FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Am nevoie de un sfat...
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 5:38 pm    Titlul subiectului: Am nevoie de un sfat... Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua la toata lumea,

Mai intai de toate,trebuie sa spun ca sunt nou in domeniul hi-fi.Posed un amplificator Nad 326bee,o pereche de boxe Monitor Audio RX2 legate prin fire Eagle Cable din cupru,fara banane.Muzica(de la disco pana la muzica clasica) ascult de pe laptop(FLAC sau CD) prin intermediul unui dac,mai precis DacMagic de la Cambridge Audio,conectat la amplificator prin cablu QED performance 2.Camera in care fac auditia este de aproximativ 5X4 metrii,o sufragerie de bloc comunist.Problema este ca nu sunt multumit de rezultatul auditiei,in sensul ca basul este prea pronuntat si uneori,in pasajele aglomerate,instrumentele parca se amesteca.Gasesc sunetul unul strident,obositor.Mai mult decat atat,sunetul nu mi se pare detaliat.Va intreb acum unde este problema? Sa schimb amplificatorul(mi-e teama ca acest Nad sa nu conduca bine modelul asta de boxe) cu un Yamaha A-S1000,sa schimb boxele cu Dynaudio(am ascultat la un moment dat modelul audience 42 si mi-au placut foarte mult pe niste amplificari modeste) excite X12,sau sa-mi cumpar un cd player?

Va multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 5:38 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 5:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa intelegem ca le-ai cumparat pe neascultate?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 6:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu,dar in showroom era altceva,si nu am putut compara cu prea multe modele in gama asta de pret.Tin minte ca,pe aceeasi amplificare Nad 326bee,am mai probat Rx1,,un br2,unRS6 si un PSB,nu mai stiu exact modelul,parca T55.La momentul respectiv eram cam stramtorat financiar si nu am probat si alte amplificari...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chiar si cand le asculti la dealer, sunetul va diferi intre showroom si acasa, iar de ascultat un sistem acasa la tine, inainte sa-l cumperi...sunt putini fericiti care de obicei isi construiesc o relatie in timp cu acel dealer...

In opinia mea nu cred ca schimbarea amplificatorului in aceeasi gama de pret va rezolva problema descrisa; fenomenele descrise au mai degraba un alt suspect, acustica, si probabil se poate rezolva cu ceva investitii in acest sens

Pt domolire bass incearca:
- departarea boxelor de pereti si de colturile camerei, de ex daca sunt pe peretele de 4 m ar merita incercat 1m departare de peretii laterali si cel din spate
- covor gros pe jos
- bass trap in colturile camerei din spatele boxelor

Stridenta, oboseala, proasta separare a instrumentelor vine probabil dintr-o camera prea vie, unde sunetul radiat de boxe se amesteca cu reflexiile, asa ca ar trebui lucrat la atenuarea mediilor si inaltelor:
- pe peretele din spatele boxelor
- pe peretii laterali in punctele de reflexie primara fata de locul de auditie (sunt punctele in care daca ai avea o oglinda pe perete ai vedea din locul de auditie tweeterul boxei de pe acea parte)

Suspectii uzuali pentru atenuare sunt draperiile f groase si cutate, panourile din burete cofrat sau placi minerale

Proasta separare a instrumentelor poate veni foarte bine si din inregistrari, sursa nu este nici ea cea mai fericita, dar in nici un caz dezastruoasa.

