FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camera digitala (aproape) compacta de 9Mpixeli !!!
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hollow



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 899
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 29, 2005 1:53 pm    Titlul subiectului: Camera digitala (aproape) compacta de 9Mpixeli !!! Raspunde cu citat (quote)

http://www.fujifilm.com/JSP/fuji/epartners/PRNewsDetail.jsp?DBID=NEWS_836304

Shocked Shocked Shocked

_________________
Call 1-800-IMA FREK
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iul 29, 2005 1:53 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
patraulea



Conectat la: 21 Feb 2005
Mesaje: 393
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 29, 2005 10:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unu mai "subtire"dar la fel de periculos:
http://www.fotosense.co.uk/shop_details.asp?productID=584&productName=Fuji_Finepix_S5500_Digital_Camera
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Dum Iul 31, 2005 5:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Prietene, nu mai cumpara megapixeli. Fara sticla de calitate nu au nici o valoare. Un CCD de calitate si sticla scumpa vor bate oricand o asemenea pocnitoare. Eu inca mai pariez pe batranul E10 de la Olympus (4MP dar imi pare rau ca nu-l mai am sa postez ceva comparativ cu generatia urmatoare de 6MP). Aparatul ala avea un CCD marisor care in ISO normal (80) dadea calitate buna iar obiectivul era exceptional. De multe ori am spus ca daca ar fi fost luat separat (de la Nikon sau Canon) numai obiectivul acela ar fi costat cat toata camera de la Oly. Carevasazica camera era bonus Wink
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hollow



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 899
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 31, 2005 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser stirea era odata data ca stire (prima camera compacta de 9Mp) si a doua oara prin prisma unei discutii cu cineva mai demult...
Discutie in care ziceam ca daca userii vor cere compacte de 18Mpixeli li se vor da compacte de 18Mpixeli !

Eu m-as multumi cu 5-6 da' cu un senzor de 3 ori mai mare. O fi rau ? Smile

_________________
Call 1-800-IMA FREK
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Dum Iul 31, 2005 10:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser, te lupti cu morile de vant! din 10 utilizatori peste 9 in medie intreaba intai cati megapixeli are camera? Pe urma dupa ce-si cumpara pocnitoarea cu multi megapixeli habar nu au s-o tina in mana sau sa incadreze o poza cat de cat corect; o descarca pe un PC jegos cu un monitor jegos la care nici nu a auzit vreodata ce-i aia rata de refresh sau rezolutie si intr-un final se uita incantati ca s-au vazut in poza!
Problema este ca producatorii au mirosit ca majoritatea cumparatorilor vor megapixeli inainte de orice, de ex: obiectiv bun, suprafatza mare a senzorului (catzi intreaba de suprafatza senzorului?; din pacate este data in inchi asa ca e greu de memorat-inteles) sau alte lucruri mult mai importante.
Eu vad destui care au camere de 5 megapixeli si pozeaza cu rezolutia minima sa le ajunga cardul de 2 lei.
Problema NR.1 eu o vad in povestile populare care se raspandesc foarte repede precum si in existenta a putinje monitoare de PC capabile sa faca diferente mari intre poze proaste si bune; evident ca problema principala este utilizatorul si educatia foto a acestuia! Cred ca si la foto-digital se intampla ca la muzica-audio; se dezvolta o mare masa de consumatori-bizoni care nu au nici cea mai vaga urma de idee ce inseamna calitatea; cantitatea este cea care primeaza; vezi raspandirea "sistemelor" audio de plastic cu amplificatoare de "5000 W" pe care se asculta muzica in mp3 la 128KB/sec; daca te uiti la toata aceasta piata uriasa a agregatuselor de calculator cu beculetze si cranii palpaitoare cu design futurist in forma de tot felul iti dai seama ca marile companii cultiva consumatorul-bizon, adica ala care tzine capul plecat si rumega tot ce i se pune sub bot! Important: sa nu-l deranjezi si sa nu-l stresezi cu prea mult efort intelectual! Sa aiba ce rumega tot timpul pentru ca mintea sa-i ramana in pauza pe stop-play!
Sus
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mar Aug 02, 2005 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu pot sa fiu suparat pe acesti "bizoni" (mai trebuie spus ca Hollow nu face parte din categorie Wink )
Mai ales in foto banii cheltuiti de ei aiurea se duc in research and development si fara R & D nu exista camerele de top dupa care balosim cu totii.
Plus ca totul e relativ si daca accept sa ma uit la cineva de sus, implicit se va uita si altul la fel la mine Wink ...cred in existenta artistilor atehnici care nu pot apasa corect pe trei butoane insa au arta adevarata in cap asa cum sunt nevoit sa accept si existenta "tehnicienilor" care-ti recita par coeur tot ce tine de dedesupturile profesiei dar nu stiu cu ce sa umple un cadru si n-au idei nici cat sa traverseze strada.
Desigur ca e o perioada oarecum ingrata cand datorita acestui boom digital fotografia pare a se devaloriza dar vom trai si vom vedea ce va fi pana la urma...

