FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sistem audio 2500-3000 RON - receiver stereo + boxe podea
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 4:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Luciane, teoria e frumoasa, practica ne omoara Rolling Eyes
Eu te intreb daca ai vazut/auzit/citit despre vreun producator de scule audio de orice marca/tip care sa supuna inainte de montare piesele electronice la o imbatranire accelerata (in scopul de a functiona strict cat perioada de garantie Shocked ).

Exista imperecheri de piese alese pe criterii foarte stricte, Exista "stresarea" aparatelor de la cateva ore pana la cateva zile (in special televizoarele) pentru a nu aparea defecte datorate incalzirii sau a unor piese decte, pentru a reduce numarul de rebuturi, dar eu de "imbatranire" a pieselor electronice nu am mai auzit pana acum Confused

Ar fi bine in cazul asta, nu am mai roda boxele (si nici cablurile Laughing )...
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 4:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 5:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O simpla intrebare domnilor in legatura cu inbatrinirea pieselor, daca este adevarat ce sa descutat mai sus atunci cum se explica ca mai exista aparate fabricate in anii 60 si inca tot functioneaza fara sa fi schimbate vro piesa in ele? Astept raspunsuri!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian_b



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
Luciane, teoria e frumoasa, practica ne omoara Rolling Eyes
Eu te intreb daca ai vazut/auzit/citit despre vreun producator de scule audio de orice marca/tip care sa supuna inainte de montare piesele electronice la o imbatranire accelerata (in scopul de a functiona strict cat perioada de garantie Shocked ).

Exista imperecheri de piese alese pe criterii foarte stricte, Exista "stresarea" aparatelor de la cateva ore pana la cateva zile (in special televizoarele) pentru a nu aparea defecte datorate incalzirii sau a unor piese decte, pentru a reduce numarul de rebuturi, dar eu de "imbatranire" a pieselor electronice nu am mai auzit pana acum Confused

Ar fi bine in cazul asta, nu am mai roda boxele (si nici cablurile Laughing )...

Stai, ca nu am zis asa ceva. Smile
Nu am zis ca te tin exact cat garantia. Doamne fereste! Desi am vazut unele firme care lucreaza cu componente dimensionate la limita.
M-am referit la imbatranirea (stresarea) componentelor in scopul eliminarii defectelor din perioda initiala, cand riscul unui defect ascuns (de material) este mare. O firma care se respecta trebuie sa testeze si sa imperecheze fiecare componenta in parte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian_b



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 5:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Discover a scris:
O simpla intrebare domnilor in legatura cu inbatrinirea pieselor, daca este adevarat ce sa descutat mai sus atunci cum se explica ca mai exista aparate fabricate in anii 60 si inca tot functioneaza fara sa fi schimbate vro piesa in ele? Astept raspunsuri!

La ce aparate te referi?
Pe vremuri echipamentele erau dimensionate mai bine (adica supra-dimensionate). Acum, din motive de costuri, se face totul cam la limita, In plus, din cauza ratei de uzura morala accelerate, nu este in interesul producatorului sa faca echipamente care sa dureze "o vesnicie".
Asta nu inseamna insa ca aparatul pe care-l cumperi azi sa nu te tina o viata. Depinde mult si de exploatare: bruscarea mecanica, supraincalzire, variatii ale tensiunii de alimentare, diferiti vapori corozivi si umiditatea din aer, etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lucian_b a scris:
[ Pe vremuri echipamentele erau dimensionate mai bine (adica supra-dimensionate)....


Gresit....acum totul este subdimesionat,inainte erau bine dimensionate.Subdimensionarea se face tocmai pentru reducerea la maxim a costurilor de productie(si de ce sa nu recunostem -sa se dea de lucru la aia cu ochii oblici Laughing -doar mana de lucru este ieftina)

In rest,in mare parte de acord cu tine legat de faptul ca acuma se constuieste sa tina doar cativa ani(de obicei cat are garantie +/- un an-doi),pentru ca omul care cumpara sa-si poata lua in viitorul cat mai apropiat altceva.Daca se poate, tot de la firma respectiva pentru ca- vezi Doamne- produsul a tinut peste garantie. Si asta e valabil la 90% din ceea ce se gaseste pe piata,ma refer strict la produse electronice noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu m-am referit la un aparat Radio marca Capri pe care bunici mei l-au cumparat la tatal meu cind a terminat clasa a 8-a asta era undeva in 1968
Si acest aparat mai functioneaza si acuma la parametri normali. Acu 2 ani l-am tras in banda pentru ca la partea FM prindea in banda de la 66 pina la 73 Mhz. De multe ori l-am desfacut si ma uitam prin el de curiozitate.
Poate ca pe acea vreme nu se facea economie la materiale ca si acuma. Si alta observatie este faptul ca dupe spusele altora ar fi trebuit sa schimb tuburile din el din cauza inbatrinirii lor dar nu am facut-o, pina cind functioneza fara nici un pic de distorsiuni nu ma ating de el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lucian_b



