FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
capete magnetofon AKAI
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, de curiozitate voi expune un lucru constatat fara sa vreau:
O banda trasa pe Akai 747 ( eu zic ca nu s-a umblat niciodata la semireglabilii de turatie din interior) se aude mai rapid pe Rostov, deci turatia pe 19 a Rostov-ului este mai "ridicata". Acelasi aspect l-am citit pe un alt forum, unde cineva a constatat acelasi lucru avand un Rostov ca al meu si un Akai GX 635.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 12:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ clauelf

La aparatura ESTICA (Tesla / Unitra / Tento - Mashpriborintorg) nu te poti baza ca ai standardele internationale. N-a fost si nu va fi NICIODATA. Comparatii din astea sīnt pur si simplu UTOPICE si INUTILE.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 12:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Batranul Rostov nu se desminte....Mai trebuie din cand in cand reglat .... ba pe-aici , ba pe colo.... Eu cand il pun sa functioneze , dupa ce il las sa stea cateva luni , de fiecare data imi face cate o surpriza.... Ba nu inregistreaza , ba un canal bate VU-metrul aiurea .... tot felul de delicii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy corect
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 1:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ale mele ex-rostoave NU mi-au facut astfel de figuri.
Primul a avut max 20 de ore de functionare cand l-am cumparat, iar cel de-al doilea ceva mai mult de o luna de mers...
Le-am schimbat din START tot ce era cond electrolitic mai mic de 1000uF si NU mi-au crapat defel, desi erau din cele pentru export cu scris in engleza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 2:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca Rostovul are cele mai multe threaduri deschise pe vintage.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
Cred ca Rostovul are cele mai multe threaduri deschise pe vintage.....
De bun ce e Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 5:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
Cum ti-ai dat seama ca in general se produce variatia vitezei doar la inregistrare ?
Te intreb pentru ca , magul avand capete separate de inregistrare si redare , controlul in timpul inregistrarii facandu-se de regula pe " monitor tape " , este , cred eu , extrem de greu ca urechea sa sesizeze o modificare de viteza produsa in cele cateva sute de milisecunde cat banda trecuta prin fata capului de inregistrare a ajuns in fata capului de redare , cele doua capete sant la cca 4 cm unul de altul ( daca n-o fi si mai putin ) , iar la viteza benzii de 19 cm/ s timpul scurs intre inregistrarea semnalului si auzirea semnalului este de 210 milisecunde...
Sau poate zici ca dupa ce ai terminat inregistrarea , cand ai dat "play" sa asculti , ai constatat modificarea vitezei ? Atunci , daca e asa , ar putea fi o modificare ce se produce la redare ( sigur ca ramane si posibilitatea sa se produca si la inregistrare....)
Nu am avut GX635..... Dar am avut 630.... Modificarea de viteza ce am sesizat-o dupa cca 8-10 ore de functionare pe temperatura caniculara era de felul urmator :
Cand treceai di derulare rapida in play , ii ttrebuiau cca 5-8 secunde sa reduca viteza la cat trebuie sa fie pe play....
Defectul l-am rezolvat prin inlocuirea tranzistorului ce comanda cu tensiune in impulsuri motorul de cabestan , inlocuindu-l cu un SU de comutatie si inalta tensiune.... Nu a incaput pe radiatorul original , i-am atasat un alt radiator.... La masuratori , tranzistorul original iesea bine....


fluctuatia de turatie este lunga, 10-15 secunde in care urca/coboara etc. dupa care revine la normal, deci e destul timp sa fie sesizata. si mie mi se pare ciudat pentru ca teoretic nu ar trebuii sa fie sesizabila atita vreme cit viteza la inregistrare e aceiasi cu cea de la redare. am benzi trase cu alt mag care merg perfect pe asta in play (acelasi tip de banda). din cind in cind insa, extrem de rar, face aceiasi problema si pe play.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 9:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

