FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Analog vs Digital
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Pe ce suport preferati sa ascultati muzica?
Analog (Vinil, Caseta, Banda)
20%
 20%  [ 10 ]
Hibrid/Rare/Exotice (DAT, MD, 8 Track)
0%
 0%  [ 0 ]
Digital (CDDA, SACD, DVD-A)
60%
 60%  [ 30 ]
HDD Lossless (WAV, APE, WMA)
14%
 14%  [ 7 ]
HDD Lossy (MP3 & Stuff)
6%
 6%  [ 3 ]
Voturi totale : 50

Autor Mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Iul 12, 2005 7:19 pm    Titlul subiectului: Analog vs Digital Raspunde cu citat (quote)

M-am gandit sa deschid un nou thread, stiu ca au mai fost discutii de acest gen, dar, ma gandeam sa mai actualizam "competitia".

Zilele trecute am achizitionat un magnetofon, si, brusc, mi-am adus aminte de ce am renuntat asa de usor la analog, desi spune multa lume pe analog se aude mai "altfel", mai pe gustul nostru Laughing

Deci, cum spuneam mi-am adus aminte de ce am preferat digitalul in favoarea analogului:
Din doua motive:
1 - Calitatea este net in favoarea digitalului
2 - Din comoditate Laughing

Si, acum sa explic:
Calitatea este net in favoarea digitalului, pentru ca, eram satui de fasaieli, de pacanituri, de canale infundate, de benzi deteriorate, unde, cand ti-era lumea mai draga "cadea" un canal (la mag), sau, acolo unde banda era mai uzata (ceea ce se intampla de nenumarate ori pe parcursul unei benzi cat de cat folosita), te pomeneai cu sunete inteligibile, basca intre melodii se mai auzeau (daca nu erau capetele perfect reglate) si pistele de pe partea cealalta, trebuiesc sterse capetele (mai ales la benzi mai vechi, cum se gasesc acum), minim la fiecare capat de banda, apoi venea grija inregistrarii analoage Laughing in care stateam 1-2 ore cu ochii beliti pe VU-metre, atenti sa nu treaca pe rosu, altfel apareau distorsiuni, plus ca, mai tot timpul "reglam" nivelul inregistrarii, care nu mai era de loc liniar, ci, functie de melodie, "sarea" cu veselie in sus si-n jos, etc., etc.
Acum o sa-mi spuneti ca pe o banda noua, trasa de pe un vinil la prima ascultare, pe un mag de firma se aude beton...
Da, se aude bine, se aude si vinilul bine, DAR, nu rezista practic in timp, se deterioreaza foarte repede, un disc sau o banda ascultate de 3-4 ori deja dadeau semne de degradare...
Si, sa nu mai vorbim ca, noi trageam mai mult pe ORWO, rar pe 19, ca sa ne ajunga mai multa banda Laughing , de multe ori a "n" a inregistrare, de pe viniluri ascultate de "n" ori, care pacaneau si fasaiau de mai mare dragul, si tot spuneam ca se aude beton... Iar acum, facem nazuri la CDDA ca nu ar fi o copie disc-disc perfecta 100% Laughing Laughing Laughing Ce face tehnologia din oameni... Wink

2 - Comoditatea, este o alta chestie de baza... luam un cd (usor ca greutate, usor de pus in unitate), si-l ascultam, basca sarim la ce melodie vrem instantaneu, il scoatem in 2-3 secunde, si punem altul...
Montatul unei benzi este cam incomod, basca ca se mai pune banda si printre ghidaje, mai se deterioreaza, etc.
O sa-mi spuneti ca, la casete este la fel de usor ca la un cd sa le schimbi, dar, casetofonul este sub mag. ca performante, asa ca nu trebuie ridicat in slavi...