Conectat la: 06 Mai 2008
Mesaje: 15

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 6:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Discover a scris:
Eu m-am referit la un aparat Radio marca Capri pe care bunici mei l-au cumparat la tatal meu cind a terminat clasa a 8-a asta era undeva in 1968
Si acest aparat mai functioneaza si acuma la parametri normali. Acu 2 ani l-am tras in banda pentru ca la partea FM prindea in banda de la 66 pina la 73 Mhz. De multe ori l-am desfacut si ma uitam prin el de curiozitate.
Poate ca pe acea vreme nu se facea economie la materiale ca si acuma. Si alta observatie este faptul ca dupe spusele altora ar fi trebuit sa schimb tuburile din el din cauza inbatrinirii lor dar nu am facut-o, pina cind functioneza fara nici un pic de distorsiuni nu ma ating de el.


Ehei, aparatele pe tuburi.... Ca sa proiectezi asa ceva trebuiau cunostiinte, nu gluma. Partea de RF si bobine era o adevarata arta. Acum cumperi un CI (un TDA 7000 de ex.) mai pui 2 condensatoare si ceva rezistente, gata calculate, difuzorul alimentarea si gata aparatul.
Durata de viata a tubului e data in principal de stratul electro-emisiv al catodului si de viata filamentului. Au fost proiectate sa tina zeci de ani, sunt foarte stabile in timp, dar cu limitarile lor. Probabil totul in aparatul ala are dimensiuni respectabile, rezistente , condensatoare, etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 7:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 a scris:
lucian_b a scris:
[ Pe vremuri echipamentele erau dimensionate mai bine (adica supra-dimensionate)....


Gresit....acum totul este subdimesionat,inainte erau bine dimensionate.Subdimensionarea se face tocmai pentru reducerea la maxim a costurilor de productie(si de ce sa nu recunostem -sa se dea de lucru la aia cu ochii oblici Laughing -doar mana de lucru este ieftina)

In rest,in mare parte de acord cu tine legat de faptul ca acuma se constuieste sa tina doar cativa ani(de obicei cat are garantie +/- un an-doi),pentru ca omul care cumpara sa-si poata lua in viitorul cat mai apropiat altceva.Daca se poate, tot de la firma respectiva pentru ca- vezi Doamne- produsul a tinut peste garantie. Si asta e valabil la 90% din ceea ce se gaseste pe piata,ma refer strict la produse electronice noi.


Cred ca este si in avantajul cumparatorilor (? Smile) ca durata de viata a acestor produse sa fie redusa in zilele noastre... Evolutia tehnologiei a fost mult mai rapida in ultimii ani si continua se pare cam in acelasi ritm. Chiar daca s-ar face aparate "pentru o viata", in acest interval va trebui oricum sa le schimbi: apar produse cu caracteristici noi, unele revolutionare, cu caracteristici imbunatatite pe zi ce trece...
Exista insa si tehnologii care au supravietuit timpului si mai ales aparitiei de tehnologii noi, cum ar fi CD-ul si dormatul CD-Audio de exemplu. Acesta, din cate stiu si din cate am vazut si aici pe forum, este inca formatul preferat pentru audiofilii care se respecta. Insa sunt convins ca si acesta va fi inlocuit, eu unul, ca sa intaresc si ce a zis cineva experimentat de pe forum, as zice ca formatul lossless DTS HD Master Audio are mari sanse...
Cred cu convingere ca muzica surround reda mult mai aproape de realitate si mult mai fidel decat cea stereo. Insa va trebui ca producatorii de echipamente si mai ales studiourile si casele de muzica sa adopte un standard unic de surround. Daca ar fi macar 70% din standardizarea, succesul, popularitatea si durabilitatea de care s-a bucurat formatul CD Audio ar fi ceva... :d
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
[Cred cu convingere ca muzica surround reda mult mai aproape de realitate si mult mai fidel decat cea stereo. Insa va trebui ca producatorii de echipamente si mai ales studiourile si casele de muzica sa adopte un standard unic de surround. Daca ar fi macar 70% din standardizarea, succesul, popularitatea si durabilitatea de care s-a bucurat formatul CD Audio ar fi ceva... :d


daca te referi la muzica din filme,sunt si eu de acord Laughing
eu cred cu totul altceva,anume ca muzica (exclus cea care o auzi atunci cand vezi un film) ascultata stereo pe un pick-up sau cd-player nu va fi inlocuita cu nici un fel de format in urmatorii 10 ani. Cel putin d.p.v. al calitatii sunetului.Desigur...parerile sunt impartite Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Mai 09, 2008 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

imi cer scuze de la initiatorul topicului(nu exista "edit") pentru off-topic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
comyx



