FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cum ne'am luat sculele?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Mai 19, 2003 4:48 pm    Titlul subiectului: Cum ne'am luat sculele? Raspunde cu citat (quote)

In cazu’ meu este vorba de o linie intreaga Technics. Inainte de a sari cu observatii, am sa va rog 'sa’mi luati incaltamintea' si sa o purtati Laughing citind urmatoarele randuri, pt. a intelege ce m’a determinat sa cumpar ceea ce am acasa.
In primu’ rand se simtea nevoia de a trece de la micro sistemul, pe care l’am achizitionat pe cand eram mai sarac, la o categorie superioara: hi-fi Laughing . Nu se mai putea sa am max. de fidelitate de la walk-man! Treptat, dupa ce munca de convingere (stiti voi la ce ma refer Wink ) a luat sfarsit, privirile mi’au fost atrase cat mai sus, asa ca entry’urile firmelor de pe piata nu mi’au mai placut. Orientarea spre Kef si Rotel parea definitiva, dar in tara Rotel era reprezentata de o firma (nu spun care) ce nu prea se omora cu vanzarile (atunci).
Alternativele viabile erau SONY si Technics (voi ce ati fi ales in locu’ meu?). Motivele: service in oras. Insa SONY sta f. prost cu fiabilitatea, asa ca doream sa’mi cumpar nu numai un sistem, ci si un confort psihic (atat de necesar, totusi).
Prin urmare, oferta de a avea cel mai bun tuner T, cel mai bun plainCD player T si un amp din seria A mi’a suras. Astfel mi’am oferit ocazia unei auditii (intr’un magazin mic, local). Datorita mediului (rafturi din sticla, spatiu mic si ingust) impresia a fost de dezastru complet. Eu si unul din colegii mei de servici de atunci am fost neplacut surprinsi cat de prost putea sa se auda un sistem care acum ar ajunge la 1300 Euro.
Intre timp a aparut o super oferta (la alt magazin, dar acelasi sistem), cu reducere de 40% (cu $700 puteam sa am exact linia ascultata anterior Wink ). Asa ca i’am dat o a doua sansa si l’am ascultat atent, in 2 randuri. Notele obtinute (da, am pus note!) au fost modeste, chiar daca sunetul era muuult superior (datorita mediului, desigur). Si totusi l’am cumparat, cu gandul inlocuirii boxelor in cel mai scurt timp. Au trecut aproape 2 ani… Sad

Bun, bun, dar sistemu’?
Boxe: SB-T200
Amp: SU-A707 (baiatu’ de la service a spus ca’i bun)
CD player: SU-PS7 (nu mai scriu ce’a zis service-man’u’ Wink )
Tuner: ST-GT650

Eh, eu am terminat!

Acu’ e randu vostru: ce va determinat sa va cumparati sculele d’acasa?


Ultima modificare efectuata de catre AbsoluteAudioFan la Vin Iul 04, 2003 3:30 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mai 19, 2003 4:48 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Mai 21, 2003 5:20 pm    Titlul subiectului: M'am lamurit Raspunde cu citat (quote)

Hmmm... Confused
Va vad timizi. Nu vreti sa faceti marturisiri. Sunt 2 variante:
- ori sistemu'n cauza a fost cumparat la o oferta atat de buna incat, pt. a va proteja sursa, sunteti discreti,
- ori pur si simplu a fost o cheste f. banala, de tipu': ati vazut aparatu', v'a placut pretu' si , pe loc, l'ati cumparat Cool

