FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Magnetofoane ROSTOV
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Sep 17, 2006 3:16 pm    Titlul subiectului: olimp mpk 005 s Raspunde cu citat (quote)

Excelenet magnetofonul tau , Alladin ! ,....imi dau lacrimile cand imi amintesc ca am avut si eu ocazia sa am asa ceva , anul asta prin luna mai ,... o cunostiinta care statea la casa il avea aruncat in magazie , in cutia lui , impreuna cu modulul de telecomanda , adaptoare NAB , role originale , manuale , etc .... Poate ca il luam si moca , dar cand a vazut omul ce expreise aveam pe fata cand am vazut magnetofonul , si ce gesturi aveam , sa prins ca are ceva cat de cat valoros , si in asa fel a ajuns sa nu il mai dea deloc (ii oferisem si 100 E , si degeaba). Ce observasem atunci la magnetofon este ca avea capete asemanatoare celor de kashtan . In orice caz , tot ca o trancota comunista suna?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Sep 17, 2006 3:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Sep 18, 2006 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Valoarea e relativa la aparatura electronica veche si imbatranita fizic si moral gen MAG-uri , Cas-uri ... Traim intr-o economie de consum in care 99,9% dintre oameni nu mai dau doi bani pe astfel de aparate. Ele AU intr-adevar valoare pentru pasionati si colectionari care in mod eronat le vand la preturi exorbitante uneori.
Revenind la subiectul Olimp MPK-005 am de dat unele lamuriri: aparatul ACUM suna bine si lucreaza acceptabil , probleme mai am doar cu inregistrarea (nu merge un canal) dar se va rezolva. Referitor la capete am impresia ca sunt capete dure - nu sunt de sticla ca la Rostov - si sunt 4 (unul e folosit pt. cautare) in afara de cel de stergere. Am luat acest aparat defect (tinut intr-o magazie) pentru suma de 200 mii lei. Am schimbat aproape toate integratele din partea de comanda (nu stiu cum s-a parlit in halul asta pt. ca in afara de procesoare , nici un integrat logic nu mai era pe steaua lui) si am reusit sa fac mecanica sa functioneze perfect. Pe redare merge super - mai am sa-i rezolv pre-ul de inregistrare.
Djmk1988 , mai incearca sa salti Olimp-ul de care ai povestit - oricum suma de 100 euro pt el e mare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Sep 19, 2006 12:32 am    Titlul subiectului: olimp mpk 005s Raspunde cu citat (quote)

Dnul Alladin , asi vrea eu sa ajung la performanta sa iau olimpul de la pers respectiva... l'am mai contactat , si acum o da in discutii sentimentale ca ar fi fost ale unei persoane dragi care i'a murit , etc... spunandu'mi asta el crezand ca ii voi oferi cine stie ce suma pe el . In ultima vreme am ajuns sa tin magurile doar de aspect , ele fiind toate functionale , nu de alta , dar deja ma plictisesc de ritualul montarii benzii , curata capete , piesele de pe traiectoria benzii , etc . Daca ar fi sa vreau un OLIMP , lasi lua si defect , chiar daca nu ar mai exista posibilitatea de a mai fi reparat , l'asi pune de decor si cam atat . Tot ce imi place la el este aspectul , mai ales ce mi'a placut la pers care avea Olimpul ca avea si modulul de telecomanda separat , peste care se putea pune magnetofonul . Daca are cineva acest aparat , chiar defect , irecuperabil , asi fi dispus sa dau un Rostov 105 sau 105S1 , scris in engleza in stare perfecta , asta cu conditia ca olimpul sa arate bine fizic .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Sep 20, 2006 11:37 pm    Titlul subiectului: mag rostov Raspunde cu citat (quote)

Da, acum am observat ce ati spus dvs Dnul Alladin! , la rostovul de deasupra este vumetrul de la technics RS 777 , nu?... sa nu imi spuneti ca ati demontat frumusetze de technics pentru a monta vumetrul la rostv... plus de asta am inteles ca RS 777 erau cele mai ieftine maguri technics Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Sep 21, 2006 12:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Djmk 1988 , as fi vrut eu sa am un Technics RS-777! Fii linistit , aparatul ala este foarte rar (doar Japonia si poate USA) , iar daca l-as fi avut , cu siguranta nu l-as fi ciobanit! Rostovul meu are un vu-metru de la un deck Technics pe care l-am gasit la un pret mic si nu se mai putea repara (fusese lovit foarte tare). Oricum am putut lua vu-metrul cu tot cu placa de plastic din fata si cu filtrul original! Am reusit sa conectez pana si led-ul de rec , insa a trebuit sa renunt la amplificatorul de putere. Asa ca Rostovul cu vu-metru de technics este deck acum. Si am mai facut o modificare : am cuplat la mufa de casti a mag-ului, pre-ul de casti al deck-ului Technics , ba mai mult , am folosit butonul de cuplare sau decuplare a amplificatorului de putere (care oricum a fost scos) pentru a trimite in casti semnalul direct sau cu corectorul de ton original al mag-ului. Asta pt. ca Rostovul are un preu de casti execrabil.
Referitor la pretul lui RS-777 s-ar putea sa ai dreptate - a fost mai ieftin - dar sa stii ca este FOARTE rar! Eu cred ca a fost facut in editie limitata pentru linia lor din 79' - '80.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Sep 21, 2006 2:06 pm    Titlul subiectului: rostov 105 Raspunde cu citat (quote)

Posiil... cel putin RS 777 pare a magnetofon de casa, celelalte RS 1506 , 1700, etc.. se vede ca nu sunt jucarii. Rostoavele mele sunt asa cum leau lasat rusii.. doar ca au toate c'urile electrolitice skimbate Very Happy..... Am ajuns la concluzia ca pana si M2405-S (de la Unitra) se aude mai bine ca rostov ... Acu ceva zile din lipsa de ocupatie , m'am apucat sa inregistrez de pe PC , pe un magnetofon UHER 4400 report stereo pe viteza 19.05 cm/s , folosint o scarba de banda orwo inregistrata de N'shpe ori... cand am pus magnetofonul sa redea imprimarea (l'am folosit ca deck , eu toate magurile le tin pe post de deckuri) am ramas uimit.. calitatea ma dadea pe spate... imi vine sa ma dau cu capu de peretii acum imi dau seama ca de fapt rostov sunt nijte chinezisme.. pacat de aspectul lor Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 21, 2006 3:40 pm    Titlul subiectului: Re: rostov 105 Raspunde cu citat (quote)

djmk1988 a scris:
..... ca de fapt rostov sunt nijte chinezisme.. pacat de aspectul lor


as fi jurat ca sint niste rusisme SmileSmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 21, 2006 3:50 pm    Titlul subiectului: Re: rostov 105 Raspunde cu citat (quote)

djmk1988 a scris:
Rostoavele mele sunt asa cum leau lasat rusii.. doar ca au toate c'urile electrolitice skimbate Very Happy.....(


BTW, cum le-ai schimbat pe alea nepolarizate?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Sep 21, 2006 6:05 pm    Titlul subiectului: Rostov 105 Raspunde cu citat (quote)

Ma rog....or fi ele rusisme,...unii posteaza pentru a isi mari numarul de posturi..... Pentru Dnul Usernamex... pe cele nepolarizate , le'am pus asa cum erau si ele puse , nu am tinut cont. Eu am deschis acest thread , dar vad ca discutia a deviat mult de la subiect.. daca vrea cineva sa vina cu idei stralucite, ok, daca nu, voi ruga inchiderea threadului . Va multumesc tuturor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community