FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DBS
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AWDRobert



Conectat la: 23 Mai 2008
Mesaje: 139
Locatie: Otopeni

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 12:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
AWD, sa inteleg ca brosura de la cablurile AQ este plina de bulshituri? Eu nu ma pricep, din acest motiv te intreb... Idea


E ca si cum citesti despre gazul incolor, inodor, galben si urat mirositor. Very Happy

_________________
Robert
Sa auzim numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 12:17 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 12:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c6t9 a scris:
problema e daca a nivelul asta isi pot permite sa o dea in balarii sau nu, pt ca de ascultat cred ca suntem si noi capabili, iar daca nu sesizam diferente, cred ca ar fi o prostie sa cumperi doar pt ca cineva iti spune ca sunt acolo. daca chiar si chiar nu auzi ceva, oare are vreun sens sa cumperi un produs?


ce exprimare de om grabit Embarassed

destul de interesant cum toti stau la panda, poate poate apare ceva fabulos care sa le schimbe total sistemele. nu e o abordare gresita?
si culmea, daca e prea ieftin, evident e prea ieftin si nu are cum, daca e prea scump, strugurii ...
desigur nici producatorii nu sunt prosti si stiu sa profite de orice slabiciune a pasionatului Rolling Eyes

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 2:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c6t9: ca persoana care are tot sistemul cablat cu AQ poate as avea ceva de comentat... problema este ca, avind un sistem "entry", nu imi permit sa-mi exprim opiniile (poate dupa ce-mi fac un upgrade serios, incepind cu Kimber, desigur ?).
Oricum, cind ascult verdicte de genul "DBS este BS" imi vine sa-l intreb pe autorul perlei, precum Parizianu' din Morometii: pe ce te bazezi ? Adica, a ascultat persoana in cauza cabluri AQ cu si fara DBS ? Ce cabluri si pe ce sisteme ? Nu de alta dar sa ne dam balene in acvariu stim cu totii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AWDRobert



Conectat la: 23 Mai 2008
Mesaje: 139
Locatie: Otopeni

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 4:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AWDRobert a scris:
dinica a scris:
AWD, sa inteleg ca brosura de la cablurile AQ este plina de bulshituri? Eu nu ma pricep, din acest motiv te intreb... Idea


E ca si cum citesti despre gazul incolor, inodor, galben si urat mirositor. Very Happy


Avem si un interviu cu Bill Low de la aq

http://www.positive-feedback.com/Issue18/audioquestinterview.htm
Chiar el ne spune ca este ceva "fuzzy" -

"...Dielectric involvement, which is the problem that 'DBS' is addressing, I am quite comfortable in saying, has some fuzzy things around the edge ..."

-deci trebuiau sa se abtina de la explicatii tehnice in brosura

Dupa aceea ne spune cum poti face DYI cu o baterie de 9V ca sa obtii acel "wow"

"Before making the counter-spiral geometry we mocked one up by hand, and anything made by hand lacks the consistency of a machine-made product, and consistency is such an important variable in cable performance. Before making the first DBS cable we took as long a piece of Amazon (cable) as we could, which has six conductors around a dummy core, pulled out the core and stuck in another conductor, attached a nine volt battery to it, and had the 'wow' that we were waiting for"

Si confirma ca "modificarea" persista cca 2 saptamani de la decuplarea bateriei:

"Matson: Regarding the DBS cables. When I compared them I listened to two matched pairs of both the Sky and Cheetah interconnects—one with the DBS battery connected, and the other with it disconnected for two weeks. Is this the correct way in your view to get an A/B comparison that means something?

Low: Yes. ..."

Deci pentru a face comparatie A/B cu / fara DBS ai nevoie de doua seturi de cabluri - dintr-o pereche ai scos cu doua saptamani inainte bateriile Smile

_________________
Robert
Sa auzim numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de unde concluzia ca Low nu stie ce vorbeste ori atunci cand zice ca e "fuzzy", ori atunci cand recomanda 2 sapt. asteptare pt test, nu?Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fojica



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 136
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 5:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"pulled out the core and stuck in another conductor, attached a nine volt battery to it, and had the 'wow' that we were waiting for" - bun, am inteles ca firul ala bagat de ei s-a legat la o borna a bateriei....si a 2-a borna ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
c6t9: ca persoana care are tot sistemul cablat cu AQ poate as avea ceva de comentat... problema este ca, avind un sistem "entry", nu imi permit sa-mi exprim opiniile (poate dupa ce-mi fac un upgrade serios, incepind cu Kimber, desigur ?).
Oricum, cind ascult verdicte de genul "DBS este BS" imi vine sa-l intreb pe autorul perlei, precum Parizianu' din Morometii: pe ce te bazezi ? Adica, a ascultat persoana in cauza cabluri AQ cu si fara DBS ? Ce cabluri si pe ce sisteme ? Nu de alta dar sa ne dam balene in acvariu stim cu totii...


