FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
PICK-UP GALLERY
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 2:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

yinyangbt, pe vremea anilor 80 il vedeam doar in poze! Un vis! (de atunci).
Extrem de complicat si TOTUL este electronic, o solutie foarte originala....daca pana si forta de apasare a dozei tot electronic este obtinuta!
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 2:39 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 1:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:
yinyangbt, pe vremea anilor 80 il vedeam doar in poze! Un vis! (de atunci).
Asa e, momolo ! Sa-l stapinesti sanatos !
Denoanele astea si Technicsurile DD din care se trage si Ultimul Mohican, Technics SL 1200 MK 2.
Cita tehnologie si cercetare si , mai ales fonduri investite pentru a fabrica aceste bijuterii perfecte !!!!
Daca le compari cu pick-upurile care se fabrica azi, te umfla risul !
Dar asta e!Ce aparate vind astia in zilele noaste cu sute si mii de dolari !!!Pune-i sa dezvolte si sa fabrice o scula de acest tip si isi rup gitul cu totii Laughing Cica DD e o tehnologie inferioara BD ! Da, atunci cind nu te pricepi sa proiectezi si sa faci asa ceva.E mai simplu sa mesteresti un belt drive, daca ai "technical skills"poti s-o faci in serie mica si in garaj "pe genunchi", cum spunea un coleg forumist Laughing
in schimb , o scula ca Denonul asta al tau e treaba serioasa !

spune-mi , te rog, cum ti se pare ca sunet Denonul 160? eu am oscilat intre asta si Benz Micro MC 20, pina la urma am luat Benz, a fost si mai la indemina.

Mergi cu phono stage Cambridge Audio 640 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 1:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

yinyangbt
Citat:
Asa e, momolo ! Sa-l stapinesti sanatos !
Merci! Mai ales ca l-am primit cadou!
Citat:

Denoanele astea si Technicsurile DD din care se trage si Ultimul Mohican, Technics SL 1200 MK 2.
Acest DENON seamana cu acele Technics direct drive cum seamana un tractor cu o barca cu panze! Poate doar ca ambele au platan direct drive si un brat cu doza! In rest.....e bine sa te mai informezi.
Citat:
Dar asta e!Ce aparate vind astia in zilele noaste cu sute si mii de dolari !!!Pune-i sa dezvolte si sa fabrice o scula de acest tip si isi rup gitul cu totii Laughing Cica DD e o tehnologie inferioara BD ! Da, atunci cind nu te pricepi sa proiectezi si sa faci asa ceva.E mai simplu sa mesteresti un belt drive, daca ai "technical skills"poti s-o faci in serie mica si in garaj "pe genunchi", cum spunea un coleg forumist Laughing
in schimb , o scula ca Denonul asta al tau e treaba serioasa !
deasemenea, ma simt nevoit sa-ti mai adresez indemnul la lectura si infomare, de preferat infara internetului (prea abundent de bullshit)
Belt drive chiar este o tehnologie superioara direct drive. Si oricum, e bine ca sa discuti despre lucruri pe care le sti in mod real, mai putin despre poze si lecturi de net.
Citat:
spune-mi , te rog, cum ti se pare ca sunet Denonul 160? eu am oscilat intre asta si Benz Micro MC 20, pina la urma am luat Benz, a fost si mai la indemina.
Nu am capacitati paranormale ca sa stiu cum merge MicroBenz ca nu am avut niciodata vreuna. In schimb am si un SHURE M97E noua si ambele imi plac in felul lor. Am zis, depinde de preu!
Cambridge Audio 540/640p sunt bune mai ales la pretul lor si cand folosim atributul "bun" trebuie intodeauna sa ne gandim la banii dati.
Am si un preu phono de 1K care spulbera bietele CA de 100 e. De pe asemenea preuri iti poti face ideea corecta despre doza si pickup, dar nu cu niste cutiute de 100 sau cateva sute E. Calitatea costa, asta e realitatea.
Sus
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 6:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing Nici n-am vrut sa spun ca seamana mai mult unul cu altul decit ca ambele sint DD.Nu m-am exprimat eu clar, probabil.La ele visam in anii 80 privind pozele! Laughing

Pe de alta parte , fiecare tehnologie poate da rezultate bune ,daca e bine implementata.BD fiind mai simpla presupune mai putine complicatii deci mai usor sa obtii rezultate ok.Asta e chiar un avantaj.

Multumesc pentru indemnul la documentare Laughing !!Oricind si oricui binevenit!


