FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe RFT - mai sunt bune?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
tot_acelasi a scris:
eu personal am investit 30 mil in boxe noi si am ascultat boxe pana la 60 mil de la dealeri si nu m-a multumit nimic mai mult decat boxele mele vintage.


.... pe care le "distrug" leshinaturile astea de RFT-uri Violin


Despre care RFT-uri este vorba aici? Rolling Eyes
http://www.rft-hifigeraete.de/9465.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 11:03 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 12:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vorbeam de RFT-urile comercializate pe vremea lui Ceasca la 1.500 lei.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din site-ul ala am identificat atat RFT-urile care le-am avut eu cat si cele ale vecinului, care le-am avut imprumutate cateva luni, este vorba de modelele B 9131 (ale mele) si B 9141 (ale vecinului). Despre cum suna/sunau (eu mi-am vandut boxele chiar aici pe forum, vecinul inca le are) pot spune doar atat, boxele astea chinezesti facute pentru PC, cu amplificare interna, ofera incomparabil mai mult detaliu, viata, dinamica, placere in ascultare, totul e mult peste si Microlab sunt niste boxe ieftine, absolut banale. Cu boxe hi-fi entry-level din ziua de azi nu pot compara, nu am ce cu ce...

Cam atat. Embarassed

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 1:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin, ma bucur ca mai este cineva in afara de mine care isi da seama de adevarata valoare a acestor boxe.

Vad ca pentru unii RFT-urile alea de duzina devin Sfantul Graal al audiofiliei Confused

Acum, nu as vrea sa deschid un flame, dar a venit pe la mine un forumist cu un amplificator (de duzina) a unei marci foarte vehiculate (si apreciate, dar mai ales recomandate) de unii pe forumul asta Cool

Cand l-am supus la o comparatie A/B cu Naimul mi s-a parut ca nu mai aud bine.
Am incercat si cu alte 3 amplificatoare, fiecare din ele trancota, dar, cel putin toate aveau o calitate - toate sunetele dintr-o piesa erau la locul lor -ei bine, cu respectivul amplificator lipseau sunete din melodie - asa ceva nu mi s-a mai dat sa aud in viata mea Shocked

Bineinteles ca respectivul forumist a scapat de dezastrul ala imediat, dar, observ ca inca se mai recomanda pe forum marca aia (vestita pe vremuri).

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tot_acelasi



Conectat la: 15 Dec 2005
Mesaje: 96
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
tot_acelasi a scris:
eu personal am investit 30 mil in boxe noi si am ascultat boxe pana la 60 mil de la dealeri si nu m-a multumit nimic mai mult decat boxele mele vintage.


Oh, yeah, right, te rog sa nominalizezi boxele alea de 3.000 sau 6.000 de lei pe care le "distrug" leshinaturile astea de RFT-uri Violin


am scris mai sus ca nu ma refer la RFT.

Boxele la care ma refer sunt Dual CL 174 si CL172.

specificatii :

http://dual.pytalhost.eu/cl172/cl172-02.jpg
http://dual.pytalhost.eu/cl116s/116-08.jpg
http://dual.pytalhost.eu/cl116s/116-09.jpg

review :

http://dual.pytalhost.eu/cl75t/cl75t-03.jpg

ca sa nu va mai obositi sa traduceti din germana(traducere cu google) :

The box turns out the musician hears a very balanced and neutral sound, very clean in the middle, and high and well-proportioned bass, given the dimensions of the box is still quite vigorously, although noticeably slimmer than in the CL-181st The sound pressure curve(curba de raspuns) is quite balanced, round jet and harmonic distortion are behaving excellent.
Excellent small bookshelf speaker.

Despre 172 pot sa va dau tot review de la nemti dar mai bine :

A taste of Stereo Sound can be obtained by reading AR-3a ads in American audio magazines published around 1970 (High Fidelity, Sept. 1970, page 40).
The most current issues I have at hand (Autumn 1975 and Winter 1976) include tests on 80 speaker systems. Six critiques gave individual evaluations, although three evaluators had to listen
together due to time limitations. Each critique gave a score and a listening impression for each of the 80 systems. One of the critiques states that after listening to speakers all day every day for a week, one evaluator became ill and had to be put to bed.
Measurements were also taken with B&K and other instruments. Frequency response in an anechoic chamber (at 0° and 30° off axis), impedance versus frequency, bass distortion (75, 150, and 300 Hz at various levels), efficiency, and practical impedance were all measured.
Associated equipment included the following: Cartridges : B&O MMC 4000, Elac STS-455E, Ortofon VMS-20E, EMT XSD-15, Empire 4000DIII, Shure V-15 Type III, Decca Mark V, Ortofon SPV-GT/E, Denon DL-103; Record Players : Technics SL-1300, Lux PD-121 with SME 3009S2 , Sony PS-8750, Denon DP-3700F; Amplifiers : Mark Levinson LNP-2, Yamaha B-1 and VC-1, McIntosh C-28 and MC-2105, Pioneer Exclusive C3 and M4, Lux C1000 and M6000, Denon PMA- 7007, Onkyo Integra A755II, Diatone PA-V850, Lux SQ38 FDII, Denon PMA-235.

