FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplificator ieftin
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 22, 2008 10:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pigoo a scris:
wave si master sunt la 100% , am testat cu castile si nu sunt distorsiuni deloc , pot sa dau si la 70% tot la fel se aude ..

wave si master 100% + amplif 50% = wave si master 70% + amplif 70% Razz

Probabil nu ai luat in calcul si dinamica, la volum maxim rezerva de putere a placii este foarte mica iar treaba asta se simte la atacuri rapide, mai ales daca sunt prelungite - un solo drums test e de obicei edificator, eu nu am auzit placa de sunet care sa nu piarda deva dinamica cand e folosita la 100% la master volume. Wave-ul tine-l la maxim, ala un atenuator software care nu poate face nimic rau daca e tinut la maxim...

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Feb 22, 2008 10:41 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Snake



Conectat la: 09 Iul 2005
Mesaje: 223
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Vin Feb 22, 2008 12:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pigoo a scris:
[
multumesc de sfat dar nu sunt asa incepator Razz sursa este o placa de sunet audigy se , am avut x-fi xtreme music inainte si cu asta se aude identic . wave si master sunt la 100% , am testat cu castile si nu sunt distorsiuni deloc , pot sa dau si la 70% tot la fel se aude ..

wave si master 100% + amplif 50% = wave si master 70% + amplif 70% Razz

Eu nu am de unde sa stiu cat de inceptor esti. Smile
Nu stiu cum e la placa ta, dar la placa mea de sunet diferenta intre 50% si 100% este cam de 3 dB, nu de 6 sau 10 dB astfel incat sa se auda de 2 ori mai incet. Daca si la tine e asa nu cred ca e o problema daca le ti la 50% toate volumele pe care le folosesti de pe placa de sunet. Daca tot vrei sa dai mai tare, eventual sa mai intri in clip voit, atunci ii dai numai din amplificator. Semnalul pana la amplificator trebuie sa fie neaprat curat si fara distorsiuni. Asa o sa ai in principiu si semnal curat in amplificator. Si daca vrei sa intri in clip intri numai din amplificator. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 22, 2008 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pigoo a scris:
am si eu o intrebare pentru cei cu magnat 220 .
eu le ascult pe un amplificator pioneer a303r care nu stiu cam ce putere are , consumul este de 370w iar pe net zice ca ar avea 2x90w , deobicei boxele incep sa distorsioneze cand volumul este dat peste 50% , vreau sa stiu cum imi dau seama care este cauza distorsiunilor , daca distorsioneaza din amplificator sau din boxe , sa stiu ce schimb cand mai fac rost de bani :lol:


ambele
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community