niste indicatii mai practice? totusi? va rog frumushel... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Mie Iul 09, 2008 9:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ca si adaugire, daca se incalzeste un pic inainte magul fenomenul nu mai apare asa de des (spre exemplu daca derulez banda odata cap coada, sau ascult juma de ora ceva). De asemenea am impresia ca apare numai in primele si ultimele 20 de minute ale benzii (deci cind una din role e incarcata spre plin)...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Lun Iul 14, 2008 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rezolvat temporar prin montarea unui cooler. Facind abstarctie de defectul pe care l-am semnalat eu, cred ca montarea unui cooler este cel mai bun ieftin lucru care poate lungii viatza magurilor akai avind in vedere ca (cel putin seria 6) sint extrem de fierbintzi. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 21, 2008 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ar fi sa-mi dau cu parerea , sigur , doar o opinie personala , nu as monta un motor suplimentar intr-un magnetofon....
Ca o fi motor de cc , ca o fi de ca , este posibil , ba chiar indraznesc sa spun ca este probabil sa mareasca zgomotul cailor audio.... Doar daca se incearca conectarea sa in diverse puncte de alimentare , verificandu-se cu grija sa nu apara zgomot....Sau se mai intercaleaza si niste filtre pe alimentarea sa....
Dar catre ce etaj bate curentul de aer al ventilatorului ?
Catre driverul de motor cabestan ?
Oricum , faptul ca GX-urile din seria 6xx se incalzesc , nu are , asa cum am mai spus nici o semnificatie " patologica " . Pur si simplu asa au fost proiectate sa functioneze .... fara nici un impediment....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 21, 2008 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca acea problema de fluctuatie a turatiei provine de la acel tranzistor ptr turatia motorului cabestan. Sunwindcornel stie despre ce este vorba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
akaiofil



Conectat la: 12 Iul 2007
Mesaje: 592

MesajTrimis: Lun Iul 21, 2008 5:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
Daca ar fi sa-mi dau cu parerea , sigur , doar o opinie personala , nu as monta un motor suplimentar intr-un magnetofon....
Ca o fi motor de cc , ca o fi de ca , este posibil , ba chiar indraznesc sa spun ca este probabil sa mareasca zgomotul cailor audio.... Doar daca se incearca conectarea sa in diverse puncte de alimentare , verificandu-se cu grija sa nu apara zgomot....Sau se mai intercaleaza si niste filtre pe alimentarea sa....
Dar catre ce etaj bate curentul de aer al ventilatorului ?
Catre driverul de motor cabestan ?
Oricum , faptul ca GX-urile din seria 6xx se incalzesc , nu are , asa cum am mai spus nici o semnificatie " patologica " . Pur si simplu asa au fost proiectate sa functioneze .... fara nici un impediment....


1. ventilatorul a beneficiat de alimentare complet separata
2. trage aerul dinspre (nu bate catre) partea de comenzi + partea superioara unde se dagaja pre multa caldura de la motoarele magului.
3. parerea mea personala este ca intradevar, e posibil sa nu fi avut nici o semnificatie patologica pe vremea cind au fost facute, au trecut insa 20 de ani de atunci, iar eu vreau sa-l mai tin inca pe atit. nu pot fi convins de nimeni ca atita cantitate de caldura cit degaja masinaria aia ii poate face bine in timp.
4. poti sa-mi spui exact pt. 635 care este tranzistorul ala? nu ma pricem extrem de mult la electronica si nu am inca schema. ma pricep sa-l inlocuiesc, mi-e greu insa sa-l dibuiesc pe placa de comenzi. daca vorbim de un radiator (atentie fac doar o ipotetica asemanate intre 630 si 635, nu sint la fel) la 635 sint doar doua tranzistoare pe radiator, e unul dintre ele? care? SmileSmileSmile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 21, 2008 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E clar, nu se potriveste....
La 630 e un tranzistor asemanator cu un BD ( negru , capsula ceramica forma dreptunghiulara) , montat pe un radiator in partea superioara si putin stanga cum privesti din spate....
Da' da'l naibii , daca ai pus ventilator si nu ai zgomot , inseamna ca ai rezolvat problema....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community