FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
De ce se aude mai bine muzica noaptea?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai cum sa ma adresez cand se scrie un mare rahat???? - si am explicat de ce! Prin urmare chiar nu sunt curios de explicatiile de genul - Cablu de alimentare, Power Conditioner - chestii ce au fost inventate pentru creduli.

Asta e parerea mea, daca nu-ti place - Ignora.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa voi face !
Acum ii inteleg si altii (citeste MP) Idea

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deh, daca doar psihoacustica si relaxarea creierului noaptea ar sta la baza unui sunet "adevarat" ar insemna ca toti dealerii de scule sa-si deschida portile pentru auditii numai dupa ora 23 Razz

Noaptea se "curata" curentul de majoritatea covarsitoare a utilizatorilor industriali, de metrou, de tramvaie, de troleibuze, de aparate de sudura, de masini de spalat, de cuptoare cu microunde, de fiare de calcat, etc., etc.

Urmariti un grafic al Electrica SA sa vedeti ce variatii imense sunt in reteaua nationala pe parcursul unei zile si apoi vedem daca ce avem la priza este OK sau nu...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asa voi face !
Acum ii inteleg si pe altii (citeste MP) Idea

_________________
In audiofilie aprecierile sunt 100% subiective !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Pai cum sa ma adresez cand se scrie un mare rahat???? - si am explicat de ce! Prin urmare chiar nu sunt curios de explicatiile de genul - Cablu de alimentare, Power Conditioner - chestii ce au fost inventate pentru creduli.

Asta e parerea mea, daca nu-ti place - Ignora.


Exista o vorba a lui Churchill "cand vulturii tac, papagalii incep sa flecareasca" - exact ca si in cazul tau Twisted Evil

Te rog sa-mi spui cate comparatii A/B ai facut tu la un sistem audio decent (decent insemnand de peste 10.000 euro, ca sa nu vii cu alte tampenii de sisteme DIY sau mai stiu eu ce) cu/fara conditionator AUDIO si NU ai vazut nici o diferenta - deoarece daca si tu vorbesti ca sa te afli in treaba si ca sa nu taci, inseamna ca exista o mare problema pe undeva - si cred ca nu la cei care sunt chiar curiosi si face mai multe teste intr-un week-end decat fac altii intr-un an Twisted Evil

P.S. - Chiar nu inteleg ce cauta unii neaveniti pe un forum de Hi-Fi - Fratilor, daca nu sunteti de acord cu audiofilia, duceti-va pe forumurile unde nivelul nu este asa de ridicat, si unde un MP3 la 320 kbs este "rege", si unde sunetul scos de un Logitech este maximum in viata.

Pe bune, nu mai dejectati pe aici laturile voastre, deoarece nu miros placut nimanui.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 3:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MarianS a scris:
Asa voi face !
Acum ii inteleg si altii (citeste MP) Idea


Ce legatura are una cu alta ???
Faza cu Ignoratul eu i-am sugerat-o lui MP cu multa vreme in urma cand tu nu activai pe acest forum si el se ambala la posturile mele.

Nu ai argumente decat de genul: Hai si asculta!!! Am ascultat multe si am vazut multe - motiv pentru care la mine nu tin aburelile.

@nicu_martin

e drept ca mari consumatori sunt opriti noaptea - problema ca marii consumatori nu sunt in aceeasi reta cu tine (alta retea de distributie, alte transformatoare, alta poveste - am terminat electrotehica si stiu ce vorbesc), in schimb TV-ul si calculatorul vecinilor sunt de multe ori pe aceeasi sarma cu hi-fi-ul tau.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 4:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
diy-audio a scris:
Pai cum sa ma adresez cand se scrie un mare rahat???? - si am explicat de ce! Prin urmare chiar nu sunt curios de explicatiile de genul - Cablu de alimentare, Power Conditioner - chestii ce au fost inventate pentru creduli.

Asta e parerea mea, daca nu-ti place - Ignora.


