FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
CD-Audio vs. stocare pe HDD in format VAW
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 24, 2007 9:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg de de s-a sters postul meu in care afirmam ca cine nu sesizeaza diferenta intre un DISC audio original si COPIA DISCULUI, sufera de una din cele 2 probleme:
-nu este capabil sa discerna diferente.
-sistemul audio folosit este oficial certificat "Ultra-trancota" si ar trebui sa poate o sigla mica ca sigla DTS, eventual sa plateasca licenta pentru folosirea denumiri.
Viitorul va fi cu siguranta al deviceurilor de genul asta : http://www.logitech.com/index.cfm/speakers_audio/wireless_music_systems/devices/881&cl=ch,fr player care cuplat la DAC extern poate reda aproape orice format losless la o calitate peste playere din categoria sub 1000 euro. Muzica in astfel de formate exista in cantitati enorme, cu sau fara bani, iar vinzarile de discuri CDDA deja inregistreaza caderi masive, producatorii orientindu-se acum spre vinzari online.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 24, 2007 9:33 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
M&M



Conectat la: 02 Mar 2007
Mesaje: 320
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Dec 24, 2007 11:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa fie aceasta o revelatie in Ajun de Craciun , o revelatie proasta dar am sa va spun ce am observat eu :

1.Mi-am schimbat interconectul.(acesta distractie a fost 45E)

2.Mi-am luat stand-uri originale pt boxele pe care le am(100E) .

3.Am tras cu EAC imagini facute la cateva cd-uri (Originale)(N/A).

Concluzia ......

In tot acest timp am realizat ca pot sa discern mai bine diferenta intre un CD cumparat cu 10 ron si unul cumparat cu 30-40-50 de ron chiar si daca pun boxele pe tabureti sau infing o sarma decenta ca interconect.

Cine stie , poate la punctul 3 trebuia sa vad mai multe diferente dar e greu si e mult efect placebo sa recunosti diferentele schimband disc-urile mai ceva ca un dj , deruland unde stii mai bine pasajul si asa mai departe .

In schimb mi-am luat zilele acestea un cd audio Piano-romantica (am dat pe el 10 ron Embarassed ) si pot sa afirm ca se aud mai bine , mai cristalin mai nu stiu cum sa spun, acordurile de pian dintr-o piesa de la Savage Garden decat acel CD...Original (nu am avut pretentii la acesti bani) unde pianul mi se pare ca e intre boxe si urechea mea exact ca un HD pe Plasma vazut printr-o pelicula subtire de ceata daca intelegeti unde vreau sa bat ....

Poate e oarecum aceeasi logica ca si cand ai encoda un track de Chesky Records la 256-320kbs si l-ai compara cu un Cd audio Made on ship...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Dec 28, 2007 3:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nici eu nu inteleg unde mi-au disparut posturile... Rolling Eyes Confused Twisted Evil
Sus
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Dec 28, 2007 3:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oricum, acum ii dau dreptate lui momolo, ce rost are sa te agiti sa mai scrii ceva pe forumul asta, daca se sterg posturile?

Pana la o clarificare limpede eu nu o sa mai postez nimic (desi nu-i mare pierdere Razz )
Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Vin Dec 28, 2007 8:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vinovatul sunt eu, mi-am dat cu stangu' in dreptu' cand am separat subiectele, m-am explicat in privat cu Silent_Bob la momentul respectiv, (user cu care "s-au comis' ultimele schimburi de mingi peste fileu in seara respectiva si care a asistat aproape "live" Embarassed )
Asta este... Crying or Very sad se putea intreba si fara amenintari... Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin_ix



Conectat la: 02 Iun 2007
Mesaje: 41

MesajTrimis: Vin Dec 28, 2007 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Viitorul nu e al nici unui tip de disc/caseta/banda/tambur ...
Viitorul apartine formatelor digitale vandute prin internet. Fie ca vrem fie ca nu, asta este viitorul. Si pentru filme si pentru muzica.

Deocamdata se vand doar mp3-uri dar in cativa ani probabil ca o sa se vanda si formate lossless.

Avantaje:
- transfer fara pierdere de calitate de cate ori vrem (spre deosebire de CDDA si DVD); calitate constanta in timp.
- posibilitatea de a cumpara doar melodiile favorite
- comoditate

Probabil (de fapt sigur) ca o sa apara si unitati audiophile de forma uni CD player normal, cu hdd si conexiune la internet. Asta pentru cei care nu suporta PC-ul ca sursa de muzica.
Desi PC+ DAC poate fi la fel de bun ca orice unitate CD audiophila. Toata muzica e prelucrata pe PC in studiouri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 28, 2007 12:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu sunt de acord, in primul rand ce vrei sa spui prin "viitorul este"?
sa definim ca sa vb impreuna.
ma uitam la ultima expozitie de scule Hi-end din sua si nu am vazut sa nu se mai produca cd playere, de asemenea, prin vestul europei lumea cumpara cd -uri audio multe. sunt de acord ca vor ramane o minoritate din punctul asta de vedere, dar nu vor disparea. nici formatul cd audio nici sculele destinate asa ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Dec 28, 2007 8:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sorine, e OK, greseala marturisita este deja iertata Razz
Eu m-am gandit ca poate nu a convenit cuiva posturile mele... Confused
Sus
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Vin Dec 28, 2007 8:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

apropo de wav, exista vreun player (nu pc) capabil sa citeasca wav-uri scrise pe dvd?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sorin_ix



Conectat la: 02 Iun 2007
Mesaje: 41

MesajTrimis: Sam Dec 29, 2007 12:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mandea a scris:
nu sunt de acord, in primul rand ce vrei sa spui prin "viitorul este"?
sa definim ca sa vb impreuna.
ma uitam la ultima expozitie de scule Hi-end din sua si nu am vazut sa nu se mai produca cd playere, de asemenea, prin vestul europei lumea cumpara cd -uri audio multe. sunt de acord ca vor ramane o minoritate din punctul asta de vedere, dar nu vor disparea. nici formatul cd audio nici sculele destinate asa ceva.


