FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sfat achizitie pick-up NAD sau Rega
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ludwigRO



Conectat la: 09 Mar 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 1:24 pm    Titlul subiectului: sfat achizitie pick-up NAD sau Rega Raspunde cu citat (quote)

sal,

as dori o recomandare intre NAD 555i (~ 1600 lei) si Rega P3 24 (2000 lei ) sau Rega P3 24 Elyss (2500 lei)

Ma intereseaza calitatea audio, sa aibe capac sa fie negru/gri, la finalizarea discului sa opreasca aparatul cu ridicarea bratului (nu neaparat revenire); eventual alte recomandari pana in 2500 lei

Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 1:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 3:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

P3 24 fara Elys.
Parerea mea....

NAD-ul din cate stiu este tot un Rega P2.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu as merge tot pe Rega P3, sau .... P5.
_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 25, 2010 4:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai sunt niste variante ok, Music Hall, la Open Sound.
_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ludwigRO



Conectat la: 09 Mar 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Si eu as merge tot pe Rega P3, sau .... P5.


As vrea sa stiu daca la Rega P3 - 24 la se opreste aparatul la finalizarea discului; dupa o discutie telefonica cu un reprezentant al unui site distribuitor oficial mi s-a spus ca nici un aparat audiofil nu are aceasta functie; totusi ma indoiesc ca nu exista un pick-up de calitate audiofila care sa nu aibe aceasta functie; daca imi poate cineva recomanda un pick-up din aceasta gama si cu functia mentionata, in jur de 2000 lei, i-as fi recunoascator;

Am vb si in leg cu NAD 555i cu un reprezentant de pe alt site si respectivul mi-a spus ca la finalizare disc aparatul se opreste.

Is cam nelamurit pentru ca NAD-ul este un Rega P2 ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici Rega, Roksan sau VPI nu se opreste la finalizarea discului.
Se urmareste ca mecanismele sa fie cat mai simple.

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 11:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este o problema sa ridici, manual, bratul dupa ultima piesa. Oricum auditia se efectueaza in vecinatatea pick-up-ului.
_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ludwigRO



Conectat la: 09 Mar 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Nu este o problema sa ridici, manual, bratul dupa ultima piesa. Oricum auditia se efectueaza in vecinatatea pick-up-ului.


da. asa e, dar cateodata o auditie buna induce un somn la fel de bun... insa in majoritatea cazurilor se poate opri manual.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 12:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa este, se urmareste ca mecanismele sa fie cat mai simple, pentru a nu dauna sunetului si a fii cat mai fiabile in timp.
Eu as lua Rega P3-24 fara doza sau Music Hall 2.2. Doza.. e alt subiect(poate Shure M97-xE ?-eu o am de aia o recomand-atentie sa se pupe cu bratul!). E adevarat ca oferta la noi e foarte limitata, dar ceva de buna calitate costa enorm si la un moment dat te intrebi daca merita sa dai sa zicem 1500 Euro pe un pick-up nou, deoarece si discurile sunt scumpe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ludwigRO



Conectat la: 09 Mar 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 1:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
Asa este, se urmareste ca mecanismele sa fie cat mai simple, pentru a nu dauna sunetului si a fii cat mai fiabile in timp.
Eu as lua Rega P3-24 fara doza sau Music Hall 2.2. Doza.. e alt subiect(poate Shure M97-xE ?-eu o am de aia o recomand-atentie sa se pupe cu bratul!). E adevarat ca oferta la noi e foarte limitata, dar ceva de buna calitate costa enorm si la un moment dat te intrebi daca merita sa dai sa zicem 1500 Euro pe un pick-up nou, deoarece si discurile sunt scumpe.


ok. sa zicem ca iau fara doza Rega P3 24: o recomandare pentru doza?

MH 2.2 se poate lua cu doza la pachet sau tot alta doza?

Mentionez ca am phono stage NAD PP2

Din raspunsul dat de catre un reprezentant site care vinde NAD 555i:

"Din pacate NAD C555i nu are functie ca bratul sa revina la locul lui in soclu. Cand se termina discul bratul se ridica circa 1 cm dar ramane acolo si platanul se opreste.
Cei de la NAD nu au decat acest model"


Ultima modificare efectuata de catre ludwigRO la Joi Dec 02, 2010 1:57 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu te-as sfatui sa iei un Technics SL-1200 Mk2.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ludwigRO



Conectat la: 09 Mar 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 2:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Eu te-as sfatui sa iei un Technics SL-1200 Mk2.


