FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Alpine Type-R 12" vs. 2 X JBL GT4.12
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CKY



Conectat la: 31 Iul 2004
Mesaje: 56

MesajTrimis: Dum Feb 20, 2005 9:01 pm    Titlul subiectului: Alpine Type-R 12" vs. 2 X JBL GT4.12 Raspunde cu citat (quote)

Salut tuturor !
Ma bate gandul sa fac o schimbare in sistemul meu audio , momentan am un Alpine Type-R SWR1241D (sealed) , legat la un JBL GT4.75 , din 4 canale facute 2 bridge (2X294RMS), fiecare canal alimenteaza cate o bobina. As vrea sa incerc 2 JBL-uri GT4-12 pe cutie sealed , fiecare dif alimentat cu cate un canal. (aprox. 294RMS/canal) .....

Ce ma intereseaza , va fi o diferenta mare in SPL intre cele 2 sisteme ?

Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Feb 20, 2005 9:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
sfigmo



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 88
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Feb 21, 2005 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diferente de SPL vor fi cu siguranta pentru ca doua difuzoare imping mai mult aer decat unul singur...intrebarea e daca va suna mai bine?si aici este foarte posibil ca raspunsul sa fie DA...la partea de Bass...incearca insa in cutii vented ca sa obtii o putere mai mare si frecvente mai coborate....bafta
_________________
THINK PINK!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
CKY



Conectat la: 31 Iul 2004
Mesaje: 56

MesajTrimis: Lun Feb 21, 2005 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asteptam raspunsul tau Smile , am vazut intr-o masina o cutie cu 2 GT4-12 sealed cu sigla ta pe ea , e un golf4 de la mine din oras (Oradea) , insa nu am apucat sa-l aud ...

Am retineri in legatura cu bass reflexul , deoarece n-am subsonic filter la amp si imi e oarecum frica ..... Confused defapt n-am prea vazut sa se foloseasca filtre subsonice la noi Smile ..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viperu



Conectat la: 28 Mai 2004
Mesaje: 741
Locatie: mitikatown

MesajTrimis: Lun Feb 21, 2005 5:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

filtre subsonice se gasesc deobicei pe statii mono (care sunt realizate special pt subwoofere)

si cum la noi se folosesc majoritatea statiilor cu doua sau patru canale pe post de amplificare pt subwoofer este normal...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CKY



Conectat la: 31 Iul 2004
Mesaje: 56

MesajTrimis: Lun Feb 21, 2005 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam asa ... nu exista pe la noi filtre subsonice , si n-am auzit de probleme din cauza lipsei acestuia .... pe forumurile straine de car audio nici nu se pune problema de bass reflex fara filtru subsonic Confused Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Mar Feb 22, 2005 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Filtrele subsonice sunt foarte importante, mai ales atunci cand utilizatorul sistemului foloseste acel mic potentiometru rotativ numit volum fara ratiune de multe ori, pentru a impresiona prietenii... Nu vreau sa intru in teorie din nou, dar este bine de tinut cont in alegerea unui amp. daca acest filtru exista!
Din ce am constat personal la amp. GZ, aproape toate amp. au acest filtru: la cele de 2, 4, 5 canale, de obicei fix (25Hz) iar la unele de 2 canale de putere si la cele mono, variabil.
A suna mai tare nu inseamna a suna mai bine... Daca iti place sunetul de "sealed", in cel mai rau caz mergi pe un band-pass... astfel vei obtine un SPL mai mare, pastrand in mare proportie si calitatea sunetului...
Vrei SPL, mergi pe vented...
In autohifi, Martie / 2005, este un extraordinar test comparativ intre firmele de prestigiu in domeniu... sectiuni SEALED, BAND-PASS, VENTED...
Pot sa scanez si sa trimit celor interesati fisierul... pentru a fi lizibil, trebuie o rezolutie destul de mare, care implica...........
Apropo, Ground Zero GZNW18, a reusit sa surclaseze subwoofer-ul de la KICKER - modelul SOLOX S 18X2... fiind la ora actuala "The loudest subwoofer in tests!!!"

