FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tangerine Dream & JMJ
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din ce stiu eu, la radio in mare parte avem parte doar de "hahaiala", dupa cum se exprima intr-o zi Cristian Tudor Popescu. La TV e si mai rau. Imi pare rau ca trebuie sa arunc cu noroi in "institutiile" astea, pentru ca la urma urmei in copilarie multe chestii (in materie de muzica) acolo le-am descoperit. Si imi mai pare rau si de oamenii de valoare care stau pe acolo impovarati de nulitatea celorlalti colegi, sefi, etc.
_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 10:13 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu pot sa-mi dau seama care este legatura dintre Tangerine Dream si J.M.Jarre (ca ambele fac parte din largul gen al muzici electronice nu este suficient...)
Tangerine Dream sunt pe ''treaba lor'';ce au facut in perioada de pionierat a muzici electronice ramane batut in cuie.Din punctul meu de vedere nu exista nimic conceptual,sau ca sound peste muzica electronica (exclud ''manele'' aka. drum & bass,forja & bit in forma lui ''pura'')
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 12:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kaav a scris:
Nu pot sa-mi dau seama care este legatura dintre Tangerine Dream si J.M.Jarre

Nu cred ca exista Smile - dupa cum spuneam si pe pagina anterioara, daca ai sansa sa asculti intai Tangerine Dream, nu cred ca are cum sa iti mai spuna JMJ foarte multe ...

kaav a scris:
Din punctul meu de vedere nu exista nimic conceptual,sau ca sound peste muzica electronica

Aici ajungi pe nisipuri miscatoare Smile Exista Krautrock, exista Progressive ... Sau exista pur si simplu Mahavishnu Orchestra, Van der Graaf, King Crimson, Soft Machine ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 12:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa mai am varsta aia cand am ascultat Tangerine Dream prima data (nu sunt batran,dar ce fain ar fi...radioul,casetele,starea de spirit....)
Electronic Meditation,Alpha Centauri,Phaedra,Rubycon,White Eagle,Atem,Zeit... Ce au facut dupa ani '80 a deviat in ceva ce nu ma mai prea interesat (nu am agreat niciodata ceva ce ''mirosea'' a rock clasic,in schimb punk vechi,dai sa mearga...)
Sunt ''expresii'' ale muzici care nu pot fara ingrediente ''electronice'' (sunt fan nevindecabil,nu cred in logica,sau omul ''evolueaza'',bla bla... Very Happy ).Sunt multe deviatii din stiluri clasice care imi plac.Dar sa fie cu ''sos'' de electro...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cipcirip



Conectat la: 02 Aug 2007
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 3:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[/quote]No edit ...

Inca o chestie extrem de hilara.
Apropos de JMJ la generice TV.
Exista o emisiune absolut cretina pe vremea lui Ceasca sau putin dupa, se chema "Reflectii rutiere", prezentata de un individ care parea destul de dezaxat, Virgil Vochina?
Anyway, la generic era o piesa de la Tangerine Dream, chiar de pe albumul Stratosfear Laughing[/quote]
Salut, la reflectii rutiere nu era ceva de pe ,,Direct``, al lui Vangelis ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 30, 2009 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cipcirip a scris:

Salut, la reflectii rutiere nu era ceva de pe ,,Direct``, al lui Vangelis ?

Acum ca o spui, n-as putea spune ca sunt sigur 100%, e prea mult timp de atunci. Dar asta imi aduc eu aminte ..., e posibil sa ma insel ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hiatus



Conectat la: 28 Iul 2006
Mesaje: 129
Locatie: Tg.-Jiu

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2009 10:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

domnujim a scris:
cipcirip a scris:

Salut, la reflectii rutiere nu era ceva de pe ,,Direct``, al lui Vangelis ?

Acum ca o spui, n-as putea spune ca sunt sigur 100%, e prea mult timp de atunci. Dar asta imi aduc eu aminte ..., e posibil sa ma insel ...
Sau poate "End Title" de pe Bladerunner.. Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2009 11:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca sa revenim (oarecum) la Tangerine Dream - sa nu uitam albumele membrilor - Peter Baumann, Edgar Froese ... Sau albumele scoase de Klaus Schulze cu pseudonimul "Richard Wahnfried".

Un album care as spune ca poate sta cu usurinta langa cele de referinta de la Tangerine Dream este albumul lui Peter Baumann "Romance '76".

Mi-am mai adus aminte si de Cluster, care au inceput si ei ca trupa de Krautrock / Electronic, ulterior predominand tenta electronica (albumele si review-urile pe la mijlocul paginii).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2009 11:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iar daca va plictisiti puteti trece oricand pe tecKtoniK style, ramura silly wabbit DJ Dance Cheerleader
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 5:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Legatura intre Tangerine Dream si Jean Michel Jarre...