Bugetul meu este in jur de max 2200 lei; as vrea ceva entry level in audiofilie; din cate stiu Technics MK2 este pentru dj; nu cunosc diferenta de calitate audio intre Rega P3-24si Technics MK 2....doar cei cu experienta ar putea sa si dea cu parerea.pe asta ma bazez in decizia pe care o voi lua...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ludwigRO a scris:
nicu_martin a scris:
Eu te-as sfatui sa iei un Technics SL-1200 Mk2.


Bugetul meu este in jur de max 2200 lei; as vrea ceva entry level in audiofilie; din cate stiu Technics MK2 este pentru dj; nu cunosc diferenta de calitate audio intre Rega P3-24si Technics MK 2....doar cei cu experienta ar putea sa si dea cu parerea.pe asta ma bazez in decizia pe care o voi lua...

Forumurile sunt pline de comentarii asupra diferentelor intre Rega si Technics (modelele mentionate) insa nu vei gasi niciodata o parere unanima.
O sa incerc totusi o sumarizare a impresiilor culese de pe forumurile de profil:
Technics
Puncte tari:
-constructie solida
-posibilitati multiple de modare
-caracteristici bune (viteza stabila,imunitate crescuta la vibratii)
-usor de intretinut/reparat - gasesti practic orice componenta pe Internet (de la brat pana la accesoriile ornamentale)
-sunet decent in varianta stock

Puncte slabe:
-sunet mai dark si aglomerat in comparatie cu Rega P3 24
-interconnect stock de calitate slaba (se poate inclocui usor)
-tipul de conductor folosit la cablarea interna a bratului este de calitate cel mult mediocra (se poate inlocui)
-masiv si inestetic pentru anumite gusturi

Rega P3 24
Puncte tari:
- constructie simpla
- brat de calitate RB301
- interconnect de calitate
- sunet dinamic si corpolent,muzicalitate
- traditie in HI-FI

Puncte slabe:
- sensibilitate mai mare la vibratii (in comparatie cu SL 1210/1200)
- fluctuatii la viteza de rotatie (in comparatie cu SL 1210/1200)
- aspect de lucru ieftin
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 3:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu recunosc ca am o problema si cu estetica.
Din cauza aceasta ma mananca foarte tare sa imi vand Technics-ul si sa imi cumpar un Rega P5. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ludwigRO



Conectat la: 09 Mar 2010
Mesaje: 11

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2010 3:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kerio a scris:
ludwigRO a scris:
nicu_martin a scris:
Eu te-as sfatui sa iei un Technics SL-1200 Mk2.


Bugetul meu este in jur de max 2200 lei; as vrea ceva entry level in audiofilie; din cate stiu Technics MK2 este pentru dj; nu cunosc diferenta de calitate audio intre Rega P3-24si Technics MK 2....doar cei cu experienta ar putea sa si dea cu parerea.pe asta ma bazez in decizia pe care o voi lua...

Forumurile sunt pline de comentarii asupra diferentelor intre Rega si Technics (modelele mentionate) insa nu vei gasi niciodata o parere unanima.
O sa incerc totusi o sumarizare a impresiilor culese de pe forumurile de profil:
Technics
Puncte tari:
-constructie solida
-posibilitati multiple de modare
-caracteristici bune (viteza stabila,imunitate crescuta la vibratii)
-usor de intretinut/reparat - gasesti practic orice componenta pe Internet (de la brat pana la accesoriile ornamentale)
-sunet decent in varianta stock

Puncte slabe:
-sunet mai dark si aglomerat in comparatie cu Rega P3 24
-interconnect stock de calitate slaba (se poate inclocui usor)
-tipul de conductor folosit la cablarea interna a bratului este de calitate cel mult mediocra (se poate inlocui)
-masiv si inestetic pentru anumite gusturi

Rega P3 24
Puncte tari:
- constructie simpla
- brat de calitate RB301
- interconnect de calitate
- sunet dinamic si corpolent,muzicalitate
- traditie in HI-FI

Puncte slabe:
- sensibilitate mai mare la vibratii (in comparatie cu SL 1210/1200)
- fluctuatii la viteza de rotatie (in comparatie cu SL 1210/1200)
- aspect de lucru ieftin


Da, sugestiv. Dupa cele expuse clar ca ma voi indrepta catre ramura audiofila; mai ramane sa ma hotarasc intre Rega P3-24 (cu doza sau fara doza sau de vazut cu care) MH MMF2.2, NAD 555i sau Cambridge Audio TT-50; nu stiu sigur daca vreunul din ele opreste platanul la finalizare disc. Poate mai rasare vreo sugestie si persoane care detin astfel de aparate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community