FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Petru isi face boxe
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2010 11:27 am    Titlul subiectului: Petru isi face boxe Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor, m-am apucat sa construiesc aceste boxe http://forum.poweraudio.ro/viewtopic.php?t=3665&highlight=pa800k, momentan am doar 2 woofere dar intr-o saptamana maxim ar trebuii sa vina si restul componentelor.

Este o boxa simpla pe 2 cai, pe 4 ohmi, 2 midwoofere de 8 inch si un tweeter de 1 inch, capabile de un f3 pe la 42-43 hz si un spl mediu de aproximativ 92 db/m

In maxim o saptamana ma apuc de construit Very Happy. Vreau inainte sa va intreb cum insonorizez cat mai bine o incinta. Nu stiu unde am vazut pe forumul asta un fel de de ulei aplicat cu pensula in interiorul incintei.

Daca aveti idei sau sfaturi ca sa iasa mai bine incinta va rog sa-mi spuneti
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Sep 23, 2010 11:27 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CBI



Conectat la: 10 Ian 2007
Mesaje: 427
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2010 2:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce intelegi prin 'insonorizatul incintei' ?

in interiorul incintei se aplica material pt rigidizarea peretilor,nu ulei
unii aplica insonorizant auto cu pensula,dar ma indoiesc ca in cazul tau va face mare lucru.Fa cutiile cu ranforsari de la inceput,si pui material fonoabsorbant apoi in urma unor teste de auditie,dispus in diverse pozitii,cantitati
Vezi ca daca iei randuri randuri difurile,sa nu cumva sa ai bulan sa le primesti din loturi diferite,ca presupun ca prea multe in proiectarea incintei tu nu o sa faci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2010 8:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

incinta va fi rigidizata prin interior. Cred ca insonorizant auto era ala, ca parea aplicat cu pensula. O sa-l rog pe Mircea sa-mi dea din acelasi lot (ca am scris numele lotului). Arata-mi si mie te rog ce insonorizant, unde-l gasesc si ... cu cat sa incep .. adica cat pun la inceput.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Joi Sep 23, 2010 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

caut si eu lamuriri legate de aceasta "substanta magica" Smile ....eu in boxe am burete de sus pana jos....
intreb si eu de acest insonorizant auto....daca le am deja pline de burete pe margini..are rost sa-l dau jos sa aplic insonorizantu..si pe urma sau dau iar cu buretele??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu dati un mp user-ului marco_polo?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 7:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vlad, nu m-am gandit la asta. Multumesc, ii trimit acum. Ideea e ca sunt prima pereche de boxe facute de mine integral si trebuie sa iasa bine...ca altadata nu ma mai pun pe treaba..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S-a scris deja pe forum de mai multe ori despre acest subiect, MP explicand in detaliu sensul fiecarei operatiuni (ranforsare, antifonare si aplicare material fonoabsorbant). Dai cu search.

Daca ai lipit deja buretele ramane mai mult o problema de decizie daca il dai jos si antifonezi - sau nu.

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 11:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc shambala, o sa-l caut, mi-fi placut sa gasesc inainte sa deschid topicul asta topicul despre antifonare. As mai avea o intrebare, cam de noobi...boxa mea e destul de mica L si l si inalta...cum fac operatia de voicing, cand boxa trebuie sa fie inchisa sa vad cum suna si totusi fultrul sa fie afara sa umblu la el?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 2:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gasesti mai intai amplasamentul cel mai bun pt. filtre, cat mai departe de difuzoare si pe cat posibil intr-o pozitie orizontala. apoi stabilesti dimensiunile filtrelor astfel incat sa le poti introduce (sau scoate Smile ) prin gaura celui mai mare difuzor si in acelasi timp sa se potriveasca cu locul geometric al amplasamentului stabilit initial si sa poti ajunge la el Very Happy dupa inchiderea cutiei si echiparea ei (difuzoare, cabluri etc) scoti cablurile din difuzoare prin tubul bass-reflex si le conectezi la filtre. astfel, poti umbla nestingherit la filtre in timpul operatiunii de voicing Wink

Ultima modificare efectuata de catre marco polo la Sam Sep 25, 2010 5:39 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 3:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am inteles. Si acum as vrea sa te mai intreb. Cam cum ar trebuii sa arate graficul de frecventa intr-o camera medie-mica la asa o boxa? Vreau sa zic, eu am un filtru pentru aceste boxe comform caruia imi iese un grafic liniar -3dB intre 42 hz si 20 khz. In casa nu ar trebui sa fie mai atenuate mediile?. I-am cerut lui shambala si un...nu mai stiu exact ce era, condensator, rezistenta am uitat ce era, care ar trebuii sa-mi atenueze mediile cu vreo 3-4 dB in caz de nevoie.