Mai vorbim peste 4-5 ani.
Nu zic ca nu o sa se produca deloc CD-uri, insa ponderea lor va scadea f mult. (si vinyl-urile sau produs mult timp dupa ce a aparut cd-ul). Iar in momentul cand nr de cumparatori va fi mai muc decat masa critica, vor disparea.
CD-urile nu au absolut nici un avantaj fata de un format digital adevarat. Din contra: si calitativ si dpdv al confortului sunt mai proaste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 29, 2007 11:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe cat facem pariu ca nu e asa? daca dispar cd-urile dispare si un obiect de vanzare al firmelor hi-fi si numai asta nu vor.
cd-urile nu sunt deloc mai proaste decat un format digital, ca dovada faptul ca cine scoate un album il scoate pe cd (eventual un hibrid SACD sau DVD-A), dar DVD-A si SACD nu prea au prins. iar in privinta formatului pur digital, cum e un DVD-A exista o ditamai demonstratia pe net in care se arata ca asa-zisul format digital mai mult rau decat bine a facut.
mai vb peste 4-5 ani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Sam Dec 29, 2007 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

akaiofil a scris:
apropo de wav, exista vreun player (nu pc) capabil sa citeasca wav-uri scrise pe dvd?


Player audio nu stiu, dar sunt DVD-playere care stiu asta fara greturi...
Sus
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Sam Ian 05, 2008 5:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stocarea pe suporturi optice inca este cea mai buna solutie. Am si 2 exemple.

Eu am un exemplu de fisier .bin care ars pe CD va fi redat in format HDCD (20biti@44.1kHz) dar extras pe HDD ca wav isi pierde acei 4 biti suplimentari si ramane un sunet ca un CD normal.
HDCD poate fi redat cu playere care stiu de formatul asta sau cu WindowsMediaPlayer (MS a cumparat licenta si a introdus-o in WMP) si o placa audio capabila de 24biti.

SACD si DVD-A nu pot fi stocate pe HDD (sau chair daca se face o copie a unui DVD-A, playerele actuale software nu il recunosc) - deci redarea se poate face numai de pe DVD-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Sam Ian 05, 2008 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Eu am un exemplu de fisier .bin care ars pe CD va fi redat in format HDCD (20biti@44.1kHz) dar extras pe HDD ca wav isi pierde acei 4 biti suplimentari si ramane un sunet ca un CD normal.
merci! bine de retinut insa nu sunt foarte lamurit ca fisierele astfel codate nu pot fi extrase corect. Dar imi pare ca ai dreptate.

Playerele bune cu implementare HDCD nu sunt foarte des gasibile, in schimb e plin de astfel de implementare la pocnitori unde ajuta ca frectia la piciorul de lemn.
Citat:

HDCD poate fi redat cu playere care stiu de formatul asta sau cu WindowsMediaPlayer (MS a cumparat licenta si a introdus-o in WMP) si o placa audio capabila de 24biti.
poti sa redai si pe mama lui HDCD cu placa audio de PC ca un player standalone hifi dedicat o spulbera pe CD-uri chioare si normale.

Citat:
SACD si DVD-A nu pot fi stocate pe HDD (sau chair daca se face o copie a unui DVD-A, playerele actuale software nu il recunosc) - deci redarea se poate face numai de pe DVD-uri.
se pare ca la un moment dat aparuse pe net un soft de spart DVD-A si stiu persoane care-l au si au reusit sa extraga fisierele real 24/96 pe care le-am si auzit (pe sisteme audio foarte bune din DAC-uri foarte bune). Evident, sunt fisiere wav si sunt foarte mari insa suna intr-un mare fel.
Apoi am auzit ca l-au ras de pe fatza Pamantului pe cel cu site-ul.
SACD inca e imposbil de spart, motiv serios pentru care e pe moarte.

Am fost informat ca in anul trecut s-au vandut in lume aproape jumatate de miliard de CDDA (legal) la paritate cu 1 milion de discuri SACD. Asta arata ca formatul asta e serios pe moarte. Iar si aceste 1 milion de discuri au fost vandute in majoritatea cazurilor pentru layerul CDDA. Si eu am destule cumparate din acelasi motiv (desi nu am pe ce pune SACD si nici nu-mi doresc).
Sus
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Sam Ian 05, 2008 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Partea de HDCD (acei 4 biti) este codata tot in cei 16bit de pe CD. De aceea, daca cd-ul este ripuit corect, copia arsa va fi recunoscuta tot ca HDCD de catre player. Poti monta imaginea bin/cue in daemon tools si reda ca HDCD folosind Windows Media Player fara probleme. Wavurile independente e normal sa nu fie recunoscute.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community