FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
CUM AR TREBUI SA ARATE UN AMP PE TUBURI CONSTRUIT IN ROMANIA
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
panda379



Conectat la: 25 Noi 2005
Mesaje: 21
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 9:09 pm    Titlul subiectului: CUM AR TREBUI SA ARATE UN AMP PE TUBURI CONSTRUIT IN ROMANIA Raspunde cu citat (quote)

buna seara;deschid un nou topic cu intrebarea cum ar trebui sa arate un amp pe tuburi construit la noi in tara.probabil cativa dintre d-tra cunoasteti cateva din realizarile mele.am mai cochetat cu acest domeniu,dar din ratiuni strict economice am renuntat.la rugamintea unor prieteni redeschid aceasta tema,pt ca sant dispus sa mai incerc odata.pe scurt astept propunerile d-tra referitor la putere, design,nr de intrari,clasa A sau AB,integrat sau separat,asamblat sau chituri,un pret maximal,si orice altceva constructiv va trece prin cap.precizez ca am un sediu dotat cu tot ce trebuie pt productie,ca totul se proiecteaza pe calculator si se executa cu laser,posibilitati de mecanica de exceptie,transformatoare executate profesional etc etc.desigur ca toata lumea ma va intreba ce fac cu traful de iesire; am reusit sa gasesc in anglia furnizorul de tole adevarate si problema este rezolvata f bine.firma livreaza tole pt mari companii producatoare de trafuri[de ex tola folosita este cu graunti orientati si are 33000 gauss]astept deci sugestiile d-tra.putem sa ne intalnim oricand la sediul nostru si sa discutam serios problema cu stima dan panaitescu noul meu nr de tel este 0721248202
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 9:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 9:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite asa:

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?p=142295&highlight=#142295

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna seara, iata ce mi-as dori eu de la un amplificator pe lampi:
-iesiri pentru boxe de 4 si 8 ohm
-reglaj volum; switch on/off. Motivul pentru care vreau reglaj volum pe ampul final si nu pe preamp este ca in acest fel curentul care ajunge in amp nu este diminuat si sensibil la zgomot, pierderi, etc.
-putere suficienta cat sa acopere o sufragerie cu niste boxe mai insensibile; de exemplu eu am 2x 20W push-pull si nu simt nevoia de mai mult
-din ce am ascultat eu SE suna mai bine dar mai colorat si are randament mai slab, PP suna mai neutru si mai puternic dar nu la fel de curat; asadar daca se poate o configuratie SE care sa nu sune colorat si sa aiba putere ar fi perfect
Acestea ar fi caracteristicile esentiale. Niste picanterii care pe mine unul m-ar da pe spate ar fi un selector de 4 surse, iar pe una dintre surse sa fie intercalat un preamplificator phono tot pe lampi! Sunt insa constient de faptul ca asta ar ridica pretul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
luk234



Conectat la: 21 Oct 2009
Mesaje: 131
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 18, 2010 11:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Diy-audio ne trimite la monoblocurile lui Felixx dar uita sa precizeze ca ar fi bine sa fie pina in 100 euro!

Very Happy
Eu cred ca trebuie sa fie ca cel pe care tocmai l-am luat
Very Happy Very Happy
Lasind gluma cred ca prima intrebare este daca si cita piata exista. Asa , pe barba mea , as comanda 50 de bucati , pina in 1000 euro si 50 bucati pina in 2000 euro. Ceva launtric imi spune ca in 5 ani as "scapa " de ele dupa ce as face 4-5 reduceri si promotii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 7:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

24fret a scris:
-din ce am ascultat eu SE suna mai bine dar mai colorat si are randament mai slab, PP suna mai neutru si mai puternic dar nu la fel de curat; asadar daca se poate o configuratie SE care sa nu sune colorat si sa aiba putere ar fi perfect
Am si eu cateva intrebari, daca se poate:
1. Cum poate suna un amplificator mai bine daca suna mai colorat (desigur, exclud ipoteza ca iti plac coloratiile, caz in care traim pe planete audio diferite)?
2. Ce intelegi prin "curat"? Sau, altfel spus, cum poate suna "murdar" un amplificator mai neutru (nu de alta dar daca este neutru reproduce, prin definitie, semnalul oferit de sursa)?
3. Iar referitor la dezideratul tau: da, se poate! Dar mai asteapta putin ca deocamdata lucram la o curva care sa fie fata mare si la un parlamentar cinstit... terminam proiectele astea si revenim pentru un SE care sa sune a PP (nu ne cauta, te sunam noi!) Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 7:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intrebarea era: CUM AR TREBUI SA ARATE UN AMP PE TUBURI CONSTRUIT IN ROMANIA ??? Nu s-a dat nicaieri o limita de pret. Oricum in regim de productie de serie (fie ea si mica) preturile scad semnificativ.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 7:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In genu' Octave-ului asta, modern, simplu, elegant. Nu-mi plac cele cu design hiperindustrial, cu aspect de aparatura de uzina...

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 8:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
CUM AR TREBUI SA ARATE UN AMP PE TUBURI CONSTRUIT IN ROMANIA ???


