FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator + Boxe sau Home Theater 5.1?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
redmanu



Conectat la: 24 Sep 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 6:29 am    Titlul subiectului: Amplificator + Boxe sau Home Theater 5.1? Raspunde cu citat (quote)

Salutari tuturor! Acesta este primul meu post aici si inca de la inceput tin sa precizez ca nu am deloc experienta in domeniu.

Nemultumit total de un sistem 5.1 Hercules (de 90 euro) care nu mai functioneaza corespunzator, m-am hotarat sa-l schimb.

Voi folosi viitorul sistem pt ascultare MP3 - Filme DivX / XviD (pe viitor probabil voi cumpara un CD-Player si voi folosi filme DVD pt o mai buna calitate a suntetului), legat la Mac sau la PC.

Ma orientasem la:

1) Canton Movie 120-MX http://www.redcoon.it/index.php/cmd/shop/a/ProductDetail/pid/B201226/cid/1001/refId/trovaprezziit/

2) JBL SCS 200.5 BK HQ http://www.redcoon.it/index.php/cmd/shop/a/ProductDetail/pid/B120626/cid/1001/refId/trovaprezziit/

3) 5.1/7.1-Channel Speaker System SA-VS350H http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?catalogId=10551&storeId=10151&langId=-1&productId=8198552921665806064#specifications

4) Dupa ce am citit pe forumuri chiar daca costa mult mai mult ma gandeam la:

- Amplificator NAD C315BEE http://www.stereodrom.com/shop/scheda_prodotto.asp?ID_prodotto=687
- Boxe Wharfedale Diamond 9.5 http://www.onlinestore.it/wharfedale-diamond-coppia-vendita-promozionale-p-1404.html?from=Trovaprezzi

Voi ce sfaturi imi dati? Banuiesc ca cu varianta 4 desi costa, voi avea un sistem bun si un sunet de calitate. Ce spuneti de combinatia NAD C315BEE si Diamond 9.5? Ce alte alternative imi recomandati?
Multumesc.


Ultima modificare efectuata de catre redmanu la Vin Sep 24, 2010 9:35 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 6:29 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
redmanu



Conectat la: 24 Sep 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Vin Sep 24, 2010 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca voi merge pe varianta 4. Trebuie sa adaug ca dimensiunea camerei e de 30 metri patrati. Boxele Wharfedale Diamond 9.5 sunt prea puternice pt aceasta camera? Acultand muzica de pe un computer, am citit pe forum ca voi avea nevoie de un DAC care sa anuleze zgomotul de fond. Ce imi recomandati la un pret acceptabil?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 1:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca ramai pe varianta 4, recomand boxele PSB care se "meciuiesc" excelent cu orice produs NAD !

cauta PSB, nu vei regreta !

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 1:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

redmanu a scris:
Cred ca voi merge pe varianta 4. Trebuie sa adaug ca dimensiunea camerei e de 30 metri patrati. Boxele Wharfedale Diamond 9.5 sunt prea puternice pt aceasta camera? Acultand muzica de pe un computer, am citit pe forum ca voi avea nevoie de un DAC care sa anuleze zgomotul de fond. Ce imi recomandati la un pret acceptabil?


DAC-ul nu este conceput pentru anularea zgomotului de fond nicidecum Smile ci de a transforma digitalul in analogic Smile

Dar inainte de toate pana acolo e drum lung, inainte de toate ia-ti receiverul si boxele ( iti vor trebui standfloor fata, bookshielf spate si centru, eventual subwoofer ) care te vor costa ceva bani si apoi treci pe partea de dac si alte nebunii Smile

bafta

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
redmanu



Conectat la: 24 Sep 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 2:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salve!

Multumesc razvanvrs. Multi lauda boxele Wharfedale Diamond 9.5, iar eu le preferam pt ca erau standfloor si costau 380e noi. Nu am gasit pana acum ceva asemanator de la PSB la acest pret pe care sa il pot cumpara de aici din Italia. Daca poti sa imi spui un model sa imi fac o impresie ... ar fi excelent.

Citat:
DAC-ul nu este conceput pentru anularea zgomotului de fond nicidecum, ci de a transforma digitalul in analogic

Exact! Citeam ca la placile de sunet ieftine, aceasta transformare nu este foarte reusita si se aud zgomote de fond. Cum spui tu, DAC-ul este pe ultima treapta in prioritati.

Pt inceput ma gandeam sa iau amplificatorul si doar o pereche de boxe Wharfedale Diamond 9.5, deci voi avea un sistem stereo. Pe viitor cum spui tu, voi mai adauga bookshielf spate si centru, eventual subwoofer (nu am idee ce marci ...) si eventual un CD/DVD Player tot NAD second hand.

