FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Triangle sau JM Lab?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Triangle vs JM Lab
Triangle Antal Ex
48%
 48%  [ 19 ]
JM Lab Chorus 826 V
51%
 51%  [ 20 ]
Voturi totale : 39

Autor Mesaj
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Posibil sa fie doar o coincidenta... eu nu am avut boxe Dali, ci doar Triangle. Si am fost pe acolo pt niste cabluri, intradevar!Smile

Daca sistemul unison era pus pe Triangle nu am fost eu ala! Surprised

_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu siguranta nu erai tu pentru ca tipul acela sa cam strimbat cind ia spus Iura ca nu are cabluri mai ieftine de 150 euro si intradevar isi luase sistemul de la lotus cu incinte Dali. Din cite am putut sa imi dau seama nu prea stia ce vinde Iura.

Dar sa nu deviem de la subiect.
Si el ca si mine am ramas uimiti de performantele acelui sistem.
Daca as fi avut 100 de mii de euro si m-ai fi pus sa aleg intre Unison si Triangle si Accuphase si Triangle sistemul scump as fi ales prima varianta si as fi ramas si cu un ban de un BMW seria 7.

Bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibicul



Conectat la: 09 Noi 2007
Mesaje: 229
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mar 02, 2008 11:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, nu eram eu, ca nu am cumparat de la Lotus! Wink

Si din cate am auzit sistemul unison s-a vandut...sau poate ma insel!

_________________
"Remember, the first rule of high-end audio: its only as good as it costs!!!"

Mare e gradina ta Doamne!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
VRAJY



Conectat la: 11 Mai 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 1:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

grea alegere Crying or Very sad pana nu sunt ascultate in camera "respectiva" cu amplificatorul "dedicat" nu cred ca se poate discuta de un versus ...ambele alegeri sunt bune dar diferenta o face restul sistemului ,si gustul.

avantajul inclina spre triangle pentru ca focal au disparut incet, incet de pe piata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Kostas



Conectat la: 07 Apr 2007
Mesaje: 309
Locatie: Traco-daco-trancotaria

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 12:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu votez Triangle , dar... atentie , trebui ascultat in set up cu ce i se potriveste. Sunt boxe fine, nu merg pe jafuri, scot in relief lipsurile unui amplif. slabutz. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

yinyangbt,

tu bagi in aceeasi oala 2 tipuri de boxe.
S3e si ProAc Tablette sunt de raft. Ai pretentia sa cante ca cele de podea?
ProAc Studio 140 cu amplificarea potrivita nu cred ca sunt mai prejos decat Triangle(modelele pe care le-ai ascultat)

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
yinyangbt,

tu bagi in aceeasi oala 2 tipuri de boxe.
S3e si ProAc Tablette sunt de raft. Ai pretentia sa cante ca cele de podea?
ProAc Studio 140 cu amplificarea potrivita nu cred ca sunt mai prejos decat Triangle(modelele pe care le-ai ascultat)

pai pot canta si mai bine, depinde de multi factori, dar de regula, sunt incinte care se adreseaza unei cu totul alte camere de auditie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 2:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Spendor S5e ar fi in gama de pret a celor doua incinte, ProAc Studio 140 e la alti bani asa ca iese din discutie.
Pe mine ma interesa o comparatie intre aceste doua modele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
yinyangbt,

tu bagi in aceeasi oala 2 tipuri de boxe.
S3e si ProAc Tablette sunt de raft. Ai pretentia sa cante ca cele de podea?
ProAc Studio 140 cu amplificarea potrivita nu cred ca sunt mai prejos decat Triangle(modelele pe care le-ai ascultat)


Eu le-am ascultat cu aceleasi urechi Laughing
Evident ca ai dreptate dar asta nu conteaza .nu conteaza decit cum se aude.Teraba e foarte complexa, aici intervine camera si sistemul in care sint puse ,de aia cred ca nu e corecta comparatia boxa x /boxa y, ci sistemul x /sistemul y.

