FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Digital, de la 4.1 la 7.1, SRS, DTS, DD pe PC?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 11, 2003 4:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
1.Din cate am citit am inteles ca decodarea 5.1,6.1..etc pe PC se face cu ajutorul CPU.Bun,m-am hotarat sa cumpar placa M-audio testata in revista si un sistem audio 6.1 (sau 7.1) fara decodare.Asta inseamna ca pot vedea filmele de pe dvd sub orice format de sunet?DTS,DD,etc.?Ce software face decodarea?


Da, corect, vei putea vedea filmele in orice format doresti.

In cazul placii de la M-Audio, decodarea se va face de catre software-ul DVD-player-ului (PowerDVD, WinDVD, etc.), care apoi va trimite semnalul catre iesirile analogice ale placii Revolution 7.1.

Se poate sa alegi si optiunea ca player-ul software sa trimita fluxul DD/DTS catre iesirea digitala a Revolution-ului, caz in care iti trebuie desigur un decodor extern.

Citat:
2.Din ce stiam despre Progressive Scan e ca imaginea este afisata pe 600 de linii in loc de 300.Deci cu o simpla unitate dvd-player de PC pot sa vad filmele la o calitate de 2 ori mai buna?Am vazut o data un dvd pe un laptop cu lcd de 15" si mi s-a parut extraordinara imaginea.Nici macar pe TV meu Sony (72cm) nu e la fel de clara.Soft-ul era WinDVD si treaba se intampla acum vreun an jumate.


Progressive Scan e oarecum ce spui tu. De fapt fie ca il vezi pe ecranul laptop-ului, fie ca vezi la TV, tot 625 de linii vei vedea. Difera insa momentul cand sunt afisate: pe laptop sunt afisate simultan, pe cand pe TV sunt alternate (~300 la momentul x, ~300 la momentul x+1), din cauza tipului de afisare pe CRT.

In cazul filmelor, pe DVD imaginea e stocata cu cele 625 de linii (format PAL) "simultan". Deci un ecran de laptop (sau o plasma, LCD, etc.) sunt mai potrivite pentru a le afisa in format nativ - de aici rezulta ca se va vedea mai bine. In plus, ecranele de calculator au o rezolutie net superioara fata de ce poate un CRT (chiar si unul bun ca al tau) - practic ele pot reda punct la punct si linie la linie ce exista pe DVD. Un CRT mai "amesteca" un pic informatia, rezultand in aceea neclaritate pe care ai observat-o.

Citat:
A aparut ceva mai bun de-atunci?


Ceva mai bun, referitor la ce? In principiu, nu, cel putin in domeniul calculatoarelor. Probabil ca acum poti sa cumperi un laptop cu ecran mai bun dpdv al reproducerii culorilor si al unghiului de vedere, dar cam atat.

Nici in privinta imbunatatirii redarii pe televizoare clasice nu s-a intamplat mare lucru - asta din cauza limitarilor tehnologiei.

In schimb, pe partea de scule stand-alone, au aparut desigur plasme si LCD-uri care ofera o calitate excelenta si in mod Progressive Scan - din pacate, costa corespunzator - mult mai mult ca banii pe care i-ai dat pe Sony-ul tau de 72 de cm.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Noi 11, 2003 4:15 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Mie Noi 12, 2003 11:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei merci pt raspuns,am priceput in mare tot ce ai spus.

Ar mai fi o chestie,n-am inteles daca dvd-roamele de PC au pana la urma scanare progresiva sau nu,sau asta o face software-ul?Tu ai spus ca problema e din cauza CRT-urilor care afiseaza diferit de LCD-uri.OK,dar eu am un dvd stand-alone fara progressive scan si ma gandeam ca poate exista un adaptor de la Scart sau Video out la RGB sa-l pot pune pe un monitor.Nu stiu daca exista asa ceva dar am vazut un DVD player e-boda care are asa ceva.Daca-l conectez pe ala la un LCD o sa am progressive scan si ca atare imagine pe 600 linii?De fapt ce anume face deintretesarea asta?E un chip,sunt instructiuni sau ce?

M-am hotarat sa-mi iau un monitor LCD dar o sa fac un alt topic pe tema asta ca prea am extins discutia aici cu intrebarile mele Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2003 2:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DVD-ROM-urile de PC n-au nici o legatura cu scanarea progresiva, ele citesc datele pur si simplu. Ce e mai departe pe "lantu' tehnologic" conteaza.

Sa montezi un DVD-player fara progressive scan la un monitor de PC e destul de complicat. Exista adaptoare SCART->RGB insa multe monitoare nu "inghit" semnale intretesute (mai ales LCD-urile), dei o sa ai probleme.

Deintreteserea se face in marea majoritate a cazurilor de catre un chip dedicat (care evident, ruleaza un program pe el). Se poate face si software intr-un calculator, dar pe placile grafice moderne este accelerata tot hardware (trebuie doar ca software-ul de redare DVD sa stie sa "comande" aceasta optiune - majoritatea celor curente stiu acest lucru fara nici o bataie de cap).

Cel mai simplu, in cazul tau, daca iti cumperi un monitor LCD de calculator este sa rulezi filmele tot pe calculator - in felul acesta obtii calitatea maxima (mai ales daca legi calculatorul de monitor via DVI) si nu ai nici probleme de compatibilitate.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community