Conectat la: 01 Mai 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Mai 12, 2008 3:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mersi de sfaturi tuturor celor care au avut bunavointa sa-mi raspunda;

deci boxe cam 70-80% din buget ... am citit de bine despre PSB T55 (~2500RON)
dar ce sa leg la ele ca sa sune bine? Rolling Eyes

si inca ceva ... pt surse audio de calitate (FLAC-uri) ... va mai "creeati" propriile "compilatii" cu piesele preferate pt. a asculta comod o ora sau schimbati cd-uri dupa cd-uri (banuiesc ca un album pe langa 2-3 piese preferate mai contine si altele care nu sunt atat de frecvent ascultate);
nu sunt impotriva cumpararii de albume (CD-uri Audio) dar poate doresc ceva mai diversificat pe un singur CD; deci .. voi cum va stocati sursele audio ... pana la urma asta e scopul sistemului audio ... pt. momente deosebite in niste conditii relaxante... asta e parerea mea ... poate sunt prea comod?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
comyx



Conectat la: 01 Mai 2008
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Iun 18, 2008 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in cele din urma cred ca m-am horatat (cel putin am restrans variantele)

ca si amplif - nu mai vreau receiver - voi merge cel mai probabil pe un NAD C325BEE

boxe in schimb am 2 variante la care m-am oprit:

Mission M34i
PSB T55

credeti ca varianta aleasa ... e ok? (exista si diferenta de pret intre cele 2 modele ... m-as incadra mai bine in buget cu varianta M34i dar nu vreau ca pe urma sa-mi para rau ca m-am zgarcit si am ales vaianta mai ieftina ..) mai bine mai astept o luna 2 si apoi mai cresc putin bugetul pt. PSB T55 (dar asta doar dupa ce le vad si mai ales le aud); apropo - in ce consta o auditie? ma refer la anumite chichite pe care trebuie sa le urmarec pt. o alegere cat mai buna?

Oricum trebuie sa le ascult si apoi ma decid;

PS mersi celor care mi-au dat solutii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 18, 2008 12:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

comyx a scris:
in cele din urma cred ca m-am horatat (cel putin am restrans variantele)
ca si amplif - nu mai vreau receiver - voi merge cel mai probabil pe un NAD C325BEE
boxe in schimb am 2 variante la care m-am oprit:
Mission M34i
PSB T55
credeti ca varianta aleasa ... e ok? (exista si diferenta de pret intre cele 2 modele ... m-as incadra mai bine in buget cu varianta M34i dar nu vreau ca pe urma sa-mi para rau ca m-am zgarcit si am ales vaianta mai ieftina ..) mai bine mai astept o luna 2 si apoi mai cresc putin bugetul pt. PSB T55 (dar asta doar dupa ce le vad si mai ales le aud); apropo - in ce consta o auditie? ma refer la anumite chichite pe care trebuie sa le urmarec pt. o alegere cat mai buna?
Oricum trebuie sa le ascult si apoi ma decid;
PS mersi celor care mi-au dat solutii


C325BEE nu te va dezamagi.Am acest amplif de aproape un an,intre timp am ascultat o duzina de amplifuri mai scumpe si continui sa ma minunez de micutul canadian la fiecare auditie.
Nu sunt lamurit ce muzica asculti Question
Eu as alege PSB,dar mai mult MA. Idea
Ca sa ajungi la chichitele auditiei trebuie sa ai multe ore de auditie comparata.(sisteme diferite,sunet diferit,matching,etc)
Incearca sa mergi la auditie cu inregistrari originale,daca se poate cu inregistrari cat mai curate.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 20, 2008 11:44 pm    Titlul subiectului: harman kardon &jbl sunt geniale Raspunde cu citat (quote)

Pentru oferta mea,cauta-ma pe adresa de e-mail:
naiedaniel2008@yahoo.com
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community