Acum, va intreb si pe voi, ce sunet preferati (asta daca nu luati in considerare neajunsurile evidente ale analogului enuntate mai sus)


Ultima modificare efectuata nicumur la Mar Iul 12, 2005 7:39 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iul 12, 2005 7:19 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mar Iul 12, 2005 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Analog, sta bine cu filatelia.
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 12, 2005 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am votat Losless, mai precis APE. Atentie, WMA este lossy, modifica poll-ul... Wink
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
patraulea



Conectat la: 21 Feb 2005
Mesaje: 393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 12, 2005 9:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Digital - SACD!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Iul 12, 2005 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.ntu.edu.sg/home5/pg03053527/Tips/LosslessAudioCodecs_WMA_vs_APE.htm

Aici spune ca este lossless Wink
Sus
greierasul



Conectat la: 21 Dec 2003
Mesaje: 2493
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 12, 2005 11:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

as merge fara ezitare pe SACD sau DVD-A. Daca as avea un aparat bun si discuri trase cu simt de raspundere nu as regreta nici o clipa formatele analogice. Era digitala a adus calitatea si comoditatea la indemana oricui. Varfurile tehnologice din domeniul analogicului se aud intradevar foarte bine si ele, ba chiar mai placut, dar asta nu inseamna si un semnal corect neaparat. Cine prefera sunetul analog i-as recomanda un format digital de inalta rezolutie, dupa care trecut printr-un preamplificator pe lampi la care poti regla armonicele placute urechii, astfel ai si comooditate si calitate plus placere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purs



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 2032
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 12, 2005 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prefer CD audio.
Cu SACD-ul m-am cam lamurit, DVD-A n-am prea ascultat.
Pentru mine analogicul este "exotic" ...
purs a scris:
syd a scris:
purs a scris:
Din '81 pana in '98 am ascultat numai benzi, casete si viniluri. In '98 mi-am cumparat primul CD player si, incet-incet, am renuntat la magnetofon - in prima faza, apoi la casetofon (absolut toate casetele le-am facut cadou la prieteni) si anul trecut mi-am vandut toate vinilurile si cele trei pick-up-uri ... Sad

Pai de ce?

Pai uite de ce:
- benzile erau destul de demagnetizate;
- ce aveam inregistrat pe casete sau benzi la o calitate indoielnica puteam sa mi le cumpar pe CD;
- vinilurile erau destul de uzate, multe din ele fiind cumparate la mana a doua si ce as vrea acum sa-mi cumpar acum nu prea apare pe vinil;
- si nu in ultimul rand, toate sculele erau cam "janghine" si, avand in vedere ca tocmai ma mutasem in propria si noua mea casa (scapand de chirie), am hotarat sa inlocuiesc toate vechiturile ...


Ultima modificare efectuata purs la Mar Iul 12, 2005 11:46 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Mar Iul 12, 2005 11:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu neaparat mai exotic, ci mult prea pretentios(parerea mea).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 12, 2005 11:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
http://www.ntu.edu.sg/home5/pg03053527/Tips/LosslessAudioCodecs_WMA_vs_APE.htm

Aici spune ca este lossless Wink


Ah, asa este, noul WMA9 este lossless spre deosebire de variantele mai vechi.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Iul 13, 2005 8:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am votat DVD-A ... tras de pe vinil Mr. Green
_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
viperu



Conectat la: 28 Mai 2004
Mesaje: 741
Locatie: mitikatown

MesajTrimis: Mie Iul 13, 2005 9:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vinil cand vreau sa ma delectez cu muzica...
cd 16-bit cand mi-e lene...

_________________
Without music, life is a journey through a desert - Pat Conroy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Iul 13, 2005 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am pus digital (in special CD) din motive, in primul rand, de comoditate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
daddycool



Conectat la: 23 Feb 2005
Mesaje: 543
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 13, 2005 1:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Greierasule, lamureste-ma si pe mine de ce trebuie sa treci un cd printr-un preamp cu lami, doar ca sa generezi niste armonice "placute" , care n-au fost niciodata prezente in timpul mixajului , in studio.. doar ca sa ai o emulare de analogic?? sincer nu-ntleleg de ce-i excita pe unii chestia asta cu tuburile....
_________________
"the picture you see is no portrait of me"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mie Iul 13, 2005 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am votat analog(dar as fi vrut sa adaug si digital).

Prefer oricind analog inaintea digitalului, iar daca se poate asculta pe ceva cu lampi este si mai special.

P.S.
daddycool nu este posibil ca la inregistrare si mixare sa se fi folosit si ceva lampase? Iar chestia cu "excitatul" nu o stii decit dupa ce asculti ceva lampi.

_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bogdan



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 1253
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 13, 2005 2:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu votez cu DVD-A . Pana se impune (sper) raman la CD-A .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community