Exista o vorba a lui Churchill "cand vulturii tac, papagalii incep sa flecareasca" - exact ca si in cazul tau Twisted Evil

Te rog sa-mi spui cate comparatii A/B ai facut tu la un sistem audio decent (decent insemnand de peste 10.000 euro, ca sa nu vii cu alte tampenii de sisteme DIY sau mai stiu eu ce) cu/fara conditionator AUDIO si NU ai vazut nici o diferenta - deoarece daca si tu vorbesti ca sa te afli in treaba si ca sa nu taci, inseamna ca exista o mare problema pe undeva - si cred ca nu la cei care sunt chiar curiosi si face mai multe teste intr-un week-end decat fac altii intr-un an Twisted Evil

P.S. - Chiar nu inteleg ce cauta unii neaveniti pe un forum de Hi-Fi - Fratilor, daca nu sunteti de acord cu audiofilia, duceti-va pe forumurile unde nivelul nu este asa de ridicat, si unde un MP3 la 320 kbs este "rege", si unde sunetul scos de un Logitech este maximum in viata.

Pe bune, nu mai dejectati pe aici laturile voastre, deoarece nu miros placut nimanui.


Ce si cum am ascultat eu nu are nicio relevanta in cazul asta. Perceptiile sunt subiective. Oricum in cazul asta nu conteaza ce asculti, e o chestie de practica cat se poate de evidenta. Ia un osciloscop si monitorizeaza sinusoida in priza la ora 23 si/sau un weekend si fa acelasi lucru in cursul zilelor lucratoare. Dupa ce ai facut acest experiment hai si povesteste-ne ce conditioner si power cable. OK??

Repet: era vorba de calitatea curentului si nu de altceva !!!!!!!

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmmmm, legat de cine ce a ascultat......unii merg in showroom-uri si asculta boxe de Xo.ooo euro cu electronice de Xo.ooo euro si cabluri de X.ooo euro si cred ca aud tot felul de diferente intre cabluri de alimentare s.a.m.d. Faptul ca cineva asculta un astfel de sistem nu schimba cu nimic legile fizicii. Si daca tot ma agit aici ca si sifonul am sa va dau un exemplu. Sunt aici vreo 2-3 care au lesinat cand au ascultat boxele German Physiks, dar nimeni nu a sesizat un lucru. Priviti imaginea de mai jos:



Poza facura de bibi in showroom-ul in care s-a facut auditia, poza luata de aici:
http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=1671.45

Priviti ce legatura este facuta intre boxa si cablu. Este un cablu litat, necositorit si fixat cu un cui de la o banana - ce e drept audiofila.
Pai la asa o conexiune s-a dus dracu tot ce s-a castigat cu cablurile de jdemii de ieuro. Conexiunea aia baga o capacitate de 5x capacitatea cablului.

Ce vreau eu sa arat e ca nu conteaza ce asculti la dealer, poate dealerul e beat, poate face tot felul de smecherii ca sa convinga cumparatorul. Ce asculti acasa e sfant.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Lupulroz



Conectat la: 03 Noi 2003
Mesaje: 246
Locatie: out

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Pai cum sa ma adresez cand se scrie un mare rahat???? - si am explicat de ce! Prin urmare chiar nu sunt curios de explicatiile de genul - Cablu de alimentare, Power Conditioner - chestii ce au fost inventate pentru creduli.

Nu exista o corelatie definitiva intre THD-ul de pe alimentare si zi/seara/noapte. In cazul pe care-l cunosc (al meu) THD-ul are tendinta de a fi mai mare seara decit in cursul zilei. Cel mai mic THD e de regula duminica dimineata. Smile
Cu afirmatia "power conditioner e pentru creduli" nu pot fi de acord. Poate filtrele pasive intr-adevar au efecte minimale uneori, dar cele cu corectie activa chiar isi fac treaba. Nu numai pe "auzite" ci chiar si pe osciloscop.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
..Priviti ce legatura este facuta intre boxa si cablu. Este un cablu litat, necositorit si fixat cu un cui de la o banana....