Orice sugestie este binevenita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
redmanu



Conectat la: 24 Sep 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 5:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre Sony 5.1/7.1-Channel Speaker System SA-VS350H am citit ca nu este un sistem activ si necesita amplificare. Nu stiu Canton si JBL daca au amplificare sau nu. Au subwoofer activ ... mai au nevoie de amplificare? sau la subwoofer sunt legati toti ceilalti sateliti . Ma lamureste cineva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 25, 2010 11:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La sub se leaga sateliti, insa este un compromis fata de un amplif si boxe separate
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
redmanu



Conectat la: 24 Sep 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Lun Sep 27, 2010 11:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa lungi cautari seculare care au durat zile intregi Razz, cred ca imi voi lua Sony BDV-E870 3D ready Blu-ray Disc™/DVD home cinema with easy iPod playback

Descriere http://www.sony.co.uk/product/hch-systems-with-blu-ray-disc/bdv-e870



Features BDV-E870

* Immerse yourself in a true at-the-movies experience with this all-in-one 1000W home cinema system - plus superb-sounding front tallboy speakers in a sleek black finish
* Full HD 3D Blu-ray Disc™ player built-in with upscaling of standard DVDs via HDMI™ cable (3D playback via software update)
* Stream music, video and the latest Catch Up TV direct from the internet via the BRAVIA Internet Video platform
* DLNA Ready for streaming music, video and pictures from a PC (via software update)
* Wi-Fi Ready for wireless access to the internet and DLNA compatible PC's (optional Sony USB dongle required)
* Auto calibration for perfect acoustics regardless of speaker location
* Easily release music and video from your MP3 player via the USB port, and play or listen back through the big screen
* Entertainment Database Browser with Gracenote technology displays cover art, search history plus track and album information
* Take charge of playback functions using your iPhone/iPod touch with a downloadable application
* Supports Dolby® TrueHD and Dolby® Digital Plus, DTS-HD High Resolution Audio, and DTS-HD Master Audio audio codecs
* x.v.Colour, Deep Color and 24p True Cinema technology adjusts picture settings to make movies look as authentic as the original
* S-AIR Ready - an optional extra that enables you to go wireless and enjoy a cable free environment (rear speakers only)
* Quickstart to enjoy your Blu-ray Disc™ movies faster than ever
* Portable Audio Enhancer function boosts quality of compressed music such as MP3 files
* PhotoTV HD to playback enhanced high resolution image in amazing colour and detail on the big screen
* BRAVIA Sync for simple, one touch integrated control over your BRAVIA® TV and other compatible products with only one remote
* Xross Media Bar (XMB) graphic user interface for easy navigation and operation of your home cinema system
* RDS FM tuner with 20 preset stations

Ma incanta conexiunea wireless, suportul DLNA (in viitor vreau sa imi iau si un hdd de retea si voi putea vedea filme direct de pe acest hdd), precum si faptul ca boxele din spate pot fi legate si prin wireless daca mai cumperi si dispozitivul acesta https://www.sonystyle.it/shop/DVD-Home-Cinema/Sistema-di-Home-Cinema/WAHTSA2.CEL. Ce parere aveti?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Sep 28, 2010 8:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca nu va suna la fel de bine ca variantele prezentate anterior de tine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
redmanu



Conectat la: 24 Sep 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Sam Oct 02, 2010 2:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am mai gasit si

Sistem Denon DHT-390 alcatuit din receiver Denon AVR-390 plus sistem boxe 5.1 Denon SYS-390HT. http://www.denon.it/scheda.php?codpro=310

Sau modelul mai nou Denon DHT-1311XP alcatuit din Receiver Denon AVR-1311 plus sistem boxe Denon SYS-391HT. http://denon.co.uk/uk/Product/Pages/Product-Detail.aspx?Catid=83742842-dc75-4090-b169-b916700fd158&SubId=8b8b4f1a-e5c8-4778-9e0c-3ae508022566&ProductId=d4140347-0068-4abf-b176-67f4ace0b825

La acestea ar mai trebui sa iau eu un Dvd sau Blue-Ray Player eventual cu redare si de pe USB daca gasesc.

Ce ma consiliati? Oscilez intre aceste sisteme Denon si sistemul Sony prezentat mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
redmanu



Conectat la: 24 Sep 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 10:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma ma gandesc la ...

Receiver: Onkyo TX-SR507E
Fata: Diamond 9.5
Spate: Diamond 9.1
Central: Diamond 9cs
Subwoofer: Diamond SW150
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 12:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incearca sa pui Yamaha cu Diamond
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
redmanu



Conectat la: 24 Sep 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 12:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce model de receiver Yamaha ... Cam in acelas pret de 300 euro?
Merci!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da ! Gasesti si pe forum am vazut, oricum este cert ca matchingul este f bun intre diamond si yamaha !
_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
redmanu



Conectat la: 24 Sep 2010
Mesaje: 24

MesajTrimis: Dum Oct 03, 2010 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La prima vedere am gasit Yamaha RX-V467 http://www.richersounds.com/product/av-receivers/yamaha/rxv467/yama-rxv467-blk

Cum o sa il conectez la PC ca sa ascult 5.1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community