Dupa cum spuneam in primul post, acum cateva seri cand s-a produs revelatia pentru mine, TD mi-a placut foarte mult. JMJ imi placea foarte mult de ani de zile, de cand stiam de el, astfel incat intrebarea mare pentru mine era de ce Jean Michel a avut parte de faima si "publicitate", iar TD nu.

Ma rog, la restul afirmatiilor...da, am descoperit TD multi ani mai tarziu decat pe JMJ, insa nu resimt simptomul invers, cum ca TD "nu-mi spune nimic". In seara aia am avut senzatia ca intru intr-o padure tropicala imediat dupa ce plouase, si e aerul curat. Acum batatoresc si largesc potecile...

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
imoen



Conectat la: 23 Oct 2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tangerine Dream >>> discografie

Electronic meditation
Alpha centauri
Zeit
Atem
Green desert
Phaedra
Ricochet
Rubycon
Sorcerer
Paris, palais du sport
Stratosfear
Soundmill navigator
Encore
Cyclone
Force majeure
Pergamon
Staatsgrenze west
Tangram
Exit
Thief
White eagle
Sohoman live in sydney
Raetikon
Logos
Hyperborea
Risky business
The keep
Wavelenght
Firestarter
Flashpoint
Poland the Warsaw concert
Heartbreakers
Le parc
Legend
Underwater sunlight
The park is mine
Parisian dreams
Shy people
Tyger
Near dark
Three o’clock high
Antique dreams
Live miles
Optical race
Lily on the beach
Miracle mile
Dead solid perfect
Destination berlin
Melrose
The man inside
Canyon dreams
Rumpelstiltskin
Rockoon
Deadly care
Quinoa
220 volts live
Catch me if you can
Turn of the tides
Dream mixes 1 cd 1
Dream mixes 1 cd 2
Tyranny o f beauty
Zoning
Goblins club
Shepherds bush
Ambient monkeys
Dream mixes ii – time square
Electronic orgy cd 1
Electronic orgy cd 2
Electronic orgy cd 3
Electronic orgy cd 4
Tournado
Valentine wheels
Dream encores
Electrobeats
Transsiberia
Mars Polaris
Architecture in motion
Oasis
The Hollywood years vol.i
The Hollywood years vol.ii
Great wall of China
The seven letters from Tibet
Madcap's flaming duty
Summer in Nagasaki
Purgatorio
... ce ar mai fi de spus... le-am ascultat pe toate
si am inceput cu ei din anii 80.. florian lungu & liviu zamora - si fascinatzia sunetului
album preferat de la ei >>>underwater sunlight
..si ar mai fi multe de spus dar ..... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
imoen



Conectat la: 23 Oct 2008
Mesaje: 9

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa nu'l uitam si pe chirs franke, membru tangerine dream>>>

Pacific Coast Highway
The London Concert
Forgotten Dreams
New Music For Films, Vol.1
Enchanting Nature
Klemania
The Celestine Prophecy
Tranformation Of Mind
Epic
New Music For Films, Vol.2
Rivers Of Souls
Compilation From Tv Series
Main Titles
A Late Delivery From Avalon
Messages From Earth
Severed Dreams
Walkabout
Falling Toward Apotheosis
In The Beginning
Interludes & Examinations
No Surrender, No Retreat
The Face Of The Enemy
The Fall Of Night
The Ragged Edge
Mcbain
Universal Soldier
The Tommyknockers
Raven
Night Of The Running Man
Perry Rhodan Pax Terra
Tenchi Muyo In Love
Pacific Blue
The Calling
....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
antecu



Conectat la: 05 Sep 2006
Mesaje: 130
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2009 1:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alte trupe sau artisti din aceiasi grupa care ar trebui amintiti si ascultati pentru a intelege mai bine muzica electronica germana a anilor 70-80:
Edgar Froese care este fondatorul TD
Klaus Schulze care inca mai scoate albume noi in ciuda varstei
Cluster , o parte din albume sunt semnate Kluster la inceputul anilor 70 precum si albume individuale ale lui
Roedelius sau
Moebius
Robert Schroder care este copilul de suflet al lui KS
Johannes Schmoelling care a cantat cu TD in anii 80
Karl Bartos fost la Kraftwerk
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2009 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vă sugerez să ascultați și „KITARO – Live In Asia”. S-ar putea să vă placă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
anghelv69



Conectat la: 12 Feb 2009
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2009 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate NU , si eu sunt nostalgic dupa "Fascinatia Sunetului" (o ora de maxima desfatare a sufletului) , eee..ce mai vremuri , ma chinuiam sa ascult "stereo" cu 2 aparate Gloria cu care prindeam pe frecvente diferite R3-iul si culmea ca mergea ...cine avea bani de radio stereo... mai ales ca nici nu se gaseau.
Insa din orce ne bucuram , erau vremuri de creatie maxima nu ca acum "mura'n gura"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community