FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce amplificator integrat sa aleg?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bcc



Conectat la: 19 Feb 2008
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 6:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti tine cont de parerea lui catalinmetal - nu vad nicio problema in faptul ca stie el pe cineva care vinde sau poate are chiar el de vanzare! -, adica sa mergi pe CA 640 v2 SH la un pret mai mic si astfel poate intra si o sursa in buget. Viziteaza si sectiunea Publicitate, sunt destule playere bune pe acolo! Dar daca tii neaparat sa iei amplif nou, alege macar un 325 BEE, in ideea ca intr-un viitor vei face upgrade si la incinte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 6:35 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Mandea



Conectat la: 13 Oct 2005
Mesaje: 881
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 8:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Citat:
sa cetesc nu pot ca nu exista , dar sa citesc pot. mie mi s-a parut ca se refera la alte scule, la ce are el acum, de asta ziceam.


Mandeo,ai intors-o ca la Ploiesti.Carevasazica nene Iancule noi cu cine votam!? Ai citit fara sa te intereseze continutul,scopul tau declarat (inconstient Twisted Evil) era sunetul dulce al galcevei.Seara buna!

cred ca ai niste probleme grave, altfel nu pot sa imi explic. nu vad unde am cautat eu galceava (vb de galceava tu, care te-ai luat f frumos de mine la prima ocazie, ba nu e nici prima oara). am avut o impresie gresita, nu vad ce atata tam-tam. Somn usor!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adap



Conectat la: 20 Mar 2008
Mesaje: 28
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Probabil ca voi merge pe un NAD325BEE (intentionez in viitor sa imi iau niste boxe ceva mai mari). Am mai cautat pe forumuri de prin alte tari si se pare ca este NAD+Wharfedale este o combinatie buna.

O sa incerc sa si ascult combinatia asta in Timisoara daca este posibil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mar 21, 2008 1:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
adap a scris:
Problema mea este ca nu pot sa ma duc prea sus cu bugetul, desi sunt constient ca pot gasi un sunet mai bun pentru mai multi bani. Un coleg de serviciu imi recomanda un amplif Accuphase, dar nu vreau sa imi vand masina ca sa imi cumpar amplificator si boxe (mai sunt copii, rate la banca, etc.)

Asta este atitudinea cea mai sanatoasa! Sigur ca toti vrem jucarii stralucitoare si banii dati pe ele pe unii ii fac sa jure ca se aude MUZICA cu adevarat. Personal ma muscase si pe mine virusul cu scule scumpe, dar m-am vindecat (partial). Pe trancotele mele (asa cum sunt numite in bataie de joc pe aici sculele sub 1000$) se aude aceeasi muzica - dupa auditii cu urechile mele, ca alea conteaza.
Ce rost ar avea sa ingropi bani seriosi (cat o masina) in scule cand ai alte necesitati mai realistice decat o microimbunatatire (si aia cu semnul intrebarii) a auditiei. Nu uita ca pana la urma probabil ca stai la bloc si nu ai oricum camera unde sa poti profita la maxim de acele scule.


si chiar daca dai 3-5k euro pe ele sa spunem, ajungi aici pe forum, zici ce scule ti-ai luat si apar 2-3 care le fac de kko si apoi regreti toata viata Twisted Evil .

ps. ce aveti nene cu NAD, ca eu nu mai pricep. sa fim seriosi, sunetul nu e chiar asa de "colorat" pana la urma sa cada in dizgratie. nu spun ca un cambridge 640 nu e bun.
+
adap, din cate stiu eu si nevasta-mea poate cara o pereche de 9.1, asa ca un e chiar imposibil sa te duci cu ele si sa asculti combinatia cu NAD. NAD325BEE e minim ce ar trebui sa te intereseze.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Sam Mar 22, 2008 1:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adap a scris:
Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Probabil ca voi merge pe un NAD325BEE (intentionez in viitor sa imi iau niste boxe ceva mai mari). Am mai cautat pe forumuri de prin alte tari si se pare ca este NAD+Wharfedale este o combinatie buna.