...probabil si aici, ca si in viata, sunt lucruri de care nu este bine sa vorbesti Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2003 3:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok,
M-ai convins, mi-era frica sa nu ma muste careva Razz
Piesa de baza e un sony str de 1075 care are si radio incorporat (e un receiver de fapt).
Casete nu folosesc, asa ca nu m-a interesat sa cumpar.Pt cd-uri si dvd-uri am folosit un aiwa pina mai zilele trecute.A mers f bine ,si merge inca dar eu am o slabiciune pt sony asa ca l-am inlocuit cu un sony dvp ns 725p care citeste de toate (cred ca si cartea de bucate o citeste pina la urma).
La boxe actual am un set de jvc sp 27/II luate cu primul receiver care era tot jvc, mi-au placut pt ca nu erau mici ca seturile alea , alea de fata sint mai barosane un pic, si mie imi plac basii. Dar le voi schimba in curind cu 6 de sony Very Happy ,nu stiu exact numele dar alea de fata au doua difuri de bass cu kevlar, oricum trebuie sa le mai hirii la magazin sa fiu convins ca se aud pe placul meu.
Pt banii cheltuiti sint super multumit, si calitate si volum. Nu sint ahtiat sa platesc bani in plus doar ca sa am in loc de 0.2 distorsiuni 0.02.
Iar la comp am un set de klipsch promedia 5.1 (as dori sa am asa ceva la amplificator, dar deh, prea scumpe).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Mai 22, 2003 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bdl a scris:
Ok,
Piesa de baza e un sony str de 1075 care are si radio incorporat (e un receiver de fapt).

SONY STR = receiver Wink
bdl a scris:
Casete nu folosesc, asa ca nu m-a interesat sa cumpar.Pt cd-uri si dvd-uri am folosit un aiwa pina mai zilele trecute.A mers f bine ,si merge inca dar eu am o slabiciune pt sony asa ca l-am inlocuit cu un sony dvp ns 725p care citeste de toate (cred ca si cartea de bucate o citeste pina la urma).

Chroma bug'u'i rezolvat la modelele astea noi?
bdl a scris:
...le voi schimba in curind cu 6 de sony ,nu stiu exact numele dar alea de fata au doua difuri de bass cu kevlar, oricum trebuie sa le mai hirii la magazin sa fiu convins ca se aud pe placul meu.

Alea de fata sunt SS-X7. Sa stii de ce sa intrebi in magazin... Wink

Bine, maestre, te vad bagat serios in HT.
Mi'ai spus ce ai (nu'i bai), da' cum le'ai luat? De ex.: cu ce ai comparat STR'u'n cauza?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bdl



Conectat la: 11 Mai 2003
Mesaje: 80
Locatie: craiova

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2003 1:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Audiofan,
Sincer habar nu am ce e la achroma bug. Banuioesc ca e un bug Very Happy da daca imi dai detalii poate caut ceva pe internet sa vad care e chestia.
Cind am luat receiverul am vrut o calitate peste medie, 6.1 canale neaparat si puterea macar 100w pe canal. Nu l-am comparat cu prea multe ca la clasa asta medie era cam cel mai bun atunci, necomparindul cu alte scule mai scumpe si cu distorsiuni mai mici. Chiar daca erau si altele harman kardon, denon , totusi sony imi suna mai familiar. Deci nu am urmarit ceva de virf , performante medii la pret decent.
Boxele care le vreau eu sint astea pt fata
http://www.bestbuy.com/detail.asp?e=11217922&m=1&cat=15&scat=17
pt laterale sint astea
http://www.bestbuy.com/detail.asp?e=11216670&m=1&cat=15&scat=16
iar pt fata spate astea
http://www.bestbuy.com/detail.asp?e=11216672&m=1&cat=15&scat=19
Astea de fata spate nu au masca data jos dar sint din aceiasi serie.
Imi plac bose, stiu ca sint bune dar in locul acelor cubulete minuscule le prefer pe astea. Oricum, mai am timp pina ma hotarasc ce sa-mi iau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2003 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pt. chroma bug aici gasesti detalii mai mult decat suficiente: http://www.hometheaterhifi.com/volume_8_2/dvd-benchmark-special-report-chroma-bug-4-2001.html

Imi cer scuze, boxele in cauza sunt putin mai noi, nu le'am vazut la noi pe piata. Arata acceptabil; sper macar sa sune mai bine decat modelele anterioare din seria MF. Confused