In concluzie, in 13mp, boxa la 60 cm de perete, masurat la un metru acest raspuns in frecventa, ar mai trebuii atenuate mediile pentru un raspuns normal sau asa trebuie sa sune "normal"?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 5:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In general graficul de frecv. in orice camera netratata acustic pt. un timp de reverberatie relativ constant de 0.5ms pe intervalul 125-4000Hz arata horror datorita "efectului de piaptan" si a tuturor interferentelor acustice care apar datorita diverselor energii reverberante si a undelor stationare Very Happy Noroc cu creierul uman care suporta multe anomalii sonore si are capacitatea deosebita de a extrage informatie coerenta dintr-un suvoi de informatie incoerenta Very Happy Apoi acest "grafic de frecv." trebuie masurat in mediul acustic specific din camera ta de auditie si chiar si atunci (chiar daca nu detii o camera anecoica) metoda de masurare este una tipic cvasi-anecoica, al carui rezultat - raspunsul in frecv. al sistemului - nu contine si influenta mediului acustic al camerei Rolling Eyes Exista programe de simulare al comportamentului raspunsului in bass in functie de pozitionarea incintei fata de pereti, dar rezultatul unei analize este relevant doar pana in ~200Hz dupa care majoritatea radiatiei sonore a unei boxe are o dispunere spatiala semisferica (radiaza preponderent in fata boxei) si nu mai este influentata major de proximitatea peretilor. De asemenea exista programe de analiza acustica a unei camere de auditie ce au ca rezultat semnalarea dispunerii optime a incintelor precum si a problemelor acustice care ar trebui tratate Rolling Eyes
Filtrul conform caruia iti iese un grafic liniar (poate si un +/) -3dB intre 42Hz si 20kHz nu este liniar nici macar in teorie - o abatere de +/-3dB este demna de o proiectare de filtre din anii 60... Daca in schimb ai vrut sa spui ca frecv. 42Hz si 20kHz se afla la -3dB, iar in rest raspunsul este liniar (sa zicem) +/-1.5dB este altceva, dar filtrul are o contributie aproape nula asupra comportamentului sistemului la capetele intervalului de functionare in frecv., cel putin in ceea ce priveste stabilirea F3. Hai sa spunem ca inspre 20kHz influenta filtrului este materializata de actiunea acelei rez. de atenuare de la shambala Very Happy In fine, orice ai fi vrut sa spui Very Happy despre filtru, functia lui este influentata de mai multi factori cum ar fi dispunerea difuzoarelor pe baffle, mai exact coordonatele geometrice ale centrelor de radiatie pe x, y si z fata de un punct unic de referinta numit centru de radiatie al sistemului, efectul "baffle-step", difractia dupa frecv. de baffle-step, influenta cablurilor asupra raspunsului sistemului si nu in ultimul rand perceptia creierului uman asupra spectrului audio. Nici un program de simulare de filtre nu ia in considerare TOTI acesti factori si in cel mai bun caz, conditiile de mediu in care se face simularea sunt 2pi anecoice. Ceea ce vreau sa spun este ca fara a lua in calcul acesti factori nu te poti baza pe nici un rezultat decat in limita unei marje de eroare mai mult sau mai putin considerabila Rolling Eyes Ideal, proiectarea filtrului trebuie facuta in bucla de masurare in timp real in care rezultatul unei masuratori k sa fie datele de intrare pt. urmatoarea iteratie a procesului si doar in urma acestor masuratori sa se obtina un filtru al carei functii sa oblige un comportament liniar al sistemului, cel putin in axul de auditie al boxei si in punctul de auditie. Se pot obtine rezultate bune si daca nu exista posibilitatea acestori masuratori, printr-o simulare cat mai acurata a conditiilor de mediu urmata de un voicing prelungit care sa modeleze aprecierea subiectiva a utilizatorului boxelor in mediul acustic unic al camerei sale de auditie si in concordanta cu gusturile sale.
In concluzie si in general, in orice ambient real al unei camere de auditie, mediile si mai ales inaltele unei boxe trebuie de cele mai multe ori chiar "bine" atenuate (~6dB) pt. a obtine un echilibru tonal cat mai real si nu la 1m ci in punctul de auditie (ideal 2.92m de fiecare boxa) pt. ca odata cu dublarea distantei fata de boxa, nivelul de presiune sonora scade cu 6dB si degeaba suna "normal" la 1m daca la 3m nu mai suna la fel! Daca nu se poate asculta la mai mult de un min. de 1.8m distanta de fiecare boxa atunci mai bine ascultam la casti Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 6:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pe mine ma enerveaza castile pentru ca au un efect stereo ametitor cateodata. Am atasat niste poze sper sa mearga.
Am vazut pe forumul poweraudio un program (la dna l-am vazut) numit CREOS FFT care are o tehnologie de masurare a basului in camere NE-anecoica in impulsuri sau nu stiu cum exact. Cum imi sugerezi sa masor raspunsul boxei la 3 m avand in vedere ca acasa dispun de laptop, microfon RODE NT4 si o jucarie M-audio in care bag microfonul sa inregistreze?