Probabil ca iar nu m-am exprimat clar: nu voiam decit o parere mai detaliata despre sunetul dozei Denon 160,in sine, nu comparatie cu Benz(ar fi fost absurd, cita vreme nu ai spus ca ai si asa ceva).Ziceai ca e "mai fina"
Te refereai la nivelul de detaliu?

In rest , numai de bine !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 9:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

yinyangbt discutia ar fi lunga si complicata. In cazul vinilului e foarte relativ totul.
Sunetul poate fi schimbat in proportii majore prin toate punctele lantzului incepand de la reglajele geometrice ale dozei, apoi cablurile, pe urma preul si corectia RIAA....iar ca sa fie si mai complicat, impedanta si gain'ul dupa care urmeaza amplificarea bat'o vina, care atat cat este, atata si arata!
Pana sa ajungi sa faci diferente intre direct drive si belt drive trebuiesc MULTI bani cheltuiti si mai ales timp. Pe langa toate asta, discurile vinil nu-s tocmai ieftine.

Asa ca a intreba cum suna o anume doza pe net incercand sa-ti inchipui cum ar fi in comparatie cu cea pe care o ai acasa (evident, in cu totul alt sistem) este ca si cum ai intreba la telefon un sofer mergand pe autostrada cu 100 Km/ora cum i se par striurile de la cauciucuri in comparatie cu cele de la masina ta aflata in parcare!

Exista diferente URIASE date de preul phono si aceeasi doza care poate fi acuzata la un anume moment ca e proasta, poate deveni nesperat de buna cu alt preu si alte potriveli.

Iar ca tacamul sa fie complet, la MC avem o varietate de impedante si capacitati necesare, toate schimband sunetul in caracterul sau, astfel ca e tare, tare greu sa faci "buletinul" unei doze anume.

Nu putem discuta DECAT relational la sistemul complet in care se utilizeaza doza cu pricina.

Ceea ce am vrut sa transmit mai sus (sper ca nu am fost prea dur ca sa se ofileasca unii?!) este ca preamul phono este cel mai important din toata povestea dupa care urmeaza doza si apoi pickup-ul....asta evident, DOAR in cazul sistemelor audio care nu sunt cu adevarat super high-end (cazuri in care conteaza TOTUL). Astfel ca pana sa ajungi sa te deranjeze DD-ul e cale lunga si multi bani de bagat. In nici un caz nu vei ajunge la asemenea rafinament de percepere cu un preu de 100 euro ! Si nici cu o doza de vreo 200 spanzurata in niste cabluri de doi bani si amplificate toate pe niste scule entry level. In aceste cazuri chiar ca nu conteaza, chiar deloc, iar culmea este ca nici in cazuri mai fericite nu conteaza.
Si a cumpara o doza scumpa ca sa o pui pe un sistem amarat e ca si cum ai pune tichie de margaritar pe capul chelului.

Mai este evident si potriveala dozei cu preul, a naibii potriveala si in tot balamucul intra cablurile iar cand la preu ai reglaje de capacitate, impedanta si gain, atunci sa vezi distractie pe cinste si cum te vei intreba existential "Oare cum e mai bine?!"

Observ la tine ca si la multi ca vreti sa supliniti experienta NECESARA live, fizica, practica, cu intrebari pe net si in mod virtual. Nu merge, iese totul in bullshit si vi se instalaeaza la cap dupa care dauneaza!

Un singur raspuns se poate da la intrebarea cu pricina si acesta nu poate fi aflat decat luand ambele doze si punandu-le pe acelasi pickup, sistem, preu, etc, adica schimband doar doza ...iar in cazul asta e posibil ca la una sa nu-i nimeresti potrivirea in capacitate si cablul si sa tragi o concluzie gresita chiar si asa. Evident, la doze care costa relativ in aceeasi zona de pret.

Mi intervine si o treaba ascunsa si importanta, multe pickup-uri au fost proiectate sa marga pe o anume doza care are greutatea, apasarea si geometria ei anume. Punerea altei doze mult diferite nu ma poate duce la calitate maxima...ca nu se poate. Astfel ca trebuie judecat si acest aspect ce nu pare important pentru unii.....insa ce vorbim noi de avioane cand multi pe aici nu stiu diferenta intre o doza cu quartz si una MM !

Doza MC Denon 160 are soundul ei oarecum specific insa treaba asta e ceva foarte, foarte general. Dupa cum am expus mai sus, conteaza atat de multe elemente in tot lantzul incat e imposibil de catalogat.
Cert este ca are potential bun, ca si o doza MM ca Shure M97E are acelasi foarte bun potential, depinde de fiecare sistem ce poate scoate din ele?!