The following is a list of the frequency speakers were included in the "top 13" by the evaluators (the numbers give the frequency with which each speaker appeared in the reviewer's individual "top 13" lists):

Technics 7 (SB-7000) Electro-Voice Interface A
Spendor BC-H Quad ESL
1 Leak 2075 1 3 Infinity Monitor II 1 2 Allison: One 2 2 Cabasse Sampan Leger 1 1 Dahlquist DQ-10 1 1 JBL L-16 1
Marantz 4GII Dual CL-172 Celestion Ditton 66 1

These speakers were included in the sample but were not considered "tops" by the reviewers; however, they were high scorers:

Diatone DS-28B Tannoy New Rectangular York Yamaha 1000M Diatone DS- 50C
Diatone DS-281 Technics SB-6000 Celestion VL-6 Advent 2
Sansui LM-033 Yamaha NS-451 Pioneer CS-T88
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tot_acelasi



Conectat la: 15 Dec 2005
Mesaje: 96
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 4:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

boxele astea le iei cam cu 3-5 mil; un pret decent. singura problema e ca nu toate sunt conservate bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mariusica



Conectat la: 25 Apr 2005
Mesaje: 109
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vad ca lumea tot nu reuseste sa invete sa aprecieze lucrurile (boxele in cazul de fata) pt felul in care sunt si au fost, nu in comparatie cu altele - mai ales din ziua de azi (cand deja difera si materialele de constr).

Nu imi pare rau ca am cumparat si ascultat boxe - unele mai bune, altele mai proaste si majoritatea vechi - fiindca asa urechea a avut parte de "scoala vietii".

Nu cred ca topicurile de genul "Ce sa-mi placa ?" conduc la prea mult bine.

Si nu inteleg de ce aceasta placere de a arunca cu noroi in marci si modele care de-a lungul timpului ne-au bucurat pe multi dintre noi - chiar daca poate au fost slabe calitativ. Am vazut ca s-a zis de rau si de Dual. Si mai trist (ca sa nu zic altceva).

_________________
"...It's the world's first electronic computer. Right now it's solving mathematical problems for the US Army, but who knows, someday a machine like this will check on your income tax..." :: 1960 promotional film about UNIVAC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 10, 2010 10:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg de ce vorbim de boxe Dual pe un thread dedicat boxelor RFT Rolling Eyes
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Iun 10, 2010 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cam astea ar fi RFT-urile mele,din pacate, desi caut de mai bine de un an,nu am gasit nimic pe net despre ele. Confused
Ce stiu,este ca imi plac cum suna,sunt pe 4 ohmi,100W si au in jur de 22 kilograme bucata.
http://i245.photobucket.com/albums/gg44/fluffy38/rft1.jpg
http://i245.photobucket.com/albums/gg44/fluffy38/rft-2.jpg

Nu dati prea tare cu parul! Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
ninulus



Conectat la: 15 Ian 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:

Ma gandesc cu groaza cum au ramas unii comunisti nostalgici si clameaza superioritatea comunismului in fata capitalismului Laughing
A spune ca un produs comunist (ORICE produs comunist) "bate" un produs capitalist este hilar (in opinia mea de fost supermoderator, cu 5 ani de forum si cu vreo 7.000 de posturi la activ - ca tot ii dor pe unii maselele din cauza popoului meu Twisted Evil )

Este incredibil ce repede uita lumea raul, este incredibil cum se uita cat de jegoase si de odioase erau produsele comuniste (cele de muzica, deoarece la ele facem referire aici), cum se stricau de zeci de ori in garantie, cum se auzeau incredibil de prost, ce piese rebuturi aveau in ele, ce scheme gresite sau ce materiale ordinare.

Ce sa mai vorbim de comparatii A->B intre sa zicem un casetofon comunist si un Akai?
Sau, de maguri comuniste (copiate la greu) vs un Philips, sa nu zic tot Akai?

Am ajuns sa facem apologia jegurilor comuniste pe un forum de HI-FI Exclamation

Asa ceva nu se poate intampla decat in Rromanika Confused


Unitra erau comuniste...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ninulus



Conectat la: 15 Ian 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 10:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

24fret a scris:
Si o Dacia 1310 cat costa atunci? Un salariu de inginer sau director? O paine?
Eu fiind recolta mai recenta nu-mi dau seama ce insemnau 1500 de lei in '86.

O paine era 3 lei Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 27, 2010 11:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Martie '86,m-am angajat la o fabrica,necalificat,1550lei/luna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dany67



Conectat la: 15 Sep 2006
Mesaje: 79
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 28, 2010 12:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si preturile la RFT-uri era pe bucata!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Mar Noi 30, 2010 7:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

propun ca acest forum sa isi schimbe denumirea in DAI-UNA -IN RINGOMEDIA...........ar mai mai potrivit .......e riscant sa iti mai spui o parere , te alegi cu o sapuneala de toata frumusetea de la un binevoitor ( sau mai multi ) ................se vorbea despre RADIOTEHNIKA , il informez pe stimabilul care zicea ca nu au filtre ca se inseala amarnic si ca asemenea filtre precum gasesti la S-30 B , poate vedea acum numai in segmentul de pret peste 200 euro , nu vreau sa mai aduc in discutie modelul S-90B ................
_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Pagina 8 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community