FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cu sau fără dollby - Care-i părerea?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Cei ce posedați mag / cass cu dollby, cum preferați imprimările?
Cu Dollby!
54%
 54%  [ 18 ]
Fără Dollby!
45%
 45%  [ 15 ]
Voturi totale : 33

Autor Mesaj
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 1:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nushtiu cum i cu dolby,mie nu-mi place C-ul,metalizeaza,plus ca ,daca sursa-i curata,si banda buna....de ce sa mai comprimi-decomprimi....e inutil...adica pt a baga acea coloratura,a aparut egalizatoru Smile

Oricum,asta este in functzie de urechea fiecaruia,precum si diferentza dintre Laughing Laughing cablu optic si analogic Laughing Laughing Wink

_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 1:00 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mihailll



Conectat la: 18 Mar 2005
Mesaje: 227
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 3:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai ca sunteti culmea,nu comprima si nu decomprima,si nici nu taie inaltele numai ca orice e tras cu dolby trebuie ascultat tot cu dolby,DolbyC de exemplu la inregistrare amplifica partea de medii-inalte cu 20 decibeli iar la redare atenueaza cu 20 decibeli pentru a se ajunge la semnalul initial.In felul acesta este imbunatatit raportul semnal-zgomot,daca deck-ul are pe normal 60 decibeli raportul semnal-zgomot atunci cu dolbyC ajunge la aprox. 78 decibeli.Deci copiile cu dolby sunt net superioare celor fara dolby.Si...sa fim seriosi fiisaitul benzi este destul de suparator,chestie care se poate remedia numai cu dolby.Luati un casetofon cu test de banda.facetii testul si inregistrati o melodie de doua ori.una cu dolby si una fara dolby si o sa vedeti diferenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 4:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

NOISE REDUCTION - - - - - http://www.audiotools.com/noise.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 8:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mihailll a scris:
Hai ca sunteti culmea,nu comprima si nu decomprima,si nici nu taie inaltele numai ca orice e tras cu dolby trebuie ascultat tot cu dolby.
Păi da și aici e poanta. Trag o casetă cu dollby și o ascult în mașină unde nu am dollby. Se aude parcă-i la...... "festivalul tomberon-u de aur". Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 8:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mihailll a scris:
Hai ca sunteti culmea,nu comprima si nu decomprima,si nici nu taie inaltele numai ca orice e tras cu dolby trebuie ascultat tot cu dolby,DolbyC de exemplu la inregistrare amplifica partea de medii-inalte cu 20 decibeli iar la redare atenueaza cu 20 decibeli pentru a se ajunge la semnalul initial.In felul acesta este imbunatatit raportul semnal-zgomot,daca deck-ul are pe normal 60 decibeli raportul semnal-zgomot atunci cu dolbyC ajunge la aprox. 78 decibeli.Deci copiile cu dolby sunt net superioare celor fara dolby.Si...sa fim seriosi fiisaitul benzi este destul de suparator,chestie care se poate remedia numai cu dolby.Luati un casetofon cu test de banda.facetii testul si inregistrati o melodie de doua ori.una cu dolby si una fara dolby si o sa vedeti diferenta.


Amplifica cu 20 dB, dar numai semnalele de nivel mic (asta se numeste compresie).

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 8:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu NU am votat... la cass--> DA, cu Dolby, la mag--> NU, fara "artificii"... Wink
Einar> pe cand mai aveam inca casete in masina, aveam casete "speciale" pentru acolo, cateodata trase prin EQ ca sa sune "bine" (corectii rezonabile, nu mai mult de +-6db...) ceea ce, de fapt, e o "erezie" in HI-FI "pur" dar este practic in masina...
In plus, erau casete de 90 min. CR-O2 cel mai bun compromis, dupa mine, pt masina, nu extrem de scumpe (TDK SA "de baza") si nu imi parea extrem de rau daca vreuneia i se incurca banda...
Deci problema ridicata de tine (desi reala...) "nu se contabilizeaza" Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 9:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bun. Și cum stăm la magnetofoane?
Am tras o bandă pe Akai-ul unui prieten. GX 630 DB pe dollby. Am redat-o la mine = dezastru, pe Revox-ul lui fiu-meu = dezastru. Trăgînd cu dollby și redînd pe maguri fără parcă se amplifică zgomotele de fond și mai tare. Excluzînd faptul că înaltele..........."ceață locală". Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
sloop



Conectat la: 16 Noi 2004
Mesaje: 240
Locatie: Costesti / Pitesti / Arges

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 9:28 am    Titlul subiectului: ANRS Raspunde cu citat (quote)

Nu am mag am doar un deck JVC KD-A7 care nu are dolby are ANRS. Inainte de asta am mai avut si cu dolby. Imi place f mult ANRS fiindca are 2 pozitii in prima pozitite taie zgomotul dar si din inalte (la fel ca dolby) dar pe pozitia 2 Super ANRS taie zgomotul si amplifica putin inaltele rezultatul obtinut fiind foarte multumitor Smile
_________________
Stereo sounds better than ever... Atoll IN80 + Dual CL730
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

EinarN a scris:
Bun. Și cum stăm la magnetofoane?
Am tras o bandă pe Akai-ul unui prieten. GX 630 DB pe dollby. Am redat-o la mine = dezastru, pe Revox-ul lui fiu-meu = dezastru. Trăgînd cu dollby și redînd pe maguri fără parcă se amplifică zgomotele de fond și mai tare. Excluzînd faptul că înaltele..........."ceață locală". Sad


Pai, cum sa stam???...
GX-630DB implementeaza Dolby-B Noise Reduction System.

