FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfaturi boxe bookshelf + amplif.
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hiccup



Conectat la: 29 Noi 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 11:56 am    Titlul subiectului: Sfaturi boxe bookshelf + amplif. Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Va cer si eu un sfat privind o achizitie intrucat nu ma pricep mai deloc in acest domeniu. M-am mai uitat si prin celelalte postari dar va spun sincer ca nu am reusit sa ajung la o concluzie. Smile

Vreau sa imi cumpar doua boxe bookshelf pentru birou si un amplificator pentru ele. Le voi conecta la calculator printr-o placa integrata (probabil va trebui sa cumpar una mai serioasa) iar camera este mica de doar 12mp. Le voi folosi aproape numai pentru muzici si mentionez ca prefer sa se auda mai clar decat mai puternic. In mare parte din timp le voi asculta la volum mic-mediu. Bugetul este pe undeva la 20-30 de milioane si incerc sa stau departe de SH.

Va multumesc anticipat! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 11:56 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut
Cu banii astia la SH iti iei ceva decent.

_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Valdi



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 156
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-as luat boxe Monitor Audio silver si un amplif NAD, vei face un setup ok la 3000 ron si vor suna bine. Cauta dealerul pe net. Bafta
_________________
Si iar s-a facut vineri ! !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
obuzel



Conectat la: 13 Oct 2009
Mesaje: 903
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Noi 29, 2010 11:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil asta:
http://www.alarmservice.ro/product_info.php/cPath/110_123/products_id/938

Si nu ai sa simti regrete niciodata. Poate doar cand va trbui sa iti upgradezi instalatia de acasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hiccup



Conectat la: 29 Noi 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@mahonyhiphony Da, dar personal prefer sa iau ceva nou si cu garantie.

@Valdi Mersi pentru sfat! Ai putea sa-mi recomanzi niste magazine mai de incredere (eventual pe PM daca nu e voie sa faci reclama)?

@obuzel Pare bun dar nu vreau sa dau bani in plus pentru Radio/CD/MP3/USB cand oricum o sa-l conectez doar la calculator.

Daca mai are cineva alte sfaturi sunt foarte bine venite! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 3:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hiccup a scris:
@mahonyhiphony Da, dar personal prefer sa iau ceva nou si cu garantie.

@Valdi Mersi pentru sfat! Ai putea sa-mi recomanzi niste magazine mai de incredere (eventual pe PM daca nu e voie sa faci reclama)?

@obuzel Pare bun dar nu vreau sa dau bani in plus pentru Radio/CD/MP3/USB cand oricum o sa-l conectez doar la calculator.

Daca mai are cineva alte sfaturi sunt foarte bine venite! Very Happy

Din proprie experienta,second hand.
Suntem pe un forum de HI-FI,nu pe okazii sau pe thread-ul unui forum obscur unde se face troc de telefoane sau de laptopuri reparate.
Majoritatea persoanelor care vand aici sunt oameni de buna calitate si nu schimbaci de colt de strada.
Vei gasi produse care se vand la jumatate din pretul de magazin sau oferit dealer
Daca nu doresti sa rupi tu insuti tipla de pe ambalaj nu vad nici un sens sa platesti mai mult.
Cu un simplu search vei gasi cateva oferte excelente la Focal,Spendor,Sonus Faber,Triangle,Naim,Audio Analogue care sterg pe jos cu tot NAD-ul si MA-ul din lume.
Le-am avut,am scapat de ele cat de repede am putut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 7:15 pm    Titlul subiectului: vhh Raspunde cu citat (quote)

Kerio a scris:
hiccup a scris:
@mahonyhiphony Da, dar personal prefer sa iau ceva nou si cu garantie.

@Valdi Mersi pentru sfat! Ai putea sa-mi recomanzi niste magazine mai de incredere (eventual pe PM daca nu e voie sa faci reclama)?

