FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
CUM AR TREBUI SA ARATE UN AMP PE TUBURI CONSTRUIT IN ROMANIA
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un amplificator cu 2a3 la un pret rezonabil Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 9:08 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Oct 21, 2010 10:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si ce incinte ii atarni in coada, daca debiteaza sub 10 W?Cred ca si asta trebuie luat in considerare. Exclamation
_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cocs



Conectat la: 19 Feb 2008
Mesaje: 32
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ideal mi s-ar parea (si as cumpara fara ezitare) un amplificator pe lampi care sa scoata minim 50W. Obligatoriu (macar optional) preu de doza. 4-8 ohmi, iesiri separate. Pret in jur de 1000 eur. Carcasa din aluminiu, dar asta e chestie de gust. Simplu si curat, cum ii sta bine unui "lampas".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DMX



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 138

MesajTrimis: Sam Oct 23, 2010 10:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader a scris:
DMX, cred ca glumesti cu calificativul exceptional la banii aia.Ce inseamna exceptional?Eu unul, m-as afla in hurul sumei de 700, cu un design cat mai ieftin, dar robust, fara brizbrizuri inutile.


evident , voiam doar sa vad ce zice constructorul Confused

_________________
PUBLIC ENEMY
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
panda379



Conectat la: 25 Noi 2005
Mesaje: 21
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am citit cu mare atentie tot ce s-a scris si iata care ar fi primele concluzii;ampul cu 2A3 cade pt ca am facut asa ceva si suna incredibil de bine dar pe niste boxe adevarate de obicei foarte scumpe.amp cu intrari balansate ar fi foarte scump in cazul in care acele intrari trebuie facute ca la mama lor,adica cu transformatoare si nu cu niste amarate de integrate.s-a mai propus ca intr-un anumit pret sa fie inclus si preamp de doza;sa fim totusi rezonabili,pt ca un preamp de doza poate fi mai greu de facut decat un amp,si nu mai spun de costuri[vorbim totusi de un amp all tube]variante de 50w mi se pare cea mai apropiata de adevar cu un selector cu 3-4 intrari si fara motorizare la volum[asta implica un pot nu foarte ieftin,un driver cu microcontroler,telecomanda etc]referitor la design aici cred ca este problema cea mai dificila pt ca gusturile difera foarte mult,dar ceva simplu si robust care sa nu ridice pretul mi se pare de bun simt.sa nu uitam ca ampul va vi produs de o firma si asta include si tva,dar si o factura si un certificat de garantie.din ce am produs pana acum am oferit garantie 3 ani si nu au fost probleme.astept in continuare propunerile d-tra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 24, 2010 10:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

LA 50W este SE sau PP? 50W suna foarte bine pentru scopuri de marketing, pentru ca toti barbatii vor cai putere si wati cat mai multi, dar daca suna mai bine la 10 sau 15W eu m-as lipsi de restul pana la 50. Se poate si o discutie separata despre preamplificatorul de doza?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cocs



Conectat la: 19 Feb 2008
Mesaje: 32
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2010 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca, totusi, optional ar trebui oferita o solutie pentru preu de doza si volum din telecomanda, chiar si cu extra-costuri. Parerea mea este ca multi dintre cei ce si-ar dori acest amplificator pe lampi sunt ascultatori de vinil si ar fi clienti pentru astfel de configuratii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
blue



Conectat la: 30 Mar 2008
Mesaje: 171
Locatie: arad

MesajTrimis: Lun Oct 25, 2010 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un SE de 50w ar putea avea pretul de la 2000 E in sus in cazul ca ar fi echipat cu un tub RF de mare putere de genul GM70 , este mult mai simplu de obtinut 50 W cu un PP, dar cine a ascultat un SE chiar de 5-10w este posibil sa ramina fan al acestei configuratii. Exista posibilitatea de marire a puterii prin folosirea de tuburi in paralel, pretul ar putea fi mult micsorat dar apar alte probleme legate de imperecherea stricta a tuburilor si de regula cei ce au mai construit amplificatoare cu tuburi evita acest compromis. Constructia unui phono amplifier este asa cum spune panda 379, mult mai dificila si de regula merita sa fie o unitate separata fata de amplificator fiindca apar o sumedenie de probleme legate de zgomot , exista constructori care adopta pt negativarea primului tub din lantul corector , o baterie iar intreaga constructie este ecranata magnetic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 26, 2010 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

panda379 a scris:
am citit cu mare atentie tot ce s-a scris si iata care ar fi primele concluzii;ampul cu 2A3 cade pt ca am facut asa ceva si suna incredibil de bine dar pe niste boxe adevarate de obicei foarte scumpe.amp cu intrari balansate ar fi foarte scump in cazul in care acele intrari trebuie facute ca la mama lor,adica cu transformatoare si nu cu niste amarate de integrate.s-a mai propus ca intr-un anumit pret sa fie inclus si preamp de doza;sa fim totusi rezonabili,pt ca un preamp de doza poate fi mai greu de facut decat un amp,si nu mai spun de costuri[vorbim totusi de un amp all tube]variante de 50w mi se pare cea mai apropiata de adevar cu un selector cu 3-4 intrari si fara motorizare la volum[asta implica un pot nu foarte ieftin,un driver cu microcontroler,telecomanda etc]referitor la design aici cred ca este problema cea mai dificila pt ca gusturile difera foarte mult,dar ceva simplu si robust care sa nu ridice pretul mi se pare de bun simt.sa nu uitam ca ampul va vi produs de o firma si asta include si tva,dar si o factura si un certificat de garantie.din ce am produs pana acum am oferit garantie 3 ani si nu au fost probleme.astept in continuare propunerile d-tra.


Dl. Panaitescu, puteti realiza un SS de 30 W / 8 Ohmi, in conditii de stricta/maxima calitate a tuturor componentelor/schemei, etc?
Astept raspuns - multumesc.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cocs



Conectat la: 19 Feb 2008
Mesaje: 32
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 20, 2010 12:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nimic nou?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community