_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Aug 02, 2005 3:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda, deci eu cu al meu 2MPixeli, sunt un biet dinozaur... Cool Pacat, optica e de exceptie...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hollow



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 899
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 02, 2005 10:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

domnule, 2Mpixeli dupa parerea mea sunt putin insuficienti in a-ti da seama daca o optica e buna sau nu.
dar daca-ti faci treaba cu ea atunci nu mai merita sa-ti bati capul.

_________________
Call 1-800-IMA FREK
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Aug 02, 2005 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser, nu-i privesc de sus, ii compatimesc cu amuzament. Ai dreptate ca din banii lor evolueaza tehnica si poate in viitorul nu foarte indepartat ceea ce ti tu acum in mana va deveni o banalitate pentru tot "bizonul".
Totusi exista o problema la mijloc; eu as face analogia cu ceea ce s-a intamplat in creatia muzicala comerciala; in anii '70 majoritatea celor care faceau astfel de muzica aveau cunostinte si studii muzicale ceea ce presupunea in majoritatea cazurilor talent sau inclinatii pentru asa ceva; aparitia computerelor in muzica a schimbat totul; la ora asta rar gasesti pe unul care sa stie ce-s alea note muzicale sau sa aiba studii de muzica clasica sau sa stie a canta pe macar un instrument rece (clasic); acum se face un soi de colaj cu ajutorul calculatoarelor si creativitatea s-a mutat in alta zona, din zona de "cultivator-crescator" in aceea de "culegator nomad"; eu o vad ca pe o inevolutie; poate si de aceea muzica comerciala s-a transformat intr-un sir de bituri insotite de sughitzuri si chiraieli jenibile; mesajul in muzica s-a dus oricare ar fi fost ala; acum muzica comerciala este un soi de balabaiala sa treaca timpul si sa nu ne plictisim prea tare cu linistea. Tot ceva similar tinde sa se intample in foto; inca totul este la inceput deoarece tehnica digitala este inca o noutate si insuficient evoluata ca sa elimine complet fotografia pe suport chimic; fara indoiala ca sunt si aparate bune digitale insa deocamdata sunt prea scumpe; lovitura va fi data cand aparatele digitale de foarte buna calitate vor fi ieftine si pentru tot omul.
Totusi trebuie sa fim optimisti; degeaba ai scule si programe de computer ca nu merg singure fara un creier destept sa le utilizeze dar trebuie sa recunoastem ca evolutia generala tinde de la putin si de calitate pentru initiati catre mult si prost pentru toata lumea. Probabil este o perioada de tranzit catre momentul cand detinerea uneltelor nu va mai fi o problema pentru nimeni si atunci vor iesi toate talentele la suprafatza. Cati oameni talentati nu vor fi cunoscuti niciodata deoarece din motive economice ei nu se vor apropia de sculele necesare?! Cred ca foarte multi.
Sus
Luin



Conectat la: 15 Ian 2005
Mesaje: 1138
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Aug 02, 2005 11:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

care sunt cele mai bune marci de lentile?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Aug 03, 2005 12:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Leica Question Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hollow



Conectat la: 16 Feb 2005
Mesaje: 899
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 03, 2005 9:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Luin a scris:
care sunt cele mai bune marci de lentile?


te referi la obiective ?
sau strict la lentilele din ansamblul acestora ?

_________________
Call 1-800-IMA FREK
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mie Aug 03, 2005 12:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorin< o firma care nu accepta sa faca zoom-uri pentru ca presupun concesii dpdv al calitatii optice? Este foarte posibil sa ai dreptate. Mie imi pare rau de situatia lor.
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Aug 03, 2005 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AdWiser a scris:
Sorin< o firma care nu accepta sa faca zoom-uri pentru ca presupun concesii dpdv al calitatii optice? Este foarte posibil sa ai dreptate. Mie imi pare rau de situatia lor.

*
Cum sa nu, eu am optica Leica cu Zoom 12x si in cadrul utilizarii pe care o fac (1600x1200) nu am nimic de reprosat din PDV calitativ... din contra, mai ales dupa ce am bagat in aparat un firmware hackuit (compresie mai mica la jpeg, dar asta nu are nimic de a face cu optica...)
In cadrul uitilizarii "domestice" pe care o fac eu, aparatul este destul de bun incat sa ma hotarasca sa abandonez SLR Minolta (model mic...) pe care il utilizam inainte...
In plus, stabilizatorul optic este genial...
Eu zic ca "cursa dupa megapixeli" cu captori minusculi si lentile fix-focus de plastic este o magarie marketing, ca atata altele...
Asta nu inseamna ca ma cred posesorul "aparatului sublim", nici ca nu il voi schimba, dar in prezent nu vad nici o diferenta fata de imagini scoase de colegi (4-5-6 Mpix)...
PS in fotografie clasica CRED totusi ca Leica face zoom-uri, dar nu cu "intindere" prea mare...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Mie Aug 03, 2005 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorin, tu vorbesti probabil de un Panasonic. Chiar daca scrie ceva de Leica pe el nu e acelasi lucru.
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community