Iar despre Bose... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Coolj



Conectat la: 25 Iun 2003
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 25, 2003 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Idea Scule Question
Nu stiu daca ceea ce am ales eu sunt chiar scule, dar sunt multumit de ele.
Ca sa fac un mic HT cu o calitate audio ceva mai buna (sunt abia la inceput) am cumparat mai inatai un DVD player Panasonic RA-61.Motivele mele pentru acest DVD player au fost raport calitate/pret, multe facilitati, conexiuni are tot ce imi trebuie. Calitatea audio e ok in raport cu cerintele mele. Totusi nu imi permit calitatea pe care as vrea sa o am Confused
La capitolul boxe, am luat si eu niste Technics SB-T200. Motivul Question Nevoia mare de frecvente joase. Sunt multumit de ele, dar parca le mai trebuie ceva medii asta daca ascult muzica, cele doua difuzoare de 14cm si tweeteru neacoperind toata gama de frecvente precizata in specificatiile tehnice. In rest ele sunt ok, dinamica mare, chiar se obtin rezultate bune daca folosind un amplificator cu iesire boxe A/B se conecteza Lo/Hi la A/B si dupa parerea mea se aude mult mai bine.
In rest am un antic amplificator de vreo 2x40W Normendie clasa A facut in Germania pe care vreu sa il inlocuiesc cu un reciver ceva la vreo 300 hai maxim 450$. Imi este foarte greu sa decid ce sa iau de banii acestia un Kenwood KRF 5070? Haman Kardon AVR 1550 ? Technics nu mai gasesc decat un SA-DX950 prafuit ...Iar de Panasonic ce sa mai zic.. nu imi place faptul ca nu ai posibilitatea de a controla basii si inaltele din telecomanda , valabil si pentru Technics. Unde gasesc si eu niste recivere cu niste distorsiuni armonice super mici Question Oare un Sony? Nu am avut okazia sa le ascult , poate ca unii dintre voi imi puteti da un sfat. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Iun 25, 2003 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Coolj,
Confused T200, spui... si mai spui ca's amarate (in alt topic)... Laughing
Si eu am aceleasi boxe (probabil deja stii - vezi post'u de deschidere subiect). DPMDV, pe o scara absoluta de la 1 la 10 ar primi poate 4, iar relativa la pret - 8. Stiu boxe mai proaste la $300, dar stiu si cateva mai bune (da' nu de podea).
Ceva timp in urma ma gandeam sa le vand ($200 parea a fi un pret corect), da' acum m'am razgandit. Le voi tine chiar daca imi voi cumpara boxele visate (se apropie clipa negocierii cu sotia Wink )...

Despre receiver: la (tot!) $300 nu (prea) poti cumpara ceva de calitate, care sa fie si nou. Mergi la limita max. disponibila (doar nu'l vei schimba dupa 1-2 ani; sau poate castigi la 6/49 Cool ).

Poti cumpara (de acesti bani) de la oricine, dar fa'ti un bine si stai deoparte de SONY made in Hungary. E mai bine sa fie PRC (HK) sau China (Denon), care'i tot aia Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Coolj



Conectat la: 25 Iun 2003
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2003 10:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AbsoluteAudioFan
Sorry pentru jignirea adusa boxelor T-200. Am spus amarate avand in gand o comparatie cu unele de 1500$ in sus. Personal sunt un fan Technics, disparita de pe piata romaneasca a tot ceea ce inseamna produs Technics lasandu-mi un gust amar.
Te intreb ce parere ai de un Kenwood KRF 5070, care l-am vazut la vreo 12-13 milioane. Vreau sa imi iau un reciver si chiar nu stiu ce anume sa aleg. De Sony nici nu vreau sa aud, pentru ca am probat cateva modele si nu imi plac deloc cum suna.
Cred ca voi pastra t-200 pentru front. Pentru ca ai boxe identice cu ale mele te intreb ce amplif. ar suna mai bine pe ele? M-am uitat prin magazine si desi nu sunt deloc multumit de oferta dar am gasit cate ceva:

-Kenwood KRF 5070 12,5 mil 5x100W
-Harman Kardon 1550 14mil 5x40w (nu sunt multumit de putere)
-Denon AVR 1602 14,5 mil (dar mai sarac in functii cred si nu are Dolby Prologic II) asta cred ca era second hand la cum arata.

