FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfat achizitie camera video miniDV ieftina (<300$)
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
glido



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 882
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bakunin a scris:
Ca tot suntem prin zona, scurt metraje mai artistice se fac pe la noi ...?
Pe mine ma chinuie mult ideea sa fac unele cu ski, dar din pacate in grupul meu de prieteni eu sunt cu videografie si eu skiez si cel mai bine Sad.

Am facut ceva asemanator dar cu parapante cu baietzii de la club dar era mai degraba pentru amintire decat un documentar sau asa ceva.
Cat despre 22 identic shi la fel cu 14 in plus are doar vizor color, memstyck, DV Av In/Out shi ceva efecte. Dar dpdv al calitatzi imaginii sunt la fel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 4:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ricardo



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 5

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 9:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Keep it cool, guys! N-am timp sa filmez pe la nunti! Laughing Eu vroiam o camera pentru mine, sa mai filmez la o petrecere, la vreun eveniment mai important... cu prietenii, cu familia. E mai mult un hobby si nu vreau sa fac bani din asta. Vroiam sa va intreb insa cum ati defini voi "conditii slabe de iluminare".

Multi utilizatori folosesc acest termen si nu stiu exact la ce se refera. Siteuri de incredere nu prea gasesc in domeniu. Oricum, nu unele care sa-mi fi creat o impresie prea buna. Iar userii dau verdicte la limita (ori le-a placut foarte mult produsul - camera miniDV, ori il considera de calitate f slaba). Multi discuta pe marginea calitatii video in low light condition si vreau sa stiu ce inseamna asta. M-ar interesa sa am o calitate buna "indoor", in conditii bune de iluminare. La ce se refera aceste conditii "low-light"? Question
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 11:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Low light ... pai dupa parerea mea in indoor, de la 200 wati difuzi (electrici) in jos , in camera e low light. In general low light nu inseamna intuneric total, nu se prea filmeaza asa ceva cu video ... eu cel putin n-am vazut sa-mi place.
Chestiile astea le gasesti mai bine discutate pe net, dar Smile, din cate stiu eu:
- in GENERAL videoul are o problema existentiala cu low light, din mai multe motive, dintre care importante sunt:
- fiind bazat de pe un sistem electronic (ccd + mecanism inregistrare) atunci cand semnalul este slab are tendinta sa-l amplifice si sti si tu ce face un amplificator Smile.. amplifica zgomotul. Filmul are aici un avantaj enorm, umbre subtile ... tonuri de gri ... pe care nu stiu cand o sa-l dovedeasca videoul.
- in general sistemul optic al camerelor consumer ( < 2000 $) este varza, adica cum se mai zice "fund de borcan" Twisted Evil. Asta inseamna ca nu te ajuta deloc.
- ccd-urile sunt mici (1/4 mai rar 1/3, doar 1 in loc de 3) ceea ce inseamna mai multe probleme pentru ca mai putina lumina e folosita efectiv
Asta e teoria.
Practica insa, nu e atat de urata, daca se tine cont de anumite aspecte.
1) Nu compara ce filmezi tu (ca lumina) cu un feature film ca lumea. Acolo sunt zeci de mii de wati. De exemplu o camera cu 1 bec de 100 de wati e ca si cand ai filma pe intuneric dpdv calitativ.
2) Ca sa obti rezultate bune indoor cu lumina de acest gen, iti trebuie control manual al expunerii si eventual white balance, sau macar niste preseturi.
3) In general ceea ce gasesti notat ca minimul lux este ceva cu totul relativ, de la fabricant la fabricant.Evil or Very Mad E bine oricum sa fie cat mai mica, dar nu conteaza atat de mult, altele sunt mai importante.
4) Ceea ce se regaseste sub denumirea de Nightshot la Sony e o tampenie . Iti place cand cumperi camera, de joci o data cu ea, si pe urma uiti ca o ai.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ricardo



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 7:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acum am alta intrebare (nu vreau sa-i creez probleme celui care imi aduce camera din SUA): ce sa faca la vama? Daca nu o declara si totusi va fi controlat, ce poate spune despre camera? Daca declara (dupa ce va fi controlat) ca este a lui trebuie sa plateasca vreo taxa?

Toti prietenii mei care au adus in tara astfel de echipamente (ori ei, ori prin terti), nu au avut probleme (nu le-au declarat si nici nu au fost controlati). Stau sa ma intreb totusi daca este vreo problema (daca ai o astfel de camera asupra ta)... Imi puteti spune exact ce spune legea in acest caz? Stiu ca in mod normal cand cumperi un aparat foto din afara (spre exemplu) -de la un magazin on-line care il trimite in RO prin DHL (sa zicem) - trebuie sa platesti taxe vamale. Insa in cazul in care cineva introduce personal acel aparat (foto/video) in tara, nu este pasibil de plata acelor taxe. Imi scapa ceva? Question

Vreau sa fie 100% sigur ca nu creez probleme prietenului care imi face acest serviciu si ca nu voi plati mai mult. Cool

PS M-am hotarat asupra Canon-ului... Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bakunin



Conectat la: 05 Dec 2003
Mesaje: 164

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 11:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca cineva iti aduce din SUA nu e nici o problema, daca nu aduce 10 Smile.
In principiu conform legii ai voi sa aduci un singur obiect de vreo 2000 de para, sau mai multe de nu stiu cat, dar, in afara cazului nesimtit/industrial de mai sus nimeni nu se uita la tine. Daca aduce pentru mai multi, sa se simta linistit, sa strecoare 10 $ in pasaport, tipul care imi aduce mie de obiecei asa face .. peremtive strike cum zice el. Smile
Legea zice ca ar trebui sa si iasa cu el din tara, dar repet, un am auzit nici un caz cu asa ceva. Sa stea linstit prietenul tau.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community