O sa incerc sa si ascult combinatia asta in Timisoara daca este posibil.


NAD325BEE este o scula excelenta la banii aia si poate "duce" bine chiar si boxe mai pretentioase. Singurul dezavantaj in ochii mei este ca este stereo, nu 5.1 canale. Asa sunt eu, m-a muscat virusul muzicii multicanal Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Sam Mar 22, 2008 1:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PS: La receiverele multicanal NAD sunt slabuti din pacate, au multe zorzonele dar partea importanta - finalul de putere - nu este tot atat de stralucita ca la cele stereo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adap



Conectat la: 20 Mar 2008
Mesaje: 28
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 24, 2008 8:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am un receiver multicanal acum. Nu merge rau, dar nu se compara cu un amplificator stereo (fie el chiar si integrat).

Eu nu mai am incredere in aparate care inglobeaza mai multe functionalitati in ele (amplificator, decodor, tuner). Nu beau cafea Jacobs 3 in 1, de ce as folosi atunci un aparat 3 in 1?

Exista totusi receivere high end de calitate (de ex. de la Marantz), dar costa enorm...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Lun Mar 24, 2008 12:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Well, partea de radio din receiverele multicanal este o chestie acolo sa fie (in HK-ul meu este o placuta care nu este facuta de ei, cu dimensiuni de 10cmx4cm si atat tot). Deci putea foarte bine sa nu fie acolo, tot aia era - nu "inrautateste" cu nimic aparatul in sine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adap



Conectat la: 20 Mar 2008
Mesaje: 28
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 24, 2008 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one a scris:
Well, partea de radio din receiverele multicanal este o chestie acolo sa fie (in HK-ul meu este o placuta care nu este facuta de ei, cu dimensiuni de 10cmx4cm si atat tot). Deci putea foarte bine sa nu fie acolo, tot aia era - nu "inrautateste" cu nimic aparatul in sine.


Eu altceva vreau sa zic.
Sa consideram ca am 100$ sa fac un echipament audio.
Daca fac un amplif stereo bani se vor duce pe amplificare. Pe cand daca fac un receiver multicanal din astia 100$ se mai duc ceva si pe partea de tuner si pe partea de decodare (Dolby, DTS, etc.) in detrimentul partii de amplificare.
Pot face un receiver cu o amplifcare buna, dar la alti bani...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ananas



Conectat la: 13 Feb 2008
Mesaje: 127
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2008 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal a scris:
pe diamond 9.1 nad-ul va suna ceva mai bine, adica se va ptrivi mai bine cu incintele. lipsa sa de rezolutie si tonalitatea destul de retrasa, dar mai ales forta vor face incintele 9.1 sa se miste binisor...

dar daca vrei sa schimbi in viitor incintele, uita de nad! si uita si de 340. mai bine strangi ceva bani in plus (diferenta de la 1000 la 1700 de ron) si iti iei cambridge 640 av2, care la banii astia da clasa la tot ce misca, si poate duce frumusel sau acceptabil si incinte mai rafinate, dar mai putin pretentioase.

cand vei pune 640-ul in sistem dupa avr, vei vedea brusc cum vei incepe sa auzi MUZICA!
bafta! si oricum...


sa fie oare chiar asa de mare diferenta intre CA 640a v2 si un NAD... sa zicem C325 BEE?!?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 13, 2008 5:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ananas a scris:


sa fie oare chiar asa de mare diferenta intre CA 640a v2 si un NAD... sa zicem C325 BEE?!?


Ananas,daca esti interesat cu adevarat mergi si asculta.Urechea ta iti va oferi raspunsul.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ananas



Conectat la: 13 Feb 2008
Mesaje: 127
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Dum Apr 20, 2008 11:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Ananas,daca esti interesat cu adevarat mergi si asculta.Urechea ta iti va oferi raspunsul.


Ce usor vorbesti 'nea dinica... tu care esti înconjuat de atâtea showroom-uri... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community