FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
HiFiArena2004
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
D2D



Conectat la: 31 Aug 2004
Mesaje: 229
Locatie: around

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 12:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru a scris:
.... (am urmat sfaturile forum-istilor sa produc la jumatate de pret fata de brand-urile consacrate. Iata ca se poate la sfert de pret!)

....Daca-mi puneti intrebari mai la concret va raspund cu placere.


Laughing Laughing concret... Mi-ar place o incinta (sau macar kit-ul) care sa sune ca un JMLab Cobalt 816 si sa coste.... Laughing Laughing Laughing juma' de pret ????
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 12:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 12:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

D2D, daca imi aduci originalele, in doua saptamani iti fac o copie la 500-600$ perechea cu cel putin 95% din sunetul Cobaltului (SPL-ul cu vreo 3dB mai mic). Daca nu ai originalele iti fac ceva similar dar trebuie sa stai langa mine cand fac tuning-ul (cca o zi).

mselescu, lucrez acum cu Vasile la forma definitiva a incintelor bandpass pe care le-ai ascultat, plus inca o varianta cu compresie.
In cca o luna vor fi disponibile la comanda si din primavara in productie de masa.
Specs-uri: 112 cm x 23 cm x 38 cm. Bi-wire / Bi-amp, 150W nominal /4ohm, 35 Hz-25 kHz la -3dB, crossover 150 Hz si 3 kHz, 85 dB/1W/1m. Pretul nu-l stiu in acest moment.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doru pot sa ma scriu pe lista cu comanda nr.1?
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In cazul asta o sa trebuiasca sa vii sa alegi intre bandpass si compresie.
Pentru o comanda asa ferma perechea cu numarul 1 o sa ti-o dau la pretul de productie.

_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 1:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu multumiri. Alegerea mea este de acum sigur bandpass.
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 1:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O singura specificatie ca totul sa fie perfect: amp meu este HK 3480 cu 125W/8ohm si 150W/4ohm.
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Manusa!
_________________
Assumption is the mother of all fuck-up's !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
mselescu



Conectat la: 04 Aug 2004
Mesaje: 1988
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 2:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am inceput sa numar zilele: au mai ramas 30 de zile!
_________________
A invata de la cei cu experienta poate fi un cistig dar niciodata o rusine !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
D2D



Conectat la: 31 Aug 2004
Mesaje: 229
Locatie: around

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 4:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Thumb Up sa vad daca ma descurc cu originalele, daca nu.... stam o zi impreuna. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 4:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dane,

ai intrebat mai devreme daca a ascultat cineva incintele alea. Da, eu le-am ascultat si, ca sa fiu cel mai clar, nici nu mai era nevoie de teste comparative. Si cind zic asta, nu ma refer decit la sunet. Daca as fi mai clar de atit, adica sa intru in detalii si sa le fac un scurt review, sint convins ca voi da nastere altor discutii inflacarate, gen betoniera versus ferrari. Nu pot sa spun decit ca paralela asta se intinde mai bine decit ati crede si la nivel de sunet al motorului.

Si, ca sa mai lamuresc o chestiune, nu ma arat drept vreun partizan al vreunei tabere. Pur si simplu e parerea mea (si nu numai) si, intimplator, am sansa sa ma pronunt intr-un moment mai mult sau mai putin favorabil, la fel cum as face-o in privinta oricarui model de boxe pe care l-am ascultat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 5:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cataline ,

Testul comparativ are si el rostul lui .
Eu le-am auzit in test comparativ cu niste Tanoy dual concentric de vreo 2000 de lire sterline . Iti pot spune ca suna mult mai bine si se poate repeta acest test daca chiar vrei sa te convingi .
Acum depinde si de ce anume iti doresti de la niste incinte . Am vazut oameni care daca aud vreun fir de joasa ( < 50Hz ) spun ca boxa suna prost . Este doar o chestiune de gust . Pentru mine , de exemplu , o boxa fara bass nu este decat o boxa de medii inalte . Poate sa coste si un milon de dolari , tot o boxa proasta va fi in opinia mea .

Pe mine chiar ma intereseaza sa aflu opinia ta si as fi foarte curis sa-ti aflu preferintele si gusturile in materie de incinte .

As mai fi curios ( la modul general ) cam ce incinte ai mai ascultat in afara de boxele ce se gasec in mod curent prin magazinele din Bucuresti .

Daca te temi ca vei isca noi controverse eu iti propun sa-mi trimiti un PM daca ai timp si vrei .

Te mai intreb daca ai cunostinta de niste boxe de 400$ /perechea ce pot sa se apropie ca sound de acest model de boxe .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Sam Noi 13, 2004 6:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aveau bas foarte bun dar amestecate frecventele, acelasi lucru a observat Catalin si Jack, cred ca pe post de boxe pentru bas erau excelente dar au nevoie si de un dif de medii pentru ca sa sune cum trebuie.

Scuze Dan dar la inceput nu am vrut sa comentez nimic Embarassed

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2004 2:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
SYD ,
Nu am putut sa vin chiar daca am vrut .
Cum adica te-am terorizat cu PAudio si Selenium Shocked ?

Faza cu terorismul era o metafora, si era la plural, "ne terorizeaza", nu "ma terorizeaza". Dane, eu zic asa: tu predici in desert despre driverele mari, de PA. Audiofilul/audioprostul nu te prea ia in seama, ca deh, asta inseamna sa predici in desert. HiFi Arena a fost o ocazie sa dai peste bot audiofilului/prostului. Pe undeva era obligatia ta sa vii cu o incinta cu cele mai bune drivere pe care le-au produs PAudio si/sau Selenium, si finisata ca la carte (ca ale lui Doru). M-am uitat la expresia de pe fetele a vreo doi din cei care au intrat la CrossPoint si se putea citi clar: "ce gluma proasta e si asta?" Majoritatea nu cred ca s-au obosit sa solicite o auditie si e firesc. Argumente gen "ce conteaza cum arata, ca nu au fost facute pentru aspect" nu stau in picioare, atit timp cit ale lui Doru aratau ca orice incinta "of the shelf". You've brought this on yourself, cum zic astia prin filme.

Edit: ca sa nu zici "ia uite cum ma obliga nea syd sa vin cu incinte cum vrea el". Daca m-as duce in cel mai simandicos club imbracat in trening jegos si cu tenisi, ar putea sa ma supar daca mi se da un sut in fund la poarta, si-mi zic "du-te la crisma din cartierul tau imbracat asa"? Nu prea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Pagina 10 din 10

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community