FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Asculta Cineva Pet Shop Boys si Jean Michel Jarre ?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
costelvlad



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 57

MesajTrimis: Sam Ian 29, 2005 2:04 am    Titlul subiectului: Asculta Cineva Pet Shop Boys si Jean Michel Jarre ? Raspunde cu citat (quote)

Iubeste cineva muzica celor doi Pet Shop Boys sau asculta cu admiratie muzica francezului Jean Michel Jarre sint aici . Sau are cineva concerte cu ei sint aici Smile .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 29, 2005 2:04 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 29, 2005 2:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

I do.
In special Vangelis, dar si JMJ. Din cand in cand (seara) mai savurez pe romantic cate o melodie-doua.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DragosPD



Conectat la: 15 Oct 2003
Mesaje: 135

MesajTrimis: Mar Feb 01, 2005 9:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi place Pet Shop Boys si ii ascult din anii 80 incoace. Cel mai mult imi place melodia "West end girls". O consider superba. Si ei intra dupa parerea mea in categoria geniilor muzicale.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costelvlad



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 57

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2005 1:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru aprecieri.Ai materiale video cu Pet Shop Boys sau audio ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DragosPD



Conectat la: 15 Oct 2003
Mesaje: 135

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2005 5:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din pacate nu am decat doua casete audio cu selectii (nu albume). btw imi plac cei de la Pet Shop Boys dar nu pot sa zic ca sunt un fan al lor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eusebian.s.s



Conectat la: 11 Iul 2004
Mesaje: 192

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2005 6:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fantastic!!!!
PetShopBoys rulez!!!! si tot conul de electro-disco din spatele lor!
dar mai ales muzica electronica sadea!

J E A N - M I C H E L - J A R R E !!!!!!!!!!!!!!!!!
V A N G E L I S !!!!!!!
K L A U S - S C H U L T Z E !!!!!!!!!!
I S A O - T O M I T A !!!!!!!!!!!!!
K I T A R O !!!!!!!!!!!

&Co.....

de cand muzica clasica a cam imbatranit, electronica spala rusinea istoriei muzicale!!!
(parerea mea)

PS: cine a inteles Randez-Vous, ElGreco, Bayreuth Return, The Sea Named Solaris ori Kojiki a priceput asta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2005 7:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

El greco tinde practic spre sinfonic. Vangelis a cam trecut de mult de genul electronic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eusebian.s.s



Conectat la: 11 Iul 2004
Mesaje: 192

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2005 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

atata timp cat arhitectura este tipica muzicii electronice, atata timp cat instrumentatia este fundamentata electronic si atata timp cat compozitorii in cauza sunt cu traditie in muzica electronica, nu este cinstit sa le rapim operele din sanul muzicii electronice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Brighty



Conectat la: 04 Sep 2004
Mesaje: 580
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 02, 2005 10:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

costelvlad a scris:
Multumesc pentru aprecieri.Ai materiale video cu Pet Shop Boys sau audio ?


Si mie imi plac artistii mentionaTi aici. De fapt, am mai spus-o intr-un alt topic, mai demult. Am VHS cu "Discography - The complete video collection" al celor doi PSB. Material video aparut in '91.

80s MUSIC RULEZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ!!!!!!!!!!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
costelvlad



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 57

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2005 1:32 am    Titlul subiectului: Pet Shop Boys Raspunde cu citat (quote)

Aceste videoclipuri sint din cumva din perioada 85 - 91 a grupului Pet Shop Boys ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2005 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ieri am ascultat Vangelis "Mythodea" si din pacate muzica electronica nu este prezenta mai mult de 5%, in rest simphonica, simphonica ,simphonica.

Cred ca s-a departat de tot de muzica electronica.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Vin Feb 04, 2005 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mselescu a scris:
Ieri am ascultat Vangelis "Mythodea" si din pacate muzica electronica nu este prezenta mai mult de 5%, in rest simphonica, simphonica ,simphonica.

Cred ca s-a departat de tot de muzica electronica.


Este normal, din moment ce Vangelis este un compozitor modern (fie el New-Age sau nu) pentru care maniera electronica de exprimare este doar o fateta ... Īnregimentarea sa alaturi de grupuri gen Kraftwerk sau Tangerine Dream este un pic fortata. Acelasi lucru se īntīmpla si cu Morricone, Riley sau chiar Oldfield.
Sus
valy



Conectat la: 03 Mar 2004
Mesaje: 176
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2005 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ca, asa cum exista simfonic-rock, ar trebui inventat si simfonic-electronic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eusebian.s.s



Conectat la: 11 Iul 2004
Mesaje: 192

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2005 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

oameni buni, ce-aveti!!!!????
ce inseamna de fapt "simfonic"?
"simfonic" nu se refera strict la muzica clasica, cu instrumente clasice; "simfonia" este o lucrare muzicala de mari dimensiuni, interpretata de un numar mare de instrumente, structurata intr-un mod complex (prolog, reprise, etc..nu stiu exact toate partile); deasemenea poate cuprinde si pasaje corale;
astfel pot fi simfonii interpretate cu orice gen de instrumentatie (clasica, rock, electronica, la frunza, la ce vreti voi!!!); cee ce face ca o lucrare sa fie simfonie nu este instrumentatia clasica, ci structura si conceptia generala a acesteia

PS: chiar am avut o discutie despre acest subiect cu o prietena care este compozitoare; ca fapt divers ea si-a dat ca lucrare de absolvire conservator o lucrare simfonica in genul experimental (am ramas cu gura cascata cand am auzit ca printre "instrumente" erau bucati de tabla care scoteau sunete prin arcurire si contorsionare, dispozitive cu curgere de apa sau suflare in apa, frecare intre diferite materiale, era si ceva cu un dovleac, dar nu mai tin minte exact); m-am gandit si eu ca e ceva aiurea chestia asta, dar... acum este in germania pt studii aprofundate in muzica (specializare muzica de film); deci....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
costelvlad



Conectat la: 29 Ian 2005
Mesaje: 57

MesajTrimis: Vin Feb 04, 2005 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acest topic se vrea numai pentru Pet Shop Boys sau Jean Michel Jarre pentru orice alt artist exista alte topicuri....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community