Cred că inițiatorul întrebării nu s-a referit doar la aspect Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
hifidoc



Conectat la: 13 Noi 2006
Mesaje: 300
Locatie: BV

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 9:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna, am detinut si eu un amplif pe tuburi Cary, am testa si Octave V40 acasa.
Parerea mea e ca, un amplif integrat pe tuburi ar trebui sa aiba un aspect (design) cat mai clasic, si nu un design ultra futurist (cum vedem la unele chinezisme si nu numai).
Ar trebui sa aiba 3-4 intrari, eventual o iesire pre, poate si o iesire dedicata ptr. un subwoofer in cazul in care se folosesc boxe de raft. Cary-ul avea si un selector ptr. PP si clasa A, puteam monitoriza in timp real diferentele de sunet.
Octave-ul, dar si Cary-ul in cauza, nu au borne separate ptr. 4 si 8 Ohmi. O singura pereche de borne ar ajunge in cazul in care ampliful este construit in asa fel incit sa piloteze relativ usor tot felul de boxe (cum este cazul Cary-ului, care avea in spatele aparatului si un selector de impedanta. ptr. folosirea lui nu trebuia sa opresti aparatul!) Octavele n-are asa ceva, insa piloteaza si el extrem de usor boxele dificile, chiar modelul V40, care are "doar" 2 x 40W.
N-ar strica nici telecomanda, macar ptr. reglarea volumului.
Extrem de important este si posibilitatea reglarii biasului: asta ar trebui sa se faca cit mai usorl (Octave-ul are un afisaj pe LED-uri, culoarea verde iti indica biasul corect, la Cary de ex. trebuia sa utilizezi un multimetru ptr. asta). Exista si scule cu reglaj automat al biasului, dar unii sustin ca metoda asta dauneaza sunetului.
Trafurile ar trebui supradimensionate cu cel putin 50%.
Ptr. mine ampliful ideal pe lampi ar fi o combinatie intre Cary SLI-80 si Octave V40.
Acest amplif n-ar fi chiar ieftin, dar produs in Romania sigur ar costa mai putin decit cele facute altundeva (exceptind China).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
seamaster



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 368
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 10:14 am    Titlul subiectului: Re: CUM AR TREBUI SA ARATE UN AMP PE TUBURI CONSTRUIT IN ROM Raspunde cu citat (quote)

asta poate sa fie o solutie minimalista !
despre ce o sa aiba in burta - discutiile vor umple multe pagini Laughing
salutari.



case-real-elekit-amp-xl.jpg
 Description:
 Filesize:  40.61 KB
 Viewed:  199 Time(s)

case-real-elekit-amp-xl.jpg



_________________
I DON'T REGRET MY PAST, I JUST REGRET THE TIME I'VE WASTED WITH THE WRONG PEOPLE !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DorinD



Conectat la: 18 Dec 2003
Mesaje: 2393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 11:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu chiar sunt in cautarea unui amp pe lampi dar inca nu l-am gasit si ma gandeam sa-l construiesc de la zero sau pe bucati din altele gata facute. Propriu-zis am nevoie de un amplif ca pt. casti, fara transformator de iesire. Ceva in genul EarMax dar extins:

- 6 cai (sau 2x3cai) cu intrari balansate, castig mai mic de 20dB (amplificare <10x)
- reglaje independente de volum cu potentiometri cu click-uri sau comutatoare cu rezistente in pasi de 2-3dB.
- excursie la iesire de pana la 18Vpp pe sarcina 600 ohm
- borne de intrare XLR iar de iesire pe doua RJ45 (3 canale pe 3 perechi UTP) sau simpla rigleta cu suruburi.
- aspect industrial, negru si/sau argintiu, rack-abil 19", sa ocupe mai putin de 2U, cu alimentare conector IEC C14.
- banda 50Hz-20khz (-3dB)
- pret tinta 400 euro

Sunt constient ca e ceva foarte particular, fara interes pt. un eventual producator. Dar cu mici modificari la conectori (iesiri jack de casca) si la potentiometrii de volum (doar 3 stereo in loc de 6 mono) s-ar putea adapta ca amplificator de casti de studio pe 3 canale stereo. Astfel ar putea viza o anumita piata si sa nu ramana doar un simplu exercitiu de proiectare.

In disperare de cauza as putea utiliza 3 amplificatoare clone EarMax (gen G3 Phoenix http://www.xtremeplace.com/yabbse/index.php?topic=70677.0 ) si sa le pun pe un suport de rack 2U.

Dar daca Panda tot a intrebat de preferintele noastre in materie de amplifuri pe lampi mi-am zis sa-mi descriu si eu oful....

_________________
"It is never too late to have a happy childhood".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 12:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu s-a discutat prea mult de pret, nu prea am o ideea asupra costului materialelor si al manoperei, asa ca o sa dau o estimare de bun simt. Pentru un amp SE de 2x 15/ 2x 20W sau cat e nevoie, iesiri de 4 si 8 ohm, control de volum, cu selector de 4 intrari si preamplificator phono pe lampi incorporat as plati 1000 de euro.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mar Oct 19, 2010 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as fi interesat de varianta Kit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Mie Oct 20, 2010 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca ar fi o varianta la un pret pana in 200 euro eu unul as cumpara , la pretul asta vreau doar sa sune exceptional , restul nu ma intereseaza
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 8:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DMX, cred ca glumesti cu calificativul exceptional la banii aia.Ce inseamna exceptional?Eu unul, m-as afla in hurul sumei de 700, cu un design cat mai ieftin, dar robust, fara brizbrizuri inutile.
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community