Eu ti-as recomanda inainte sa cheltuiesti bani sa te plimbi un pic cu boxele prin casa si sa te joci si cu controalele de ton (stiu ca asta cu controalele este inamicul audiofiliei, dar sistemul tau nu este audiofil si banuiesc ca tot ce vrei este sa te bucuri de muzica)

Pentru lectura cauta articole pe tema tratamentelor acustice, de exemplu
http://stereophile.com/roomtreatments/realtraps_room_treatments/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 6:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Muiltumesc mult ttsto,voi incerca in zilele urmatoare sa mai mut boxele prin camera.Intr-adevar,mediile uneori ma agaseaza,in sensul ca vocile sunt cam "tipate"daca imi ingaduiti sa folosesc termenul.Schimbarea vreuneia din componente(daca voi avea nevoie!) nu o voi face in nici un caz la acelasi nivel de pret.Ma gandeam ca poate o alta cauza sa fie faptul ca dac-ul e conectat prin usb? Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc fs6870--Am uitat sa fac o precizare importanta!Boxele nu sunt pe standuri ci direct asezate pe mobila (pal laminat) cu o departare de perete de cca 17 cm...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 6:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tind să fiu de acord cu ce a scris ttsto. Înainte de a schimba ceva (însă eu cred că amplificatorul e ultimul care ar trebui schimbat acolo), încearcă niște combinații prin cameră, vezi dacă se modifică ceva în bine.
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 6:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmmm. Pe care perete sunt boxele: pe cel lung sau pe cel scurt? Pozitia corecta e pe cel scurt, cu toate recomandarile foarte bune ale lui ttsto. Incearca plin de rabdare aceste recomandari si poate mai gasesti si alte variante. Unii lucreaza luni de zile la camera, pozitionare, tratamente pana gasesc ceva bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate sunt pozitionate pe peretele lung...Configuratia camerei ma obliga oarecum la acet lucru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dant



Conectat la: 15 Iun 2009
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca mai aveti si alte sugestii si recomandari,le astept cu placere.Pentru mine sunt foarte,foarte utile si va multumesc.Toate cele bune
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
atlantic3009



Conectat la: 20 Mar 2010
Mesaje: 53
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa-ti asezi boxele ca in PDF-ul din likul de mai jos:
http://www.cardas.com/content.php?area=insights&content_id=26&pagestring=Room+Setup
Chiar daca par prea in fata, incearca sa pui boxele asa macar cand asculti si sa le pui langa pereti in rest.
Depinde si de cata mobila ai in camera, sa nu fie peretii prea goi (in special cel din fata boxelor).
Daca basul in continuare ramane necontrolat poti sa incerci sa combini NAD-ul cu incinte pe compresie, daca poti sa imprumuti o pereche de la cineva sa faci un test.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Joi Sep 02, 2010 10:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca boxele le poti plimba prin camera numai impreuna cu mobila? In primul rand trebuie sa achizitionezi niste standuri, sa vezi daca se schimba cumva sunetul in bine. Cu mici sacrificii sunt sigur ca poti muta boxele pe cealalta latura a camerei.
Sus
Spitfire



Conectat la: 17 Oct 2007
Mesaje: 70
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 03, 2010 2:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fara suparare, incep prin a le cere colegilor de forum scuze anticipate, dar asa sfaturi..."muta boxele, schimba covorul"... Shocked
1. Aruncati rasnita aia italieneasca numita NAD, aia e o trancota, adica o cutie de tabla cu "scârbistori" si "intejafuri" inside...normal ca se aud mediile "tipate"-va trebuie un amplificator pe tuburi(lampi) oricat de minimialist;
Idea
-boxele sunt decente, asta e(...), camera de 5x4 la fel, statia de amplificare e problema, sunet rece, dur, fad, mort!!!
-apoi sursa de semnal: ce DAC, ce laptop, ce format lossless-va trebuie un player decent, macar un CD player din anii`90.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Sep 03, 2010 7:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Spitfire a scris:

1. Aruncati rasnita aia italieneasca numita NAD, aia e o trancota, adica o cutie de tabla cu "scârbistori" si "intejafuri" inside....


Laughing Domnule Spitfire, în mod sigur faceți o confuzie între canadienii NAD și vreo trancotă italienească. Încercați să fiți mai informat. NAD nu au scos niciodată trancote, în caz că în cariera dumneavoastră de audiofil dâmbovițean nu ați aflat încă acest lucru.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Vin Sep 03, 2010 8:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community