Pentru curiosi:

Dolby B
A simplified version of type A noise reduction targeted towards consumer recording equipment, although the Dolby company originally intended the system to be used with open reel recorders and not cassette devices it later put licensing restrictions in place so that it could only be sold integrated into reel to reel recorders capable of certain speeds etc., i.e. if the recorder had a capability of recording at 38cm the Dolby B system could not be licensed unless it was turned off at that speed. There is only one band and sliding filter technique is used to make it operate down to 1KHz and while you get a 10 dB of noise reduction on anything above 1KHz there is no NR on anything below that and it's actually not as effective in real terms as the type A that used 3 fixed filters to cover the same area (well 2 and a half), other advantages and disadvantages are as with type A and the reason for only using 1 band are financial, not technical.

Pe scurt, sa tragi cu Dolby si sa asculti fara e un nonsens. Ce ar fi de discutat pe tema asta?...

Culmea ar fi de fapt sa tragi cu Dolby, sa asculti fara si sa se auda bine!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca sefac anumite confuzii, incerc sa le lamuresc:

Pt. Dolby (a,b,c,sr,s) DBX(I,II), ANRS(normal si super),High-Com(1 si 2)- O banda inregistrata cu unul din aceste sisteme trebuie redata folosind tot sistemul respectiv altfel se pierde enorm, se pierde mai mult decat daca nu s-ar utiliza sistemul respectiv. EX: rec cu Dolby B redare oblicatorie cu Dolby B, Rec cu DBX, redare obligatorie cu DBX, etc.

Pt. reducerea zgomotului benzilor inregistrate normal se folosesc: DNL (dinamic noise limiter), DNR (dinamic noise reduction). Aceste sisteme nu necesita encodare la inregistrare ca celelalte dar calitatile lor sunt sub normele Hi-fi.

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
TaucheR



Conectat la: 13 Iun 2004
Mesaje: 1024
Locatie: Constangeles

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am la cas Dolby NR cu posibilitatea de reglare IN, OUT. Cand il folosesc la redare indiferent daca, caseta a fost trasa cu Dolby sau nu pe langa faptul ca amplifica inaltele imi baga fasait puternic Sad

__________________________
Muzica nu dauneaza sanatatii !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 3:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma refer la casetofoane , cine a incercat sa imprime dolby B si sa redea dolby C ? Pe un cass bun nu prea simti diferenta dintre mag si cass...am scris ...nu prea...sigur diferente exista, cel putin prin prisma vitezei de redare Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
HiFiGreuceanu



Conectat la: 07 Ian 2006
Mesaje: 70
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dolby c creste dinamica inregistrarii, iar din bias se ajusteaza claritatea sunetului in functie de tipul de banda folosit.

comparatia intre inregistrarea fara dolby si cea cu dolby c este ca intre mp3 320vbr si cd-audio.

evident, trebuie sa ai si o caseta de marca (nu raks Very Happy) - obligatoriu pe cromdioxid sau mai bine pe metal - si un sistem pe care sa poti observa diferentele... pe un sistem slab nu se va observa niciodata in bine diferenta cu/fara dolby c... ba chiar cu dolby c va suna mai prost, mai infundat.

un deck bun, cu o banda de calitate, cu dolby c si cu ajustarile de bias necesare tipului de banda utilizat, trebuie sa faca inregistrari aproape insesizabile fata de cd... la mine, pe scule Denon, pot sa spun ca singura diferenta o simt la bas, unde numai benzile metal egaleaza adincimea basului de pe cd, iar cele cromdioxid se apropie foarte mult.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite una mai incurcata: pe 3 capete, trag cu dolby C. ce aud, este ceea ce inregistrez (dolby C adica) redat flat (fara dolby care e folosit in acelasi timp la inregistrare) sau redat dolby C? probabil cine a citit o schema de deck cu dolby poate sa raspunda mai avizat....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
MLGore



Conectat la: 27 Aug 2004
Mesaje: 1881
Locatie: 23.06.2006-stadion Lia Manoliu

MesajTrimis: Mar Apr 18, 2006 6:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

luleashca a scris:
uite una mai incurcata: pe 3 capete, trag cu dolby C. ce aud, este ceea ce inregistrez (dolby C adica) redat flat (fara dolby care e folosit in acelasi timp la inregistrare) sau redat dolby C? probabil cine a citit o schema de deck cu dolby poate sa raspunda mai avizat....

Asculti redat cu dolby "C" evident. Un deck cu 3 capete are dolby redare separat de dolby inregistrare.

_________________
www.outextrem.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community