@obuzel Pare bun dar nu vreau sa dau bani in plus pentru Radio/CD/MP3/USB cand oricum o sa-l conectez doar la calculator.

Daca mai are cineva alte sfaturi sunt foarte bine venite! Very Happy

Din proprie experienta,second hand.
Suntem pe un forum de HI-FI,nu pe okazii sau pe thread-ul unui forum obscur unde se face troc de telefoane sau de laptopuri reparate.
Majoritatea persoanelor care vand aici sunt oameni de buna calitate si nu schimbaci de colt de strada.
Vei gasi produse care se vand la jumatate din pretul de magazin sau oferit dealer
Daca nu doresti sa rupi tu insuti tipla de pe ambalaj nu vad nici un sens sa platesti mai mult.
Cu un simplu search vei gasi cateva oferte excelente la Focal,Spendor,Sonus Faber,Triangle,Naim,Audio Analogue care sterg pe jos cu tot NAD-ul si MA-ul din lume.
Le-am avut,am scapat de ele cat de repede am putut.


Dap , greselile incepatorilor. Daca le zici , se supara (vezi Rycer cand era fan NAD)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hiccup



Conectat la: 29 Noi 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 12:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu va suparati pe mine, eu nu am spus ca cei de aici nu sunt oameni de incredere. Sunt convins ca se gasesc produse noi sau aproape noi la preturi mult mai mici, dar din diverse motive nu pot sa le cumpar SH (nu este numai decizia mea).

Daca tot ai mentionat acele marci de boxe, crezi ca Focal Chorus 806 V (14mil) sunt mai bune decat Monitor Audio Silver RS1 (16mil), de exemplu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
g@by



Conectat la: 13 Sep 2009
Mesaje: 87
Locatie: Hunedoara

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 12:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca tot ai mentionat acele marci de boxe, crezi ca Focal Chorus 806 V (14mil) sunt mai bune decat Monitor Audio Silver RS1 (16mil), de exemplu?[/quote]

la Focal Chorus 806 V pretul este pe bucata Idea

_________________
Vorbele-n vant raman atat, nimic mai mult sau mai putin
Nu ma cunosti, nu te cunosc, nu sunt aici sa te-ntretin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hiccup



Conectat la: 29 Noi 2010
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 12:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ah, oops. Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 8:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hiccup a scris:
Nu va suparati pe mine, eu nu am spus ca cei de aici nu sunt oameni de incredere. Sunt convins ca se gasesc produse noi sau aproape noi la preturi mult mai mici, dar din diverse motive nu pot sa le cumpar SH (nu este numai decizia mea).

Daca tot ai mentionat acele marci de boxe, crezi ca Focal Chorus 806 V (14mil) sunt mai bune decat Monitor Audio Silver RS1 (16mil), de exemplu?

Mult mai bune.
Am avut RS6 si Chorus 806V(tocmai le-am vandut) si diferetele sunt majore.
Primele sunt stridente si nemuzicale in timp ce Focal-urile canta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu un simplu search vei gasi cateva oferte excelente la Focal,Spendor,Sonus Faber,Triangle,Naim,Audio Analogue care sterg pe jos cu tot NAD-ul si MA-ul din lume.
Le-am avut,am scapat de ele cat de repede am putut.[/quote]

Foarte bine ai facut.Nu toata lumea isi permite scule exotice.Noi liga mica ne multumim cu ce avem.

_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 2:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mahonyhiphony a scris:

Foarte bine ai facut.Nu toata lumea isi permite scule exotice.Noi liga mica ne multumim cu ce avem.


Daca te consideri liga mica,este problema ta.Eu nu am afirmat acest lucru.
Focal-urile respective se gasesc pe forum la 1500RON.
Eu le-am vandut la 1100RON.
Ce ti se pare exotism la aceste preturi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 9:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da-mi si mie link-ul cu ele pls.
_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2010 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=26327&highlight=focal
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community