In rest ar mai fi JVC si Yamaha dar nu stiu nimic despre ele.
Eu personal intentionez sa folosesc reciveru mai mult pentru a asculta muzica, decat vizionare DVD.
Vreau si eu un sfat despre care dintre amplifurile de mai sus s-ar potivi cel mai bine la boxele T-200? Stiu ca ii tot dau cu Kenwoodu' ala in stanga si in dreapta, dar mi se pare mie a fi bun. Ce parere ai de firma Kenwood?
Apropos de boxe, care ar fi boxele de vis Question Recucunosc ca si eu am o obsesie in ceea ce priveste boxele... Sunt curios cam cum se aud JM LAB seria Cobalt...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2003 11:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Coolj a scris:
Sorry pentru jignirea adusa boxelor T-200. Am spus amarate avand in gand o comparatie cu unele de 1500$ in sus.

Nu este o jignire... Sunt doar boxe decente pt. pretu' cerut. Da' sunt slabute (n'a fost alegerea mea, au venit la pachet) Stiu insa ca tweeter'u' ar fi putut fi mai bun (astfel scapam de urma de nazalitate din medii), ca daca aruncau in interior ceva material anti-rezonant ai fi avut un bas mai placut, etc... Singuru' lucru pozitiv este cross-over'u' (f. ingrijit, chair daca protectia este relativ ineficienta) si prinderea la cablu (sa vezi ce porcarii, scuzati'mi expresia, se gasesc la boxele SONY din aceeasi zona de pret... Sad ).

Coolj a scris:
Personal sunt un fan Technics, disparita de pe piata romaneasca a tot ceea ce inseamna produs Technics lasandu-mi un gust amar.

Eu unu' nu sunt fanu' lor. E simplu: le am produsele Wink
Da' prefer un amp Techincs unuia SONY, la acelasi pret (valabil si pt. receivere, CD-playere - chiar daca sunetu' playerele SONY este mai analitic, boxe...) Vis-a-vis de Kenwood am rezerve. Marantz'u' merge (stiu ca e la moda acum in tara, da' pretu' pe produs este corect; buba'i ca le asambleaza in Extremu' Orient Confused, da nu'n Japonia Wink ).
Eu cred in fiabilitatea Technics, din 2 motive: au un record frumos si sunt produse in tari in care controlu' calitatii mai reprezinta ceva (Japonia, Germania).
...iar problema disparitiei ma afecteaza direct Crying or Very sad

Coolj a scris:
Te intreb ce parere ai de un Kenwood KRF 5070, care l-am vazut la vreo 12-13 milioane. Vreau sa imi iau un reciver si chiar nu stiu ce anume sa aleg. De Sony nici nu vreau sa aud, pentru ca am probat cateva modele si nu imi plac deloc cum suna.

Se pare ca la mag. de vis-a-vis de noul birou (unde lucrez) au chiar receiveru' de care vorbesti. Poate trec zilele astea sa'l rog pe baiatu' de acolo sa'mi faca o proba... Te tin la curent.
Obs.: da, uneori fac lucruri pe care un dealer le uraste Wink

Coolj a scris:
Cred ca voi pastra t-200 pentru front. Pentru ca ai boxe identice cu ale mele te intreb ce amplif. ar suna mai bine pe ele? M-am uitat prin magazine si desi nu sunt deloc multumit de oferta dar am gasit cate ceva:

-Kenwood KRF 5070 12,5 mil 5x100W
-Harman Kardon 1550 14mil 5x40w (nu sunt multumit de putere)
-Denon AVR 1602 14,5 mil (dar mai sarac in functii cred si nu are Dolby Prologic II) asta cred ca era second hand la cum arata.