-3dB am vrut sa zic ca sunt la 42 hz, in rest cred ca in +/- 1.5 dB oscileaza raspunsul in acea masuratoare.

later edit: Am auzit niste discutii cum ca tonsil gdn 30/60/3 ar fi mai bun decat PA800K sau ca ar avea mai mult bass....am facut o simulare pe calculator (aceleasi conditii amandoua), si raspunsul in bass este foarte asemanator intre aceste 2 difuzoare, group delayul de asemenea, doar ca PA-800K fiind o strutzo-camila hifi-pro, tipa mai tare pe medii, insa la 50 hz-acelasi spl, la 42 hz-acelasi spl. Nu stiu cum suna aceste difuzoare in realitate (chiar daca am pa800k acasa nu este bagat intr-o cutie), asa ca nu pot sa afirm nimic, dar asta am constatat din simulari Smile



i6bk8y.jpg
 Description:
Răspunsul în frecvență la 1w/1m, măsurat în cameră de 13mp. incintă amplasată pe podea, la 60cm depărtare de perete.
 Filesize:  54.95 KB
 Viewed:  72 Time(s)

i6bk8y.jpg



2mhhoow.jpg
 Description:
schema filtru
 Filesize:  61.49 KB
 Viewed:  86 Time(s)

2mhhoow.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 7:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toate programele de tip FFT au fost create in special pt. masuratori in camere NE-anecoice, dar se bazeaza pe o metoda de masurare in fereastra cvasi-anecoica. Si in general datorita limitarilor acestei metode sub 200Hz, NU se poate masura cu acuratete bass-ul intr-o camera si practic nici nu este nevoie pt. ca exista programe de simulare si predictie a raspunsului in bass atat de aproape de realitate incat nevoia unei camere anecoice f. mari (singurul mediu acustic unde se poate masura cu precizie f. mare raspunsul in bass al unei incinte) se dilueaza.
Din pacate RODE NT4 nu este un microfon de masura asa ca nu iti fac nicio sugestie pt. ca nu cred ca se poate folosi pt. asa ceva...

Tonsil GDN 30/60/3 nu se mai fabrica de ceva vreme asa ca o comparatie cu P.Audio PA-800 (un difuzor mult mai recent) nu se poate face in termeni reali. Sa nu uitam insa un lucru - a produce bass inseamna a misca aer, mult aer (literalmente) si aceasta proprietate va fi intotdeauna functie si de Sd-ul difuzorului. Cu alte cuvinte, in general un dif de 30cm va produce mai mult bass decat un dif de 17-20cm. Acuma ca mai bun sau nu depinde de maestria fiecaruia de a integra si acorda difuzorul intr-o incinta adecvata si intr-un mediu acustic propice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
petru2ioan



Conectat la: 11 Feb 2010
Mesaje: 165
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, si atunci cum procedez? rog un forumist din bucuresti sa ma ajute sau fac dupa ureche? Graficul acela iti zice ceva?

Mai intai aplic insonorizant auto, dupa lipsec o folie de FLEX, dupa burete cofrat (grosimea pe care mi-o dau ei) si dupa mai ce? Cu ce lipesc astea intre ele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 8:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa buretele cofragat nu cred ca mai ai ce sa lipesti.
Cel mult urechea de difuzoare sa asculti fasul sau brumul amplificatorului (fara semnal - testare amplificator) Very Happy

_________________
Filtre la comanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 1 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community