FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
MAGNETOFONUL - discutii numai despre banda analogica
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 13, 14, 15  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 08, 2006 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@EinarN,
Da si GX 215 e o bijuterie si a fost mai fiabil decat 4000D din multe puncte de vedere desi mecanica este destul de apropiata. In general, schemele blocurilor electronice sunt similare si clasice, astfel ca s-a tras tot ce se putea din ele. In plus, si la ei evolutia a complicat totul electronic dar rezultatul general mai slab:cele tranzistorizate sunt net superioare ca fiabilitate!
Am desfacut 2 casetofoane: un GX-F35 si GX-F31. F35 este lucrat ca un tanc rusesc si nu a avut nevoie decat de curatit praful (e tranzistorizat).
F31 este plin de integrate, dar mecanica este f.slaba comparativ cu celalalt si necesita o demontare completa, de care nu am nervi sa ma ocup acum! O fi mai evoluat decat celalalt, dar ce folos!
Nu imi aduc aminte ce tip erau magnetofoanele AKAI cu un corp f.mic si care mergeau cu role mari, aruncate mult inafara corpului. Aveau un look fantastic!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mai 08, 2006 11:21 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
EinarN



Conectat la: 26 Dec 2005
Mesaje: 2045
Locatie: Duisburg

MesajTrimis: Lun Mai 08, 2006 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cele mai proaste casetofoane deck, indiferent de producător sînt cele de tip HIGH COOM cu 2 motoare. Sînt dezastru de sensibile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
IR Babuin



Conectat la: 15 Feb 2005
Mesaje: 859

MesajTrimis: Lun Mai 08, 2006 5:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
@EinarN,
Nu imi aduc aminte ce tip erau magnetofoanele AKAI cu un corp f.mic si care mergeau cu role mari, aruncate mult inafara corpului. Aveau un look fantastic!


Doar Pioneer a facut asa ceva !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
walker666



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 361
Locatie: BRAILA

MesajTrimis: Mar Mai 09, 2006 7:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect...RT909...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Iul 03, 2006 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
@EinarN,
Nu imi aduc aminte ce tip erau magnetofoanele AKAI cu un corp f.mic si care mergeau cu role mari, aruncate mult inafara corpului. Aveau un look fantastic!


Are si Akai niste dispozitive cu curele care fac adaptarea aparatelor cu role mici pentru role mamut , dar nu marge la orice tip! Am sa caut niste poze cu Akai si dispozitivul respectiv!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alladdin321



Conectat la: 08 Apr 2004
Mesaje: 208
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Iul 03, 2006 9:39 pm    Titlul subiectului: Akai cu adaptor pt NAB Raspunde cu citat (quote)

Am gasit poza - modelul Akai cu adaptor este un X-200D - dar din cate vad eu se pare ca adaptorul ar merge si pe un GX-210 sau un GX-215 - care cam seamana cu X-200!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
luleashca



Conectat la: 10 Mar 2006
Mesaje: 502
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 04, 2006 9:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce hidosenie.... Very Happy
Pe urma i-au puns un panou frontal si gata 747 Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Iul 12, 2006 8:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Gata, a trecut si moda magnetofoanelor?....

Vad ca nu mai zice nimeni nimic.
Sus
usernamex



Conectat la: 03 Dec 2005
Mesaje: 932
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 12, 2006 9:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Very Happy

Va zic eu ceva...
Pe Covaci a aparut un 646... la numai 26 de milioane!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mie Iul 12, 2006 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sta pe acolo de cel putin 2 luni (de cand l-am vazut).

pare in stare buna insa vanzatorii respectivi sunt niste dobitoci de la care nu te poti astepta decat la tzepe. Numai abureli si aberatii cretine am auzit de la astia! Chiar ma gandeam ca ar merita inregistrati cu un reportofon ca sa ne radem cu lacrimi de povestile debitate! Very Happy

tot la manelistii aia cu unghii negre era asta iarna un AKAI GX630 care avea un defect pe undeva pe la relee si il tineau acolo de "bun" ca sa pice vreun fraier. Sunt si puturosi, nici macar nu le spala de jeg.

apropos' de tzeparii astia, am vazut acolo un casdeck AKAI GX f31 la 6.700.000 ROL! Cool!

magazinele alea sunt niste pubele de gunoi cu preturi la care ti se ridica parul in cap! Orice gunoi jegos si defect costa cam de pe la 60..100 euro in sus bucata! Teancuri de "spermule" pe care in Germania le cumpara cu 10 euro la 1 metru inaltimea teancului sau la metru cub. Nici macar nu le repara sau curata, le varsa direct la vanzare si se vaita ca nu le merge!
Sus
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Joi Iul 13, 2006 2:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am cumparat scule la 1E/Kg... Very Happy CU FACTURA Exclamation
Cat despre magnetofoane... eu ma voi muta in curand, deci... Evil or Very Mad

Uite ce am luat: obiect e-Bay no. 130005252632
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 8:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia uite aici cu ce m-am facut ....un mic cadou Razz ....p gratis normal Razz
_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vezi ca BASF-urile alea lasa praf la greu! Si AGFA mai lasa jeg, depinde cum au fost pastrate. Posibil ca..."gratis" sa si "coste" in mod echitabil! Very Happy
Sunt bune rolele si cutiile.

Cu acele BASF am avut o experienta dezastroasa pe vremuri! Sa nu mai le vad! (se pare ca a fost o serie/lot gresite)
Sus
vladtm



Conectat la: 05 Feb 2006
Mesaje: 223
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 3:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut ca lasa praf,si agfa si basf fac mizerie,da o fost intretzinute bine sa sti,deci nu o fost la un habarnist,o fost la unchiu meu care le-a inragistrat in vremea cand avea un 747 si suna bine....da,adevaru i adevar....lasa muci pe capete
_________________
"Ambition is the last refuge of failure." - Oscar Wilde
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
drag



Conectat la: 06 Mai 2006
Mesaje: 530
Locatie: montreal

MesajTrimis: Dum Iul 23, 2006 5:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tascamul 22-2 este urmasul lui x3 exceptional magnetofon, performantze incredibile. Bravo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... , 13, 14, 15  Urmatorul
Pagina 14 din 15

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community