FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
power conditioner
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 12:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one
Citat:
Orice filtru suplimentar nu face decat sa maresca rezistenta/impedanta caii de curent si va deteriora raspunsul dinamic al amplificatorului de putere
teoria in exces dauneaza, in lipsa experimentului practic.
Citat:
In general aparatele serioase au in interior filtrele necesare pentru perturbatiile RF din retea si nu necesita filtre suplimentare.
- am intalnit destule aparate serioase (tu ai intalnit vreodata?!) care au filtre interne si TOTUSI suna mult mai bine dupa ce au fost mufate in diverse filtre de retea (dau un exemplu oarecare Fadel Art desi sunt destule altele foarte bune).
Citat:
Daca se poate trage un circuit separat pentru partea de audio, este si mai bine... asta ar face mai mult bine decat un conditionator (de pana in 2000$).
fix de 2000 USD, la 2001 USD va suna mai bine cu un conditionator decat cu o instalatie electrica noua in pereti! Laughing
SoNic_real_one pe ce ti-ai dat seama?! Proband DENON, Marantz, Klipsch, Cervin Vega, Onkyo si alte branduri de electrocasnice din "mediagalaxy-domo-altex" in versiune americana ?! Rolling Eyes
Citat:
Si de obicei aia care au proiectat sculele alea au pus filtrele necesare la intrare. Adaugarea a inca unuia nu face decat sa adauge o rezistenta pe calea de semnal. Care va duce la caderi de tensiune variabile cu nivelul semnalului debitat de amplificator si micsorarea dinamicii rezultate...
te referi la alea din Behringer'uri care fac sa nu-i gujuie si sa nu se arda difuzoarele manelistului la instalatie cand o da la maxim cu distorsiuni de 100% in ploaie sub corcodus ?!
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 12:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
SoNic_real_one



Conectat la: 01 Ian 2008
Mesaje: 408
Locatie: USA

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 12:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo, deci dupa tine teoria este ZERO si practica este totul. Atitudine laudabila de un credincios (audiofil) care infiereaza stiinta. Din fericire, noi astia cu teoria am facut sculele pe care le tot frecati voi astia cu credintele audiofile. Pe care le-am testat si PRACTIC inainte de a vi le vinde Razz
Stii, mai exista si autosugestie pe lumea asta. Si mai exista si marketing desantat... de aia ma incred mai mult in masuratori si aparate de masura.

Daca nu ai citit ce am scris mai sus mai citeste odata. Nu neg un posibil aport benefic al unui conditionator, dar un pumn de filtre si ferite pe cablurile de alimentare nu aduc nimic bun. Am mentionat acolo ca vorbesc de filtre normale, sub o anume suma si tu imi vii cu exemplul Fadel Art...

Cat despre suma de 2000$, te-ai prins exact, era o suma precisa, calculata cu mare precizie de mine pe genunchi aseara... ce naiba parca esti copil!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 12:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one
Citat:
momolo, deci dupa tine teoria este ZERO si practica este totul
tipic gandire de trancotar, ori e alba, ori e neagra! Very Happy Am zis eu bine ca esti un candidat perfect!
Citat:
Atitudine laudabila de un credincios (audiofil) care infiereaza stiinta
inca un mit trancotar despre audiofili! Inca un punct castigat spre tronul de imparat!
Citat:
Din fericire, noi astia cu teoria am facut sculele pe care le tot frecati voi astia cu credintele audiofile.
continua ca le zici bine! Very Happy

Citat:
Si mai exista si marketing desantat... de aia ma incred mai mult in masuratori si aparate de masura.
Laughing mai era unul care vroia sa-si cumpere cabluri la boxe dupa ce le masoara! Tu iti cumperi amplificatorul mergand cu osciloscopul si generatorul de semnal la magazin ?! Sau dupa ce ajungi acasa cu ampliful nu te poti pronunta daca e bun sau prost decat dupa ce-i faci o masuratoare pe osciloscop ?! Laughing

