FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Discutii minisisteme audio (combine audio)
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Dum Noi 02, 2003 12:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre SONY CMT-CPX1 (care are publicata o prezentare la pag. 87, din HF&MM, nr.1).

Cunosc tipu' astea de combine de cand erau CP1 (la sf. lu' '99), model de start care nu era chiar stralucit (dull cred ca ar fi descrierea cea mai potrivita pt. sunetu'l ce'l punea in tema). Treptat lucrurile s'au indreptat, astfel incat in prezent sunetu' este tipic SONY - sunet detaliat, dinamic, dar oarecum nenatural. Lipsa de body este evidenta (mediile joase nu sunt punctu' forte al sistemului). In plus, la volume mari, inaltele pot deveni putin stridente si, astfel, se ajunge la un sunet obositor.

La un moment dat Catalin aminteste de DSG (Dynamic Sound Generator). Aceasta (e vorba in speta de o functie tip loudness, rebotezata strategic) da rezultate numai la nivele sonore f. reduse, altfel devine neplacut (distorsiunile promovate de circuit devin evidente, anuland orice prezentare dinamica). Deci e recomandat sa folositi DSG'u in timpu' night listeningului, da' nu cand prietenii va fac o vizita Wink

Un aspect ar mai fi fiabilitatea. Acest lucru imi este complet necunoscut. Daca stie careva cum stau lucrurile cu acest micro-sistem, sau cu cele anterioare (CP1, CP11, CP100, CP101) ar fi minunat sa ne spuna.

Si cateva obs. finale:
- micro-sistemu' arata f. bine, chiar daca'i fabricat in Corea
- boxele sunt surprinzator de adanci
- S-Master este amp. digital
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 02, 2003 12:45 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Red



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Dec 07, 2003 10:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

...am cumparat un cpx 1 acum 2 saptamani...ce sa zic ..bunicel ..la bani astia nu stiu ce puteam sa imi iau mai bun.
...recent am vazut un panasonic micro sc-pm28 http://www.panasonic.ro/Produse/produse.jsp?page=catmain&katid=5&catnav=AUDIO m-a cam pus pe ganduri ...pana sa il aud ...cpx 1 se aude mai bine ...sau cel putin asa mi se pare mie ..anyway ..pe site-ul sony, la descrierea cpx 1 scrie illuminated cd tray Question Question ..ori sunt eu prost ori chiar nu stiu ce e asta ?

AAF vorbea de DSG ...pai daca il omor la volume mari se aude ca dracu' ..sunetul nu mai are nici un pic de vlaga ! ..si nu sunt fan al inaltelor Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin Matei



Conectat la: 25 Mar 2003
Mesaje: 1037
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Recomandarea mea este ca dsg-ul sa fie folosit tot timpul, dar fara sa se exagereze cu volumul. Fara dsg, sunetul e mort. Inaltele sunt la fel de stridente si cu dsg si fara dsg la volume mari. Cit despre bass mediu, se simtea un pic doar cu dsg-ul activat. Dar cred ca n-are rost sa discutam despre asa ceva. Nu cred ca cineva s-ar putea astepta la bass mediu sau sunet liniar din partea unui produs de categoria musca, din moment ce multe boxe de 60 de milioane au lacune mari la acest capitol.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 3:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dom'le, bine ca vorbiti iar de modelu' asta.
In legatura cu acesta, am o intrebare: l'am vazut cu un label pe el, din care reiesea ca a primit premiul EISA pt. cel mai bun micro sistem. Pe siteul EISA nu exista un astfel de premiu acordat anu' asta! Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 3:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate eticheta se refera la faptul ca tehnologia din interiorul lui ("S-Master") a primit premiul EISA...
_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, Andrei, era micro system of the year! Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community