FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Calitatea avi DivX diferita pt captura analog si digital ???
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Vin Dec 12, 2003 3:43 pm    Titlul subiectului: Calitatea avi DivX diferita pt captura analog si digital ??? Raspunde cu citat (quote)

De ceva vreme ma tot framanta un gand.
De ce arata mai bine compresia DivX facuta dupa un avi obtinut din captura cu DC10 354x288 decat compresia la aceleasi setari DivX(+ deinterlace si 2:1(high quality) reduction) dupa captura DV?
Si culmea si spatiul ocupat de analog e mai mic. Stupid


Ultima modificare efectuata de catre glido la Vin Dec 12, 2003 6:52 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 12, 2003 3:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Vin Dec 12, 2003 4:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este vorba de aceeasi sursa, adica o camera dv?
Pai de exemplu, daca faci un deinterlace prin discart fields, adica practic sa reduci la jumatate rezolutia, poate obti un rezultat similar. Un alt gen de deinteracing alte metode + reductia inseamna totusi o pierdere cat de cat de calitate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Vin Dec 12, 2003 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sursa idem si la fel. Deinterlace din VDub cu setarea implicita am incercat si fara reductie pe original 720x576 rezultatul este acelasi. diferente mari apar mai ales la scenele cu multa miscare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Sam Dec 13, 2003 2:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai incearca nu cu setarea implicta in vdub, care e blend fields daca nu ma-nsel ci cu discart fields 1 sau 2 (try both Smile ). Blend fields da ghosting in scenele de miscare ... poate asta e ...
Oricum deinterlace asta cu discart = reducerea rezolutie la jumatate, deci poti sa incerci si un resize la jumatate.
In alta ordine de idei, deinterlace prin blend este una dintre cele mai nefericite idei. Ia un plug-in de deinterlacing de la gunnar talin, cauta pe web ceva de genul "deinterlace map virtualdub" si sigur dai peste el, sau mai e solutia celor de la aplarysoft www.alparysoft.com care cica ar avea rezulatate mai bune; personal nu am vazut diferenta Smile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 21, 2003 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

un ghid de filtrare video, cu discutii pe larg despre deinterlace si metodele folosite/recomandate va aparea un numarul 2 al revistei Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Dec 22, 2003 6:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

I-mi place de Radu cum face reclama la revista. stai linistit i-l iau oricum Cool .
Am inecract insa altceva. Am codat din format DV in MJpeg cu codecul PIC video Losles si 2:1 Reduction din VDub dupa care am luat materialul rezultat si l-am facut Divx. Era ca si cum as fi capturat pe analog adica divx-u obtinut arata mai bine decat cel codet direct din DV. Noroc ca vine vacanta si ma mai joc un pic...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 22, 2003 6:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu e vorba numai de reclama (desi site-ul acesta pentru asta e, nu ?) ci vreau doa sa fiu inteles de ce nu ma apuc acum sa dau niste explicatii si sfaturi care le-am descris oricum pe larg intr-un articol cap-coada, cu poze samd in revista.


>Am codat din format DV in MJpeg cu codecul PIC video Losles

asta e o perla important de retinut Smile

te-ai contrazis de 3 ori in mai putin de 15 cuvinte. DV e una, mjpeg e alta, loseless e cu totul altceva ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Lun Dec 22, 2003 6:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Glido, repet, orice reducere a rezolutiei la jumatate implica aproape in majoritatea cazurilor eliminarea artifacturile de interlacing de care te plangi tu. E normal sa aiba aceeasi calitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rectific:
Am capturat in format DV dupa care ! am recodat fisierul in format MJPEG cu codecul PIC VIdeo Losles JPEG compresion paralel cu o reducere de dmensiune cu filtrul di Vdub. Acest al doilea fisier avi (Mjpeg) am facut-o Divx si arata mai bine, la imagini cu multa miscare, decat cel obtinut din captura DV codat direct Divx tot cu 2:1 reduction cu Vdub.

Sper ca asa se intelege
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 1:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pierzi vremea
de ce nu ai codat direct DivX, dupa ce ai aplicat de filtru ai vrut tu ?
si ca sa scapi de artefactele de interlace, se aplica deinterlace, nu se reduce rezolutia la jumatate....ia cauta tu pe 100fps.com sa vezi cu ce se mananca asta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tocmai asta este problema ca pierd vremea. Si mie mi-ar conveni sa pot coda direct in divx dar nu-mi place calitatea. Ma rog ramane varianta de a captura ci DC10-le ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 2:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

>...dar nu-mi place calitatea

pai asta se intampla din doua motive : ori nu ai sursa suficient de buna si nu stii la ce ar trebui sa te astepti sa obtii,

ori nu te pricepi indeajuns sa faci treaba asa cum trebuie, asa cum se face

in amable cazuri, ti-ar trebui niste meditatii de digital-video Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zed



Conectat la: 23 Dec 2003
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 5:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...am impresia ca se vorbeste de calitate la compresia cu DivX dar nimeni nu a spus nimic de bitrate...

As avea si eu cateva intrebari:

Am un material DV type 2 si vreau sa ii aplic un desaker si un deinterlace (bob - smooth) si apoi sa il comprim DivX, folosesc VirtualDub-ul.
Stie cineva care e ordinea optima aplicarii filtrelor si daca de ex la pass2 cu desakerul pot sa fac si compresia DivX + deinterlace?

La compresie cu DivX am obtinut calitate satisfacatoare la peste 2000 bitrate 1-pass, caz in care in 700M incap vreo 23 min.
Este corect?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Radu



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 977
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

zed bitrate-ul / 8 = KB/sec

deci 2000 inseamna undeva in jur de 45 min / 700MB, nu 23....

si pentru a filtra optim in conditiile enumerate de tine, iti recomand sa te interesezi ce este frame-serverul
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
zed



Conectat la: 23 Dec 2003
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Dec 23, 2003 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate.
Insa de ce atunci cand codez cu DivX la bitrate 1600 un material de 30 min transferat de pe cameraDV imi iese de 700M cand ar trebui sa aiba 413M?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community