Un lucru este cert, vinilul suna mai bine decat CD-ul audio obisnuit si la o cheltuiala mai mica se poate obtine o calitate superioara. Acum intervine precizarea ce inseamna "cheltuiala mica"?....Aici e dificil de raspuns insa oricum nu va insemna boxe de 100 euro, amplif de 150 si cabluri Profygold&stuff.
As spune cu o mare marja de eroare ca treburile astea le discutam (cu folos) pe boxe de peste 1k perechea, pe playere de peste 1k bucata, pe amplifuri de peste 1,5 k bucata, etc. Sub asta avem marele "sector......" Smile nu mai zic, ghiciti voi. Unde totul este posibil si exista foarte des intalnita notiunea "ieftin si bun!", notiune care creeaza pasiuni teribile.

Sincer sa fiu, s-ar putea sa incerc si eu in viitor o doza Micro Benz daca are un pret mic si nu apare altceva interesant in cale. Insa deocamdata nu ma agit ca am cu ce asculta placile....placi sa am!(si timp!)

Ca preu mi-am ales acest mic CEC PH53 http://www.cec-web.co.jp/products/amp/ph53/ph53_e.html full balansat si pe care l-am testat la mine si-l voi astepta sa vina in viitor din tarile calde.
Ca reprezentatie pot spune ca a spalat pe jos cu CA'ul phono cat si alte 3 phono, toate cuprinse in categoria "pana in 500 euro". Nu stiu daca termenul "a spala pe jos" este corect?! insa diferenta a fost pur si simplu imensa, cu unele privesti va printr-un geam afumat si mat iar cu asta parca s-a spalat brusc geamul.
Mai pot spune ca in cazul vinlului diferentele intre surse sunt MULT mai mari ca in cazul digitalului si ca acest preu bun cu cele doua doze (ieftine) mentionate mai sus si pe acel pickup vintage DD surclaseaza crunt ORICE sursa digitala la mine, in cazul meu. Diferenta fiind chiar nesimtita!....
Sus
vintage



Conectat la: 25 Iul 2006
Mesaje: 303
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 10:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo a scris:

Ca preu mi-am ales acest mic CEC PH53 http://www.cec-web.co.jp/products/amp/ph53/ph53_e.html full balansat si pe care l-am testat la mine si-l voi astepta sa vina in viitor din tarile calde.
Ca reprezentatie pot spune ca a spalat pe jos cu CA'ul phono cat si alte 3 phono, toate cuprinse in categoria "pana in 500 euro".

"Manufactured by Candeias Engineering.Shangai China"

Am vazut ca in ultimul timp te-ai dat si pe chinezisme.E bine ca ai scapat de prejudecati.... Very Happy

_________________
Circul incet, pe dreapta, pe langa bordura si am mare, mare grija sa nu stropesc pietonii!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo,ai testat si functia" State-of-the-art Current Injection technology"?.Daca da,ce efect are?
_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
yinyangbt



Conectat la: 18 Noi 2006
Mesaje: 781
Locatie: Botosani

MesajTrimis: Dum Ian 27, 2008 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant si instructiv ca de obicei in posturile tale.Fain preul CEC !! Chiar ma intrebam pe unde se gaseste pragul saltului calitativ incontestabil. Cred ca raspunsul tau m-a lamurit
Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 6:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vintage
Citat:
Am vazut ca in ultimul timp te-ai dat si pe chinezisme.E bine ca ai scapat de prejudecati....
intrebare, care dintre noi are mai multe prejudecati?! Intrebare - care a spus mereu aici pe forum ca nu tot ce este fabricat in China e bullshit ?! (spre deosebire de altii care fac spume pe chestia asta).
Sau unii care nu pot trece de o gandire simplista in care baga in aceeasi oala totul venit din China.

Sub carcasa e tehnica SMD, din cea mai fina, schema extrem de sofisticata.....in fine, nu ca ar conta, insa conteaza cum suna, si suna intr-un mare fel!
O singura obiectie, merge bine si pe single RCA insa pe balansat output este adevarata calitate a acestui pre-phono. Asta pentru ca ei proiecteaza toate sculele lor exclusiv balansat cap-coada.

Hi&Fan
Citat:
momolo,ai testat si functia" State-of-the-art Current Injection technology"?.Daca da,ce efect are?
din cate deduc, pentru asta imi trebuia cuplaj doza spre phono-pre in balansat, ori am deja pe RCA-uri obisnuite de la doza si deci am folosit inputul clasic. mai trebuie sa ma informez cu treaba asta. Din ce scrie acolo. merge pe balansat input doar pe MC.