Citat:
Am mentionat acolo ca vorbesc de filtre normale, sub o anume suma si tu imi vii cu exemplul Fadel Art...
ce inseamna "filtre normale" ?! Fadel este anormal ?! Bag de seama ca daca ai desface unul din ala si ai vedea ce (nu) e inauntru ai tzipa disperat "tzeapa audiofila, ulei de sarpeeee! La banii astia nu are nici macar doua kile de piese!". Dar buba e ca pus la priza face sculili sa sune bine! Wink
Sus
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SoNic_real_one: copilu', multi dintre cei care au proiectat dupa teorie si-au definitivat aparatele dupa auditii (practica!) si au recunoscut ca teoria nu ofera panaceul universal. Si ma refer la unii "grei", nu la DIY-erul care preia scheme de pe net.
SoNic_real_one a scris:
Din fericire, noi astia cu teoria am facut sculele pe care le tot frecati voi astia cu credintele audiofile.
Facusi vreo scula la viata ta si nu stim noi? Unde lucrezi flokoias, la Krell, la Mark-Levinson, la Boulder? Hai zi sa stim cu ce expert piscicol ne conversam si sa luam drepti la citirea celor n-spe porunci...
Stii tu cum e cu teoria asta - si sefu' tau Bush a atacat Iraku pentru ca, in teorie, aia aveau arme de distrugere in ma-sa... ghinion ca practica (si siitii) le-au explicat cum devine de se-ntimpla.

Hai, pa!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
roender



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 264

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:

Stii tu cum e cu teoria asta - si sefu' tau Bush a atacat Iraku pentru ca, in teorie, aia aveau arme de distrugere in ma-sa... ghinion ca practica (si siitii) le-au explicat cum devine de se-ntimpla.

Hai, pa!


OT
Da, dar in teoria ... conspiratiei, daca dam crezare acestui documentar.
Nu-i prostul chiar atat de idiot, asa cum pare la prima vedere.
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=20059
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
roender



Conectat la: 29 Oct 2006
Mesaje: 264

MesajTrimis: Mar Apr 01, 2008 2:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca si in Vietnam, razboiul din Irak nu este facut pentru a fi castigat, numai intretinut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 12:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sonic, tu nu intelegi ca momolo are contract cu o anumita firma de scule de aici din buc? (glumeam, of course)... Wink

fiecare are dreptate din perspectiva sa, nu vad de ce nu se poate convietui impreuna... cat despre atitudinea d-lui aifaq, nu prea mi s-a parut fair. tinand insa cont ca acesta este modul sau uzual de a discuta, treaba reintra in normal...

nu cred ca e mai nimeni pe aici sa se laude cu cine stie ce realizari in domeniu (exceptii ar face de ex roender, lupulroz, sau VTP din cate stiu), iar faptul ca adunam in x ani un sistem de n-shpe mii de eur pe care scrie cucu-audio sau mai stiu eu ce (nume dinalea "grele") nu cred ca ne da dreptul sa ne ratoim la altii aici pe forum...

omul a spus o parere, este parerea lui, nu o vrea pusa in rama... nu toti au oportunitatea de a merge zi de zi la auditii de scule de kile de bancnote...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalinmetal
Citat:
sonic, tu nu intelegi ca momolo are contract cu o anumita firma de scule de aici din buc? (glumeam, of course)...
baiete, imi pare ca devi peste masura de nesimtit.
Te vad cam agitat pe acest forum sa tot "emani" revelatii "audiofile" dintr-o anumita zona, lucru pe care nu l-am observat numai eu ci si altii. Acum vad ca aplici metoda pungii cu c_cat sparta in mijlocul multimii, adica sa puta toti , nu numai tu.

PS - sa sti ca pot glumi si eu! Wink Si sa mai sti ca am contract cu o firma de salubritate.
Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De la o intrebare s-a ajuns la un meci de box?!?

Unii au revenit in forta, probabil dupa indelungi antrenamente. Bine ca nu ne plictisim, rau ca ne jignim...

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
greierasul2006



Conectat la: 31 Mar 2006
Mesaje: 1393

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aparatele de masura nu indica perfect comportamentul unui circuit, piese, etc..... aici e greseala multor electronisti care doresc sa creeze aparate de inalta calitate. O mica eroare aici, alta colo, cumulate si iterate duc in final la rezultate diferite si nedorite. Intotdeauna schema reala este diferita de cea calculata. Este arta inginerului(sau nu) sa le armonizele pe cele 2. Cei mai multi pica in pacatul de a uita ca electronica este o simplificare valabila doar pana la un punct a electricitatii, a campurilor el-mg........ Asa se ajunge ca sa spui :
Citat:
dar un pumn de filtre si ferite pe cablurile de alimentare nu aduc nimic bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fixipixi



Conectat la: 20 Dec 2006
Mesaje: 11
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Mie Apr 02, 2008 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am pe cablurile de alimentare sarme (conductor FY 2,5) rasucite asa cum m-a invatat Tibi Vicol: http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=66.45
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community