta mult mai mica decat raportul 1:5 - chiar ma indoiesc ca mai mult de 10% din persoane pot sa faca diferenta (intr-un test blind) intre astfel de sisteme, ca sa nu vorbesc de sisteme mai apropiate ca pret. Dar oricum, sumele astea nu si le permite oricine Smile.

O surpriza placuta pentru mine a fost combinatia Creek-Epos (nu am ascultat Visionik), iar una neplacuta (vezi punctul 2) a fost combinatia de la High-End Audio. Dar pe asta o pun pe seama faptului ca sunt rookie in domeniu, ca sa nu supar pe nimeni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Lucian



Conectat la: 20 Noi 2003
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 16, 2004 11:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

desi nu cunosteam muzica pusa de dl Hafner, ceea ce m-a facut sa nu-mi dau seama exact cat de bine se aude. pot spune insa ca poate e singurul ce a incerca o pozitionare cat mai buna a acestora. in alte camere erau fie prea multe scule, fie erau lipite de perete (vezi McIntosh, Canton, Elac). Cred ca incaperile erau total neadecvate pentru o auditie serioasa. Cum sa bagi un 5.1 McIntosh intr-o cutie de chibrituri? Plus un fotoliu vibrator...
Sper sa nu supar pe nimeni, dar mi nu mi s-a parut asa rea combinatia Marantz+Canton (cu exceptia pozitionarii). Nu stiu ce am ascultat, dar cred ca era Jarre sau ceva asemanator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djradu2004



Conectat la: 14 Ian 2004
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 16, 2004 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La Dl. Paul Hafner sculele alea erau prea puternice (mari) pentru camera aceea de 12-15 mp.
Acele boxe ( dyna C2) aveau nevoie de multa putere pentru a da tot ce este mai bun din ele si in camera aceea nu se putea.
Deci pentru mine a fost clar:
merg boxe mari intr-o camera de 15-20 mp,dar nu chiar asa de mari
cum au fost dyn C2,b&w 802,McIntosh,canton cele mari,etc.
Astea au nevoie de putere multa ca se scoata tot ce e mai bun din ele.
Intr-o camera mica putere multa nu merge.
De aceea cred ca boxele mici si mijlocii s-au auzit cel mai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mar Noi 16, 2004 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

... pentru o singura expozitie pe an si aceea cu semnul intrebarii,
nu o sa faca nimeni o investitie atat de mare ...
asa cum s-au cumparat tir uri intregi de sisteme octanorm si alte accesorii, sau cum s-au modernizat pavilioane intregi cu pardoseala, tavan fals, grupuri sanitare, etc., aceste panouri trebuie sa-si scoata inmiit investitia ...
poate cand hifi ul, ca trend, va bate expo urile de masini ...

salutari




Asa e DJ DNA dar cine sa se osteneasca cu Romexpo si cu panouri cu vata mineral la mijloc Shocked Cine?

_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Noi 16, 2004 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Orice expozitie si manifestare este benefica .

Stiu ce greu este sa reunesti atita importatori sau comercianti de echipament audio , stiu ce efort logistic implica toate acestea si nu vreau sa critic pe cei de la Expotek pentru ce au facut pina acum si nici sa dau intr-o firma ce macar se chinuie sa faca ceva .

Eventual pot sa dau niste sugestii ( daca le vede cineva ) pentru la anul .

In primul rind , cred ca numele este restrictiv .
Hi-Fi Arena nu inseamna prea mare lucru pentru majoritatea oamenilor .
Tendinta elitista abordata si publicitatea neinspirata ( in genul pick-up de 1 miliard ) goneste din start 95% din potentialii vizitatori .

Succesul unei manifestari de acest gen ( in opinia mea ) poate fi sigur daca expozitia ar cuprinde mai multe sectiuni in care sa fie prezentate echipamente multimedia , audio-video , echipament profesional de sunet si lumini , echipament profesional de inregistrare -redare - editare , Public Adress , Echipament pro pentru radio si televiziune , Computere specializate pentru utilizarea in segmentul audio/video , aparatura hi-fi si high-end , echipament audio din categoria consumer , car audio , furnizori pentru componente DiY , kituri, materiale si solutii de antifonare si tratament acustic , aparatura de masura si control destinata segmentului AV , etc .

Cred ca posibilitatea de a fi si vindute aparatele ( dupa terminarea manifestarii ) ar fi un plus in atragerea vizitatorilor .

In acest fel , atractivitatea manifestarii va fi mai mare atragind un numar mai mare de expozanti si de vizitatori . Se pot aduce si expozanti din alte tari atrasi de dorinta de a gasi noi piete si distribuitori , probabil pretul la bilete va fi mai mic si toata lumea va fi multumita .

P.S. Romexpo este doar o idee .
Orice alt spatiu care ar permite astfel de amenajari poate fi bun . Sunt tot felul de foste en-gross ce au panouri si standuri cu gramada .Organizatorul sau expozantul poate angaja o firma specializata sau sa amenajeze in regie propie standurile .
Multe firme nu au venit pentru ca nu a fost o afacere pentru ei . Daca ar fi fost ceva de o mai mare amploare poate ar fi considerat ca nu ar fi o afacere buna sa lipseasca .


Ultima modificare efectuata de catre DJ DNA la Mar Noi 16, 2004 9:40 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community