FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tot despre cabluri
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 1:26 am    Titlul subiectului: Tot despre cabluri Raspunde cu citat (quote)

Sa nu ziceti ca-i un flame...
Am (re)citit ce s-a mai scris pe forum despre cablurile de boxe, si m-a apucat groaza, cata inversunare starneste acest subiect Wink
Personal sunt impotriva cumpararii de cabluri de zeci de Euroi/m.
La sugestia lui momolo am inlocuit la sistemul meu stereo vechile cabluri de boxe (cam subtirele, recunosc), cu "NoName-uri" tip "cablu de veioza", ceva mai groase ca diametru (aproape dublu).
Ce am putut "observa auditiv"?
INCREDIBIL!!!!!
Sunetul s-a schimbat TOTAL Shocked
Micutele mele bookshelf-uri scot acum un bas incredibil de profund, inaltele nu mai sunt "tiuitoare", iar spatialitatea (sa nu zic soundstage-ul) s-a imbunatatit considerabil...
Bine, banuiesc ca toate astea sunt din cauza diametrului mai mare al cablurilor, dar imbunatatirea este extrem de "vizibila"...
Ce sa mai zic?
Recomand cabluri "sanatoase" pentru boxe Wink
Va rog sa nu incepeti cu certurile aici, eu doar am descris un fenomen care, sincer m-a cam surprins, ma asteptam la ceva diferit, dar nu de anvergura asta, repet, de la niste cabluri de veioza Embarassed
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 1:26 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
PAUL F.



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 200
Locatie: Tr.-Severin

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 4:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...groase ca groase , dar neaparat "cat mai" LITATE...adica sa fie si groase si litate. Wink
_________________
Sanatate si toate cele bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kwark



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 72
Locatie: Joe's garage

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Discutia este serioasa, de ce e la "cafenea"? Mergea mai bine la "stereophile".

Raspuns: cablurile de boxe pot afecta sunetul daca sunt prea subtiri si/sau prea lungi. Insa sunt total impotriva cablurilor de zeci de euro/m sau a celor tip sudura. Oricum daca un prieten isi cumpara asa ceva, e bine sa-l lasati in pace deoarece efectul "placebo" functioneaza de minune.

Parerea mea. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 10:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu v-am spus, dar nu m-ati crezut ... Sad

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Bibilica Criminalul



Conectat la: 30 Dec 2005
Mesaje: 221
Locatie: DECONECTAT

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ha ha ha ha ha ha ha ha ha


nicumur - esti tare Laughing



discutiile de genul asta sint absurde din start.

NIMENI nu se va convinge decit dupa experienta proprie.
daca spui chestii de-astea -> esti luat la mishto.


daca scriai asta cu niste luni in urma se aruncau pietre dupa tine ...

mai tii minte Audiophile Myth Busters ? Laughing


ROFL

_________________
Zona Libera @ Radio Guerilla - miercurea de la 23 - asculta, mīnca-ti-as !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Bibilica Criminalul



Conectat la: 30 Dec 2005
Mesaje: 221
Locatie: DECONECTAT

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

apropo

i-am raspuns odata lu DNA parca

am fost la un om si am ascultat un sitem. la un moment dat a schimbat cablul de alimentare.

Chestia e ca saxofonu care pina atunci cinta pe mijloc, undeva jos s-a carat mai la stinga si mai sus.

Eu nu spun ca e mai bine asa, dar s-a intimplat ceva cu imaginea stereofonica. Si asta in mod evident.

Nu mai zic aici ce a urmat ....

Dar posturile astea nu conving pe nimeni, trebuie sa vada ei.

eu merg pe principiul (vechi de altfel) ca cablurile sa reprezinte cam 10% din buget. asa e normal, sa fie proportionate. altfel n-are rost

_________________
Zona Libera @ Radio Guerilla - miercurea de la 23 - asculta, mīnca-ti-as !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kwark



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 72
Locatie: Joe's garage

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 11:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bibilica Criminalul a scris:
eu merg pe principiul (vechi de altfel) ca cablurile sa reprezinte cam 10% din buget. asa e normal, sa fie proportionate. altfel n-are rost
Nu cunosteam acest principiu al audiofiliei, as dori sa citesc mai multe despre el! Aveti ceva linkuri? Multumesc. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bibilica Criminalul



Conectat la: 30 Dec 2005
Mesaje: 221
Locatie: DECONECTAT

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 11:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kwark - (sau coac pentru prieteni) -

e un sfat de bun simt : sa nu-ti cumperi cabluri mai scumpe de 10% din ce ai dat pe aparate (insumate) - nu-i nici un link


apropo - ai mp Wink

_________________
Zona Libera @ Radio Guerilla - miercurea de la 23 - asculta, mīnca-ti-as !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
kwark



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 72
Locatie: Joe's garage

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 11:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ah, intelesesem eu gresit. Embarassed Credeam ca ai spus ca-i musai ca firele sa fie 10% din buget. Apropo: interconectul ala scump si "de-a gata" are cumva firele cositorite sau sudate in conectori sau zbang un nit, plastic turnat pe deasupra si gata? Tema de reflectie. Smile

PS: cuarc pentru prieteni. Wink

apropo: ai mp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bibilica Criminalul



Conectat la: 30 Dec 2005
Mesaje: 221
Locatie: DECONECTAT

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 11:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

interconnectroii mai de firma au cablurile fie sudate, fie sertizate (mai nou)
_________________
Zona Libera @ Radio Guerilla - miercurea de la 23 - asculta, mīnca-ti-as !!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
sky



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 792
Locatie: Slatina/Olt

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PAUL F. a scris:
...groase ca groase , dar neaparat "cat mai" LITATE...adica sa fie si groase si litate. Wink

trebuie neaparat cat mai groase si cat mai litate ? Question

Eu unul am ajuns la concluzia ca cel mai bine afli cand experimentezi pe propria piele, binentales pe banii tai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AdWiser



Conectat la: 15 Ian 2004
Mesaje: 1816

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cand experimentezi pe propria piele ai grija s-o faci cu 220 altfel efectul e prea subtil Laughing
_________________
==*==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: Īn creierul meu

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Popcorn ROFL YesMaster
_________________
Ia de la Bćsescu ! No Pussy Blues
http://www.youtube.com/watch?v=WuDP7c3Zd8I
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 12:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur, ai baut cumva ulei de sarpe?! Laughing
Sus
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Vin Feb 24, 2006 1:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chestia cu sectiunea era clara de la inceput. Basul, care e halitor de curent, e cel mai afectat. Inaltele sunt mai sensibile la efect pelicular. Dar de la chestiile astea elementare si pana la aberatiile la care s-a ajuns e cale lunga.
_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community