T200 suna bine cu receivere Technics (e creat pt. ele, sau astfel spus pt. un sunet cu bas puternic (atentie: nu profund), cu inalte grase (nu stiu de ma intelegi, avand in vedere ca un sunet gras e plin de bas... Confused ).
Precum stii, sunt boxe iertatoare si relativ lenese (nu vorbesc de sensibilitate, care'i oricum cam mica, ci de timing). Un HK rapid le'ar pute ajusta corect, sau ar putea strica sunetu' complet.
Problema este ca nu stiu alte boxe in piata care sa sune similar (de la Pioneer si SONY cel putin).
SONY - nope
Denon - au scazut treptat calitatea (doar cardasia cu Marantz'u' sa'i scoata din kko)...

Coolj a scris:
In rest ar mai fi JVC si Yamaha dar nu stiu nimic despre ele.

Eu as merge pe Yamaha la boxele'n cauza...

Coolj a scris:
Eu personal intentionez sa folosesc reciveru mai mult pentru a asculta muzica, decat vizionare DVD.
Vreau si eu un sfat despre care dintre amplifurile de mai sus s-ar potivi cel mai bine la boxele T-200? Stiu ca ii tot dau cu Kenwoodu' ala in stanga si in dreapta, dar mi se pare mie a fi bun. Ce parere ai de firma Kenwood?
Apropos de boxe, care ar fi boxele de vis Question Recucunosc ca si eu am o obsesie in ceea ce priveste boxele... Sunt curios cam cum se aud JM LAB seria Cobalt...

Ia'ti un amp dedicat, atunci (te tine punga?). Ce cool Wink ar fi fost sa avem o piata reala de sh...
Despre boxele amintite de tine nu stiu nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
PAULHAFNER



Conectat la: 22 Iun 2003
Mesaje: 4

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2003 3:09 pm    Titlul subiectului: variante Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Te intreb ce parere ai de un Kenwood KRF 5070, care l-am vazut la vreo 12-13 milioane. Vreau sa imi iau un reciver si chiar nu stiu ce anume sa aleg. De Sony nici nu vreau sa aud, pentru ca am probat cateva modele si nu imi plac deloc cum suna.

Sugerez sa ascultati CAMBRIDGE AUDIO A500 (stereo 2x65W dar la alt
nivel calitativ) pentru un sistem stereo de calitate la buget redus (costa sub 14mil).

Citat:
Apropos de boxe, care ar fi boxele de vis Question Recucunosc ca si eu am o obsesie in ceea ce priveste boxele... Sunt curios cam cum se aud JM LAB seria Cobalt...
[/quote]
O varianta ar fi CABASSE Antigua la 450EURO/per sau Jersey la 700(floorstand).

www.highendaudio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2003 3:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CoolJ, vezi ca te invita dl. Hafner la o auditie Wink . Daca prinzi curaj, sa ne spui si noua o impresie vis-a-vis de sculele pe care le vei asculta.
Eu unu' nu pot sa fac un astfel de gest: nu's din Capitala Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Coolj