Te superi fara rost...Nimeni nu spune acilea ca tehnologia din cabluri este proasta, doar ca baietii astea de la AQ au incurcat borcanele rau si asta te face sa crezi ca tehnologia lor este un fel de voodoo audiofil cu baze adanci in uleiurile de sarpe. Very Happy

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 7:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aifaq a scris:
c6t9: ca persoana care are tot sistemul cablat cu AQ poate as avea ceva de comentat... problema este ca, avind un sistem "entry", nu imi permit sa-mi exprim opiniile (poate dupa ce-mi fac un upgrade serios, incepind cu Kimber, desigur ?).
Oricum, cind ascult verdicte de genul "DBS este BS" imi vine sa-l intreb pe autorul perlei, precum Parizianu' din Morometii: pe ce te bazezi ? Adica, a ascultat persoana in cauza cabluri AQ cu si fara DBS ? Ce cabluri si pe ce sisteme ? Nu de alta dar sa ne dam balene in acvariu stim cu totii...


ce zice si dinica, plus NU uita ca interconect am tot AQ si ma bucur de el, deci nici vorba de vreun kimber pe la mine. numai la boxe am cabluri pe care importatorul german focal le-a facut.

acum gaseste si tu sisteme hi-end care sa folosesca AQ si asta e, ce vina am eu si nu stiu de ce te-ar deranja, daca AQ ar fi mai potrivit pt sisteme entry level. sistemul meu e destul de scump dar in mod clar il consider entry level la nivel audiofil.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 7:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din cate stiu eu, marea majoritate a detinatorilor de Dynaudio Contour si Evidence au cablare AQ.
consideratiile fiecaruia sunt treaba fiecaruia, doar ca ar fi bine sa se evite formulari de gen "in mod clar", care sunt semne de incepator (in mod clar;)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

adica nu pot sa consider sistemele cum vreau eu? bine ca cei avansati nu emit judecati, pacat ca nu esti printre ei.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu-i nici un pacat. N-o sa fiu niciodata printre avansati intre ale hi-fi (nu ca n-as avea oaresice motive, dar nu importa acum), dar n-o sa ma hazardez sa vorbesc despre ce nu cunosc si incerc sa ma feresc de judecati totale - pt ca sunt constient ca n-am cum sa le ascult pe toate cele, in toate combinatiile.
Starea de vesnic incepator e binecuvantare. Daca stiu tot, inseamna ca nu mai exist.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 06, 2009 8:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

saureign a scris:
Daca nu ne pricepem, hai sa tacem. Daca n-am ascultat, hai sa tacem. Daca n-am testat cu sau fara DBS, hai sa tacem.
Restul e frustrare.


sincer NU te inteleg. de vreme ce NU am comentat nimic de rau la adresa AQ, de vreme ce si AM, de vreme ce calitatea AQ e recunoscuta prin folosirea cu dynaudio (presupun ca nordost "e" naspa si alte cabluri cam greu sa foloseasca omu, daca tot vin la "pachet") dupa cum spui, chiar NU inteleg ce ti-a venit dintr-o data. NU contesta nimeni calitatile, tocmai ce am spus intr-un post anterior ca putem sa ascultam si noi si sa tragem concluziile si sa cumpere cine aude si cine nu sa fie sanatos. nu vad de ce vrei recunoasterea celorlalti pt ca fie ai acele cabluri, fie ai sesizat niste diferente pe care ceilalti le refuza.

iar legat de sistemele astea entry si high, desigur ca poate in romania un sistem la 10-15k € o fi top noch macar ca si pret, dar trebuie sa fim realisti, daca tot vrem corectitudine. eu am spus unde am vazut mai des AQ. faptul ca au cabluri bune si ieftine sa fi devenit o rusine? am pus un link in topicul oscarurilor cablurilor, ca idee de ce cabluri au fost folosite intr-un sistem chiar cu pretentii.

daca te-am ofensat cu ceva, sincer imi cer scuze (si pt reactia de mai devreme). departe de tot de mine intentia asta.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AWDRobert



Conectat la: 23 Mai 2008
Mesaje: 139
Locatie: Otopeni

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2009 12:28 am    Titlul subiectului: Re: DBS Raspunde cu citat (quote)

Sincer nici eu nu am vrut sa supar pe nimeni - dar in OP sa lansat o intrebare pe un FORUM:

PolyGram a scris:
...
Care este teoria din spatele acestui DBS? ....


Si mi-am dat cu parerea.
As fi apreciat de la posesori - saureign de ex - sa ma invite sa ascult cum canta cu si fara.

Dar am fost pus la zid - de cati bani am eu de dat pe cabluri samd.
Cu mintea mea de inginer si "common sense" am dat verdictul de BS fara sa fi citit despre ele.

"Common sense" de inginer este doar un nivel de perceptie a lucrurilor care ne inconjoara.
Am auzit de acel anecdotic "common sense" al taranului ardelean care a vazut prima data o girafa si a spus - "no asa ceva nu exista" - Banuiesc ca nu ia replicat nimeni: "lasa bade ca tu oricum n-ai bani sa-ti cumperi una"

Cred ca raspunsul taranului ardelean ar fi fost ceva si mai haios Very Happy

_________________
Robert
Sa auzim numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2009 1:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asigur pe toti ca atunci cand voi vrea recunoastere, o sa scriu un tratat filosofic.
Unica recunoastere pe care o vreau oricand este decenta.
Decenta este acea stare care lipseste atunci cand ceva este, dar nu este, pt c-asa vrea x.

Si pt ca tot suntem off-topic, ma gandesc serios sa incetez cu postarile. Ma limitez la functia sa de consignatie.
Salutari si la multa muzica buna ascultata!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2009 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1. cata vreme numai tu spui ca ceva este, iti afirmi teoria singur.
2. nici macar nu m-am pronuntat asupra acestui fapt (ca DBS aduce sau nu ceva), dar interpretarile au rezolvat singure aceasta problema. e de bine. culmea e ca asta a fost un caz particular in care eram pro, e o intreaga discutie pe langa importanta "dielectricului", si sunt unul dintre sustinatori.
3. atitudine de genul "imi iau jucariile si plec" nu cred ca rezolva problema.
4. esti pe internet, obisnuieste-te.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community