Deci nu are nici o importantza ca suna bine, cata vreme nu sunt respectate anumite chestiuni. De ce nu a fost avertizata lumea pana acum??
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E, cine stie - cunoaste !!!!

O fi bun conditionerul, nu stiu, nu am experimentat, oricum parerile sunt impartite ceea ce ma fae sa cred ca chiar daca sunt diferente sunt f. mici, greu de sesizat, ca si in cazul sarmelor. Aici nu m-am legat de conditioner si de sarme ci de calitatea curentului care dupa cum spune si Lupulroz e mai proasta SEARA !!!! din motivele amintite mai sus !!!!

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kaav a scris:
diy-audio a scris:
..Priviti ce legatura este facuta intre boxa si cablu. Este un cablu litat, necositorit si fixat cu un cui de la o banana....

Deci nu are nici o importantza ca suna bine, cata vreme nu sunt respectate anumite chestiuni. De ce nu a fost avertizata lumea pana acum??


Atentie - eu nu am spus ca suna bine sau rau. Am aratat doar ca acele cabluri de Jdemii de ieuro sunt puse acolo degeaba daca conexiunea e facuta ca la veioza din baie.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
....daca conexiunea e facuta ca la veioza din baie.

Cunosti si contextul (al momentului in care s-a facut poza, nu neaparat a utilizarii concrete, a boxelor?) Nu este neaparat o intrebare, cat o plauzibilitate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
glucica



Conectat la: 13 Oct 2008
Mesaje: 152
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

diy-audio a scris:
Sunt aici vreo 2-3 care au lesinat cand au ascultat boxele German Physiks
...
Este un cablu litat, necositorit si fixat cu un cui de la o banana - ce e drept audiofila.
Pai la asa o conexiune s-a dus dracu tot ce s-a castigat cu cablurile de jdemii de ieuro. Conexiunea aia baga o capacitate de 5x capacitatea cablului.

Unii ne-am trezit din lesin rapid dupa ultimele tale postulate.
1. Cablul nu e unul de "jdemii de ieuro", dimpotriva.
2. La situatia din poza s-a ajuns dupa ce s-au folosit bananele proprietare ale cuielor si s-a constatat ca alterau sunetul.
diy-audio a scris:
Ce vreau eu sa arat e ca nu conteaza ce asculti la dealer, poate dealerul e beat, poate face tot felul de smecherii ca sa convinga cumparatorul. Ce asculti acasa e sfant.

Cred ca asta e de fapt problema. Daca acasa (cu sculele tale) nu auzi diferente, atunci ele nu exista, nu-i asa?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 15, 2010 6:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

glucica a scris:

Cred ca asta e de fapt problema. Daca acasa (cu sculele tale) nu auzi diferente, atunci ele nu exista, nu-i asa?


Mai oameni buni, ce tot aveti cu ascultatul. In momentul in care nu aveti argumente ma luati cu ascultatul. Am mai spus-o, ascultatul e foarte subiectiv. Poate eu aud ceva si altul nu, sau invers. Poate mie imi place sunetul X si altuia sunetul Y. Mai sus se scrie ca s-a dat jos banana de 50euro\buc pt. ca strica sunetul. Adica - banana care face legatura corecta , cu o capacitate minima - a sticat sunetul. Prin urmare sunetul alterat de capacitatea conexiunii ulterioare a facut sa sune mai bine. Vedeti ce subiectiva e treaba cu ascultatul. FIX ce incerc eu sa spun. Degeaba asculti ceva la DEALER. Acolo iti faci o prima parere. I-a jucaria acasa si apoi vezi ce iese.

Faza cu Banana audiofila mai demonstreaza ceva. NU conteaza cat de scumpa e banana, sau cablu, conteaza ce iese la sfarsit, adica impedanta totala a sistemului (cablul altereaza impedanta dintre componente).

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community