Habar nu aveam de aceasta tehnologie enuntata in textul de marketing....pentru simplu motiv ca am luat acasa si testat acest preu ca abia dupa ce l-am dus inapoi sa citesc pe net toate textele alea (pana atunci nici nu am cautat site-ul lor). Pur si simplu mi se rupe in 14 de textele scrise pe net, de tehnologii si datele tehnice, iau trancota, o pun pe raft, bag sarmele si purced la auditii dupa care trag anume concluzii. Apelez la texte numai in disperare ca nu inteleg vreo gaura, comutator sau alte chichitze, in rest nu ma intereseaza.

yinyangbt revenind la preurile mele anterioare dupa ce am inapoiat CEC-ul....parca m-am dat jos dintr-un Rolls si m-am suit iarasi in vechea Dacie....Acum diferentele cu digitalul nu prea mai sunt, multe CD-uri suna mai bine. Aceleasi doze, acelasi pickup....dar alt preu.

Asa pot trage unii concluzii pripite.

Abia astept sa-mi soseasca preul din....China?! (Hong Kong?....Japan?!...nu-mi pasa!) Cheerleader Sac, sac! vintage! Very Happy
Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Lun Ian 28, 2008 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pauza publicitara !


_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
lunatic



Conectat la: 06 Feb 2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mie Feb 06, 2008 2:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut
Is nou pe aici asa ca va spun Bine V-am Gasit Very Happy, cititind aproapte tot topicul vad ca sunt multe persoane cu scule imprisionante si chiar care sunt foarte pasionati de pickupuri Cool (inca). Am si eu acasa un Dj Tech, foarte buna pot spune cu doza audio tehnica magnetica, si transpune si foarte bine muzica de pe vinil, pe partea de scrach inca nu m-am bagat Smile , si mai am doua pick-up-uri Tesla NC 430, numai ca nu prea mai gasesc doze la el sau cel putin nu stiu cu ce sa le inlocuiasca, orice sfat sau informatie ar fi binevenita, ma gandeam daca ar merge sa incerc sa pun o doza ortofon universal 310U, da nu stiu daca s-ar potrivi.
Multumesc frumos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristianromania



Conectat la: 02 Ian 2008
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 07, 2008 1:01 am    Titlul subiectului: Cumpar pick-up vintage deosebit si functional. Raspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza sa cumpar un pick-up vintage,care sa functioneze impecabil.Mi-ar placea carcasa de lemn(am vazut un Sansui)dar si alte marci.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Joi Feb 14, 2008 2:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-un final, preul ( made in China) de la CEC a ajuns la mine!
http://www.cec-international.de/pages/s59.html
si l-am cuplat pe pickup-ul DENON mentionat mai sus cu o doza MicroBenz MC Gold http://www.musicalsurroundings.com/goldsilv.html de 0,4mV
Cuplarea dozei am facut-o pe inputul balansat al preului iar semnalul de iesire l-am luat tot pe XLR prin cabluri MIT Terminator 5

Tot ce pot spune, SUPERB !

Am utilizat si doza tip MC high-output DENON DL 160 http://www.needledoctor.com/Denon-DL-160-Cartridge
Aceasta are mult detaliu (pe CEC) insa sunetul este cam japonez, cam fin si cam gingas dar cam politicos. Nu e rea deloc avand in vedere ca e totusi DENON, impresionant nivelul de detaliu si distorsiunile foarte scazute!

MicroBenz insa e pur si simplu perfecta in toata banda audio, extrem de muzicala si...da dependentza! Very Happy Ma gandesc ca daca asta ieftina, solutie buget de la MicroBenz suna in halul asta de bine...cum oare suna una mai scumpa (fabricata in Elvetia!). Mentionez ca modelul GOLD nu este facut in Elvetia ci OEM in Japonia pentru elvetieni. Nu stiu de catre cine?! Modelele peste aceasta sunt original elvetiene fabricate manual.

Se aude mai bine decat sursele digitale, orice as face!.....
Sus
sutra
Vizitator





MesajTrimis: Joi Feb 14, 2008 2:29 pm    Titlul subiectului: rega Raspunde cu citat (quote)

știe cineva unde se găsește în bucurești pick-up Rega de cumpărat?
Sus
momolo
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 26, 2008 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am promis ca pun poze cu preul CEC PH53
Citat:
"Manufactured by Candeias Engineering.Shangai China"
si iata-l:
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 13, 14, 15, 16  Urmatorul
Pagina 14 din 16

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community