De altfel ati observat ,sper, ca eu nu am facut comparatiidirecte .Nu am relatat decit o impresie , intervenita in cadrul unei succesiuni de fapte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu are sens sa se compare spendor cu triangle. sunt 2 viziuni total diferite asupra sunetului care se adreseaza unor posibili ascultator cu "inclinatii" total distincte. la fel si de spendor cu proac....

spendor s5e sunt un pic mai scumpe decat triangle altea/antal, proac studio sunt mai aproape... dar eu nu cred ca yinyangbt a vrut sa le compare, pt ca ar fi amestecat mere cu pere, ci pur si simplu a vrut sa spuna ca l-a impresionat acel setup in circumstantele si cu "antecedentele" date...

insa nu pot sa nu remarc in ultima vreme cat de just se exprima unii cand spun ca o componenta, sau de fapt mai bine zis un sistem, nu se evalueaza in 30 minute... e greu sa inveti chestia asta, si mai ales sa o accepti, insa asa este...

maestrul Yura - fata de care de altfel am tot respectul, un om f inclinat spre fenomenul muzical de calitate - este expert (ofirma) in a lasa cu gura cascata asa zisii pinguini de showroom... nu vreau sa critic pe nimeni, dimpotriva, si eu am facut si mai fac parte din aceasta categorie, insa nu pot sa nu remarc stereotipia unora in a "vraji" potentialul client...

strict on topic din cele 2 firme frantuzesti nu am ascultat decat triangle, seria "mica" mai toate modelele, seria "mare" uriasii concerto, in diversele lor "incarnari"...

este drept ca setupurile trebuie alese cu grija si aici yura straluceste, insa cam ca si la BW, este MARE diferenta, din ce am putut auzi, intre seriile scumpe si cele ieftine... practic e altceva.

nu pot spune ca pana acum am avut sansa sa "apuc" o combinatie fericita pt seria "mica" esprit. absolut tot ce am auzit in contexte mai mult sau mai putin nimerite, de mai mica sau de mai mare durata, aceasta serie m-a dezamagit crunt, insa as fi dornic sa le dau o sansa avand in vedere popularitatea ridicata, si sa le "gazduiesc" vreo cateva zile macar pt o parere mai competenta, insa nu cred ca e posibil deocamdata...

experienta de pana acum imi spune ca boxa buna - sau ca sa fiu mai cinstit - boxa placuta pt propriile urechi - o descopar in timp... primele "contacte" cu spendor au fost dezastru... impresia era una f proasta, nu pricepeam ce este asa extraordinar la ele... asadar nici despre esprit nu vreau sa clasez dosarul si inca astept ziua in care sa gust la maxim un setup cu incinte din aceasta serie titrata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 11:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
nu are sens sa se compare spendor cu triangle. sunt 2 viziuni total diferite asupra sunetului care se adreseaza unor posibili ascultator cu "inclinatii" total distincte. la fel si de spendor cu proac....

spendor s5e sunt un pic mai scumpe decat triangle altea/antal, proac studio sunt mai aproape... dar eu nu cred ca yinyangbt a vrut sa le compare, pt ca ar fi amestecat mere cu pere, ci pur si simplu a vrut sa spuna ca l-a impresionat acel setup in circumstantele si cu "antecedentele" date...
insa nu pot sa nu remarc in ultima vreme cat de just se exprima unii cand spun ca o componenta, sau de fapt mai bine zis un sistem, nu se evalueaza in 30 minute... e greu sa inveti chestia asta, si mai ales sa o accepti, insa asa este...

maestrul Yura - fata de care de altfel am tot respectul, un om f inclinat spre fenomenul muzical de calitate - este expert (ofirma) in a lasa cu gura cascata asa zisii pinguini de showroom... nu vreau sa critic pe nimeni, dimpotriva, si eu am facut si mai fac parte din aceasta categorie, insa nu pot sa nu remarc stereotipia unora in a "vraji" potentialul client...

strict on topic din cele 2 firme frantuzesti nu am ascultat decat triangle, seria "mica" mai toate modelele, seria "mare" uriasii concerto, in diversele lor "incarnari"...

este drept ca setupurile trebuie alese cu grija si aici yura straluceste, insa cam ca si la BW, este MARE diferenta, din ce am putut auzi, intre seriile scumpe si cele ieftine... practic e altceva.

nu pot spune ca pana acum am avut sansa sa "apuc" o combinatie fericita pt seria "mica" esprit. absolut tot ce am auzit in contexte mai mult sau mai putin nimerite, de mai mica sau de mai mare durata, aceasta serie m-a dezamagit crunt, insa as fi dornic sa le dau o sansa avand in vedere popularitatea ridicata, si sa le "gazduiesc" vreo cateva zile macar pt o parere mai competenta, insa nu cred ca e posibil deocamdata...

experienta de pana acum imi spune ca boxa buna - sau ca sa fiu mai cinstit - boxa placuta pt propriile urechi - o descopar in timp... primele "contacte" cu spendor au fost dezastru... impresia era una f proasta, nu pricepeam ce este asa extraordinar la ele... asadar nici despre esprit nu vreau sa clasez dosarul si inca astept ziua in care sa gust la maxim un setup cu incinte din aceasta serie titrata...