Conectat la: 25 Iun 2003
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2003 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AbsoluteAudioFan
Uite o sa incerc sa vad cat de amabili sunt dealer-ii de acolo. Wink
(Parca vezi ca ma scot afara din showroom in suturi si injuraturi.) Very Happy
Cat despre ceea ce priveste Cambridge Audio 500, domnul Hafner nu s-a prins ca eu caut un reciver 5.1 , 6.1 sau 7.1 neavand interes pentru un amplif. stereo.
AbsoluteAudioFan mi-ai fi de un real folos daca mi-ai spune ce crezi de Kenwood-ul acela (dupa ce il asculti) caci aici unde l-am gasit eu, dealer-ii sunt cam rezervati la detalii tehnice (probabil ca nu le stiu), prost informati la anumite aspecte, si nici nu prea le poti asculta produsele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Iun 30, 2003 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CoolJ, fost si ascultat.
Man, este vorba de un sistem HT (receiver+boxe), KRF-V5570D (care imprumuta receiveru' de care vorbeai)...
Sistemu' sucks big time, IMO. Basu' este nice, restu'i zero barat: satelitii, naspeti, cu SPLu' redus, erau toturati la volume medii (-25dB!). Pe un sunet ne-egalizat prezenta nazala era persistenta (iar satelitii...). Ce mai, in configuratia data (de 20mil.!) nu se merita!
Deci nu stiu daca receiveru'i bun sau prost, pur si simplu nu aveam cum sa aflu! Si mai am cateva rezerve, pt. ca... l'am ascultat la un DVD-player Panasonic (ala ieftin, din Slovakia Wink , DVD-S35), decent, da' cam atat, iar CD'u' era o replica a unuia original de pe la vecini (te'ai prins, era CD-R).
Singura chestie misto era "clip"u' de pe ecran, care se aprindea la semnale puternice (nu la volum ridicat!), un fel de clipping presence de preamplificare, care'ti spunea ca programu' pus poate duce la distorsiuni. Cool . Nu stiu daca e o chestie originala la receivere sau deja un standard... Nu mi'am facut lectiile la HT cam de multisor Laughing
Sincer, parca SONY suna mai bine la ultima verificare. Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Coolj



Conectat la: 25 Iun 2003
Mesaje: 56
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 01, 2003 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AbsoluteAudioFan
Multumesc frumos pentru ajutor!
In urma studiilor mele Very Happy , tinand cont si de sfatul si al tau si al altora de a nu lua Kenwood (am inceput cu studii acuma), am luat un reciver (sper sa nu rada cineva de mine) un Onkyo TX-SR500E la 525$(cu tot cu TVA). M-a uscat de bani...Dar a meritat. Ce pot sa iti zic despre el este ca se aude super bine, claritate, distorsiuni ff mici, abia le sesizez la volume foarte mari.
Vine si partea proasta: Evil or Very Mad Cred ca e cea mai jalnica telecomanda pe care am vazut-o in viata mea Exclamation Zici ca e jucarie din plastic chinezesc (dar chiar e facuta in China) are butoane dintr-un cauciuc ordinar, ce mai, e varza. Dar are functii tot ce vrei...Cred ca o sa caut o telecomada echivalenta mai calumea..
In rest unitatea e buna, construita atent (l-am luat sigilat- obsesia mea) iar cu dvd playerul meu suna super (cel putin pentru cerintele mele).
Pe dvd-player cu optiunea "audio only" CD-urile se auzeau perfect.
Volumul este un pic cam prea exagerat in ceea ce priveste reglajul logaritmic, la nivelul 50 fiind cam 20-25% din volum(scala de la 0 la 100 <cred ca e 100 ca nu am apucat sa il dau la max, inca Twisted Evil> )
Poate ca e un lucru bun sa ai contol mai bun asupra volumelor mici (din anumite puncte de vedere).
Front panelu e construit din aluminiu. (iar imi aduc aminte de telecomanda Evil or Very Mad ), culoarea silver fiind optiunea mea.
Isi face simtita tehnologia WRAT, si un Cool sistem de Crossover 80hz, 100hz si 120hz.
Inca il mai tin in teste.
Sunt curios de o kestie. Pot folosi pt partea de tuner la intrarea de antena FM, cablu tv?
Ma refer cablu de la reteaua de televiziune prin cablu... (ei zic acolo 75ohm da cine stie, poate busesc amplifu').
AbsoluteAudioFan iti mai multumesc inca o data si imi pare rau ca urechile tale au trebuit sa suporte asemenea atrocitati Very Happy (la testele cu kenwoodu').
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community