_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
iosala



Conectat la: 06 Oct 2004
Mesaje: 21
Locatie: oradea

MesajTrimis: Mie Feb 23, 2005 4:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt chiar foarte interesat!!!! Shocked Si sincer placut surprins de rezultatul de care ai pomenit. Si asta mia starnit si mai tare interesul!!! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CKY



Conectat la: 31 Iul 2004
Mesaje: 56

MesajTrimis: Mie Feb 23, 2005 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmm ... cred ca varianta de bandpass pica din motive de spatiu Laughing
Amplif-ul nu am de gand sa-l schimb , deci nu am filtru subsonic, pica si reflex-ul ... in plus imi place calitatea sealed-ului , dar am nevoie de ceva mai mult SPL , si de aceea as vrea sa trec pe doua GT4-12... eventual o cutie ceva mai mare decat cea recomandata ? JBL zice 27l la sealed , ceea ce e f putin Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CKY



Conectat la: 31 Iul 2004
Mesaje: 56

MesajTrimis: Sam Feb 26, 2005 5:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ceva pareri ? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sfigmo



Conectat la: 09 Noi 2004
Mesaje: 88
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Sam Feb 26, 2005 9:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CKY, iti pot da un numar de telefon al unui tip din oradea care monteaza doar JBL...eu ii trimit cutii si vinde doar cate doua suburi in cutie dubla...daca iti intra dimensiunile L900 X H386 in masina, este un standard pe care l-am creat pentru cutiile sealed duble...daca inca nu ti-ai luat difurile gandeste-te si la un Hertz sau GZ...bafta...
_________________
THINK PINK!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 26, 2005 10:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este ca nu merita difuzoarele GT4.12 ,sint unele din cele mai slabe din clasa ,fapt usor de remarcat fie si prin pretul acestora,eu spun sa mergi pe Infinity Kappa 120.3 care sint mult superioare la orice parametru sau test de auditie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Sam Feb 26, 2005 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Care este suma alocata achizitionarii celor 2 subwoofere?
_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
CKY



Conectat la: 31 Iul 2004
Mesaje: 56

MesajTrimis: Sam Feb 26, 2005 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf a scris:
Parerea mea este ca nu merita difuzoarele GT4.12 ,sint unele din cele mai slabe din clasa ,fapt usor de remarcat fie si prin pretul acestora,eu spun sa mergi pe Infinity Kappa 120.3 care sint mult superioare la orice parametru sau test de auditie.

Da, dar la ce pret sunt Infinity-urile ? Embarassed Eu as fi tentat sa aleg JBL , deoarece am chinuit o bucata buna de timp un GT4-15 al unui prieten , si inca face fata cu brio ..... se trage de el intr-o cutie de 100+ l , bassreflex, a "mancat" si 290RMS , acuma e momentat legat la altcineva in masina pe un Magnat 200RMS , cu gain-ul pana in capat , cu bass boost , nivel maxim din HU ,etc.

Citat:
Care este suma alocata achizitionarii celor 2 subwoofere?

Sa zicem... 6.500.000 , 7 mil ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 26, 2005 6:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Kappa 120.3 costa in jur de 3,7 miloane bucata iar GT4.12 costa cam 2,3 milioane.
Diferentele sint considerabile gt4.12 suna confuz nu coboara suficient in frecventa ,nu are viteza sau atac ,lipsa dinamica, singurul lucru pozitiv ar fi ca se tine bine si nu cedeaza usor la puteri pina in 250w RMS.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CKY



Conectat la: 31 Iul 2004
Mesaje: 56

MesajTrimis: Dum Feb 27, 2005 4:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca nu am luat difurile , intotdeauna ma documentez mult inainte sa cumpar ceva Smile

Ideea cu Infinity-urile nu e deloc rea , insa chiar n-am auzit pana acuma cum suna "pe viu" ... crezi ca si la SPL ar invinge contra GT4-12 ? (sealed,cutie dubla)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community