Ai sesizat perfect , catalinmetal !

Comparatiile nici nu s-ar fi putut face, la modul serios si onest cita vreme auditiile au fost in camere diferite in zile diferite.Nu e cazul de comparatii in situatia data
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Lun Mar 03, 2008 11:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut
La un moment dat era scorul egal, poate ne spun cei care au votat JM Lab si de ce au votat. Sunt mai fatoase? pentru ca sunt mai ieftine? mai bine construite? ma placute la auditie? de ce?
Azi am sunat la cei care le vind firma vad ca se numeste Qube Net SRL si au un showroom in bucuresti. Din cite am inteles sunt pe stoc dar nu vor avea o amplificare pe masura spuneau ceva de niste receivere yamaha nu prea am inteles eu bine la telegon, Dar sunt tare curios si cu prima ocazie am sa trec pe la magazinul lor. Eu am dat de ei pe internet au un site prin care si vind. E posibil sa ramin dezamagit daca nu vor avea cu ce sa le puna in valoare.
Daca cineva a fost pe acolo poate ne spune si noua cite ceva si ne scuteste de ceva bani cheltuiti si ceva timp pierdut pe drum la bucuresti.

Cind am spus sa alegem intre cele doua incinte am presupus ca avem amplificarea necesara acasa si locatia asa ca sa nu mai batem tamtam pe aceste doua lucruri.

In conditii ideale ce ati alege Triangle sau JM Lab?

Merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 12:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
...nu are sens sa se compare spendor cu triangle. sunt 2 viziuni total diferite asupra sunetului...

Cam acelasi lucru este si cu JMLab.
Daca le vei asculta in showroom ai sanse sa nu fie rodate.
Rodajul se face lent si , probabil , la potentialul lor real le
vei auzi abia dupa vreun an;cand sunt noi nu suna bine.
Inaltele si mediile sunt foarte bine redate.
Se conduc usor si nu fac nazuri la amplificatoare.
Cablurile trebuie sa le nimeresti.(Astea din experienta mea)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gabrielbecheanu



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 403
Locatie: CONSTANTA

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 12:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Constantin C. Tu crezi ca alea de la Iura erau rodate si stateau de un an acolo, ai impresia din discutiile noastra ca nu stim cu ce se maninca incintele acustice si ce inseamna cablu si ulei de sarpe? interesant era de stiut puncte forte sau puncte slabe la aceste doua incinte o parere cit de cit despre Triangle am reusit sa imi fac era vorba de JM Lab modelul mentionat de mine daca la ascultat cineva si la ce sa ma astept din partea lor cind am sa merg sa le ascult, nu e bine sa cunoastem si alte opinii
Tu esti dun Bucuresti vad, ai avut curiozitatea sa le asculti ai fost acolo? Se merita efortul sa merg sa le ascult sau nu. Esti fan JM Lab? daca da spune-ne si noua cceva despre ele. Ai vazut ce se spune despre Triangle ca sunt rezolute ca sa folosesc un termen al unui coleg forumist, ca sunt interesante si de luat in seama, dupa cum ai vazut am comparat doua marci facute de francezi si cam in aceiasi gama de pret.
Cam pe ce amp ar merge bine?

Cam astea sunt intrebarile momentan la care trebuie sa aflu mai multe detalii

Merci
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 04, 2008 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
In conditii ideale ce ati alege Triangle sau JM Lab?

Conditiile ideale sunt cu aparatele tale insotite de urechile tale.
S-ar putea ca pentru aparatele tale printre conditiile ideale
sa se afle si B&W800 D sau Opera Tebaldi , boxe care se
aud superb , de altfel, cu amplificatoarele potrivite.
Pe de alta parte , mi se pare putin neobisnuit sa cheltui banii dupa cum
se voteaza pe forum si nu dupa cat de bine se potrivesc
aparatele in sistem.
Daca , totusi , tii atat de mult la parerea altora ,
eu te indemn spre Opera Tebaldi...
Apropos...Era sa uit . Unde le pui?
Sau crezi sincer ca nu conteaza nici spatiul de auditie la
alegerea boxelor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community